PDA

Zobacz pełną wersję : Zakup działki rolnej



bettka
13-08-2005, 17:12
Mam pytanie: czy aby kupić np. 1000m2 działki w tej chwili jeszcze rolnej (teren jest w trakcie odralniania) trzeba spełniaś jakieś szczególne kryteria, np. być rolnikiem?
Czy ktoś przetestował taki zakup? Na co uważać i zwrócić uwagę?
Pozdrawiam,
Beata

pjotrzu
13-08-2005, 20:25
witam
Powierzchnia nie ma znaczenia, ważne jest przeznaczenie gruntu w planach zagospodarowania. Jesli grunt jest rolny i nabywasz w obrocie prywatnym to zgodnie z przepisami ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego musisz nabyc nieruchomość w trybie warunkowym. Agencji Nieruchomości Rolnych przysługuje prawo pierwokupu takiej nieruchomości dlatego:
1/ Zawierasz umowę warunkowa sprzedaży, oczywiście w formie aktu notarailnego.
2/Notariusz przesyła ją do ANR, która może skorzystac z pierwokupu co oznacza, że wstepuje ona w rolę nabywcy i Twoja rola w tej transakcji sie kończy.
3/ Jeśli ANR nie skorzysta z pierwokupu sporządzacie umowę przeniesienia własności i jesteś właścicielem.
Pytasz na co trzeba uważać? Trzeba uważać na to aby nie stracić tej części ceny nabycia, która może zostać uiszczona przy warunkowej umowie. Akt notarialny powinien zawierać oświadczenia sprzedającego o poddaniu sie egzekucji w trybie art. 777 kpc. A jeszcze pewniejsze jest zapłacenie za nieruchomość przy umowie przeniesienia własności.
pozdrawiam

bettka
15-08-2005, 12:43
A w praktyce - jak często Agencja korzysta z prawa pierwokopu? Czy to tylko czysta formalność, czy faktycznie może chcieć kupić "moje" 1000 m2? Czy Agencja w takich przypadkach ustala cenę ze sprzedającym niezależnie od moich targów i negocjacji czy w jakis sposób kieruje się moją ustaloną ceną (którą chciałabym zawrzeć w tej umowie przedwstępnej żeby uniknąć niemiłych niespodzianek).
Czy sytaucja się zmienia, jesli jestem rolnikiem?
Dzięki za odpowiedź i poprosze jeszcze :D

pjotrzu
15-08-2005, 13:37
A w praktyce - jak często Agencja korzysta z prawa pierwokopu? Czy to tylko czysta formalność, czy faktycznie może chcieć kupić "moje" 1000 m2? Czy Agencja w takich przypadkach ustala cenę ze sprzedającym niezależnie od moich targów i negocjacji czy w jakis sposób kieruje się moją ustaloną ceną (którą chciałabym zawrzeć w tej umowie przedwstępnej żeby uniknąć niemiłych niespodzianek).
Czy sytaucja się zmienia, jesli jestem rolnikiem?
Dzięki za odpowiedź i poprosze jeszcze :D

Proszę bardzo :) :
1. z mojego doświadczenia wynika, że ANR korzysta bardzo rzadko z prawa pierwokupu. Jesli już to dotyczy to raczej dużych powierzchni i sytuacji w których strony umowy warunkowej zaniżyły cenę sprzedaży aby zapłacić niższe podatki i taksę notarialną.
2. zgodnie z ustawą o kształtowaniu ustroju rolnego ANR powinna zakupić nieruchomość za cena ustaloną w umowie warunkowej. Jednak istnieje wyjątek. Jesli ANR uzan, że cena jest zawyżona (celem zniechęcenia ANR do skorzystania z pierwokupu) to może dokonac wyceny i kupic taniej jeśli wycena okaże sie niższa od ceny z umowy warunkowej.
3. generalnie (czyli bardzo ale to bardzo ogólnie bo tu tez są wyjątki) fakt bycia rolnikiem (czy raczej osoba prowadzącą rodzinne gospodarstwo rolne) pozwala nabyć działke rolna w trybie bezwarunkowym.
pozdrawiam

mariolaw
18-08-2005, 09:09
Witam
Właśnie kupiłam taką działkę rolniczą. Żadnych problemów.
Najpierw umowa wstępna u notariusza. On następnie wysyła pismo do ARiMr. Oni w ciągu miesiąca odpisują że nie chcą tego kupić. Następnie znowu notariusz i umowa przeniesienia własności na kupującego. I już jesteś właścicielem ziemi(ja kupiłam 1400m). Teraz załatwiam żeby zrobić z tej rolnicej działkę budowlaną i wybudować na niej dom. Może ktoś już tak robił to proszę o wskazówki co i jak i w jakich urzędach.
Pozdrawiam

marzena i jacek
31-01-2006, 13:16
Właśnie dzisiaj podpisaliśmy umowe wstępną u notariusza na kupno 37a ziemi,mam nadzieje ,że agencja rolna nie będzie zainteresowana kupnem. :) Jeżeli jest ktoś kto spodkał się z kupnem przez agencje ziemi proszę o napisanie w jakim to było przypadku.
marzena i jacek