PDA

Zobacz pełną wersję : ogrzewanie salonu z antresol?



buba
28-11-2002, 13:43
W przyszłym roku zamierzamy rozpocząć budowę domu, obecnie jesteśmy na etapie projektowania. Nasz architekt zaproponował nam salon z antresolą. Pomysł bardzo nam się podoba, wątpliwości budzi jednak ogrzewanie tak wysokiego pomieszczenia.
Czy ktoś może nam doradzić jaki zostosować system ogrzewania? Nie ukrywam, że zależy nam na możliwie najtańszym ale też najbardziej efektywnym rozwiązaniu? Dziękuję z góry za wszystkie opinie.

Luśka
28-11-2002, 17:49
On 2002-11-28 14:43, buba wrote:
W przyszłym roku zamierzamy rozpocząć budowę domu, obecnie jesteśmy na etapie projektowania. Nasz architekt zaproponował nam salon z antresolą.

A co proponuje architekt i czy jest w stanie wyliczyć przybliżony koszt ogrzewania takiej kubatury? My też mamy salon z antresolą i ogrzewanie będzie gazowe. Wielkość i ilość potrzebnych grzejników wyliczył nam hydraulik. No i zobaczymy, czy trafił. O efektywności i kosztach ogrzewania mogę napisać za rok, jak się wprowadzimy, pomieszkamy i nie zamarzniemy. Faktem jest, że widok jest fajny, choć dom nie jest jeszcze wykończony.

28-11-2002, 18:12
On 2002-11-28 14:43, buba wrote:
W przyszłym roku zamierzamy rozpocząć budowę domu, obecnie jesteśmy na etapie projektowania. Nasz architekt zaproponował nam salon z antresolą. Pomysł bardzo nam się podoba, wątpliwości budzi jednak ogrzewanie tak wysokiego pomieszczenia.
Czy ktoś może nam doradzić jaki zostosować system ogrzewania? Nie ukrywam, że zależy nam na możliwie najtańszym ale też najbardziej efektywnym rozwiązaniu? Dziękuję z góry za wszystkie opinie.


A spójrz na forum pod temat "ogrzewanie promiennikowe".Czytałem tam że są one montowane na ścianie lub na suficie i nie grzeją powietrza pod sufitem tylko osoby i przedmioty.Więc ma to wychodzić taniej,gdyż nie grzejemy niepotrzebnego powietrza.

Gajka
28-11-2002, 18:35
Jeden ma salon z antresolą, drugi ma pokój nad salonem, to i to
trzeba ogrzać. Kto wie, czy nie jest tańsze ogrzanie salonu
z wyższym sufitem, o ile ma byc mowa taniej/drożej.

Bartt
08-02-2003, 21:20
do wysokich pomieszczeń zdecydowaqnie podłogówka - ciepło trzyma się przy ziemi, i nie ulatuje aż tak pod dach jak np. przy konwektorach

kasiecka5
25-10-2011, 11:03
A co proponuje architekt i czy jest w stanie wyliczyć przybliżony koszt ogrzewania takiej kubatury? My też mamy salon z antresolą i ogrzewanie będzie gazowe. Wielkość i ilość potrzebnych grzejników wyliczył nam hydraulik. No i zobaczymy, czy trafił. O efektywności i kosztach ogrzewania mogę napisać za rok, jak się wprowadzimy, pomieszkamy i nie zamarzniemy. Faktem jest, że widok jest fajny, choć dom nie jest jeszcze wykończony.

Witajm,
własnie buduję dom z antresolą o pow. ok. 200m2. Zamierzam mieć ogrzewanie podłogowe na dole a na górze kaloryfery. Wszystko na gaz. Na dole w salonie będzie też kominek ale tylko w celach dekoracyjnych. Z ostatniego wpisu wynika, że mieszka Pani już jakis czas w swoim domku i jest w stanie podać mi przybliżone koszty ogrzewania i jak to się wszystko sprawuje. Dzięki i pozdrawiam :)

majki
25-10-2011, 19:27
Witajm,
własnie buduję dom z antresolą o pow. ok. 200m2. Zamierzam mieć ogrzewanie podłogowe na dole a na górze kaloryfery. Wszystko na gaz. Na dole w salonie będzie też kominek ale tylko w celach dekoracyjnych. Z ostatniego wpisu wynika, że mieszka Pani już jakis czas w swoim domku i jest w stanie podać mi przybliżone koszty ogrzewania i jak to się wszystko sprawuje. Dzięki i pozdrawiam :)

Jaaaaaaaaaaki stary kotlet :) Choć szacun za odszukanie i pisanie w istniejącym wątku a nie zakładnaie nowego :)
Obawiam się, że Luśka nie odpisze - już dawno jej na FM nie widziałem...
Ale odpiszę ja ;) Salon "wysoki" i same grzejniki. Cieplutko i gaz mnie nie zabija ;)
Jak to wygląda ? - fotki w dzienniku.

pozdrawiam, majki

Elfir
25-10-2011, 19:35
majki - kasiecka postąpiła zgodnie ze swoim podpisem w nicku - zanim zapytasz, poszukaj odpowiedzi.
Wole to, niż zakładanie setnego tematu z tym samym pytaniem.

majki
25-10-2011, 20:19
majki - kasiecka postąpiła zgodnie ze swoim podpisem w nicku - zanim zapytasz, poszukaj odpowiedzi.
Wole to, niż zakładanie setnego tematu z tym samym pytaniem.

Przecież napisałem -
szacun za odszukanie i pisanie w istniejącym wątku a nie zakładanie nowego :)


pozdrawiam, majki

ludwik_13
26-10-2011, 19:44
Moje doświadczenie jest kiepskie. W salonie miałam grzejniki, w ilości zgodnej z projektem. Nijak nie chciały go dogrzać, jak robił się większy mróz. Na górze była antresola otwarta, żadnych pokoi. Dla dogrzania się paliliśmy w kominku, co pozwalało w salonie uzyskać ludzką temperaturę, ale na antresoli (miałam tam swoje miejsce do pracy i księgozbiór oraz łóżko dla niespodziewanego gościa) nie dało się wytrzymać. Pewnie podłogówka lub ogrzewanie ścienne lepiej by zdało egzamin.

orko
27-10-2011, 12:41
Moje doświadczenie jest kiepskie. W salonie miałam grzejniki, w ilości zgodnej z projektem. Nijak nie chciały go dogrzać, jak robił się większy mróz. Na górze była antresola otwarta, żadnych pokoi. Dla dogrzania się paliliśmy w kominku, co pozwalało w salonie uzyskać ludzką temperaturę, ale na antresoli (miałam tam swoje miejsce do pracy i księgozbiór oraz łóżko dla niespodziewanego gościa) nie dało się wytrzymać. Pewnie podłogówka lub ogrzewanie ścienne lepiej by zdało egzamin.
Jest możliwe że to nie wina grzejników a mieszkańców, którzy ze względów "oszczędnościowych" ustawili zbyt niskie temperatury zasilania dla grzejników, co skutecznie może obniżyć ich moc.

ludwik_13
08-11-2011, 20:45
Może . Mieliśmy wtedy regulator pokojowy do co, czujnik był w korytarzu otwartym przy salonie. NA kotle nie przypominam sobie żadnych ograniczeń. Grzejniki miały wprawdzie głowice termostatyczne, ale odkręcone na full. Grzejniki były gorące a w salonie chłodnawo. W pozostałych pomieszczeniach w tym samym czasie głowice były ustawiane na 3 maksymalnie i było cieplutko.

eniu
08-11-2011, 21:09
Fizyka sie to nazywa , czy jakoś...

Ciepło unosi się i choćbyś nie wiem jak hajcował , dyskomfort w przemieszczaniu
z góry na dół i odwrotnie będzie zawsze - w salonie wysokim na 5-6 m.

Amerykański wentylator na sufit i po kłopocie . Może być automat. Sam się
włączy jak poczuje ,że się poci :). Wymiesza , i ... się wyłączy !

Aleksandryta
09-11-2011, 08:56
W moim poprzednim domu też miałam właśnie antresolę i wysoki salon i było tak samo (nie wspominając o dyskomforcie dźwiękowym), czyli grzejniki na full, w salonie chłodnawo a na górze upał. Ale tak jak wspominał poprzednik prawa fizyki.... :D
W każdym razie to jest 20-30% kosztów za ogrzewanie do przodu, jak wyliczył mój audytor eneregetyczny, z którym ostatnio konsultowałam się.

coulignon
09-11-2011, 12:10
Zdecydowanie podłogówka pod antresolą lub promienniki. Wszelkie grzejniki konwekcyjne (grzejące powietrze) odpadają.

maysee
21-11-2011, 08:35
U mnie "wysoki skosny strop" nad salonem 33m2. Hydraulik od podlogowki wyliczyl rozstaw rurek co 8 i 10cm. Mowi, ze na luzie wystarczy. W calym domu podlogowka (220m2 uzytkowej). Na konwekcje nie ma sily dlatego korytarz na gorze przy antresoli bedzie skapo opleciony rurkami podlowgowki. Wszystko zalezy od tego jak sie petle porozklada, zeby jakos tym sterowac. Tak mysle, opowiem w przyszlym roku po wprowadzce.