PDA

Zobacz pełną wersję : Co wkładamy w kominy -pyta murarz ???



Darek Rz
14-08-2005, 22:21
Witam !!!

Jestem na etapie stawiania ścian i niedługo kominów (mają być z cegły czerwonej .Wczoraj mój murarz mnie pyta co wkładamy w kominy ???
.Oczywiście naczytałem się starych wątków w opcji "szukaj" ,ale zdania są tak podzielone że nadal nie wiem co wlożyć do środka . Ludzie piszą że ktoś ma taki to a taki system wkładów kominowych a ja nie wiem czym sie one różnią i co dla mnie będzie najlepsze .Będę ogrzewał dom na razie gazem ze zbiornika ,ale za jakiś czas ma być to gaz z "rury" .Jaki wkład zastosować aby był optymalny dla takiego ogrzewania . Kominek prawdopodobnie będzie z płaszczem wodnym -i tu też pytanie co tam włożyc ???
Proszę o poradę D.RZ

jareko
14-08-2005, 22:29
nauczony wlasnym doswiadczeniem przy ogrzewaniu gazowym na pewno przy remoncie wloze rury z kwasowki - siarka zawarta w gazie jaki mam z rury pieknie zzera mi cegly
Co do kominka - nie wiem - ale sadze ze nawet moznaby nic nie wsadzac - nie ma chyba az tak agresywnych produktow spalania by cegly zezarly

J_K_K
14-08-2005, 22:42
Witam !!!

Jestem na etapie stawiania ścian i niedługo kominów (mają być z cegły czerwonej .Wczoraj mój murarz mnie pyta co wkładamy w kominy ???

Do gazu fi 150, do kominka fi 200, okragłe kształtki ceramiczne
np. z Bolesławca, najlepiej cały komplet (w obu przypadkach): zakończenie z odprowadzeniem kondensatu, wyczystka, podłączeniówka, rury zwykłe i dyfuzor na koniec. Gazową wskazane jest ocieplić wełną mineralną.

Pzdr

JKK

Darek Rz
14-08-2005, 22:49
Witam !!!

Dzieki za szybką odpowiedź . Ja myślałem o rurach "kwasówkach " ,ale skoro piszesz o kształtkach ceramicznych to mam pytanie :
- czy one sa lepsze od rur stalowych ??
- czy cena wkładów ceramicznych nie zwali mnie z nóg ???

pozdrawiam D.RZ

J_K_K
14-08-2005, 23:02
Witam !!!

- czy cena wkładów ceramicznych nie zwali mnie z nóg ???


U mnie wyszło po prostu taniej, a dodatkowo w mojej okolicy nie sprzedają żaroodpornych do kominka. Popatrz też na inne równoległe
wątki o kominach / kominkach.

Pzdr

JKK

rafałek
14-08-2005, 23:20
Do kominka wstaw ceramiczny. Może być Bolesławiec bo wyjdzie tanio. Jeśli dodatkowo go ocieplisz (jeśli ceramika to przynajmniej powinna być dylatacja (wkład rozszerza się inaczej niż reszta komina)) to uzyskasz lepsze parametry. Jeśli połączysz kształtki ma zaprawę kwasoodporną to w zasadzie uzyskasz komin nie do zajechania. Palenie mokrym nie zostawi brzydkich plam (choć tego nie polecam). Warto zastosować na dnie miskę na skropliny nawet w kominku. Ja nie ma i po ostatnich dłuuuuugich deszczach zaczynam się rozglądać za daszkiem nad komin - tyle mi napadało, że mam mokre plamy u podstawy komina :cry: .
Porównaj ceny i sam zadecyduj - zauważ że nie mówię o systemowym tylko samych wkładach.
Wada tego rozwiązania jest taka, że już teraz trzeba wiedzieć gdzie będziesz przyłączał kominek - tu przesunięcie podłączenia czopucha jest kosztowne - w kwasiaku myślę, że też choć pewnie łatwiejsze.

J_K_K
15-08-2005, 07:08
już teraz trzeba wiedzieć gdzie będziesz przyłączał kominek - tu przesunięcie podłączenia czopucha jest kosztowne

Wyciąć otwór w pełnej kształtce - no problem. Przynajmniej szwagrowi się udało szlifierką i tarczą diamentową bez strat własnych (murarz zrobił podłączenie jak do węglowego, a nie gazowego). Gorzej z zaślepieniem
pozostałego otworu - będa chyba 2 wyczystki :-)

Pzdr

JKK

Darek Rz
15-08-2005, 07:34
Witam !

Dzięki za wyjaśnienia . Rozjaśnilo mi to troche poglądy na ten temat .

Pozdrawiam D.RZ

BK
15-08-2005, 10:12
Do kominka zamiast kształtek ceramicznych dałabym zwykły najtańszy komin murowany z cegły, a do środka rurę żaroodporną - do komina wsypuje się potem granulat keramzytowy. Kominek z płaszczem Makroterm - policili takie rozwiązanie. Trzeba się zastanowić czy z kształtkami ceramicznymi coś się nie dzieje w momencie gdy spaliny o bardzo wysikiej temperaturze wędrują w górę i stykają się z zimną temperaturą komina na zewnątrz - czy coś nie będzie się dziać z kominem z tych kształtek, może mój tok rozumowania jest błędy, jestem laikiem.

piec CO mam kondensacyjny, więc do środka i tak idzie rura kwasowa. Stąd też kominy mamy z cegły, najtańsze murowane.

rafałek
15-08-2005, 12:07
1. Z kształtkami ceramicznymi na pewno nic się nie dzieje. Są odporne i na wysokie temperatury i na kwasy (ważne by zastosować właściwe ich połączenie (kierunek układania kształtek - by kielich był na dole, i właścią masę uszczelniającą)
2. Co do ceny.... hmmm ostatnio podłączałem kocioł włąśnie za pomocą rury żaroodpornej i mam nieodparte wrażenie, że w porównaniu do kształetek ceramicznych jest koszmarnie droga.

Co do komintów tradycyjnych - problemem w nich nie jest materaiał czyli cegłą bo ten jest bardzo dobry - problemem jest zaprawa która może korodować przy powstawaniu skroplin w kominie oraz problemem jest włąściwe wykonanie (głądkaość połączeń i staranność ich wykonania.

BK
15-08-2005, 13:00
Faktem jest. Rura była dość hmm droga ...

A komin wykonali nasi mistrzowie z firmy którą wszem i wobec antyreklamuję - mądrzyli się przed wykonaniem komina jacy to oni nie są świetni - a zaprawa była momentami takiej samej grugości, co cegły ... Dwa razy komin rozbierali, a dalej nie było idealnie. Więc czulibyśmy się mocno niepewnie bez tej kwasówki.

Jeśli murarze solidni, to ceramika, jeśli nie to bezpieczniej chyba kwasówkę

Darex
18-08-2005, 10:18
Najlepsze - kształtki ceramiczne z Bolesławca (żółte) na zaprawie szamotowej. Murarze twierdzą, że do każdego rodzaju spalin sie nadają.
Pzdr. Darex

ppp.j
18-08-2005, 10:53
Do przewodu dymowego gazowego i kuchni węglowej (bo i takie urządzenie sobie zafundowałem) dałem rury kwasówki. Zasada by stal kwasoodporna nie stykała się bezpośrednio ze świeżą zaprawą murarską bo mogą powstać wżery. Ja poczekałem ze wstawieniem kwasówki aż zaprawa w kominie zwiąże i dopiero potem wstawiłem zmontowane w całość rury ze stali kwasoodpornej. Jak montowałem? Rury składałem i uszczelniałem na wszelki wypadek silikonem żaroodpornym. W zmontowanych rurach wierciłem trzy otwory i łączyłem na nity zrywane. Tak zmontowane rury wstawiałem od góry przez komin na uprzednio zamontowane wyczystki. Należy pamiętać o wyprowadzeniu wężyka na kondensat na zewnątrz komina z odprowadzeniem do kanalizacji. Przewód kominkowy o dużej średnicy został z cegły.

tczarek
18-08-2005, 11:13
Do peca gazowego należy dać rurę ze stali kwasoodpornej. Ceramika w takim kominie nie wytrzymuje. Ściana kominowa gdzie stosuje się ceramikę w przypadkuspalin gazowych przemuje wilgoć z komina. Wiem to bo przetestowałem. Do kominka też kwasówka.
Można te rury montować po postawienu kominów.
Wiadomo że wkłady ceramiczne są tańsze ale policzcie ceramikę a potem montaż kwasówki. To chyba się nie opłaca.

rafałek
18-08-2005, 12:24
Do peca gazowego należy dać rurę ze stali kwasoodpornej. Ceramika w takim kominie nie wytrzymuje. Ściana kominowa gdzie stosuje się ceramikę w przypadkuspalin gazowych przemuje wilgoć z komina. Wiem to bo przetestowałem. Do kominka też kwasówka.

Dotyczy Schiedla:

Uniwersalne i szczególnie przydatne systemy kominowe. Zastosowanie dla paliw stałych, ciekłych, gazowych, niskich oraz wysokich temperatur gazów wylotowych. Dopuszczone przez Instytut Techniki Budowlanej w Warszawie jako kominy niewrażliwe na wilgoć.

Dotyczy Zapel'a:
http://www.zapel.com.pl/kominy/aprobata2.html

Na IBF'a nie znalazłem.

Co do przejmowania wilgoci - masiąkliwość takich wkładów jest minimalna.
Co do kominka - dawanie kwasiaka do kominka to nieporozumienie ze względu na temperaturę spalin. Kwasiak jest przystosowany do pracy w niższych temperaturach - odciśnie się to na żywotności wkłądu a przecież nie o to chodzi by go co jakiś czas wymieniać.. Do kominków jeśli już
wkłąd to żaroodporny.

tczarek
18-08-2005, 12:34
No to teoria a praktyka była taka że ściana z kominem odprowadzającym spaliny była wilgotna i to nie w ten sposób, że mi się wydawało tylko do tego stopnia że tródno było ją zamalować.
Rafałek być może że trafiłem na jakąś waldiwą ceramikę ale przecież jej nie zareklamuję no bo jak? Skończyło się tak jak napisałem powyżej.

Gerion
18-08-2005, 13:50
A tak przy temacie: wymieniacie Bolesławiec, pooglądałem sobie ich materiały, nawet namiar w Poznaniu na hurtownię zdobyłem.
Robił ktoś rozeznanie: Schiedl vs Bolesławiec? Bo po cenach cennikowych już widzę, że ten drugi tańszy i to przyzwoicie tańszy...
A też lada chwila będę musiał kupić komin (jestem zdecydowany na systemowy).

pozdrawiam
Gerion

rafałek
18-08-2005, 14:30
No to teoria a praktyka była taka że ściana z kominem odprowadzającym spaliny była wilgotna i to nie w ten sposób, że mi się wydawało tylko do tego stopnia że tródno było ją zamalować.
Rafałek być może że trafiłem na jakąś waldiwą ceramikę ale przecież jej nie zareklamuję no bo jak? Skończyło się tak jak napisałem powyżej.

Pomijam sprawę ile tej wilgoci może powstać by uzyskać opisany efekt. Pojawia się natomiast sprawa jak masz założony ten wkład. Wkład nie powinien dotykać ścian komina - powinien być od niego zdylatowany. Do tego kwestoia połaczeń - kielich na dole i następny człon wpuszczany w niego. Jako odwrotny przykład podam Ci samego siebie. W czasie ostatnich deszczy woda lała mi się kominem do środka. W kotłowni gdzie mam miskę do zbierania skroplin wodę trzeba było spuszczać rurką do skroplin, w kominie do kominka gdzie tego nie mam miałem mokrą plamę... ale u nasady komina. Wgodnie z Twoją teorą powinienem mieć mokrą ścianę a tak nie było.
Do tego znam ludzi (byli na tym forum - nie wiem czy jeszcze bywają) którzy mają uruchomione kociołki i nic z opisywanych przez Ciebie przypadłości im się nie przytrafia. W związku z tym stawiam na złe wykonanie Twojego komina a nie na zły materiał. Może masz po prostu gdzieś pękniętą kształtkę lub nieszczelne połączenie czapy komina z wkładem przez który woda deszczowa dostaje Ci się między wkład a komin.
Zauważ że istnieją rury kamionkowe do kanalizy i one też nie przeciekają a na pewno nie są lepszej jakości.

Darek Rz
18-08-2005, 16:21

aqep
18-08-2005, 21:12
wlasnie jestem po rozmowie z moim wykonawca odnosnie komina i..komin systemowy z IBF nie odbiega jakoscia od Schiedla a jest zdecydowanie tanszy.. na poczatku mieli byle jakie otuliny, ale poprawili jej jakosc i calosc jako system jest wporzadku..na marginesie piszecie ciagle o ceramice boleslawiec a nikt z Was nie rozgraniczyl ze sa to dwie rozne firmy, ktora sa wymieniane w temacie kominow..dla jasnosci IBF nie ma nic wspolnego z ceramika- produkuje z betonu i keramzytu..wklady do systemow kominowych ma zachodnie i przywoite, welne tez. Swojej produkcji ma jedynkie pustaki keramzytowe, w ktore to wszystko wklada i jest system kominowy. Rury ceramiczne o ktorych mowa tez byla to produkt Zakladów Ceramicznych Boleslawiec. Ta firma prdukuje wklady ceramiczne do wszystkich rodzajow paliw, wykorzystuje pustaki keramzytowe z IBF a otuline nie wiem skad..Te systemy maja powazna wade czyli srednica rury w miejscu laczenia powieksza sie o szerokosc kielicha i powstaja 2 problemy: .1 rozszerzalnosci cieplnej i porzadnego ulozenia otuliny i 2.szczelnosci- zabawy z kitem...

Alina Lozowska
24-09-2005, 08:59
Co do kominka - dawanie kwasiaka do kominka to nieporozumienie ze względu na temperaturę spalin. Kwasiak jest przystosowany do pracy w niższych temperaturach - odciśnie się to na żywotności wkłądu a przecież nie o to chodzi by go co jakiś czas wymieniać.. Do kominków jeśli już
wkłąd to żaroodporny.

A w ostatnim Muratorze piszą, że do komina murowanego tradycyjnie trzeba włozyć kwasiaka.

To jak w końcu? :o :o


Alina

remx
24-09-2005, 09:35
Do kominka żaroodporny, do gazowego kwasoodporny. Nie inaczej.

W gazowym niższa temperatura ale bardzo agresywne środowisko.
Kominek, środowisko mało agresywne ale wysoka temperatura.

remx
24-09-2005, 11:02
Mam ochotę nic nie wkładać do komina kominkowego.
Murarz jest dobry, cegła bardzo dobra.
Może tylko wykonam trochę szerszy komin, aby jakby co mozna było do niego włozyć rurę.

Alina Lozowska
24-09-2005, 11:33
No właśnie, ja też mam taki zamiar.

Alina

Dr.opsik
24-09-2005, 15:50
Czy obsypanie rury ceramicznej włożonej do komina z cegły keramzytem nie zaszkodzi w żaden sposób?
pzdrw

GL35
24-09-2005, 16:37
A ja myślę, że przy kominku z wkladem, gdzie jego sprawność jest wysoka spaliny nie są zbytnio gorące. A jeśli nie są zbytnio gorące to może dochodzić do wykropleń, i nie jest potrzebny wkład do komina żaroodporny, tylko kwasoodporny. Ja będę wkładał kwasoodporny o grubości 1mm.

Alina Lozowska
25-09-2005, 08:15
No to generalnie rzecz biorąc zrobiła sie dyskusja typu : "które okna są lepsze plastikowe czy drewniane". :lol:

Czy mógłby ktoś jednoznacznie i autorytatywnie dać odpowiedż w temacie wkładu do komina murowanego z cegły ?