PDA

Zobacz pełną wersję : schody betonowe-wylewać ze stropem czy później?



mack
15-08-2005, 11:16
schody betonowe-wylewać ze stropem czy później?
U mnie w projekcie jest napisane wylewać ze stropem ale murarz mówi żeby później bo podczas lania z gruchy betonu pod dużym ciśnieniem można zniszczyć szalunek schodów. Jakie jest Wasze zdanie?
A jeśli później to czy należy wystawićze stropu jakieś zbrojenie, które potem połączy się ze zbrojeniem schodów?

pyrka
15-08-2005, 11:21
Od razu ze stropem. Zbrojenie schodów dobrze powiązać ze zbrojeniem stropu. U mnie było lane razem z gruchy i nic się nie rozlazło. Niech majstry porządnie pozbijają szalunki.

rafałek
15-08-2005, 12:10
Jeśli lejesz strop monolityczny to schody wylej jednocześnie. Co do szalunku - trzeba go po prostu dobrze wykonać.

Bigsister
15-08-2005, 12:30
U mnie strop gęstożebrowy i schody były lane razem ze stropem.
Nie widzę żadnych plusów w późniejszym laniu schodów tak więć lej razem.

jamles
15-08-2005, 14:25
razem ze stropem, bo potem będziesz długo biegał po drabinie na górę :wink:

heatron
15-08-2005, 18:20
Ja też tak sądze. Lej razem ze stropem ale ostrożnie, nie z petra na szalunek schodów tylko pośrednio, np. do dużej misy czy na dodatkowe deski.

echo
16-08-2005, 09:44
Jeśli lejesz strop monolityczny to schody wylej jednocześnie. Co do szalunku - trzeba go po prostu dobrze wykonać.
Zgadzam się w 100%. Razem ze stropem.
Jesli masz np balkony to tez trzeba je wylać równocześnie i szałunek też musi być odpowiednio wytrzymały. Ze schodami jest podobnie. Co innego schody zewnętrzne czy taras.

irekw
16-08-2005, 14:21
tylko lej razem ze stropem
majstrom sie robic nie chce syalunkow

rafallogi
16-08-2005, 14:58
ze stropem.

bobo30
17-08-2005, 18:36
zagoń majstra do roboty, niech porządnie zbije szalunki, nie maja prawa drgnąć.

rafallogi
18-08-2005, 07:27
jeśli beton na schody podawany będzie pompą, to uważaj by nie puszczać betonu ze zbyt dużej wysokości, bo szalunki mogą tego nie zdzierżyć.

tczarek
18-08-2005, 07:38
Wylewać ze stropem to nie ulega wątpiwości.
Pamiętaj aby uwzględniać dodatkowe wylewki na stropie aby ostatni stopień nie był za wysoki albo za niski po wykonaniu wylewki.

mdzalewscy
18-08-2005, 07:40
ja miałem robić całe drewniane i to byłby błąd do tej pory bym chodził po drabinie, a tak wylałem od razu, majster wykonał schody w cenie postawienia budynku + trochę drutu i betonu i schody już są i dalsze ich wykańczanie mogę zostawić na koniec, a tak ceny schodów drewnianych ładniejszych są na poziomie 10tyś zł i w górę

michal_mmm
18-08-2005, 09:09
Nie wiem jak przeiwduje sztuka budowlana.
Wydaje mi się że w ogólności lepiej robić razem ze stropem. Ale ja będę robił oddzielnie bo:
1. Tak mi polecił szef mojej firmy, wszyscy jego pracownicy niezależnie nagabywani i przedstawiciel firmy batoniarskiej. Twierdzili że lepiej na spokojnie poźniej zrobić schody.
I to wydało mi się sensowne. Przy stropie jest tyle rzeczy do dopilnowania również przy zalewaniu (nie tylko przy szałunku/zbrojeniu), a podczas betonowania atmosfera zazwyczaj jest bardzo nerwowa. Często firmy dostarczające beton nie mają serca do włączania/wyłączania pompy non-stop, a na zalanie schodów trzeba dużo czasu. Trzeba zagęścić, wyrównać i - wg moich fachowców robić to etapami, bo będzie wyciskać beton na dole.
Wolę to zrobić porządnie później. Tym nie mniej ma to wady o których wspomniano wcześniej:
- trudniej poprawnie zakotwić
- w momencie przejściowym (który często trwa długo) musisz używać drabiny, co jest b. niewygodne
Jeżeli jest ekipa b. dobra, do której masz zaufanie, lepiej razem ze stropem. Ja takiego zaufania nie miałem

ALF
18-08-2005, 14:37
RAZEM!!!

mack
18-08-2005, 20:36
ajednak będę wylewał później zadecydował o tym koszt dodatkowego szalunku - a tak wykorzystam obecny później.

Podobała mi argumentacja o spokojnym przygotowaniu się do wylewania schdów. Dzięki za posty.

aqep
18-08-2005, 20:43
..po co pytał....

tomek_lodz
18-08-2005, 21:39
Ze stropem masz argument ZGODNIE Z PROJEKTEM widziłały gały co brały,dla "flacowców" łatwiej póżniej ale ja Ci bedzie póżniej opowstawała rysa wzdłóż łaczenia tych płyt to oni będą juz daleko ...

Mariusz1
19-08-2005, 05:24
tylko i wyłącznie ze stropem łącznie :D
Przypilnuj, żeby Ci dobrze zazbroili, zwróć uwagę na kotwienie w stropie i lej razem ze stropem. Jeśli wyprowadzisz zbrojenie i zrobisz to później, to nigdy to nie będzie to samo co beton związany od razu ze stropem.

marasWLKP
17-04-2006, 15:02
schody wylewane - moj projekt

Mam zamiar niedlugo wylac takie schody ..robie to sam bo murarz powiedzial ze nie da rady takich zrobic ;], zrobilem sobie projekt, wszystko wyliczylem...i takie rozwiazanie zmiesci sie w mojej klatce schodowej ...w wersji poczatkowej mialy byc schody zbiegowe z półpiętrem bez tego "pieterka do gory" i takie murarz by zrobil, ale stwierdzilem ze nieche miec wejścia do pokoju przez inny pokój wiec robie te "pięterko na górze", które nie jako powiększy mi korytarz na 1 piętrze tak by była możliwość wejscia z korytarza do pokoju.

Zaszalunkowac...zaszalunkuje, ale mala kwestia mnie meczy:]: czy w jaki kolwiek sposob zbrojenie laczy sie ze scianami?? poza oczywiscie dołem(początkiem) i górą(końcem) schodow ktore trzeba zwizać np z wieńcem( w schodac zbiegowych nie mam półpietra ktore sie chyba wiąze ze scianą),

i jak związac zbrojenie z wieńcem jesli wieniec juz zalany??(rozkuć troche wlozyć zbrojenie od schodow w wieniec w rozkute miejsce i zalac?). Czy można(trzeba lub niewolno) wiązac zbrojenie schodow ze scianami w niektorych miejscach np w co drugim schodzie? poprzez ..powiedzmy wykucie w scianie "szescianu" 10x10x18cm wlozenie tam jednego preta zbrojeniowego powiazanego ze zbrojeniem schodow i zalac w taki sposob ze masa zalanych schodow bedzie powiązana ze sciana??. Czy może niepowinno sie tego robic...by schody mialy jakas "elsatycznosc' bo moze pozniej sciana popekac...albo cos sie stanie ze sciana podczas zastygania betonu??

duzo pytan w jednym poscie ale chyba w miare jasno wyrazilem moje dylematy, a tak poza tym to tym pierwszym postem sie jednoczesnie witam ze wszystkimi forumowiczami ...

zdjecia w wiekszym formacie w wiekszej ilosci
http://maras.fotopic.net/c926070.html
projekt:
http://thumbs.fotopic.net/636028000094.jpg
http://thumbs.fotopic.net/643028000094.jpg
tak ma to mniej więcej wygladac:
http://thumbs.fotopic.net/644028000094.jpg
a tak wyglada klatka schodowa:
http://thumbs.fotopic.net/642028000094.jpg
http://thumbs.fotopic.net/641028000094.jpg
http://thumbs.fotopic.net/635028000094.jpg

wymiary schodka: wys:174mm szerokosc:1040mm, szerokosc trepa(głebokosc):257mm

no i wlasnie!?!? Czy ten trep nie jest za wąski?? Wraz z oklepka przyjdzie nosek który rozszerzy szerokosc trepa do ok. 28-30cm, wiec??

jak grubosć schodow nie licząc wysokosci jednego schodka?? 10-15cm, czyli razem 32cm - wystarczy?!!?

beton do zalania schodów: moze bycz betoniarki?? czy koniecznie przygotowany przez betoniarnie ...ale tu pompa jest konieczna - 200zl

Krzysiek_3miasto
19-04-2006, 13:41
robi sie tak.....szaluje sie i zbroi calosc razem ze schodami....leje sie najpierw schody ale nie z impetem jak leci tylko na najblizsza sciane obok schodow...wtedy szalunkowi schodow nic nie bedzie a beton latwo sie przegarnia i rozprowadza sie jak chce....potem zbiera sie nadmiar betonu ze stopni i leje sie dalej....przychodzi przerwa na sniedanie, beton w schodach po godzinie "zaciagnal" wiec majster bierze kielnie albo inna blaszke i gladzi stopnie w biegach i podest jak jest...wiczorem (przy b-15 lub b-20) mozna chodzic po schodach, co ulatwia transport i komunikacje na dalszym etapie budowy i pozwala zapomniec o schodach do czasu koncowki wykanczania wnetrza...polecam...przy okazji...takie schody nie skrzypia... :D

dastro
21-08-2012, 22:04
Mam już wylany strop, planowałem schody drewniane, ale ceny mnie poraziły! Czy wogóle jest możliwe wylać teraz schody betonowe?

Elfir
22-08-2012, 10:43
Pod schody betonowe musisz mieć zaprojektowany fundament.
Z resztą - schody betonowe kosztują podobnie co drewniane, bo czym chciałbyś je obłożyć?


Ja swoje schody wylewałam po stropach.

dzabij
22-08-2012, 12:17
Mam już wylany strop, planowałem schody drewniane, ale ceny mnie poraziły! Czy wogóle jest możliwe wylać teraz schody betonowe?

Pomyśl o konstrukcji stalowej a na to trepy drewniane. Będzie ładnie, nowocześnie i rozsądnie cenowo. Z betonowymi jest zawsze dużo zabawy, rzadko kiedy udają się budowlańcom. Ja akurat wszystkie musiałem dolewać bo były za niskie. To i tak lepiej niż skuwanie bo za wysokie ....

atsyrut
22-08-2012, 12:48
ja zalewałem schody razem ze stropem :) miałem jak wchodzić i polewać woda strop :)

bajanadjembe
23-08-2012, 19:39
(...) Z betonowymi jest zawsze dużo zabawy, rzadko kiedy udają się budowlańcom. Ja akurat wszystkie musiałem dolewać bo były za niskie. To i tak lepiej niż skuwanie bo za wysokie ....

To prawda. U mnie stolarz skuwał pierwszy stopień, bo za wysoki o kilka cm był. A klął. Ostatni z kolei za niski był. (I niestety jest)
A budowlańcy bardzo mnie przekonywali, żeby drewniane samonośne robić (czyżby nie potrafili prawidłowo rozmierzać? Przecież na to to jakiś wzór jest). Upierałam się twardo na betonowe i wyszły... jakie wyszły. Teraz ładne są. Ale kasy więcej przez to poszło.

A do betonowych, to fundament potrzebny i połączenie "spinające" ze stropem. Jak masz fundament to niech robią szalunki i przede wszystkim dobrze rozmierzą!!! I lać ze stropem.

marynata
23-08-2012, 19:48
Moi też mnie namawiali na drewniane samonośne,że niby nie ma piękniejszych :lol2:
Ale się nie dałam :mad:

william.bonawentura
23-08-2012, 20:10
Często firmy dostarczające beton nie mają serca do włączania/wyłączania pompy non-stop, a na zalanie schodów trzeba dużo czasu.

Ja dziś zalewałem z Dyckerfoffem wieniec i bez problemu podawali beton małymi porcjami. W sumie 3m3 było podawane przez godzinę. Spokojnie ale bezpiecznie dla szalunku i osoby która z nim "spacerowała" na wysokości. Operator co chwila wyrównywał poziom węża tak, by był 10-20cm nad szalunkiem.

darsalam
24-08-2012, 11:57
Mam już wylany strop, planowałem schody drewniane, ale ceny mnie poraziły! Czy wogóle jest możliwe wylać teraz schody betonowe?

Oczywiście,że tak też tak miałem.Najpierw zastanawiałem się nad drewnianymi a potem robiłem betonowe.4 miesiące później.Tyle,że przy stropie miałem parę drucików wyprowadzonych.Zalewaliśmy w 3 i majster spokojnie do południa sobotniego wylaliśmy całość.

atsyrut
27-08-2012, 11:35
nierówne i ja mam betonowe wylewane :(

współczuję stolarzowi ..... ostatni będzie za niski