PDA

Zobacz pełną wersję : Doprowadzenie wody pod fundamentem



sonal
16-08-2005, 07:23
Pilnie potrzebuję informacji:
- czy problemem jest samemu zrobić podkop pod fundamentem (oczywiście przed zasypaniem piaskiem!) na plastikowa rurę doprawadzającą wodę do budynku?
- czy część owej rury przebiegająca pod ławą musi być umieszczona w jakiejs metalowej osłonie (tak gdzieś czytałem)?
- jak się nazywa fachowo taka niebieska rura?
- jaką dać średnicę - czy muso być taka sama jak studni wierconej? (studnia ma rurę 1,25 cala)

Będe wdzieczny za szybkie info :wink:

krzysztofh
16-08-2005, 08:04
Właśnie mam robioną taka rurę, na wypadek przyszłego podłączenia do wodociągu. Obecnie mam studnię głębiową, więc mi nie spieszno, ale widząc rozmiar prac dobrze że zdecydowałem się zrobić tą rurę przed założeniem trawnika i generalnie ogrodu.
Najlepiej jest skontaktować się z MPWiK i dowiedzieć jakie są ich zalecenia i wymagania, aby później nie było problemu z odebraniem pracy i przyłączeniem rury do wodociągu miejskiego.
Robie więc zgodnie z ich wytycznymi
Rurę zakopuje się na 170cm w odległości 2m od budynku. Rura PE50/4,6.
Rura nie powinna długo być wystawiona na działanie słońca (UV). Długo tzn. nie powinno sie tej rury (końcówki) pozostawić na powierzchni w celu późniejszego przyłączenia.

jprzedworski
16-08-2005, 11:06
Pilnie potrzebuję informacji:
- czy problemem jest samemu zrobić podkop pod fundamentem (oczywiście przed zasypaniem piaskiem!) na plastikowa rurę doprawadzającą wodę do budynku?
- czy część owej rury przebiegająca pod ławą musi być umieszczona w jakiejs metalowej osłonie (tak gdzieś czytałem)?

U mnie zrobiono podkop nawet po zasypaniu piaskiem (ponownie trzeba było zasypać) i nie trwało to długo.
Przepust osłaniający pod ławą zrobiono, tyle że z rury PCV (kanalizacyjnej), a nie metalowej.

heatron
16-08-2005, 22:07
Im wcześniej tym lepiej. Pamiętaj o odpowiednim zapasie rury aby starczyło do przyłącza (ulicy). Polecam też zaślepki (kształtki skręcane) - torebka foliowa nie jest skuteczna.
Rura polietylenowa PE, średnica wystarczy 40 (na dom jednorodzinny), PN10 (10 atmosfer). Niestety, jak wszędzie, rura im tańsza tym gorsza...

heatron
16-08-2005, 22:10
Im wcześniej tym lepiej. Pamiętaj o odpowiednim zapasie rury aby starczyło do przyłącza (ulicy). Polecam też zaślepki (kształtki skręcane) - torebka foliowa nie jest skuteczna.
Rura polietylenowa PE, średnica wystarczy 40 (na dom jednorodzinny), PN10 (10 atmosfer). Niestety, jak wszędzie, rura im tańsza tym gorsza...

heatron
16-08-2005, 22:17
Im wcześniej tym lepiej. Pamiętaj o odpowiednim zapasie rury aby starczyło do przyłącza (ulicy). Polecam też zaślepki (kształtki skręcane) - torebka foliowa nie jest skuteczna.
Rura polietylenowa PE, średnica wystarczy 40 (na dom jednorodzinny), PN10 (10 atmosfer). Niestety, jak wszędzie, rura im tańsza tym gorsza...

sonal
17-08-2005, 06:07
serdeczne dzięki :wink:

krzysztofh
17-08-2005, 06:18
Im wcześniej tym lepiej. Pamiętaj o odpowiednim zapasie rury aby starczyło do przyłącza (ulicy). Polecam też zaślepki (kształtki skręcane) - torebka foliowa nie jest skuteczna.
Rura polietylenowa PE, średnica wystarczy 40 (na dom jednorodzinny), PN10 (10 atmosfer). Niestety, jak wszędzie, rura im tańsza tym gorsza...

Czasem nie ważne to co wystarczy, a to co jest zalecane przez MPWiK bo moga nie przyjąć przyłącza.