PDA

Zobacz pełną wersję : malutkie białe robaczki ;((((((((((((((((



sarwa
16-08-2005, 13:00
Witajcie,
Temat jest dość nieciekawy.
Zauważyłem w kilku miejscach domu biegające malutkie białe
robaczki (wielkość 1-2 mm). Nie wiem skąd się wzieły, mam je
w wykafelkowanej ubikacji, widziałem je na panelach ;(((
Nie wydaje mi się, żeby mogły wziąść się z wilgoci, bo jej nie
stwierdzam, nie przyszły z dworu ;(((
Spotkaliście się z czymś takim?
Nie żartujcie sobie, jest wszedzie czysto i higienicznie (mamy
małe dziecko)...

Tomek

joan
16-08-2005, 13:05
białe czy srebrne (długie)? jeśli srebrne to rybiki - mialam w mieszkaniu - uwielbiają lazienki ale niestronią od innych pokoi

sarwa
16-08-2005, 13:10
Wydaje mi się że białe, ale dziś się im przyjrzę...
Jak z nimi walczyć?

Tomek

mdzalewscy
16-08-2005, 13:15
Wydaje mi się że białe, ale dziś się im przyjrzę...
Jak z nimi walczyć?

Tomek
uważaj są gresywne, potrafią ugryźć za palca i potem zostaje tylko amputacja całej kończyny, bo mają jad :wink:

joan
16-08-2005, 13:40
Jeśli to rzeczywiście rybiki - wystarczy np. rajd w piance (w miejscach gdzie przebywają - listwy przyścienne itp.) - długo byłam życzliwa dla malutkich robaczków - bo nie były szkodliwe - nie gryzły :wink: - ale szybko umęczyła nas taka symbioza

pattaya
16-08-2005, 16:31
Rybiki są dłuższe niż 1-2mm

ja budowniczy
16-08-2005, 17:11
pewnie to jednak są rybiki one sa takie srebrno białe- były kiedyś w łazience u moich rodziców. Rodzicom nie odpowiadała ta "symbioza" i spryskali czymś łazienkę, prawdopodobnie jak joan - raidem albo jakims innym paskudztwem. Szybko i skutecznie pozbyli sie dzikich lokatorów.
Pattaya - rybiki tak sprawnie i szybko się poruszają, wiec nie dziw się ze Tomek ma problem z oszacowaniem dokladnie ich długosci :D :) że już o mierzeniu linijką nie wspomnę :wink:

Przekorek
16-08-2005, 17:17
Tez to mialem, ale u mnie byly myszki. Pomoglo odstawienie na jakiś czas napojów wyskokowych :lol:

Sorry, nie moglem sie powstrzymac :P

aśka(*)*(*)*
16-08-2005, 19:58
a ja słyszałam że rybiki są wręcz pożyteczne, bo zerują na wilgoci i "wyżerają" drobnoustroje...
z dwóch niezależnych źródeł
ale czy to prawda??
ja ich nie tępię, ale i nie jest ich u mnie za wiele, choć to dziwne, bo porządku raczej nie mam.
pozdro aśka

sarwa
16-08-2005, 20:21
wiec uzbroiłem sie w hełm, rękawice i lunete i udałem się na poszukiwania...
To są małe robaczki wyglądem przypominające mrówki.
Małe egzemplarze są białe i widać je jako poruszające się kulki a większe
są biało-żółte....

???

Tomek

PS.
To nie są rybiki, napewno.

andk
16-08-2005, 20:26
Bez fotki się nie da, ewolucja za dużo tego wyprodukowała, możemy domyślać się w nieskończoność....

JMaciek
17-08-2005, 12:16
Czy chodzi o te żyjątka?

Białe, biało-szaro-żółte (kolory mogą być lekko przekłamane), wielkości główki od szpilki - 1,2,3 mm...

[foto 1 - robaczek1]

W dużym powiększeniu:
[foto 2 - robaczek2]

Ma toto oczy i nimi łypie :D
[foto 3 - robaczek3]

Maciek

niobe
17-08-2005, 13:09
mam podobny problem, czy ktos nie wie jak sie to stworzenie nazywa?
u nas tez ich pelno, szczegolnie dobrze sie czuja na bialych scianach

pomocy!

pozdr

kaskaa
17-08-2005, 14:48
Proponuję użycie preparatu na stworzenia biegające.
Jako skuteczną znam płytkę Globol. Wygląda tak:
http://www.hipernet24.pl/sklep/img_items/s/105/10564.jpg

Tomasz M.
17-08-2005, 14:48
Nie jestem biologiem, ale to na zdjęciach to raczej owady (sześć odnóży), nie robaki (beznogie). Na początek spróbowałbym Raida przeciwko owadom pełzającym.

aśka(*)*(*)*
17-08-2005, 17:55
a może idź do biblioteki, takiej przy szkole ogrodniczej, tam napewno mają literaturę. albo w sklepie z opryskami, tam tez często wiedzą wiele o różnych robaczkach.

pyrka
17-08-2005, 18:31
A może to będą roztocza . w nowym pustym domu je widać jak biegają a potem znikają w dywanach ,fotelach ,kołderkach itp.

zibicwikla
18-08-2005, 06:34
pluskwa albo prusak, raczej to drugie ale niedojrzałe, to pierwsze słynie z podsłuchiwania, pryskac dziadostwo trucizną!

dominikams
18-08-2005, 07:43
A może to będą roztocza . w nowym pustym domu je widać jak biegają a potem znikają w dywanach ,fotelach ,kołderkach itp.


:o :o :o

pierwsze słyszę :roll:
Roztoczy nie widać, są naprawdę małe. Zresztą te na zdjęciu nie przypominają w niczym roztoczy, nawet jeśli są w powiększeniu :roll:

Ktoś cię nastraszył :wink: :lol:

pyrka
18-08-2005, 08:14
"Z Wikipedii, wolnej encyklopedii.
Roztocze

Świerzbowiec
Systematyka
Domena: eukarioty
Królestwo: zwierzęta
Typ: stawonogi
Podtyp: szczękoczułkowce
Gromada: pajęczaki
Rząd: roztocze


Nazwa systematyczna
Acarina
Roztocze (Acarina) - liczny (ok. 30 tys. gatunków) rząd pajęczaków, obejmujący zwierzęta od mikroskopijnych do 3-centymetrowych, w tym wiele gatunków pasożytniczych (głównie ektopasożytów), przenoszących choroby, a także szkodników magazynowych. Zamieszkujące wszystkie strefy klimatyczne, również obszary polarne; dostosowały się do różnych środowisk, żyją nawet w gorących źródłach.

[Edytuj]
Charakterystyka rzędu
Od pozostałych pajęczaków wyróżnia je na pierwszy rzut oka budowa morfologiczna. W rzędzie obserwuje się duże zróżnicowanie budowy. Ich wspólną cechą jest zlanie głowotułowia z odwłokiem i brak śladów segmentacji na zewnątrz. W ciele roztoczy wyróżnia się: gnatosomę i idiosomę. Aparat gębowy przystosowany do gryzienia lub ssania.

Gnatosoma
pierwsza, gębowa część ciała roztocza, w jej skład mogą (ale nie muszą) wchodzić: szczękoczułki, nogogłaszczki, warga górna, nadgębie, fałd nadgardzielowy i fałd podgardzielowy.

Szczękoczułki służą do pobierania pokarmu; mogą tworzyć szczypce, narząd tnący lub pazur.
Nogogłaszczki bardzo różnie zbudowane w zależności podrzędu; czasem całkiem zredukowane, czasem niezwykle skomplikowane; mogą pełnić funkcje czuciowe.
Idiosoma
druga, zazwyczaj większa cześć ciała, z odnóżami lokomocyjnymi w liczbie 4, 3, 2 lub nawet tylko 1 pary. Larwy mają zawsze 3 pary odnóży.

Okrycie ciała
oskórek, czasem cienki lub bardzo rozciągliwy (u form krwiopijnych);

Narządy zmysłów
oczy proste, czasem uwstecznione; tylko u gatunków morskich zaopatrzone w soczewki; u kleszczy występuje narząd Hallera, wytworzony z odnóży."

Z tego wynika, że roztocza mogą mieć nawet 3cm.

andk
18-08-2005, 08:32
Nie było mnie na forum czas jakiś....
...a to pluskwa, jako żywa....
Duże to nie urośnie, rekord to chyba 6 mm - ale żadna pociecha. Skąd to się jeszcze bierze w dzisiejszych sterylnych/ chemicznych czasach? :)
Nie pamiętam niestety czym to się tępiło - ale polecam lekarza domowego - (to nie pomyłka - nie weterynarza) bo pluskwa to jak najbardziej, pasożyt człowieka. Tak jak pchły, wszy, komary, żywi się krwią.
Jeszcze jedna uwaga - to nie lata. Jako że jest to owad to ma skrzydła (nawet dwie pary), ale są szczątkowe i nie nadają się do latania.

miła
18-08-2005, 08:35
Sarwa pisze, że "to" jet białe.
A te ze zdjęcia to mi wyglądają raczej na karaluchy z tymi wąsami . fuj!
:( Ewa

andk
18-08-2005, 08:41
Nie ta kategoria wagowa. A w większości gatunków "młodzież" jest biała albo bardzo jasna. Malutkie karaluchy mają barwę jasną ale "słomkową" (skurczybyki :wink: :evil:).

pyrka
18-08-2005, 09:07
Bez zdjęcia trudno jednoznacznie powiedzieć co to jest. Małe biało żółte podobne do mrówek mogą być mrówki faraona we wczesnym stadium rozwoju.
Zerknęłam do mojej książeczki pt."Dom bez szkodników" i w nowych domach siedzą tzw. gryzki. Małe owady 0,7-2,5 mm długości. Ich ciało jest miękkie, białe, kremowe lub jasnobrązowe. Mają wyraźną dożą głowę o długich czułkach. U niektórych gatunków występują 2 pary błoniastych skrzydeł, u innych mogą być zupełnie zredukowane. Mogą być szkodnikami księgozbiorów, roślin i owadów, jednakże w naszych mieszkaniach z reguły nie wyrządzają większych szkód. Profilaktyka polega na dbaniu, aby pomieszczenia były czyste i suche. W pomieszczeniach przebywają tam ,gdzie jest wilgoćnp. w nowowybudowanych domach, wilgotnych nieogrzewanych piwnicach, na strychach i w magazynach. Żywią się m.in. grzybami pleśniowymi rozwijającymi się na wilgotnym cemencie. Gdy w nowych mieszkaniach tynk i cement wyschną, gryzki same się wyniosą. Jeśli obniżenie wilgotności nie wystarczy można rozwiesić paski lub płytki z insektycydem fumigującym w ilości dostosowanej do pomieszczenia.

JMaciek
18-08-2005, 12:50
Sarwa pisze, że "to" jet białe.
A te ze zdjęcia to mi wyglądają raczej na karaluchy z tymi wąsami . fuj!
:( Ewa
Żyjątka na zdjęciach są conajmniej 20-krotnie powiększone - nie widziałem większych niż 1-2 mm...

M.

JMaciek
18-08-2005, 13:04
Zerknęłam do mojej książeczki pt."Dom bez szkodników" i w nowych domach siedzą tzw. gryzki.

Chyba masz rację - portrety podejrzanych :wink: znajdują się na tej (http://pater.kul.lublin.pl/akademia/2004_12_13/ksiazka_chora_3.htm) stronie.

Liposcelis jak nic pasuje do zdjęcia nr 2:

http://pater.kul.lublin.pl/akademia/2004_12_13/obrazki/owady/liposcelis.jpg

A tu (http://darkraptor.fateback.com/przeglad/psocoptera.html) obszerniejszy opis tego stworzonka.

Maciek

niobe
18-08-2005, 13:42
rzeczywiscie, to zadne pluskwy czy prusaki, ale gryzki. jakies zdawkowe informacje udalo mi sie znalezc w fachowej ksiazce o szkodnikach. ani slowa jak zwalczac, a kratki przeciwrobacze (mrówki :evil: ) niestety nie dzialaja na nie...
a szkoda
pozdrawiam

Przekorek
18-08-2005, 15:59
Nazwa rodzajowa: trypanosoma vaginalis. :lol:

ponury63
18-08-2005, 16:48
Nazwa rodzajowa: trypanosoma vaginalis. :lol:
??? chyba coś pomyliłeś :lol:



O zwalczaniu gryzków pisał Stanisław Ignatowicz - info tutaj (http://www.trojszyk.com/pubs.php) [poz. 171]

Myślę, że chyba nie odmówi pomocy - kontakt tutaj (http://www.trojszyk.com/kontakt.php)



Stare toto niemal jak dinozaury :wink: Gryzki - Psocoptera (http://robale.pl/index/2/125/owady%20żyjące%20społecznie)
Podrząd: Atropida [Atropidae - zakamarnikowate] :wink:
Podrząd: Psocida [Psocidae (- psotnikowate]



A tutaj (http://sklepddd.ii.pl/shopping/?id=6) środki do zabijania wszystkiego co się rusza :lol:

dominikams
18-08-2005, 18:29
"Z Wikipedii, wolnej encyklopedii.
Roztocze

Świerzbowiec
Systematyka
Domena: eukarioty
Królestwo: zwierzęta
Typ: stawonogi
Podtyp: szczękoczułkowce
Gromada: pajęczaki
Rząd: roztocze


Nazwa systematyczna
Acarina
Roztocze (Acarina) - liczny (ok. 30 tys. gatunków) rząd pajęczaków, obejmujący zwierzęta od mikroskopijnych do 3-centymetrowych, w tym wiele gatunków pasożytniczych (głównie ektopasożytów), przenoszących choroby, a także szkodników magazynowych. Zamieszkujące wszystkie strefy klimatyczne, również obszary polarne; dostosowały się do różnych środowisk, żyją nawet w gorących źródłach.

[Edytuj]
Charakterystyka rzędu
Od pozostałych pajęczaków wyróżnia je na pierwszy rzut oka budowa morfologiczna. W rzędzie obserwuje się duże zróżnicowanie budowy. Ich wspólną cechą jest zlanie głowotułowia z odwłokiem i brak śladów segmentacji na zewnątrz. W ciele roztoczy wyróżnia się: gnatosomę i idiosomę. Aparat gębowy przystosowany do gryzienia lub ssania.

Gnatosoma
pierwsza, gębowa część ciała roztocza, w jej skład mogą (ale nie muszą) wchodzić: szczękoczułki, nogogłaszczki, warga górna, nadgębie, fałd nadgardzielowy i fałd podgardzielowy.

Szczękoczułki służą do pobierania pokarmu; mogą tworzyć szczypce, narząd tnący lub pazur.
Nogogłaszczki bardzo różnie zbudowane w zależności podrzędu; czasem całkiem zredukowane, czasem niezwykle skomplikowane; mogą pełnić funkcje czuciowe.
Idiosoma
druga, zazwyczaj większa cześć ciała, z odnóżami lokomocyjnymi w liczbie 4, 3, 2 lub nawet tylko 1 pary. Larwy mają zawsze 3 pary odnóży.

Okrycie ciała
oskórek, czasem cienki lub bardzo rozciągliwy (u form krwiopijnych);

Narządy zmysłów
oczy proste, czasem uwstecznione; tylko u gatunków morskich zaopatrzone w soczewki; u kleszczy występuje narząd Hallera, wytworzony z odnóży."

Z tego wynika, że roztocza mogą mieć nawet 3cm.


Pyrka, wszystko fajnie, ale roztocza, które chowają sie w dywanach, kołderkach i o czym tam jeszcze pisałaś na pewno nie mają 3 cm. Są niewidoczne gołym okiem, dlatego ich tak wszędzie pełno. Inaczej zaręczam ci, ze ludzie by wytłukli.

dominikams
18-08-2005, 18:36
"Z Wikipedii, wolnej encyklopedii.
Roztocze

Świerzbowiec
Systematyka
Domena: eukarioty
Królestwo: zwierzęta
Typ: stawonogi
Podtyp: szczękoczułkowce
Gromada: pajęczaki
Rząd: roztocze


Nazwa systematyczna
Acarina
Roztocze (Acarina) - liczny (ok. 30 tys. gatunków) rząd pajęczaków, obejmujący zwierzęta od mikroskopijnych do 3-centymetrowych, w tym wiele gatunków pasożytniczych (głównie ektopasożytów), przenoszących choroby, a także szkodników magazynowych. Zamieszkujące wszystkie strefy klimatyczne, również obszary polarne; dostosowały się do różnych środowisk, żyją nawet w gorących źródłach.

[Edytuj]
Charakterystyka rzędu
Od pozostałych pajęczaków wyróżnia je na pierwszy rzut oka budowa morfologiczna. W rzędzie obserwuje się duże zróżnicowanie budowy. Ich wspólną cechą jest zlanie głowotułowia z odwłokiem i brak śladów segmentacji na zewnątrz. W ciele roztoczy wyróżnia się: gnatosomę i idiosomę. Aparat gębowy przystosowany do gryzienia lub ssania.

Gnatosoma
pierwsza, gębowa część ciała roztocza, w jej skład mogą (ale nie muszą) wchodzić: szczękoczułki, nogogłaszczki, warga górna, nadgębie, fałd nadgardzielowy i fałd podgardzielowy.

Szczękoczułki służą do pobierania pokarmu; mogą tworzyć szczypce, narząd tnący lub pazur.
Nogogłaszczki bardzo różnie zbudowane w zależności podrzędu; czasem całkiem zredukowane, czasem niezwykle skomplikowane; mogą pełnić funkcje czuciowe.
Idiosoma
druga, zazwyczaj większa cześć ciała, z odnóżami lokomocyjnymi w liczbie 4, 3, 2 lub nawet tylko 1 pary. Larwy mają zawsze 3 pary odnóży.

Okrycie ciała
oskórek, czasem cienki lub bardzo rozciągliwy (u form krwiopijnych);

Narządy zmysłów
oczy proste, czasem uwstecznione; tylko u gatunków morskich zaopatrzone w soczewki; u kleszczy występuje narząd Hallera, wytworzony z odnóży."

Z tego wynika, że roztocza mogą mieć nawet 3cm.


Pyrka, wszystko fajnie, ale roztocza, które chowają sie w dywanach, kołderkach i o czym tam jeszcze pisałaś na pewno nie mają 3 cm. Są niewidoczne gołym okiem, dlatego ich tak wszędzie pełno. Inaczej zaręczam ci, ze ludzie by wytłukli.

JoShi
22-08-2005, 10:37
Pyrka, wszystko fajnie, ale roztocza, które chowają sie w dywanach, kołderkach i o czym tam jeszcze pisałaś na pewno nie mają 3 cm. Są niewidoczne gołym okiem, dlatego ich tak wszędzie pełno. Inaczej zaręczam ci, ze ludzie by wytłukli.
Owszem, ale mowa na poczatku byla o takich malych bialych o wielkosci 1-2 mm i to podpada pod roztocza ;)

MAK
22-08-2005, 19:46
sarwa,

Może sprawdź, jesli masz, co dzieje się w doniczkach z kwiatami. Tam potrafią na glebie być całe roje małych jasnych robaczków. Możę to ich żródło?? Tam zjadły wszystko i teraz szukają innego jedzenia. W kwiaciarni mają na nie chyba jakieś chemikalia?

sarwa
23-08-2005, 07:50
Witajcie,
Moje stwierdzenie odnośnie wyglądu podobnego do mrówki się nie sprawdziło ;(
Wczoraj zrobiłem zdjęcia i je dzisiaj powiększyłem.
Są to dokładnie te owady, które były prezentowane powyżej.
Wkleiłbym moje foto ale nie umię ;(
Więc jak z nimi walczyć?

Tomek

dominikams
23-08-2005, 18:29
Pyrka, wszystko fajnie, ale roztocza, które chowają sie w dywanach, kołderkach i o czym tam jeszcze pisałaś na pewno nie mają 3 cm. Są niewidoczne gołym okiem, dlatego ich tak wszędzie pełno. Inaczej zaręczam ci, ze ludzie by wytłukli.
Owszem, ale mowa na poczatku byla o takich malych bialych o wielkosci 1-2 mm i to podpada pod roztocza ;)

Może i podpada, ale to nie są roztocza chowające się w kołdrach i dywanach, jak pisała pyrka. Na temat tych żyjacych podstępnie w kołdrach jest tu:

Roztocza – najpopularniejsze zwierzątka domowe
Jest ich miliony, żyją w każdym kącie naszego domu. Łyżeczka kurzu może zawierać ich prawie 1000, łóżko – 10,000. Najwięcej mieści się w dywanach, materacach, poduszkach, kołdrach – i pluszowych misiach.

Te są mikroskopijne i nie da się ich zobaczyć gołym okiem. Tak więc autorze wątku - nie bój się, nie ukryją ci się w poduszce!!! :lol: :lol: