PDA

Zobacz pełną wersję : Mały pomocnik



stiff
16-08-2005, 20:46
Dla wszystkich którzy podobnie jak ja na początku nie wiedzieli o czym się tu rozmawia :lol: mały pomocnik ,jeśli ktoś ma coś do doklejenia - chętnie dopiszę .


ABISYNKA
Inaczej studnia abisyńska, studnia wkręcana; studnia wykonywana przez wkręcanie w grunt rury zakończonej stożkowatym ostrzem. Pobieranie wody następuje przez pompowanie ręczną dźwignią, co powoduje ruch tłoka i podniesienie słupa wody. Abisynka może pobierać wodę z głębokości 3 – 7 m. Nazwa pochodzi od Abisynii, gdzie w czasie wojny w 1868 r. Anglicy zastosowali tego typu studnie.

ABS (AKRYL BUTADIEN STYREN)
Tworzywo sztuczne, o własnościach podobnych do udoskonalonego polistyrenu, powszechnie stosowane w technice instalacyjnej.

ADHEZJA
Siła wiązania pomiędzy produktem uszczelniającym lub klejem a powierzchnią. Brak adhezji oznacza, że przy rozrywaniu złącza uszczelniacz lub klej odkleja się od podłoża.

AKUMULACYJNOŚĆ CIEPLNA ŚCIAN
Zdolność do magazynowania (akumulowania) ciepła i oddawania go w momencie, gdy pomieszczenie się wychładza.

AMPER
Jednostka natężenia prądu elektrycznego.

ANEMOSTAT
Nasada kończąca wentylacyjne urządzenie nawiewne, przeznaczona do równomiernego (przestrzennego lub kierunkowego) rozprowadzania nawiewanego strumienia powietrza.

ANTRESOLA
Niskie pomieszczenie mieszkalne lub użytkowe wydzielone z górnej części kondygnacji, najczęściej parteru, nie stanowiące jednak kondygnacji budynku. Po raz pierwszy pojawiła się w renesansowych pałacach jako odmiana MEZZANINA, z którym bywa mylona (mezzanino, w przeciwieństwie antresoli stanowi odrębną kondygnację).

APROBATA TECHNICZNA
Pozytywna ocena techniczna wyrobu, stwierdzająca jego przydatność do stosowania w budownictwie. Decyzje dopuszczenia do stosowania materiałów i wyrobów budowlanych wydawane są w Instytucie Techniki Budowlanej w trybie zgodnym z rozporządzeniem Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 19.12.1994 r. w sprawie aprobat technicznych i kryteriów technicznych dotyczących wyrobów budowlanych (Dz.U. nr 10 z 1995 r.).

ARMATURA (OSPRZĘT)
Wyposażenie rurociągów instalacyjnych (wodociągów, gazociągów, rur kanalizacyjnych i grzewczych), na które składają się zawory, kurki, zasuwy, baterie i inne.

ASFALTY
Jeden z rodzajów lepiszczy bitumicznych. Za względu na pochodzenie rozróżnia się asfalty ponaftowe, które są pozostałością po destylacji ropy naftowej i asfalty naturalne (stosowane głównie jak cenny dodatek do asfaltów ponaftowych). Asfalty stosuje się do produkcji płynnych materiałów izolacyjnych (emulsje, pasty emulsyjne, roztwory, kity uszczelniające, lepiki i masy asfaltowe), pap (izolacyjnych, podkładowych, wierzchniego krycia) i pokryć dachowych (bitumicznych płyt i dachówek).

AUDYT ENERGETYCZNY
Opracowanie określające zakres i parametry techniczne oraz ekonomiczne przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, ze wskazaniem rozwiązania optymalnego rozwiązania, w szczególności z punktu widzenia kosztów realizacji przedsięwzięcia oraz oszczędności energii, stanowiące jednocześnie założenia dla projektu budowlanego.

AUTOKLAW
Szczelnie zamykany kocioł do przeprowadzania procesów fizycznych i chemicznych (m.in. do sterylizacji narzędzi chirurgicznych) przy podwyższonym ciśnieniu i temperaturze. W budownictwie używa się go do impregnacji drewna budowlanego metodami wgłębnymi.

BAKTERIOSTATYCZNOŚĆ
Własność materiału polegająca na hamowaniu rozwoju bakterii.

BARIERA ANTYDYFUZYJNA
Cienka powłoka metalowa (najczęściej z aluminium), którą powlekane są z rury z tworzyw sztucznych. Zapobiega to dyfuzji (przenikaniu) gazów – ze szczególnym uwzględnieniem tlenu i dwutlenku węgla – do wnętrza rury.

BARWICE
Wady drewna polegające na zmianie jego zabarwienia na kolor sinoniebieski aż do czarnego, wywołane przez pasożytnicze grzyby; najczęściej występująca barwica to SINIZNA.

BEDNARKA
Taśma stalowa, rzadziej miedziana, walcowana na gorąco, stosowana jako element konstrukcyjny (służy jako zbrojenie m.in. w stropach i nadprożach typu Kleina).

BELKA STROPOWA
Element konstrukcji dachowej tworzący konstrukcję stopu, jednocześnie łączący parę przeciwległych krokwi i płatwi.

BETON
Tworzywo otrzymywane w wyniku wiązania i twardnienia mieszanki betonowej (mieszaniny spoiwa - najczęściej cementu, kruszywa, wody i odpowiednich domieszek). Betony w zależności od gęstości pozornej dzieli się na: lekkie (gęstość pozorna poniżej 1800 kg/m3), zwykłe (od 1800 do 2600 kg/m3), ciężkie (powyżej 2600 kg/m3).

BEZPIECZNA WARTOŚĆ PRĄDU
Wartość, która nie powoduje uszkodzenia połączeń i przewodów.

BEZPIECZNIK TOPIKOWY
("korek") Zabezpieczenie instalacji elektrycznej przed zwarciami i przeciążeniami. Bezpiecznik składa się z wkładki, w której umieszczone są dwa druciki (topiki). Topiki ulegają stopieniu, kiedy przepływa przez nie prąd natężeniu wyższym niż wytrzymałości topików. Kiedy stopią się oba topiki, przerywany jest dopływ prądu (bezpiecznik się "stopił").

BEZSPOINOWY SYSTEM OCIEPLANIA
Patrz BSO

BEZWŁADNOŚĆ CIEPLNA
Właściwość materiału (instalacji) polegająca na „zapamiętywaniu” bieżących parametrów cieplnych. W praktyce oznacza, że przyjmowanie ciepła nie rozpoczyna się od razu po jego dostarczeniu (co sprowadza się do długiego okresu, kiedy mimo dostarczania ciepła temperatura pozostaje bez zmian) albo magazynowanie ciepła i nie oddawanie go, mimo, że przestało być dostarczane.

BIOKOROZJA
Patrz KOROZJA BIOLOGICZNA

BIOMASA
Substancja organiczna powstała w wyniku procesów fotosyntezy (rośliny). Biomasa staje się cennym surowcem grzewczym (jest przykładem źródła energii odnawialnej).W praktyce stosowane są wierzba (tzw. energetyczna), siano, słoma; a także rośliny dwuliścienne – ślazowiec pensylwański, słonecznik bulwiasty i rdest sachaliński oraz trawy z rodzaju miskant.

BIOPREPARATY
Preparaty zawierające szczepy mikroorganizmów "pracujących" w stopniu tlenowym oczyszczalni przydomowych oraz substancje wzmagające ich rozwój. Biopreparat może też zawierać substancje blokujące rozwój innych mikroorganizmów.

BITUMICZNE DACHÓWKI
Inaczej GONT BITUMICZNY, PAPOWY. Jest to jeden z typów pokryć bitumicznych, to odpowiednio uformowane pasy papy asfaltowej, wycięte tak, by po ułożeniu pokrycie wyglądem przypominało dachówkę, gont drewniany, pokrycie z blachy ułożone w łuskę itp.

BITUMICZNE LEPISZCZA
Materiały wiążące pochodzenia organicznego, które zmieniają konsystencję dzięki zjawiskom fizycznym, nie zaś – jak np. beton – chemicznym. Rozróżnia się lepiszcza smołowe i asfaltowe, w budownictwie stosuje się głównie asfaltowe.

BITUMICZNE PŁYTY FALISTE
Rodzaj bitumicznego pokrycia dachowego. Płyty otrzymuje się przez nasycenie masą asfaltową osnowy z włókien celulozowych lub organicznych. Osnowie nadaje się kształt fali w procesie walcowania (zafalowania). Mogą służyć nie tylko jako pokrycie, lecz także jako podkład pod dachówki ceramiczne i cementowe.

BITUMICZNE SUBSTANCJE
Inaczej BITUMINY, kopalne węglowodory powstałe w wyniku długotrwałych procesów geologicznych, prawdopodobnie przez osadzanie się szczątków roślinnych i zwierzęcych na dnie mórz. Należą do podstawowych surowców energetycznych i chemicznych. Głównymi przedstawicielami bituminów są ropa naftowa, gaz ziemny oraz lepiszcza bitumiczne. W budownictwie stosuje się te ostatnie – smołę i asfalty.

BITUMY
Patrz BITUMICZNE SUBSTANCJE

BLACHA
Wyrób hutniczy ze stali lub metali nieżelaznych, otrzymywany przez walcowanie na gorąco (blachy grube) lub zimno.

BLACHA OCYNKOWANA
Cienka blacha ze stali niestopowej, konstrukcyjnej, powstała przez obustronne polewanie (kąpiel) ciekłym cynkiem. Jest odporna na działanie czynników atmosferycznych, stosowana na pokrycia dachów, gzymsów, parapetów i do produkcji rynien dachowych.

BLACHA PROFILOWANA
Falista, trapezowa - cienka blacha wygięta w kształcie równoległych wybrzuszeń (fal lub trapezów), które mają na celu usztywnienie arkusza. W budownictwie stosuje się ją głównie na pokrycia dachowe i elewacje.

BLACHARSTWO
Dział technologii przemysłowej i rzemiosło obejmujące wytwarzanie i obróbkę przedmiotów z cienkich blach. W budowie dachów blacharstwo obejmuje układanie pokryć z blachy (stalowej, aluminiowej, miedzianej i cynkowej), blacharze wykonują też obróbki blacharskie i rynny metalowe.

BLOWER DOOR
Patrz TEST "BLOWER DOOR"

BRYKIETY
Produkt wytwarzany w procesie ciśnieniowego sprasowania odpadów drewnianych, słomy żółtej i szarej, zrębków wierzby energetycznej. Ma postać walcowatych brył (ok. 10 - 15 cm długości i ok. 5 cm średnicy).

BSO
BEZSPOINOWY SYSTEM OCIEPLANIA, dawniej nazywany systemem lekkim mokrym.

BZT
(BIOCHEMICZNE ZAPOTRZEBOWANIE NA TLEN). Podstawowy wskaźnik zanieczyszczenia wód/ składu ścieków. Mówi o ilości substancji organicznej zawartej w wodzie/ściekach. Określa ilość tlenu zużywanego przez mikroorganizmy do utlenienia w określonym czasie substancji organicznych i niektórych nieorganicznych zawartych w ściekach. Wartość BZT podawana jest w mg O2/dm3. Im większa wartość BZT, tym większe zanieczyszczenie substancjami organicznymi. BZT jest istotnym parametrem w przydomowych oczyszczalniach ścieków. Oczyszczalnia może dobrze pracować tylko do pewnej wysokości BZT (wskaźnik ten jest podawany dla każdego modelu oczyszczalni). Skuteczność oczyszczalni mierzy się przez stopień redukcji BZT. Wskaźnik BZT jest też określony przy wprowadzeniu ścieków do odbiornika.

CEBERTYZACJA
Inaczej ELEKTROPETRYFIKACJA. Jest to metoda zeskalania gruntów. Polega na sztucznym wzmacnianiu i uszczelnianiu gruntu zastrzykami zawiesin cementowych, roztworów szkła wodnego i chlorku wapnia. Opiera się na wykorzystywaniu zjawisk elektrokinetycznych - przepływający przez grunt prąd elektryczny powoduje przenikanie roztworu w pory gruntu.

CERTYFIKAT ICHPW
Oznacza że coś jest bezpieczne ekologicznie (znak bezpieczeństwa ekologicznego), z takim znakiem można montować kocioł w rejonach ekologicznie chronionych.

CHZT
(CHEMICZNE ZAPOTRZEBOWANIE NA TLEN) Wskaźnik określający ilość tlenu potrzebną do chemicznego utlenienia materii organicznej jednak w tym przypadku bez udziału organizmów żywych. Wartość ChZT podawana jest w mg O2/dm3. Im większa wartość ChZT, tym większe zanieczyszczenie substancjami organicznymi.

CIĄG
Grawitacyjny przepływ powietrza powstały dzięki różnicy ciśnień między spodem i wylotem przewodu (wentylacyjnego, spalinowego). Różnica ciśnień wynika z różnicy gęstości między gazami płynącymi przewodem (powietrze, spaliny) a powietrzem zewnętrznym.

CIEPŁO ODPADOWE
Ciepło powstające podczas pracy urządzeń elektrycznych, przygotowywania posiłków, ciepłej wody czy ciepło emitowane przez ciało ludzkie. Pojęcie ciepła odpadowego związane jest z koncepcją domu pasywnego. Zobacz hasło - dom pasywny.

CIĘŻAR WŁAŚCIWY
Potocznie nazywany gęstością. Jest to waga materiału podzielona przez jednostkę objętości podawana najczęściej w [g/cm3].

CIŚNIENIE CZĄSTKOWE PARY
Patrz PRĘŻNOŚĆ PARY WODNEJ

CIŚNIENIE DYSPOZYCYJNE
Ciśnienie, pod którym medium (woda lub gaz) wpływa do instalacji z sieci.

CZAS PEŁNEGO UTWARDZANIA
Czas, w którym szczeliwo przechodzi z formy plastycznej (mokrej) do elastycznej (stałej) w całym swoim przekroju i uzyskuje swoją pełną wytrzymałość.CZERPNIA Element wentylacji mechanicznej, którego zadaniem jest pobieranie powietrza zewnętrznego.

CZOPUCH
Element łączący komin z kotłem.

CZWÓRNIK
Kształtka umożliwiająca łączenie i zmianę kierunku czterech rur.

CZWÓRNIK RÓŻNOPŁASZCZYZNOWY
Czwórnik umożliwiający łączenie rur w różnych płaszczyznach

CZYSZCZAK (REWIZJA)
Kształtka w postaci krótkiego odcinka rury z bocznym otworem nakrytym pokrywką mocowaną na śruby. Czyszczak jest włączany w rury kanalizacyjne (sanitarne bądź rynny) i służy do łatwego badania i czyszczenia rury.DACH Część budynku ograniczająca go od góry, zabezpieczająca przed stratami ciepła, opadami atmosferycznymi, słońcem i wiatrem oraz przenosząca obciążenia wiatrem i śniegiem. Składa się z konstrukcji nośnej i pokrycia.

DACH CZTEROPOŁACIOWY
Patrz DACH CZTEROSPADOWY

DACH CZTEROSPADOWY
Rodzaj dachu stromego. Konstrukcja dachu tworzy cztery połacie. Główne połacie dachu nawiązują do dachu dwuspadowego; jedynie szczyty dachu są ścięte tworząc dodatkowe połacie i eliminując ściany szczytowe.

DACH DWUSPADOWY (DWUPOŁACIOWY)
Najpopularniejszy typ dachu stromego. Dwie pełne, skośne połacie dachu tworzą ostrokątne szczyty w obrębie poddasza. Zależnie od kąta spadku połacie mogą tworzyć poddasze użytkowe lub nieużytkowe.

DACH JEDNOPOŁACIOWY
Patrz DACH JEDNOSPADOWY

DACH JEDNOSPADOWY (PULPITOWY)
Rodzaj dachu stromego. Jest to dach o jednej skośnej połaci, zbudowany podobnie jak dach płaski, ale ze spadkiem. Różni się tym, że ma osobną konstrukcję dla stropu i dla dachu.

DACH KLESZCZOWO-JĘTKOWY
Patrz KLESZCZOWO-JĘTKOWY DACH

DACH MANSARDOWY
Rodzaj dachu stromego. Nawiązuje do dachu dwuspadowego, w którym każda z połaci została załamana pod innym kątem spadku. Stosowany głównie na poddaszach użytkowych.

DACH NACZÓŁKOWY
Rodzaj dachu stromego. Dach dwuspadowy o ściętych narożnikach, tworzących naczółki. Zależnie od kąta nachylenia może tworzyć poddasze użytkowe lub nieużytkowe.

DACH NAMIOTOWY
Rodzaj dachu stromego. Swoim wyglądem bardziej przypomina piramidę niż namiot. Stosowany jest na budynkach o rzucie kwadratu, w związku z czym wszystkie cztery połacie dachu są równe.

DACH PULPITOWY
Patrz DACH JEDNOSPADOWY

DACH PŁASKI
Dach o nachyleniu połaci od 2° do 15° (3,5% do 26,7%).

DACH PŁATWIOWO-KLESZCZOWY
Patrz PŁATWIOWO-KLESZCZOWY DACH

DACH WIELOPOŁACIOWY
Inaczej WIELOSPADOWY. Dach o krzyżujących się połaciach. Utworzony jest poprzez skrzyżowanie się dwu lub więcej dachów o różnym rozwiązaniu (trapezowych, trójkątnych), które łączą się ze sobą wzdłuż krawędzi poziomych (w kalenicach) i ukośnych, gdzie umieszcza się ukośne krokwie.
DACH WIELOSPADOWY
Patrz DACH WIELOPOŁACIOWY

DACH WIESZAROWY
Dachy wieszarowe stosowane są wówczas, gdy między ścianami zewnętrznymi nie ma podpór pośrednich, na których można oprzeć słupy konstrukcji dachowej. Jeżeli rozpiętość dachu mieści się w granicach 6-8m stosuje się rozwiązanie jednowieszakowe. Jeżeli rozpiętość wynosi 8-10m stosuje się rozwiązanie jednowieszakowe z krzyżulcami. Rozpiętość dachu przekraczająca 10-12m wymaga zastosowania konstrukcji dwuwieszakowej.

DACH ZIELONY (DACH ODWRÓCONY)
Dach o niewielkim stopniu nachylenia o wierzchniej warstwie obsadzonej roślinnością. Nazwa dach odwrócony wynika z faktu odmiennego niż tradycyjny układu warstw - bezpośrednio na płycie nośnej dachu umieszczone jest pokrycie (izolacja przeciwwilgociowa), a dopiero na nim pozostałe warstwy dachu (płyta konstrukcyjna, warstwy uszczelniające, niewrażliwa na wilgoć termoizolacja, warstwa drenująca, warstwa filtrująca i podłoże pod nasadzenia roślin).

DACHÓWKA
Płytka wypalana z gliny (dachówka ceramiczna) lub wyrabiana z mieszaniny cementowo-piaskowej (dachówka cementowa), stosowana jako pokrycie dachowe.

DACHÓWKA MARSYLSKA
Jeden z typów DACHÓWKI ZAKŁADKOWEJ, pierwsza dachówka tego rodzaju produkowana przemysłowo. Charakteryzują ją dwa podłużne wyżłobienia.

DEFOSFATACJA
Biochemiczny lub fizykochemiczny proces usuwania związków fosforu ze ścieków komunalnych. Defosfatacja może przebiegać poprzez wykorzystanie fosforu przez bakterie Acinobacter do procesów życiowych lub koagulację solami glinu lub żelaza i filtrację.

DEKARSTWO
Rzemiosło budowlane zajmujące się techniką krycia dachów.

DEZYNFEKCJA
Procesy fizyczne i chemiczne polegające na usunięciu z wody wszelkich form organizmów - wirusów, bakterii, glonów i pierwotniaków. Dezynfekcja chemiczna prowadzona jest związkami chloru (podchloryn sodu, dwutlenek chloru) lub za pomocą ozonu, zaś dezynfekcja fizyczna - głównie za pomocą lamp UV.

DOKUMENT ODNIESIENIA
W systemach oceny zgodności wyrobów (procedura dopuszczania wyrobów do obrotu) – Polska Norma lub aprobata techniczna.

DOM PASYWNY
Koncepcja domu pasywnego powstała mniej więcej przed 20 laty. Opiera się ona na idei stworzenia domu tak doskonale zaizolowanego termicznie, by do jego ogrzania wystarczyło ciepło odpadowe. Zobacz hasło – ciepło odpadowe.

DRENAŻ OPASKOWY
Instalacja z rur perforowanych (z otworami) ułożona wokół budynku na poziomie fundamentów, której zadaniem jest odprowadzenie wody gruntowej napływającej w kierunku budynku.

DRENAŻ ROZSĄCZAJĄCY
Sieć przewodów, zwykle perferowanych na całej długości, które powoli rozprowadzają w gruncie wodę lub oczyszczone ścieki.

DREWNO KLEJONE
Wykonywane jest z cienkich warstw drewna, które sklejane są w podwyższonej temperaturze pod ciśnieniem. Jest bardziej wytrzymałe od drewna litego, dlatego wykonywane z niego elementy mogą mieć mniejsze kształty.

DWUZŁĄCZKA
Złączka pozwalająca na połączenie dwóch rur zakończonych gwintem (rury mogą mieć dowolne średnice).

DYFUZJA
Przenikanie cząsteczek jednej substancji w obręb drugiej (przy bezpośrednim ich zetknięciu) spowodowane bezładnym ruchem cieplnym cząsteczek.

DYLATACJA
Patrz SZCZELINA DYLATACYJNA

DYM
Cząstki stałe (np. sadza) powstające podczas spalania.

DŹWIĘKI MATERIAŁOWE
Dźwięki przenoszone przez materiały, np. na skutek uderzeń.

DŹWIĘKI POWIETRZNE
To dźwięki rozmowy, radia, telewizji, urządzeń akustycznych.

DŹWIĘKOCHŁONNE MATERIAŁY
Materiały stosowane w charakterze składników, które pochłaniają energię fali dźwiękowej padającej, przez co zmniejsza się energia fali odbitej.

DŹWIĘKOCHŁONNE WYROBY
Są wyrobami z materiału dźwiękochłonnego, często o specjalnie wykończonej powierzchni, które można stosować bezpośrednio na suficie, ścianie lub podłodze. Przykłady: płyty z wełny mineralnej, wiórkowe, pilśniowe miękkie, z elastycznych pianek PUR, tynki akustyczne.

DŹWIĘKOCHŁONNOŚĆ MATERIAŁU
Inaczej POCHŁANIALNOŚĆ AKUSTYCZNA. Zdolność materiału do zamiany energii dźwięku na ciepło w porowatej strukturze materiału, na który padają dźwięki. Najlepszą dźwiękochłonność wykazuje materiał, który jest elastyczny i przepuszcza powietrze, np. wełna mineralna, pianka PUR o porach otwartych.

DŹWIGAR
Element konstrukcyjny poziomy lub pochyły, przenoszący na podpory obciążenia działające prostopadle do jego osi wzdłużnej. Dźwigary stosuje się w konstrukcjach budynków (dźwigar stropowy), mostów (dźwigar mostowy); mogą być drewniane, metalowe, żelbetowe i z betonu sprężonego. W dachach dźwigary stosuje się w konstrukcjach o dużej rozpiętości.

DŹWIGAR KRATOWY
Inaczej KRATOWNICA, konstrukcja zbudowana z prętów drewnianych, stalowych lub żelbetowych, połączonych przegubowo (w kwadraty, trójkąty, romby, trapezy itp.). Punkt połączenia prętów nosi nazwę węzła. Dźwigary kratowe stosuje się w konstrukcjach o dużych rozpiętościach , między innymi w dachach.

EFEKT COANDY
Zjawisko przylepiania i poślizgu powietrza do ściany lub innej przegrody.

EIB
Europejska Magistrala Instalacyjna (skrót od angielskiej nazwy European Installation Bus). Centralny system służący do załączania, sterowania, sygnalizowania, regulacji i nadzoru urządzeń elektrotechnicznych, w któ- re wyposażony jest dom i jego otoczenie; oparty na domowej instalacji elektrycznej.

EKSPANDER
Urządzenie służące do kielichowania rur miedzianych o średnicach 8 - 42 mm w jednej czynności. Wyposażony jest w komplet głowic dostosowanych do średnic i grubości ścianek

ELEKTROKLIMAT (JONIZACJA)
Właściwość powietrza polegająca na tym, że cząstki powietrza nie są elektrycznie obojętne - mają ładunek elektryczny. Ujemna jonizacja powietrza wpływa dobrze na samopoczucie człowieka (zapewniają ją np. rośliny), a dodatnia (pochodząca np. od urządzeń biurowych) powoduje spadek samopoczucia.

ELEKTROMUFA (ELEKTROZŁĄCZKA)
Sposób łączenia rur z tworzyw sztucznych (szczególnie polietylenu). Dwa końca rur umieszczane są w złącze, która następnie jest poddawana działaniu pola elektrycznego (pozwala to na trwałe wykonanie połączenia).

ELEKTROPETRYFIKACJA
Patrz CEBERTYZACJA

ELEMENT PREFABRYKOWANY
Inaczej PREFABRYKAT. Element wykonany poza miejscem jego wbudowania, stosowany przeważnie bez zmiany wymiarów i kształtów.

ELEWACJA 1) Inaczej LICO BUDYNKU, jedna z zewnętrznych ścian budynku wraz ze wszystkimi występującymi na niej elementami. Nazwy poszczególnych elewacji określa się według położenia względem stron świata lub otoczenia (południowa, zachodnia, frontowa, tylna, boczna, ogrodowa). 2) Rysunek architektoniczny stanowiący rzut prostopadły budynku na płaszczyznę do niej równoległą.

ESÓWKA
HOLENDERKA,jeden z typów dachówki ceramicznej lub cementowej, w kształcie charakterystycznej, niesymetrycznej fali przypominającej literę S.

ESÓWKA PODWÓJNA
Jeden z typów dachówki ceramicznej lub cementowej, w kształcie dwóch niesymetrycznych fal.

FACJATA
Określenie pomieszczenia mieszkalnego urządzonego w przestrzeni strychu, wydzielone od niego ścianami wychodzącymi ponad połać dachu.

FALC
Rodzaj spojenia blach powstały przez zawinięcie brzegu jednej w zagięciu drugiej.

FALCOWANIE
Potocznie FELCOWANIE, spajanie dwóch arkuszy blachy przez zawinięcie brzegu jednego arkusza w drugi.

FILTR SIATKOWY
Element armatury oczyszczającej, którego zasadniczą częścią jest siatka metalowa lub z tworzywa sztucznego. Zadaniem filtra siatkowego jest wyłapanie zanieczyszczeń stałych (np. cząstek piasku), które mogłyby uszkodzić armaturę. W technice instalacyjnej filtry stosowane są przede wszystkim w węzłach grzewczych i instalacjach wodociągowych.

FLAUTOWANIE
Impregnowanie elementów budowlanych narażonych na wpływy atmosferyczne poprzez ich nasycenie flautami - solami kwasu krzemowo-fluoro-wodorowego. Metodę tę stosuje się np. do wzmacniania zwietrzałych tynków.

FLOTACJA (WYPŁYWANIE)
Proces usuwania z wody cząstek o ciężarze mniejszym niż ciężar właściwy wody. W procesie oczyszczania wody (ścieków) cząstki lżejsze od wody wypływają na powierzchnię, skąd są usuwane specjalnymi zbierakami, bądź kieruje się je wraz z powierzchniową warstwą wody na odpowiednie filtry. Flotacja często stosowana jest do usuwania mikroorganizmów, np. glonów.

FLUIDYZACJA
Jest to proces tworzenia się zawiesiny cząstek rozdrobnionej wcześniej substancji stałej w przepływającym przez tą substancję płynie - najczęściej gazie. Fluidyzacja intensyfikuje procesy chemiczne i fizyczne, np. spalanie.

FOLIA DACHOWA
Patrz FOLIA WSTĘPNEGO KRYCIA

FOLIA PAROIZOLACYJNA
Patrz PAROIZOLACJA

FOLIA PAROSZCZELNA
Patrz PAROIZOLACJA

FOLIA WSTĘPNEGO KRYCIA
FWK, FOLIA DACHOWA, jedna z WARSTW WSTĘPNEGO KRYCIA. Układa się ją na dachu, pomiędzy łatami a kontrłatami, służy jako podłoże pod pokrycie docelowe i jako dodatkowa (obok pokrycia) ochrona przed wiatrem i opadami.

FUNDAMENT
Element konstrukcyjny, za którego pośrednictwem przekazywane są wszystkie obciążenia budowli na podłoże gruntowe. Fundament może być wykonany z betonu, żelbetonu, murowany z cegieł lub kamieni. Przekazywane obciążenia powodują odkształcenia gruntu, co z kolei powoduje osiadanie budowli. Fundament powinien zapewnić: minimalne i równomierne osiadanie budowli oraz jej stateczność, właściwą głębokość posadowienia (na warstwie gruntu o odpowiedniej nośności i poniżej strefy przemarzania gruntu), zabezpieczenie budowli przed zawilgoceniem. Ze względu na sposób posadowienia fundamenty dzieli się na: 1) przekazujące obciążenia bezpośrednio na grunt (posadowienie bezpośrednie): ławy fundamentowe (pod murami) i stopy fundamentowe (pod słupami, filarami), płyty fundamentowe; 2) fundamenty przekazujące obciążenie pośrednio (posadowienie pośrednie): na palach fundamentowych, studniach fundamentowych.

FUNGICYDY
Substancje chemiczne stosowane do zwalczania grzybów pasożytniczych powodujących choroby roślin uprawnych, niszczenie drewna, skór, tkanin. Należy do nich większość środków stosowanych do impregnacji drewna budowlanego, m.in. więźby dachowej.

FWK
Patrz FOLIA WSTĘPNEGO KRYCIA

GABION
Odpowiednio ukształtowane skrzynie lub walce siatkowe, stalowe, zabezpieczone antykorozyjnie, wypełniane w miejscu wbudowania otoczakami, kamieniem łamanym lub innym kruszywem. Stosowane np. jako wzmocnienia skarp czy mury oporowe.

GAZOMIERZ
Urządzenie pomiarowe mierzące przepływ gazu w metrach sześciennych. Gazomierz musi być zainstalowany przed pierwszym urządzeniem w instalacji i wyposażony w kurek kulowy.

GĄSIOR
Specjalny rodzaj dachówki używany do krycia kalenic i grzbietów dachów.

GĄSIOR POCZĄTKOWY
Gąsior stosowany jako pierwszy (od dołu) w grzbiecie dachu.

GEOWŁÓKNINA
Geowłókniny igłowane są materiałem tekstylnym o sprężystej, porowatej strukturze. Włókna wewnątrz struktury są zespolone mechanicznie przeplotem na kształt ogniw łańcucha, poddane naprężeniom mogą przenosić obciążenia statyczne i dynamiczne na dużej płaszczyźnie zewnętrznej i wewnętrznej. Geowłókniny wydłużają żywotność konstrukcji, zwiększają wytrzymałości i znacznie lepiej odwodniają w porównaniu do tradycyjnych metod. Geowłókniny ochronne chronią geomembrany przed uszkodzeniami mechanicznymi – przebiciem i przetarciem, na składowiskach odpadów, w tunelach oraz zbiornikach wodnych. Stosowane są także m.in. do ochrony złóż filtracyjnych przed zanieczyszczeniem drobnymi cząsteczkami i pyłem pochodzącym z wyżej położonych warstw gruntu lub piasku. Geowłókninę w rulonie stosuje się dla ochrony wypełnienia rowów drenarskich. Szerokie płachty używane są w przypadku wykonywania złóż żwirowo piaskowych w wykopach szerokoprzestrzennych.

GLIF
Skośne, płaskie ścięcia ościeży okiennych lub drzwiowych spotykane w grubych murach.Glify wykonuje się w celu zwiększenia dostępu światła do pomieszczeń.

GŁADŹ
Wierzchnia warstwa tynku wielowarstwowego lub warstwy podkładu podłogowego, wykonywana ze specjalnie dobranej zaprawy, z bardzo drobnym kruszywem o uziarnieniu nie przekraczającym 0,5 mm; może być cementowa, gipsowa, wapienna, polimerowa.

GŁĘBOKOŚĆ PRZEMARZANIA GRUNTU
Głębokość, do której zimą zamarza grunt i zawarta w nim woda gruntowa. Średnia głębokość przemarzania to ok. 1 m. Wielkość ta zależy od strefy klimatycznej (w mniejszym stopniu od rodzaju gruntu) i decyduje o głębokości, na której prowadzi się rurociągi.

GONT BITUMICZNY
Patrz BITUMICZNE DACHÓWKI

GONT DREWNIANY
Pokrycie dachowe wykonane z deseczek układanych na zakład, z drewna jodłowego, sosnowego, modrzewiowego, osikowego, dębowego lub bukowego. Krycie gontem może być pojedyncze, podwójne albo wielowarstwowe; ten rodzaj pokrycia jest znany w całej Europie od starożytności.

GONT PAPOWY
Patrz BITUMICZNE DACHÓWKI

GONTY
SZKUDŁY, SKUŁY, wąskie, długie deseczki z drewna jodłowego, sosnowego, modrzewiowego, osikowego, dębowego lub bukowego. Wykonuje się z nich pokrycia dachowe, elewacje a także obróbki dekarskie. Z jednej strony mają grzebienie, z drugiej wpusty, co umożliwia ich ścisłe łączenie.

GRATOWANIE
Element obróbki rur instalacyjnych, polegających na usunięciu za pomocą specjalnego urządzenia (gratownika) zadziorów z krawędzi rury powstających przy jej przycinaniu.

GRATY
Zadziory powstające na krawędzi rury po jej obcięciu. Graty zewnętrzne utrudniają wykonanie prawidłowego połączenia, a graty wewnętrzne zakłócają przepływ medium.

GRP
patrz TWS


GRUNT
Preparat najczęściej w postaci ciekłej, nakładany na podłoże lub podkład bardzo cienką warstwą w celu jej wzmocnienia lub zmniejszenia chłonności lub poprawienia przyczepności itp.

GRUPA TARYFOWA
Grupa odbiorców energii elektrycznej lub gazu. Grupa jest określona przez warunki stosowania cennika (taryfy), dla całej grupy istnieje jeden zestaw cen lub stawek opłat.

GRYNSZPAN SZLACHETNY
Patrz PATYNA

GRZBIET DACHU
NAROŻE, miejsce styku dwóch sąsiednich połaci dachu tworzących kąt ostry. Występuje w dachach czterospadowych (namiotowych, kopertowych) naczółkowych, półszczytowych i w dachach wielopołaciowych, o skomplikowanych kształtach. Tym terminem bywa określana także kalenica.

HAŁAS
Niepożądany lub szkodliwy dżwięk. Ze względu sposób powstania rozróżnia się hałas wibracyjny lub turbulentny, ze względu na zmiany czasowe - hałas stacjonarny, niestacjonarny, impulsowy i udarowy. Dopuszczalne poziomy hałasu w danych warunkach określane są przez normy, na przykład w centrum miast w dzień nie powinien on przekraczać 60 dB (w nocy 50 dB), natomiast na terenach chronionych (parkach, uzdrowiskach, itp.) odpowiednio 40 i 30 dB. Hałas szkodliwy to taki, który przekracza 85 dB.

HAŁAS BYTOWY
Powstaje w wyniku użytkowania pomieszczeń w budynkach stosownie do ich przeznaczenia. W zależności od źródła może być dźwiękami powietrznymi lub uderzeniowymi.

HAŁAS POGŁOSOWY
Powstaje w budynku w wyniku kolejnych odbić od przegród ograniczających pomieszczenia fal akustycznych wypromieniowanych przez źródło do danego pomieszczenia. Występuje w pomieszczeniach, którego przegrody mają powierzchnie odbijające dźwięk.

HEAT SOAK TEST (HST)
Dodatkowa obróbka termiczna szkła hartowanego, której celem jest wyeliminowanie przypadkowych samoczynnych pęknięć szyb.

HOLENDERKA
Patrz ESÓWKA

HST
Patrz HEAT SOAK TEST

HYDRANT
Urządzenie wodociągowe służące do poboru wody na cele pożarowe; zaopatrzone w zawór i złączkę do węża.

HYDROFOBIZACJA
Nasycenie materiału preparatem - impregnatem hydrofobizującym. Na powierzchni materiału tworzy się cienka warstwa, która chroni przed wnikaniem wody i zanieczyszczeń, jednocześnie nie blokując przepływu pary wodnej.

HYDROFOBIZOWANY PRODUKT
Produkt nie zatrzymujący wody, trudnozwilżalny.

HYDROFOR
Zbiornik wodno – powietrzny, którego zadaniem jest utrzymywanie stałego ciśnienia (wyrównywanie wahań ciśnień dobowych) w sieci wodociągowej. Zapewnia to stały dopływ wody do wszystkich kondygnacji.

IMPREGNACJA
Nasycanie materiałów różnego rodzaju (papieru, wyrobów włókienniczych, skóry, drewna) środkami zabezpieczającymi je przed szkodliwym działaniem wody, ognia, drobnoustrojów itp. Impregnacja ma na celu także nadanie im określonych własności użytkowych, np. nieprzemakalności, niepalności, odporności na kurczliwość i gniotliwość, nieprzepuszczalności powietrza lub gazów.

IMPREGNACJA DREWNA
Nasycanie drewna preparatami chemicznymi w celu uodpornienia go na działanie ognia, grzybów, bakterii i owadów. Główne metody impregnacji drewna to malowanie, smarowanie, kąpiel krótkotrwała, metoda zanurzeniowa (kąpiel długotrwała), metoda ciśnieniowo-próżniowa.

INFILTRACJA
Samoczynna wymiana powietrza przez nieszczelności.

INHIBITOR KOROZJI
Substancja chemiczna (np. polifosforany), która stosowana w niewielkiej ilości w środowisku korozyjnym (np. w zagrożonej instalacji) zmniejsza wyraźnie procesy składające się na korozję, wprowadzana do instalacji zagrożonej korozją.

INSTALACJA CIŚNIENIOWA
Inaczej zamknięta, instalacja grzewcza odizolowana od atmosfery (wyposażona w przeponowe naczynie wzbiorcze).

INSTALACJA ELEKTRYCZNA
Układ przewodów w budynku wraz ze sprzętem elektroinstalacyjnym, mający początek na zaciskach wyjściowych wewnętrznej linii zasilającej w złączu i koniec w gniazdkach wtyczkowych, wypustach oświetleniowych i zainstalowanych na stałe odbiornikach energii elektrycznej.

INSTALACJA GAZOWA
Urządzenia gazowe połączone przewodami, zasilane z sieci gazowej; znajdujące się na terenie nieruchomości. Granicą instalacji jest kurek główny na przyłączu gazowym. Definicja wg. rozporządzenia „urządzenia gazowe z układami połączeń między nimi, zasilane z sieci gazowej, znajdujące się na terenie i w obiekcie odbiorcy”.

INSTALACJA GRAWITACYJNA
Inaczej otwarta, instalacja grzewcza, która ma połączenie z atmosferą przez otwarte naczynie wzbiorcze.

INSTALACJA ODBIORCZA
Instalacja elektroenergetyczna znajdująca się za rozliczeniowym układem pomiarowym.

INSTALACJA ODGROMOWA
Instalacja z elementów metalowych, wykorzystująca zjawiska elektryczne do neutralizacji skutków wyładowań prądu atmosferycznego (pioruna). Instalacja odgromowa odbiera prąd z wyładowań atmosferycznych i pozwala na jego neutralizację (uziemienie).

INSTALACJA OTWARTA
Instalacja grzewcza, która ma połączenie z atmosferą przez otwarte naczynie wzbiorcze.

INSTALACJA WODOCIĄGOWA
Inaczej instalacja wody użytkowej, przewody, armatura i urządzenia rozprowadzające wodę na terenie nieruchomości (instalacja zewnętrzna) i w budynkach (instalacja wewnętrzna). Granicą instalacji jest wodomierz główny na przyłączu wodociągowym.

INSTALACJA ZAMKNIĘTA
patrz INSTALACJA CIŚNIENIOWA

ISO
Patrz NORMY ISO

IZOLACJA
Warstwa, która utrudnia określone wzajemne oddziaływanie dwóch środowisk (układów). Izolację dzieli się na: elektryczną, akustyczną, cieplną, przeciwkorozyjną oraz przeciwwilgociową.

IZOLACJA AKUSTYCZNA
Inaczej DŹWIĘKOCHŁONNA. Jest to rozwiązanie, które zabezpiecza wnętrze przed przedostawaniem się niepożądanych dźwięków z zewnątrz – obniża lub tłumi hałasy. Skuteczna izolacja wymaga stosowania specjalnych materiałów, które odpowiednio zamontowane i dobrane pełnią funkcję bariery dźwiękoszczelnej.

IZOLACJA AKUSTYCZNA PRZEGRODY
Zdolność do ograniczania przez przegrodę (ścianę lub strop) rozchodzenia się dźwięku.

IZOLACJA CHEMOODPORNA
Zabezpiecza materiały przed działaniem czynników niszczących, w tym substancji chemicznych. Uzyskuje się ją powlekając lub oklejając powierzchnie stwardniałego betonu różnymi materiałami, które w wyniku reakcji chemicznych lub fizyko-chemicznych tworzą na powierzchni betonu warstwy ograniczające lub odcinające dostęp do konstrukcji środowiska agresywnego.

IZOLACJA CIEPLNA Inaczej TERMICZNA. Warstwa, która zapobiega niepożądanym wymianom ciepła, wykonana z materiałów o małej przewodności cieplnej w formie zasypek, przędzy, mat.

IZOLACJA DŹWIĘKOCHŁONNA
Patrz IZOLACJA AKUSTYCZNA

IZOLACJA ELEKTRYCZNA
Warstwa, która zapobiega przepływowi prądu niepożądana drogą, na przykład po przewodach, kablach, częściach maszyn elektrycznych.

IZOLACJA EPOKSYDOWA
Jeden z rodzajów izolacji chemoodpornych. Do jej wykonania stosuje się żywice epoksydowe lub kompozyty żywic epoksydowych. Charakteryzuje się odpornością na działanie wielu substancji chemicznych, np. roztworów kwasów organicznych i nieorganicznych (z wyjątkiem kwasu fluorowodorowego i octowego), roztworów wodorotlenków i soli nieorganicznych, olejów, paliw silnikowych.

IZOLACJA OD DŹWIĘKÓW
POWIETRZNYCH - ograniczanie rozchodzenia się hałasów pochodzących z rozmów, radia, telewizora – czyli rozchodzących się w powietrzu; UDERZENIOWYCH - ograniczenie rozchodzenia odgłosów kroków, uderzeń, stukania czy toczenia wózka.

IZOLACYJNOŚĆ OGNIOWA
Czas wyrażony w minutach, po którym element budynku w warunkach pożaru przestaje spełniać funkcję bezpiecznego oddzielenia na skutek osiągnięcia na powierzchni nie nagrzewanej zbyt

IZOLACJA PIONOWA ŚCIAN
Chroni ściany piwnic przed wilgocią, wodą opadową i gruntową.

IZOLACJA POZIOMA ŚCIAN
Chroni ściany przed kapilarnym podciąganiem wody. Układa się ją najczęściej w dwóch miejscach: na ławach fundamentowych i w ścianach piwnic nad stropem.

IZOLACJA PRZECIWKOROZYJNA
Warstwa w postaci powłok ochronnych, która zabezpiecza przed niszczącym działaniem czynników atmosferycznych metalowe części budowli, instalacji.

IZOLACJA PRZECIWWILGOCIOWA
Na przykład w postaci lakierów bitumicznych, smoły węglowej, asfaltu lanego, papy smołowej na lepiku, zabezpieczającą budowle, pomieszczenia lub urządzenia przed przenikaniem wody i wilgocią.

IZOLACJA TERMICZNA
Patrz IZOLACJA CIEPLNA

JĘTKA
element konstrukcyjny dachu krokwiowo-jętkowego, występuje w każdym wiązarze. Umieszczana jest mniej więcej w połowie ich długości lub nieco wyżej. Jest elementem ściskanym - rozpiera parę krokwi. Jej długość nie powinna przekraczać 3,5 m. Najczęściej stosowane przekroje to 12 ×1 4, 12 × 16, 14 × 16, 16 × 18, 16 × 20 cm.

JONITY (ŻYWICE JONOWYMIENNE)
Żywice naturalne lub sztuczne o sieciowej strukturze, które mają zdolność wybiórczej wymiany jonów. Oznacza to, że woda przepływająca przez jonit „zostawia” na nim pewne jony (np. wapnia i magnezu), a „pobiera” inne jony (np. sodu). Jonity są stosowane jako kolumny do zmiękczania wody.


JONIZACJA (ELEKTROKLIMAT)
Właściwość powietrza polegająca na tym, że cząstki powietrza nie mają ładunku elektrycznego obojętnego, tylko są w jakiś sposób naładowane. Ujemna jonizacja powietrza wpływa dobrze na samopoczucie człowieka (zapewniają ją np. rośliny), a dodatnia (pochodząca np. od urządzeń biurowych) powoduje spadek samopoczucia.

JONIZATOR
Urządzenie klimatyzacyjne, którego rolą jest neutralizacja jonów dodatnich zawartych w powietrzu i nasycenie powietrza jonami ujemnymi.

KALENICA
Grzbiet dachu, górna, pozioma krawędź dwóch połaci dachowych przeciwległych (tj. o liniach okapowych nie schodzących się w jednym punkcie).

KAMIEŃ KOTŁOWY
Nierozpuszczalny osad wytrącający się z wody wodociągowej pod wpływem temperatury. W skład kamienia wchodzą zwiazki wapnia i magnezu (węglany, siarczany, fosforany i krzemiany).

KAPINOS
Zakończenie blacharskiej obróbki deski okapowej.

KARPIÓWKA
Płaska dachówka ceramiczna lub cementowa kształtem przypominająca łuskę karpia. Można ją układać trojako: pojedynczo (na zdjęciu), w koronkę (dwie, zachodzące na siebie warstwy) i w łuskę (kombinacja pozostałych sposobów: dachówka ułożona warstwowo, wygląda jak pojedyncza).

KAWITACJA
Zjawisko powstające podczas pionowego ruchu cieczy polegające na tworzeniu się, powiększeniu i zanikaniu pęcherzyków (kawern) zawierających parę danej cieczy, gaz lub mieszaninę parowo-gazową. W praktyce jest to obniżenie ciśnienia w rurze do takiej wartości, że zachodzi zjawisko wrzenia – woda przechodzi w parę wodną.

KERAMZYT
Kruszywo produkowane z wysokoilastej gliny pęczniejącej, która podczas wypalania w temperaturze 1200oC kilkakrotnie zwiększa swoją objętość, przyjmując postać lekkich i twardych granulek różnej średnicy. Może stanowić podłoże i warstwę izolacji termicznej (jednocześnie) w rozwiązaniu podłogi na gruncie.

KILOWATOGODZINA (KWH)
Powszechnie używana jednostka energii elektrycznej. Określa ilość energii, jaką urządzenie o mocy 1 kW zużywa w ciągu godziny.

KITY EPOKSYDOWE
Wyroby dwuskładnikowe złożone ze składnika żywicznego, mogącego zawierać w sobie wypełniacz – mączkę kwarcową lub węglową lub piasek kwarcowy oraz z substancji utwardzającej (utwardzacza).

KITY FENOLOWE
Typowe kity kwasoodporne. Są to wyroby dwuskładnikowe, składające się zwykle z ciekłego składnika żywicznego fenolowego i ze składnika sypkiego (mączki z węgli uszlachetnionych).

KITY FURANOWE
Wyroby dwu- lub trójskładnikowe. Składają się z ciekłego składnika żywicznego furanowego i sypkiego składnika żywicznego w postaci mączki z węgli uszlachetnionych, niektóre wyroby zawierają jeszcze trzeci składnik ciekły lub sypki tzw. przyspieszacz twardnienia.

KLAMRA
Wykonana jest najczęściej ze stali, stosowana w drugorzędnych połączeniach konstrukcji z krawędziaków oraz w złączach konstrukcji wykonanej z okrąglaków lub połowizn.

KLASA CIŚNIENIA
Wielkość stosowana w projektowaniu rurociągów; ciśnienie określające wytrzymałość materiału w temperaturze 20ºC.

KLASA OBCIĄŻEŃ GRUNTU
Parametr określający dopuszczalne obciążenie pochodzące od ruchu pieszego i samochodowego (w kN), jakie może przejąć odwodnienie liniowe.
KLEJ AGRESYWNY
Klej (spoiwo) do łączenia tworzyw sztucznych oparte na bazie rozpuszczalnika.

KLESZCZE
Element konstrukcyjny poziomy dachu płatwiowo-kleszczowego. Są to podwójne belki, które mają za zadanie przenosić główne siły podłużne oraz usztywnić całość konstrukcji. Obejmują końce słupów z opartymi na nich krokwiami. Umieszczane są co trzecią lub czwartą krokiew, tworząc tak zwane wiązary główne. Najczęściej stosowane przekroje: od 5 × 14 do 8 × 16 cm.

KLIMATYZACJA
Proces nadawania powietrzu wewnętrznemu określonych własności (temperatura i wilgotność).

KLIMATYZATOR
Urządzenie automatycznie zapewniające i utrzymujące w pomieszczeniach optymalne parametry powietrza (temperatura i wilgotność).

KLIMATYZATOR KOMPAKT
Klimatyzator monoblokowy, składający się z pojedynczej jednostki - parownik i skraplacz są zblokowane.

KLIMATYZATOR MULTI-SPLIT
Klimatyzatory zbudowane na podobnej zasadzie jak klimatyzatory split: umożliwiają podłączenie do jednej jednostki zewnętrznej (sprężarka) wielu (stąd określenie multi) jednostek wewnętrznych.

KLIMATYZATOR SPLIT
Kilmatyzator dwuczęściowy (dzielony), złożony z dwóch jednostek - część wewnętrzna to parownik, a zewnętrzna - sprężarka.

KOCIOŁ DWUFUNKCYJNY
Kocioł przeznaczony do centralnego ogrzewania i podgrzewania ciepłej wody użytkowej.

KOCIOł JEDNOFUNKCYJNY
Kocioł przeznaczony wyłącznie do centralnego ogrzewania. Może współpracować z zasobnikami c.w.u. dla przygotowania ciepłej wody użytkowej.

KOLANO
Kształtka instalacyjna, której oś jest łukiem o promieniu równym lub mniejszym od średnicy lub szerokości przewodu (rury). Służy do zmiany kierunku rury, występuje w kilku określonych kątach.

KOLEKTOR
Przewód (kanał) sieci kanalizacyjnej, którego zadaniem jest zbieranie i odprowadzanie ścieków.

KOLEKTOR GŁÓWNY
Główny kanał sieci kanalizacyjnej, którego zadaniem jest zbieranie ścieków z innych kanałów.

KOLEKTOR SŁONECZNY
Urządzenie pochłaniające energię promieniowania słonecznego, którego zadaniem jest produkcja energii dla potrzeb ogrzewania i przygotowania wody ciepłej.

KOLMATACJA
Zatykanie złoża składającego się z ziaren lub kształtek sztucznych (gruntu, wypełnienia oczyszczalni ścieków lub filtra), przez które przepływa zanieczyszczona ciecz (ścieki, uzdatniana woda). Kolmatacja zachodzi na skutek procesów mechanicznych – zatykania porów (powierzchni między ziarnami); fizykochemicznych – zbijanie ziaren w substancję gąbczastą; chemicznych – wytrącanie nierozpuszczalnych substancji lub biologicznych – zatrzymanie bakterii (np. żelazistych) powodujących zarastanie.

KOMFORT CIEPLNY
Wartości parametrów powietrza, (temperatury t, wilgotności względnej φ, prędkości cyrkulacji w), które zapewniają poczucie komfortu osobom przebywającym w wentylowanym pomieszczeniu. latem: w = 0,1÷0,5 m/s zimą: w = 0,1÷0,3 m/s wg Wg PN-83/B-03430 (wraz ze zmianą Az3): latem: t = 23÷25°C ±1÷1,5°C; φ = 50 ±10% zimą: t = 21÷22°C ±1÷1,5°C; φ = 45 ±10%.

KOMIN
Konstrukcja zawierająca pionowy przewód przeznaczony do odprowadzania spalin oraz zapewnienia naturalnego ciągu powietrza koniecznego do podtrzymywania spalania.

KOMIN JEDNOWARSTWOWY [/u
]Ściana przewodu jednorodna.

[u]KOMIN PRACUJĄCY W NADCIŚNIENIU
Ciśnienie na całej długości przewodu jest wyższe od ciśnienia atmosferycznego.

KOMIN PRACUJĄCY W PODCIŚNIENIU
Ciśnienie na całej długości przewodu jest niższe od ciśnienia atmosferycznego.

KOMIN SUCHY
Temperatura spalin jest wyższa od 160 °C.

KOMIN WEWNĘTRZNY
Przewód kominowy prowadzony w ścianach budynku.

KOMIN WIELOWARSTWOWY
Komin złożony z kilku warstw, najczęściej wewnętrznych odpornych na działanie spalin oraz zewnętrznych stanowiących izolację cieplną.

KOMIN ZEWNĘTRZNY
Przewód kominowy prowadzony na zewnątrz budynku.


KOMPOZYT EPOKSYDOWO-BITUMICZNY
Wyrób dwuskładnikowy, który po stwardnieniu daje powłokę dobrze przyczepną do betonu, szczelną, uelastycznioną. Kompozyty stosowane są jako powłoki zbrojone i niezbrojone; oferowane są w dwóch kolorach: czarnej i brązowo-czerwonej.

KOMPENSACJA
Wyrównywanie wydłużeń cieplnych rur instalacyjnych. Kompensacja polega na konstrukcji umożliwiającej ruch cieplny rur w miejscach połączeń (stworzenie ramienia kompensacji), uzyciu specjalnych kompensatorów osiowych, użyciu specjalnych kształtek i złączek kompensacyjnych (np. kielich) lub specjalnych rozwiązań instalacyjnych - kompensatorów U-kształtnych, a także specjalnych otulin, w których rozszerzająca się rura może pracować. Kompensacja wymaga montowania rur w specjalnych uchwytach. Kompensacja jest szczególnie istotna przy projektowaniu instalacji z tworzyw sztucznych.

KOMPENSATOR MIESZKOWY
Rodzaj kompensatora osiowego. Podstawą konstrukcje jest mieszek wykonany ze stali, który umożliwia wydłużenia cieplne rur.

KOMPENSATOR OSIOWY
Element instalacji, montowany na rurze instalacyjnej. Jego rozwiązanie konstrukcyjne pozwala rurze na ruchy termiczne (cieplne) w obrębie nawet do 60 mm. Stosowany do rur metalowych.Występuję kompensatory dławnicowe i - częstsze w instalacjach domowych - mieszkowe.

KOMPENSATOR U-KSZTAŁTNY
Specjalne rozwiązanie instalacyjne, złożone z trzech odcinków rur i czterech kolan oraz odpowiednio zamocowanej podpory stałej (w osi symetrii). Umożliwia ono ruchy termiczne rur, które zachodzą pod wpływem zmiany temperatury wody płynącej w rurach. W przypadku rur miedzianych kompensator może być wykonany przez gięcie rury.

KONDENSACJA
1) zagęszczenie, stężenie czegoś; 2) w chemii reakcja między dwoma lub większą ilością cząstek, w której wyniku powstaje nowa cząstka o większym ciężarze i wydziela się prosty związek chemiczny (np. woda, alkohol, wodór); 3) w fizyce przemiana fazowa gazu w ciecz, możliwa jedynie w temperaturach mniejszych od krytycznej temperatury. Zachodzi dzięki ochłodzeniu lub izotermicznemu sprężeniu gazu.

KONDENSACJA ZE SPALIN
(KONDENSACJA PARY WODNEJ ZE SPALIN). Zjawisko skraplania się pary wodnej zawartej w spalinach; występuje ono wówczas, gdy temperatura spalin obniża się poniżej temperatury punktu rosy gazów spalinowych.

KONDENSAT
Roztwór wodny powstający w odpowiednich warunkach termodynamicznych przy skraplaniu się pary wodnej jako czynnika grzejnego.

KONDYGNACJA
Pozioma podziemna lub nadziemna część budynku, zawarta między podłogą na stropie lub warstwą wyrównawczą na gruncie a górną powierzchnią podłogi bądź warstwy osłaniającej izolację stropu; również poddasze z pomieszczeniami na pobyt ludzi lub na urządzenia techniczne, wysokości w świetle więcej niż 1,90 m.

KONTAMINACJA
Wtórne zanieczyszczenie wody w instalacji powstałe przez rozpuszczanie materiału instalacyjnego lub wytworzenie podciśnienia i wessanie zanieczyszczonej cieczy.

KONTRŁATA
Element drewniany więźby dachowej mocowany wzdłuż krokwi, wraz z łatami tworzy ruszt, na którym układa się pokrycie, np. dachówkę ceramiczną.

KOROZJA
Procesy naruszające strukturę materiału, prowadzące do jego uszkodzenia, wywołane wpływem środowiska, w którym znajduje się materiał. Można wyróżnić następujące rodzaje korozji: korozja atmosferyczna; korozja chemiczna; korozja elektrochemiczna; korozja biologiczna.

KOROZJA ATMOSFERYCZNA
Niszczące działanie powietrza atmosferycznego i wody. Związkami powodującymi korozję są gazy i ich wodne roztwory w postaci kwasów lub zasad - np. tlenki siarki, tlenki azotu, amoniak. Woda atmosferyczna może być też roztworem innych czynników powodujących korozję. Korozja atmosferyczna jest odmianą korozji chemicznej lub elektrochemicznej - polega na reakcjach materiałów ze związkami zawartymi w atmosferze. Korozja może dotyczyć wielu substancji: metalu, kamienia, betonu, szkła, drewna, papieru, środków barwiących, powłok lakierniczych.

KOROZJA BIOLOGICZNA
Inaczej BIOKOROZJA, proces niszczenia materiałów przez żywe organizmy - grzyby, bakterie i owady. Szczególnie narażone na korozję biologiczną są elementy drewniane.

KOROZJA CHEMICZNA
Korozja powodowana działaniem substancji chemicznych. Polega na reakcji chemicznej czynnika korozyjnego z niszczonym materiałem, jednak bez udziału przepływu prądu elektrycznego. Powstające związki mogą powodować dalsze niszczenie materiału, ale też przyczynić się do jego ochrony (produkt korozji tworzy powłokę ochronną). Przykładem "pozytywnego" produktu korozji jest patyna (mieszanina związków miedzi), chroniąca wyroby miedziane przed dalszą korozją.

KOROZJA ELEKTROCHEMICZNA
Korozja zachodząca w wyniku reakcji elektrochemicznej, czyli reakcji chemicznej z wytworzeniem ogniw elektrochemicznych i przepływem prądu elektrycznego. Korozja elektrochemiczna jest najczęściej wynikiem reakcji metalu z wodnym roztworem elektrolitu (np. kwasu) - stanowi ona zagrożenie dla niewłaściwie wykonanych instalacji wodnych. Odmianą korozji elektrochemicznej jest korozja kontaktowa.

KOROZJA KONTAKTOWA
Odmiana korozji elektrochemicznej, powstająca na styku dwóch metali, jeśli różnica ich potencjałów elektrycznych jest większa niż 0,27V. Wytwarza się wówczas ogniwo elektrochemiczne - metal o niższym potencjale elektrycznym ulega zniszczeniu. Korozja kontaktowa ma najczęściej miejsce wtedy, kiedy niewłaściwie łączy się metale w instalacji wodnej lub grzewczej (np. miedź ze stalą lub miedź z aluminium).

KOSZ Załamanie (wklęsłe) w dachu utworzone przez dwie przyległe połacie dachowe.

KOTEW
KOTWA, ANKIER, drewniany lub stalowy element wiążący z sobą inne elementy konstrukcji uniemożliwiając ich przesunięcie lub obrót. Na kotwy można łączyć warstwę nośną ściany z warstwą licową, słup drewniany z fundamentem, ościeżnicę okna z framugą, wieniec z murłatą .

KOTŁOWNIA
Zespół urządzeń, w których dzięki spalaniu paliw wytworzony jest czynnik grzejny o wymaganej temperaturze i ciśnieniu, znajdujących się w odrębnym pomieszczeniu ( ewent. zespole pomieszczeń budynku). W skład zespołu wchodzą urządzenia zabezpieczające proces spalania paliwa i wytwarzania czynnika grzejnego, urządzenia utrzymuj

stiff
16-08-2005, 20:52
jutro reszta bo cosik się nie zmieściło :wink:

Janussz
16-08-2005, 21:04
Łał :lol: dobra robota :)

rrmi
16-08-2005, 21:11
kawal dobrej roboty
szacuneczek :)

Sonika
16-08-2005, 21:17
Jej, ale się napracowałeś :D :D :D - super.

mimi31
17-08-2005, 08:36
Prosimy o ciąg dalszy.!!!

Klaus
17-08-2005, 08:44
Bez urazy ale o wszystkim i o niczym. Dla mnie bezużyteczne.
Aha, jesteś autorem tego minisłowniczka? Jeśli nie to podaj przynajmniej źródła.

Janussz
17-08-2005, 08:50
A dla mnie użyteczne. Już skorzystałem z jednego określenia.

Tak jak wszędzie. Niektórzy mają encyklopedię w głowie. Wiedzą zawsze wszystko. Nieprawdaż?

stiff
17-08-2005, 09:04
C.D
KROKWIOWY DACH
Najprostsza drewniana konstrukcja dachu składająca się z krokwi opartych na murłatach, niekiedy usztywniona wiatrownicą - łatą łączącą krokwie od spodu.

KRĄŻYNY
Elementy drewniane wygięte w łuk, stosowane do przymocowania pokrycia dachu łukowej konstrukcji stalowej. Montowane są bezpośrednio do konstrukcji stalowej dachu.

KSZTAŁTKA
Łączniki do rur instalacyjnych, pozwalające na zmianę kształtu instalacji (kierunku rur, średnicy). Kształtkami są kolana, trójniki, czwórniki, redukcje.

KUBATURA
Objętość pomieszczenia lub budynku wyrażona w m3. Kubaturę budynku oblicza się mnożąc powierzchnię jego rzutu w obrysie ścian zewnętrznych przez jego wysokość.

LEGALIZACJA WODOMIERZA
Sprawdzenie wodomierza na odpowiednim stanowisku pomiarowym i dopuszczenie go do użytkowania. Legalizacją bywa też nazywany dokument dopuszczający do użytkowania – poprawna nazwa tego dokumentu to cecha legalizacyjna.

LEGIONELLA (PNEUMOPHILIA)
Gatunek bakterii bytujący w urządzeniach wodnych (instalacja wody ciepłej, instalacja klimatyzacyjna), które mogą powodować niebezpieczne choroby płuc i mniej groźne choroby układu pokarmowego. Niebezpieczna jest forma wchłaniana drogą oddechową (krople z perlatora prysznica, klimatyzacja ze zraszaczem). Dobre warunki do rozwoju to zaleganie wody w urządzeniach, dlatego perlator i klimatyzacja powinny być regularnie czyszczone i dezynfekowane. Bakterie te giną dopiero przy temperaturze ok. 65ºC.

LEJ SPUSTOWY WYLOT
ODPŁYW, element systemu rynnowego łączący rynnę z rurą spustową

LICO BUDYNKU
Patrz ELEWACJA


LOGGIA
Rodzaj wnęki dachowej, galeria otwarta z jednej lub wielu stron, zwykle przesklepiona i ozdobiona arkadami, nie występująca przez lico muru.

LUKARNA
Jeden z dwóch głównych (obok okna połaciowego) sposobów doświetlenia poddasza; okno wystające z połaci dachu, przykryte własnym daszkiem. Znana już w gotyku, stała się charakterystycznym elementem architektury baroku i rokoka.

MAGNETYZER
Inaczej odkamieniacz, urządzenie służące do usuwania kamienia kotłowego z rur i wody płynącej przez rury. Wytwarzając pole magnetyczne uniemożliwia cząsteczkom tworzącym kamień kotłowy osiadanie.

MANSARDA
1) Pomieszczenie mieszkalne na poddaszu, termin początkowo stosowany do pomieszczeń pod DACHEM MANSARDOWYM. Nazwa pochodzi od nazwiska XVII w. francuskiego architekta Francoisa Mansarta. 2) Popularna nazwa dachu mansardowego.

MARSYLKA
Patrz DACHÓWKA MARSYLSKA

MASA KLEJĄCA
Gotowa do stosowania mieszanina, przeznaczona do przyklejania np. materiału termoizolacyjnego do podłoża oraz siatki zbrojącej do materiału termoizolacyjnego w systemach docieplania, a w innych zastosowaniach – do przyklejania różnego rodzaju płyt, płytek itp.

MASA TYNKARSKA
Gotowa do stosowania mieszanina, przeznaczona do wykonywania wyprawy tynkarskiej na odpowiednim podłożu, np. tynku podkładowym, na warstwie zbrojonej w systemach ocieplania; może być akrylowa (podstawowym składnikiem jest spoiwo polimerowe), silikonowa (głównym składnikiem – spoiwo krzemowo-organiczne), silikatowa (głównym składnikiem jest spoiwo krzemowe – szkło wodne).

METODA MOKRA
Patrz OCIEPLENIE METODĄ MOKRĄ

METODA SUCHA
Patrz OCIEPLENIE METODĄ SUCHĄ

MIANO COLI
Wskaźnik mikrobiologiczny jakości wody; najmniejsza objętość wody, w jakiej stwierdzono obecność przynajmniej jednej komórki bakteryjnej z rodzaju coli. Przykładowo, miano coli o wartości 100 oznacza, że komórki bakteryjne stwierdzono w 100 cm3 wody. Im wyższe miano coli, tym lepszy stan sanitarny wody

MIKROBRYKIETY (PELETY)
Granulki wykonane przez sprężanie (zagęszczanie i formowanie pod wpływem ciśnienia) odpadów powstałych przy obróbce drewna (trocin, ścinek, wiórów). Coraz częściej pelety powstają z drewna produkowanego specjalnie na potrzeby energetyczne (np. wierzba). Służą jako pełnowartościowyt materiał opałowy. Mają kształt walcowaty, ok. 20 - 30 mm długości i ok. 8 mm średnicy.

MEZZANINO
Półpiętro, niska kondygnacja między piętrami, zwykle między parterem a pierwszym piętrem bądź stanowiąca ostatnią kondygnację; dawniej przeznaczano je na pokoje gościnne lub dla służby czy dzieci.

MIECZ
Ukośna element konstrukcyjny usztywniający więźbę dachową lub ramową strukturę ściany.Miecze drewnianych słupów więźby dachowej łączą je z płatwiami zapobiegając ich ugięciu.

MNICH
Wypukła dachówka ceramiczna lub cementowa w kształcie półokrągłego korytka; stosowana razem z szerszą i wklęsłą mniszką.

MNISZKA
Wklęsła dachówka ceramiczna lub cementowa w kształcie półokrągłego korytka; stosowana razem z węższym i wypukłym mnichem.

MOC DYSPOZYCYJNA
Moc osiągalna pomniejszona o ubytki na remonty i ubytki (eksploatacyjne i losowe).

MOC KOTŁA
Ilość energii cieplnej oddawana użytecznie czynnikowi grzewczemu w jednostce czasu.

MOC PRZYŁĄCZENIOWA
Największa moc czynna pobierana przez odbiorcę określona w odpowiedniej umowie między dostawcą a odbiorcą energii.

MOC PRZYŁĄCZENIOWA
Największa moc czynna pobierana przez odbiorcę określona w odpowiedniej umowie między dostawcą a odbiorcą energii.

MOSTEK TERMICZNY
Miejsce, przez które ciepło wydostaje się z budynku. Może to zachodzić na skutek niedostatecznej izolacji lub wadliwego wykonawstwa.

MUFA
Złączka umożliwiająca połączenie dwóch odcinków rur - dwa końce rur są wsuwane do mufy. Może być gwintowana (wówczas gwinty wewnętrzne mufy muszą być zgodne z gwintami zewnętrznymi rur) lub umożliwiająca połączenie zaciskowe. Istnieją też mufy redukcyjne, umożliwiające łączenie rur o różnych średnicach.

MURŁATA
Inaczej NAMURNICA. Drewniana belka, najczęściej o przekroju kwadratowym, układana na murze budynku, wzdłuż wieńca. Jej zadaniem jest przenoszenie obciążeń z dachu na ściany domu, na niej opiera się więźba dachowa.

NACZYNIE WZBIORCZE
Urządzenie do wyrównywania ciśnień w instalacji grzewczej zamkniętej. Przejmuje nadmiar wody instalacyjnej, który jest wynikiem rozszerzenia cieplnego wody podczas jej podgrzewania.

NAMURNICA
Patrz MURŁATA

NAROŻE
Patrz GRZBIET DACHU.

NASIĄKLIWOŚĆ MATERIAŁU
Zdolność materiału do wchłaniania i zatrzymywania wody.

NAWIEWNIK
Urządzenie wentylacyjne zamocowane w ścianie lub oknie zapewniające i regulujące przepływ powietrza do domu.

NAWIEWNIK AKUSTYCZNY
Nawiewnik, który dzięki swojej konstrukcji ma większą izolacyjność akustyczną (powoduje powstawanie mniejszego hałasu).

NAWIEWNIK HIGROSTEROWALNY
Nawiewnik, który zapewnia regulację wymiany powietrza pod wpływem zmian wilgotności;

NEGAWAT
Jednostka poszanowania energii - odpowiada watowi zaoszczędzonej, niewyprodukowanej energii. Pojęcie negawata zostało wprowadzone w latach 70-tych.

NORMY ISO
Międzynarodowe Normy ISO są ustanawiane przez Międzynarodowy Komitet Normalizacyjny (International Standard-Organization) z siedzibą w Genewie. Znaczenie tych norm polega na ustanowieniu standardów obowiązujących w handlu międzynarodowym. Normy te mogą być również przenoszone do norm narodowych i są wtedy odpowiednio oznaczane, np.: DIN ISO 4109 Frischbeton; Bestimmung der Konsistenz; Setzversuch (Beton towarowy. Ocena konsystencji; badanie ciekłości).

NOŚNOŚĆ OGNIOWA R
Czas wyrażony w minutach, po którym element budynku w warunkach pożaru przestaje spełniać swoją funkcję nośną i następuje przekroczenie dopuszczalnych przemieszczeń.

OBCIĄŻENIE CIEPLNE POWIERZCHNI
Ilość ciepła przejmowanego przez jednostkę powierzchni ogrzewalnej w jednostce czasu w określonym miejscu.

OBCIĄŻENIE CIEPLNE RUSZTU
Ilość ciepła wytwarzana w jednostce czasu na jednostkę powierzchni rusztu.

OBCIĄŻENIE CIĘŻAROWE RUSZTU
Masa dostarczonego do paleniska paliwa na jednostkę powierzchni rusztu w jednostce czasu.

OBCIĄŻENIE CZĘŚCIOWE KOTŁA
Obciążenie kotła mniejsze od 100% mocy znamionowej.

OBCIĄŻENIE KOTŁA
Stosunek uzyskiwanej mocy do mocy znamionowej kotła podawany w procentach mocy znamionowej.

OBEJMA
Jeden z elementów mocujących w systemie rynnowym. Obejmy mocują rynny do deski czołowej okapu i rury spustowe do elewacji.

OBLINA
Zaokrąglona powierzchnia drewna, występująca w materiałach obrzynanych, w miejscu gdzie powinna być ostra krawędź

OBRÓBKI BLACHARSKIE
Odpowiednio wyprofilowane pasy blachy mocowane w zewnętrznych częściach budynku (m.in. w dachu), w celu osłonięcia i uszczelnienia połączeń różnych elementów i materiałów. Chronią wnętrze domu przed wilgocią atmosferyczną. W dachu obróbki blacharskie wykonuje się wszędzie tam, gdzie pokrycie graniczy z innymi elementami: w koszach, przy okapach, wokół kominów, okien połaciowych, lukarn, na styku ze ścianą itp.

OBWÓD
Końcowy odcinek instalacji elektroenergetycznej (przewody wyprowadzone z tablicy rozdzielczej do odbiorników, opraw oświetleniowych, gniazdek) posiadający odrębne zabezpieczenie.

OCIEPLENIE
Warstwowy zestaw izolacyjny wykończony wyprawą tynkarską (elewacyjną), zbudowany z materiałów o wzajemnie dopasowanych właściwościach fizykomechanicznych.

OCIEPLENIE METODĄ MOKRĄ
Ocieplenie plus tynk cienkowarstwowy; można stosować tylko w ciepłych porach roku.

OCIEPLENIE METODĄ SUCHĄ
Ocieplenie plus okładzina ścienna mocowana mechanicznie; można stosować ją o każdej porze roku.

ODBICIE ŚWIATŁA
Określana przez współczynnik Lr [%]. Jest to procent światła widzialnego, pochodzącego z promieniowania słonecznego odbitego przez szybę.

ODKAMIENIACZ
Inaczej magnetyzer, urządzenie służące do usuwania kamienia kotłowego z rur i wody płynącej przez rury. Wytwarzając pole magnetyczne uniemożliwia cząsteczkom tworzącym kamień kotłowy osiadanie.

ODMULACZ
Element armatury oczyszczającej, którego zadaniem jest usunięcie bardzo drobnych cząstek stałych (cząstki osiadają na dnie urządzenia). Odmulacz jest stosowany w instalacji grzewczej, chroni pompę i inne wrażliwe na uszkodzenia mechaniczne urządzenia.

ODPORNOŚĆ OGNIOWA
Zachowanie elementów budowli i materiałów budowlanych w ogniu. Jest wyrażana czasem (w minutach lub w godzinach), w którym elementy te nie tracą określonych właściwości. W zależności od tego czasu elementy i materiały dzieli się na różne klasy odporności ogniowej. Miarą odporności ogniowe są: nośność ogniowa (R), szczelność ogniowa (E), izolacyjność ogniowa (I).

ODZYSK CIŚNIENIA
Zjawisko występujące w instalacjach ciśnieniowych. Przepływ medium przez instalację powoduje stopniowy spadek jego ciśnienia. Jeśli jednak medium dzięki swoim własnościom przenosi się grawitacyjnie dzięki różnicy ciśnień (np. gaz lżejszy od powietrza będzie przesuwał się w górę, woda zasilająca w instalacji grzewczej będzie jako lżejsza wypychana przez wodę powrotną). W praktyce straty ciśnienia są mniejsze niż wynikało by to tylko z obliczeń hydraulicznych. Odzysk ciśnienia należy uwzględnić w obliczeniach, biorać pod uwagę różnicę wysokości oraz różnicę gęstości mediów (np. gaz - powietrze; woda powrotna-woda zasilająca).

ODŻELAZIACZ
Urządzenie do uzdatniania wód (w komunalnej stacji uzdatniania wody bądź domowe), którego zadaniem jest usunięcie z wody związków żelaza na drodze procesów fizycznych (napowietrzanie, filtracja) i chemicznych (koagulacja).

OGNIWO FOTOWOLTAICZNE
Ogniwo złożone z półprzewodników (krzem, tellurek kadmu, selenek indowo-miedziowy i arsenek galu), które pod wpływem światła słonecznego wytwarzają stały prąd elektryczny.

OKAP
Dolna krawędź połaci dachu.

OKŁADZINY OCIEPLAJĄCE
Płyty składające się z warstwy ocieplającej i zespolonego z nią tynku lub płytek okładzinowych, czyli ocieplenia z gotową warstwą elewacyjną.

OKRES STAŁOPALNOŚCI
Czas spalania paliwa stałego wypełniającego zasobnik. podczas którego kocioł pracuje z określoną mocą bez obsługi, przy czym pozostała reszta żaru musi wystarczyć dla prawidłowego rozpalenia ponownie zasypanego paliwa. Pojęcie dotyczy kotłów z rusztem stałym i ręcznym okresowym napełnianiem zasobnika.

OMS (ODSTĘP MIĘDZY SZYBAMI)
Odstęp pomiędzy taflami szkła w szybie zespolonej. Jego wartość jest równa szerokości ramki dystansowej.

OKNO KLAPOWE
Okno połaciowe ze skrzydłem obracającym się wokół jego górnej krawędzi. Taka konstrukcja pozwala swobodnie wyglądać przez otwarte okno. Montowane na dachach o kącie nachylenia od 7 do 65 stopni oraz w dachach płaskich, jeśli zastosowany zostanie odpowiedni kołnierz uszczelniający.

OKNO KLAPOWO-OBROTOWE
Okno połaciowe ze skrzydłem obracającym się w połowie długości, zamocowanym do specjalnych prowadnic. Takie rozwiązanie ułatwia mycie zewnętrznej powierzchni okna.

OPÓR CIEPLNY R
Opór stawiany przepływającemu strumieniowi cieplnemu; opór cieplny wyraża się stosunkiem średniej różnicy temperatur do wartości strumienia cieplnego; w zależności od charakteru strumienia cieplnego rozróżnia się: opór przewodzenia ciepła (przegrody), opór przejmowania ciepła, opór przenikania ciepła.

OPÓR CIEPLNY ŚCIANY R
Właściwość, od której zależy to, czy ściana jest ciepła; im jest on większy, tym mniejsze są straty ciepła w budynku. Jest on sumą wszystkich warstw ściany.

OPÓR PRZEWODZENIA CIEPŁA
Opór cieplny wyrażony stosunkiem grubości przegrody do współczynnika przewodzenia ciepła materiału przegrody; jest to odwrotność wielkości odpowiadającej ilości ciepła przewodzonego przez powierzchnię 1 m2 przegrody w czasie jednej godziny przy różnicy temperatur równej 1oC.

OPÓR DYFUZYJNY
Zdolność materiału do zatrzymywania pary, proporcjonalna do jego grubości i odwrotnie proporcjonalna do jego paroprzepuszczalności.

OSAD CZYNNY
Zespół mikroorganizmów (bakterie, grzyby, glony, pierwotniaki), swobodnie zawieszony w wodzie. Zadaniem osadu czynnego jest przekształcanie zanieczyszczeń do nieszkodliwych związków mineralnych – dwutlenek węgla, wodę i amoniak. Organizmy osadu czynnego tworzą kłaczki, które są mieszane z napowietrzanymi ściekami. Dzięki temu mikroorganizmy przeprowadzają swoje procesy życiowe, w praktyce oczyszczając ścieki. Technika osadu czynnego wykorzystywana jest w oczyszczalniach przydomowych.

OSADNIK GNILNY (WSTĘPNY)
Urządzenie do podczyszczania (wstępnego oczyszczenia) ścieków. W osadniku przebiega zmieszanie i wyrównanie składu ścieków, beztlenowe (stąd nazwa „gnilny”) procesy ich rozkładu oraz oczyszczanie mechaniczne: oddzielenie cząstek stałych. Części stałe mogą opadać na dno (sedymentować) lub pływać po powierzchni – będą wówczas zatrzymane na filtrze osadnika.

OSPRZĘT (ARMATURA)
Wyposażenie rurociągów instalacyjnych (wodociągów, gazociągów, rur kanalizacyjnych i grzewczych), na które składają się zawory, kurki, zasuwy, baterie i inne.

OŚCIEŻNICA
Rama wykonana z drewna, metalu lub PVC. Służy do zamontowania skrzydeł lub szyby, za jej pomocą osadza się na stałe okno lub drzwi.

OŹE
Odnawialne Źródła Energii. Źródła energii niewyczerpalne przez to, że wykorzystują energię słoneczną występującą w rozmaitych postaciach: promieniowania słonecznego, energii wiatru, biomasy, a także energię płynącej wody i geotermalną (wewnętrzne ciepło Ziemi)

PALNIK
Urządzenie do wytwarzania mieszaniny paliwa i utleniacza (powietrze lub tlen) w celu wytwarzania ciepła. Przez palnik doprowadza się substancję palną do miejsca spalania w sposób zapewniający dobre jej wymieszanie z powietrzem lub tlenem i regulowanie spalania odpowiadające wymaganym warunkom.

PALNIK AUTOMATYCZNY
Palnik wyposażony w samoczynnie działające urządzenie służące do rozruchu, zdalnego zapalania, kontroli płomienia, kontroli ciśnienia paliwa i powietrza, sterowania i sygnalizacji oraz zawór odcinający.

PALNIK GAZOWY INŻEKTOROWY
Inaczej atmosferyczny, palnik, w którym paliwo gazowe wypływające z dyszy inżektora do mieszalnika zasysa powietrze pierwotne niezbędne do spalania.

PALNIK NADMUCHOWY
Inaczej ciśnieniowy, palnik dwuprzewodowy podający w sposób wymuszony paliwo i powietrze niezbędne do spalania paliwa.

PALNIK RETORTOWY
Blok żeliwny lub ze stali z lejowatym zagłębieniem, zaopatrzonym w otwory doprowadzające powietrze. Paliwo doprowadzanie jest do nie go od dołu Kocioł - urządzenie do wytwarzania pary oraz podgrzewania wody lub powietrza kosztem ciepła uzyskanego przez spalanie paliwa.

PAPA DKD
Powierzchnia styku klejonej papy kanałowej DKD z podłożem wynosi około 30%, a wolna przestrzeń między wypustkami (kanalikami) około 70%. Po zgrzaniu za pomocą palnika gazowego powstaje dzięki temu połączony system pustej przestrzeni (kanalików) zapewniający ciągłe wyrównanie ciśnienia pary.

PAPA PERFOROWANA
- inaczej wentylacyjna. Jest to papa, na której na całej powierzchni równomiernie rozmieszczone są otwory wentylacyjne. Przeznaczona jest do wykonywania warstwy wentylującej w wielowarstwowych pokryciach dachowych, zarówno przy renowacji istniejących dachów, jak i wykonaniu nowych pokryć papowych, tam gdzie konieczne jest wykonywanie stropodachów odpowietrzanych. Papa wentylacyjna ma na celu wyrównanie ciśnień pod warstwami papowymi i zapobiega powstawaniu pęcherzy. Razem z kominkami wentylacyjnymi tworzy układ umożliwiający odprowadzenie niepotrzebnych gazów z pokrycia do atmosfery.

PAPA WENTYLACYJNA
Patrz PAPA PERFOROWANA.

PAPY TERMOZGRZEWALNE
Mają podobną budowę do tradycyjnych pap układanych na lepik, jednak bardziej skomplikowaną technologię produkcji. Wytwarzane są na bazie asfaltów oksydowanych lub modyfikowanych polimerami. Poprawiają one właściwości mechaniczne i fizyczne, takie jak giętkość i wytrzymałość na rozerwanie, odporność na wysokie temperatury, starzenie, a także zmniejszają przesiąkliwość i nasiąkliwość. Mają także lepszą osnowę, są więc trwalsze, bardziej elastyczne i odporne na przebicie niż papy tradycyjne. Wierzch papy pokryty jest posypką, a warstwa spodnia wykonana jest najczęściej z folii antyadhezyjnej zabezpieczającej zwiniętą papę przed sklejeniem. Papy termozgrzewalne stosowane są dzisiaj powszechnie.

PAROIZOLACJA FOLIA PAROIZOLACYJNA,
PAROSZCZELNA, jedna z warstw w ocieplonym dachu stromym, folia (najczęściej polietylenowa) układana od strony poddasza, zabezpieczająca ocieplenie przed nadmiarem wilgoci dochodzącej z wnętrza domu. Przepuszcza śladowe ilości pary wodnej (około 0,5 g/m2 na dobę).

PAROPRZEPUSZCZALNOŚĆ
Ilość pary wodne w gramach, która może przeniknąć przez 1m2 materiału w ciągu 24 godzin [g/m2/24 h].

PATYNA
Inaczej GRYNSZPAN SZLACHETNY, ŚNIEDŹ, niebieskozielony nalot powstający na powierzchni miedzi i jej stopów pod wpływem wilgotnego powietrza, chroni metal przed dalszą korozją. Naturalną patynę stanowi zasadowy węglan lub zasadowy siarczan miedzi. Obecnie wytwarza się także sztuczną patynę.

PELETY (MIKROBRYKIETY)
Granulki wykonane przez sprężanie (zagęszczanie i formowanie pod wpływem ciśnienia) odpadów powstałych przy obróbce drewna (trocin, ścinek, wiórów). Coraz częściej pelety powstają z drewna produkowanego specjalnie na potrzeby energetyczne (np. wierzba). Służą jako pełnowartościowy materiał opałowy. Mają kształt walcowaty, ok. 20 - 30 mm długości i ok. 8 mm średnicy.

PESZEL
Karbowana rura osłonowa z tworzywa sztucznego (najczęściej polipropylenu) stosowana do zabezpieczenia przewodów prowadzonych w ścianach lub pod posadzką. Stosowany w instalacjach wodociągowych, grzewczych i energetycznych.

PIERŚCIEŃ BIAŁECKIEGO
Kształtka metalowa (najczęściej ze stali kwasoodpornej; miedzi; aluminium) w postaci ażurowego walca z odpowiednio ukształtowanymi półeczkami wewnętrznymi i szczelinami. Pierścienie są wykorzystywane do wypełnienia (złoża) biologicznego w oczyszczalniach przydomowych.

PION KANALIZACYJNY
Inaczej rura spustowa, odcinek kanalizacji sanitarnej, zbierający ścieki z poszczególnych kondygnacji i odprowadzający je do poziomu kanalizacyjnego (przewodu odpływowego).

PION WODOCIĄGOWY
Główny odcinek instalacji wodociągowej łączący przewód doprowadzający wodę do domu z kolejnymi piętrami.

PLEXI
Patrz POLIMETAKRYLAN METYLU.

PŁATEW
Pozioma belka podpierająca krokwie w więźbie dachowej; zależnie od położenia rozróżnia się płatew: stropową (najniższa), środkową i kalenicową.

PŁATWIOWO-KLESZCZOWY DACH
Drewniana konstrukcja dachu stosowana, gdy rozpiętość dachu przekracza 11 m. Krokwie podparte są ścianami stolcowymi, składającymi się z murłat, płatwi górnych i dolnych. Płatwie górne ułożone są wzdłuż połaci dachowych, mniej więcej na środku rozpiętości i podparte słupami. Słupy stoją na płatwiach stopowych lub bezpośrednio na stropie. Całość konstrukcji usztywniają poziomo kleszcze - podwójne belki, które obejmują końce słupów z opartymi na nich krokwiami. Kleszcze umieszczane są co trzecią lub czwartą krokiew; tworzą tak zwane wiązary główne. W wiązarach pośrednich krokwie opierają się tylko na murłatach.

PŁOMYK DYŻURNY
Niewielki płomyk, przy głównym palniku urządzenia gazowego, służący do zapłonu palnika głównego. Aby urządzenie gazowe było w ciągłej gotowości do pracy, płomyk dyżurny musi być cały czas zapalony.

PŁYTA KG
Płyta kartonowo-gipsowa

PŁYTA PANWIOWA
Płyta stropowa o szerokości 1m dla osiowego rozstawu belek lub podpór równego 4,5 i 6 m. Charakteryzuje się tym, że na całym obwodzie jest usztywniona żebrem i dodatkowo wewnętrznymi żebrami poprzecznymi. Płyty panwiowe produkuje się z betonu żwirowego wibrowanego klasy B20. Płyty panwiowe produkowane są w wersji przeznaczonej do układania płytą do góry lub do dołu. W przypadku wykorzystania płyt w podłogach drewnianych legary podłogowe można układać na podsypce żużlowej lub gruzowej ułożonej na płycie między żebrami.

PŁYTY OSB
Wodoodporne płyty wiórowe grubości 18-25 mm stosowane pod pokrycia z papy i dachówek bitumicznych.

POCHŁANIALNOŚĆ AKUSTYCZNA
Patrz DŹWIĘKOCHŁONNOŚĆ MATERIAŁU

PODCIŚNIENIE
Ciśnienie mniejsze od ciśnienia atmosferycznego.

PODEJŚCIE KANALIZACYJNE
Prowadzony ze spadkiem odcinek rury kanalizacyjnej, odprowadzający ścieki z urządzenia lub przyboru kanalizacyjnego do pionu.

PODEJŚCIE WODOCIĄGOWE
Odcinek łączący pion wodociągowy z punktem poboru wody (bateria, zawór czerpalny).

PODKŁAD
Warstwa ochronna lub wyrównująca nałożona na powierzchnię elementu budowlanego (np. tynk podkładowy, warstwa zbrojona, warstwa podłogi).

PODKŁADY SAMOPOZIOMUJĄCE
Przygotowane fabrycznie suche mieszanki cementu lub anhydrytu, sortowanych kruszyw mineralnych i różnych domieszek poprawiających parametry techniczne i własności robocze, do użycia po wymieszaniu z wodą w miejscu wbudowania. Mogą być różnej grubości od 2 do 50 mm (nawet do 100 mm); do stosowania jako podkłady związane z podłożem lub pływające, pod posadzki (panele i parkiety drewniane, wykładziny dywanowe, korkowe, PCW, płytki ceramiczne, kamienne itp.).

PODŁOGA PŁYWAJĄCA
Podłoga z warstwą izolacji przeciwdźwiękowej, ułożonej luźno na stropach międzypiętrowych.

PODŁOŻE
Powierzchnia elementu konstrukcyjnego (np. ściana, strop) lub podkład (np. tynk podkładowy, warstwa zbrojona), na który nakłada się wyprawę lub posadzkę.

POLICHLOREK WINYLU
PVC, dawniej PCW, polimer otrzymywany przez polimeryzację chlorku winylu. Wykazuje bardzo dobrą wytrzymałość mechaniczną i odporność na działanie większości rozpuszczalników. Rozróżnia się PVC zmiękczone, stosowane m.in. do wyrobu folii i izolacji kabli oraz nie zmiękczone, stosowane do wyrobu płyt, rur, wykładzin podłogowych, rynien.

POLIESTER
Materiał wykonany z żywic poliestrowych, wzmocnionych od wewnątrz matą z włókna szklanego. Jest odporny na wpływy atmosferyczne, promieniowanie UV, procesy starzenia, spaliny przemysłowe i agresywny klimat morski. Zakres temperatur użytkowych wynosi od 30oC do +120oC, wytrzymałość na obciążenia śniegiem wynosi 100 kg/m3.

POLIMETAKRYLAN METYLU (PMMA)
Popularnie zwany plexi. Jest to materiał sztywny, transparentny, termoplastyczny. Naturalnie bezbarwny, o wyjątkowej przeźroczystości, może być barwiony. Jest odporny na wiele żrących chemikaliów. Twardość PMMA zawiera się między drewnem a stalą, można ją porównać do mosiądzu lub stopów lekkich.

POLISTYREN EKSPANDOWANY
Patrz STYROPIAN

POLISTYREN EKSTRUDOWANY
Inaczej STYRODUR. Jest to materiał podobny do styropianu, jednak znacznie twardszy, o mniejszej nasiąkliwości, a także znacznie cieplejszy. Współczynnik przewodności cieplnej wynosi około 0,022 W/(m× K). Płyty z polistyrenu mogą mieć kolor niebieski, zielony lub różowy. Nadaje się do izolacji stropów i płaskich dachów odwróconych, do izolacji ścian piwnicznych i fundamentowych. Najczęściej spotykane są płyty ze styroduru o wymiarach 60 x 125cm.

POLWINIT
Tworzywo sztuczne na bazie plastyfikowanego polichlorku winylu, stosowane jako izolacja i osłona przewodów elektrycznych. Wykazują odporność na działanie płomienia, oleju, ozonu, promieni UV.

POŁAĆ DACHOWA
Część lub cała powierzchnia dachu ograniczona linią okapową, narożami i koszami, a w dachach z kalenicą także kalenicą.

POMPA
Urządzenie zmieniające energię mechaniczną na energię potencjalną, kinetyczną lub potencjalną cieczy. Pompa wytwarza różnicę ciśnień między stroną ssawną a tłoczną (wlotem i wylotem).

POMPA CIEPŁA
Urządzenie służące do zwiększania poziomu energetycznego energii cieplnej poprzez wykorzystanie pracy mechanicznej. Pompa ciepła pozwala na efektywne wykorzystnieć ciepło odpadowego, ciepła z wód geotermalnych, ciepła gruntu.

POSUSZ
Drzewa, które obumarły w skutek chorób, zanieczyszczenia środowiska, nadmiernego zagęszczenia, uszkodzenia przez owady lub grzyby pasożytnicze, pod wpływem suszy, silnych mrozów czy pożarów

POSZYCIE
1) Słomiane pokrycie dachu; strzecha 2) Zewnętrzna warstwa pokrywająca więźbę lub szkielet ścian w budynku szkieletowym, stanowi podkład pod elewację lub pokrycie dachowe.

POWŁOKI PĘCZNIEJĄCE
To najczęściej zestawy farb pęczniejących, składające się zwykle z trzech warstw, przeznaczone do zabezpieczania ogniochronnego elementów konstrukcji stalowych.

POWIERZCHNIA OGRZEWALNA KOTŁA
Suma powierzchni kotła, które z jednej strony stykają się z czynnikiem grzewczym (woda, para), a z drugiej strony z ośrodkiem przekazującym ciepło, to jest żarzącym się opałem, gazami spalinowymi. popiołem, obmurzem komory paleniskowej lub podlegają działaniu promieniowania. Powierzchnię ogrzewalną liczy się po stronie ośrodka przekazującego ciepło. Przy obliczaniu powierzchni żeber wliczą się całą ich powierzchnię od strony ośrodka przekazującego ciepło.

POWIERZCHNIA RUSZTU
Suma powierzchni rusztowin i szczelin międzyrusztowych stykających się z paliwem.

POWIETRZE DO SPALANIA
Całkowita ilość powietrza uczestnicząca w procesie spalania.

POZIOM KANALIZACYJNY
Inaczej przewód odpływowy, prowadzony ze spadkiem odcinek rury kanalizacyjnej, odbierający ścieki z pionu kanalizacyjnego.

POZIOM KANALIZACYJNY GŁÓWNY
Inaczej przewód główny, poziom kanalizacyjny zbierający ścieki ze wszystkich pozostałych poziomów i wyprowadzający je poza budynek.

POZIOM WÓD GRUNTOWYCH
Powierzchnia wody w warstwie wodonośnej, pozostająca tylko pod wpływem ciśnienia atmosferycznego.

PREFABRYKAT
Patrz ELEMENT PREFABRYKOWANY

PRĘŻNOŚĆ PARY WODNEJ
Inaczej CIŚNIENIE CZĄSTKOWE PARY WODNEJ w powietrzu wyrażone w jednostkach ciśnienia - milimetrach słupa rtęci (mm Hg) lub hektopaskalach (hPa). Wyróżnia się prężności pary wodnej: aktualną - faktycznie obserwowaną w danej chwili i miejscu oraz maksymalną (nasycającą) - najwyższą wartość ciśnienia, jaka może wystąpić w powietrzu przy danej temperaturze, zanim rozpocznie się kondensacja.

PROSTY CZAS ZWROTU SPBT
(Simple Payback Time) - termin ekonomiczny, który określa stosunek zainwestowanego kapitału do rocznych zysków.

PRZECIĄŻENIE KOTŁA
Obciążenie kotła większe od 100% mocy znamionowej.

PRZENIKANIE CIEPŁA
Określone jest przez współczynnik przenikania ciepła U, który zdefiniowany jest jako ilość ciepła, jaka przenika przez 1 m2 przegrody w ciągu 1 godziny przy różnicy temperatury powietrza po obu jej stronach równej 1 stopień C (1 K). Im większy współczynnik przenikania ciepła, tym „zimniejsza” przegroda.

PRZEPIĘCIE
Wzrost napięcia w instalacji elektrycznej do wartości większej niż najwyższe przewidziane napięcie. Przepięcie może pojawić się przy włączaniu/wyłączaniu urządzeń (przepięcie łączeniowe); może być też spowodowane zwarciem, wyładowaniem iskrowym lub bezpośrednim uderzeniem pioruna w budynek lub sieć przesyłową (przepięcie atmosferyczne). Przepięcie prowadzi do uszkodzenia lub nawet zniszczenia urządzeń elektrycznych.

PRZEPOMPOWNIA
Kompletne urządzenie przeznaczone do przepompowania ścieków w instalacjach i sieciach, w których lokalnie niemożliwy jest przepływ grawitacyjny. Przepompownia składa się ze zbiornika, w którym umieszczony jest zestaw pompowy. Pompa ma za zadanie podnieść ścieki na określoną wysokość oraz (jeśli jest taka konieczność) dalsze przetłoczenie ścieków. Przepompownia wyposażona jest też w automatykę i sterowanie.

PRZEPUSZCZALNOŚĆ ŚWIATŁA
Określana przez współczynnik Lt [%]. Jest to procent światła widzialnego, pochodzącego z promieniowania słonecznego przenikającego przez szkło.

PRZEWODNOŚĆ CIEPLNA
Patrz PRZEWODZENIE CIEPŁA

PRZEWODZENIE CIEPŁA
Inaczej PRZEWODNOŚĆ CIEPLNA. Jego wartość określa współczynnik przewodzenia ciepła lambda, który zdefiniowany jest jako przepływ ciepła przez różne materiały; im mniejsza wartość współczynnika, tym materiał słabiej przewodzi ciepło.

PRZEWÓD FAZOWY
Główny przewód prądowy

PRZEWÓD KANALIZ. DRUGORZĘDNY
Inaczej przewód odpływowy drugorzędny, poziom kanalizacyjny zbierający ścieki z pionu i odprowadzający je do poziomu głównego.

PRZEWÓD POWIETRZNO - SPALINOWY
Przewód składający się z dwóch przewodów koncentrycznych ("rura w rurze") służących do doprowadzenia powietrza z zewnątrz budynku i odprowadzenia spalin na zewnątrz. Przewód stosowany jest w kotłach z zamkniętą komorą spalania.

PRZEWYMIAROWANIE
Dobranie na etapie projektu parametrów zbyt dużych w stosunku do rzeczywistych potrzeb.

PRZEWYMIAROWANIE INSTALACJI
Dobranie średnic rur instalacyjnych zbyt dużych w stosunku do zaplanowanego przepływu, czego skutkiem są zbyt małe prędkości w rurociągach.

PRZEWYMIAROWANIE KOTŁA
Dobór mocy kotła za dużej niż rzeczywiście jest potrzebna do ogrzania budynku.

PRZYKANALIK
Odcinek rury kanalizacyjnej (sanitarnej lub zbiorczej) łączącej budynek z kolektorem kanalizacyjnym.

PRZYŁĄCZE
Odcinek rury wodociągowej, gazowej lub przewodu energetycznego łączącego przewód sieci rozdzielczej z instalacją w budynku. Na przyłączu wodociągowym znajduje się wodomierz główny i zawór główny odcinający; zaś na przyłączu gazowym główny kurek gazowy wraz z urządzeniami zabezpieczającymi.

PUNKT ROSY
Temperatura, w której podczas izobarycznego ochładzania pary nienasyconej (zawartej w wilgotnym gazie) przechodzi ona w stan nasycenia i pojawiają się pierwsze krople cieczy.

PUZZOLANA (PUCOLANA)
Ceramiczny materiał budowlany, stosowany jako złoże w oczyszczalniach biologicznych opartych na złożu zraszanym. Materiał ten ma formę pyłu (popiołu). Puzzolana naturalna jest pochodzenia wulkanicznego, można też odzyskiwać ją z dymów kotłowni przemysłowych. Głównym składnikiem jest krzemionka w postaci drobnych zaokrąglonych ziaren.

PVB
Plastyczna folia o wysokiej wytrzymałości na rozerwanie zapewniająca trwałe połączenie mechaniczne szklanych tafli w szybie laminowanej.

PVC
Patrz POLICHLOREK WINYLU

RAMKA DYSTANSOWA
Element wykonany z specjalnego tworzywa sztucznego lub metalu, oddzielający w szybie zespolonej tafle szklane na daną odległość. We wnętrzu ramki dystansowej znajduje się absorbent wilgoci osuszający przestrzeń pomiędzy taflami szkła w szybie zespolonej.

RASTER
Osłona oprawy oświetleniowej wykonana z elementów przezroczystych lub nieprzezroczystych, rozmieszczonych tak, by ukryć źródła światła (tak, aby nie były widoczne pod określonym kątem).

REGENERACJA WODOMIERZA
Naprawa polegalizacyjna wodomierza polegająca na usunięciu kamienia kotłowego z elementów metalowych, wymianie uszkodzonych i zniszczonych części oraz oczyszczeniu części plastikowych.

REGULATOR POGODOWY
Urządzenie automatyczne sterujące pracą kotła zależnie do temperatury zewnętrznej. Ustawia pracę kotła tak, by podawał optymalną temperaturę na zasilanie instalacji. Gdy temperatura na zewnątrz obniża się to wzrasta temperatura zasilania i odwrotnie. Regulator można ustawiać na cykle pracy z obniżoną i komfortową temperaturą.

REKUPERACJA
Odzysk energii (najczęściej w postaci ciepła); w instalacjach zjawisko to wykorzystywane jest przy odzysku ciepła ze zużytego powietrza odprowadzanego z instalacji wentylacyjnej.

REKUPERATOR
Wymiennik, który odbiera ciepło powietrzu wyrzucanemu z instalacji wentylacyjnej i przekazuje je powietrzu świeżemu. Rekuperator umożliwia odzysk ciepła z wentylacji mechanicznej.

REWIZJA
Inaczej CZYSZCZAK, w dachach - element systemu rynnowego umiejscowiony w rurze spustowej służący do sprawdzania drożności przewodu i jego czyszczenia. Rewizje stosuje się także w instalacjach wewnętrznych i w odwodnieniach liniowych.

RLM
Równoważna liczba mieszkańców, umowny parametr określający wielkość urządzeń do oczyszczania ścieków. Oparty jest na założeniu, że każda osoba produkuje 160 dm3ścieków na dobę. W przypadku budownictwa mieszkaniowego RLM odpowiada liczbie mieszkańców. W przypadku oczyszczalni przyjmujących także ścieki specjalne każde źródło ścieków jest przeliczane na ilość mieszkańców. Przykładowo – jeśli zakład produkcyjny wytwarza 1,6 m3/d (1600 dm3), RLM wynosi 10 (tyle ścieków, ile wytwarzało by 10 osób).

ROZPUSZCZALNIK
Substancja, która rozpuszcza inne substancje. Płyn dodany do spoiwa, aby utrzymać w używalnej formie lub zmienić lepkość lub konsystencje.

RURA PREIZOLOWANA
Rura (przede wszystkim do zastosowania w ciepłownictwie) fabrycznie wyposażona w warstwy izolacji cieplnej. Składa się z rury medialnej (zasadniczej rury transportującej czynnik - medium) oraz warstwy izolacyjnej. Niektóre rury preizlowane są wyposażone też w rury osłonowe.

RURA SPUSTOWA
Zewnętrzny (na ogół) przewód rurowy odprowadzający wodę opadową z rynien do kanalizacji deszczowej.

RURA WARSTWOWA
Rura na bazie tworzywa sztucznego, która składa się z kilku warstw. Oprócz warstw tworzywa sztucznego występują warstwy metalowe (najczęściej aluminium), których zadaniem jest stworzenie bariery antydyfuzyjnej (zapobieganie przenikaniu gazu); wzmocnienie rury oraz zmniejszenie współczynnika rozszerzalności cieplnej.

RURA WYWIEWA (WYWIEWKA)
Rura z odpowiednim daszkiem, wieńcząca pion kanalizacyjny. Zadaniem wywiewki jest wentylacja pionu kanalizacyjnego celem utrzymania w nim odpowiedniego ciśnienia. Wywiewka musi być wyprowadzona ok. 0,5 m nad dach, może mieć średnicę mniejszą niż pion kanalizacyjny.

RURA ZESPOLONA
Rura z wykorzystaniem dodatkowego materiału, stanowiąca całość - środkowa warstwa to zasadniczy materiał, wzmacniany dodatkowymi składnikami (np. rura polipropylenowa wzmacniana włóknem szklanym).

RYNNA
Przewód w kształcie koryta, z PVC, blachy stalowej ocynkowanej, miedzianej, tytanowo-cynkowej, aluminiowej, rzadziej z drewna, umieszczany wzdłuż okapu. Odprowadza wodę pochodzącą z opadów atmosferycznych - z dachu, najczęściej do rury spustowej.

RZYGACZ
GARGULEC, PLWACZ, ozdobne zwieńczenie rynny dachowej, którego zadaniem jest odprowadzenie wody deszczowej jak najdalej od budynku.

SEDYMENTACJA
Ogólnie – osadzanie, opadanie pod wpływem sił grawitacji cząstek cięższych niż ciecz, w której są zawieszone. Wykorzystywana jest jako proces w oczyszczaniu ścieków, polegający na usuwaniu z wody zawiesin o ciężarze właściwym (gęstości) większej niż woda. Cząstki zawiesin pod wpływem sił grawitacyjnych opadają na dno zbiornika (osadnika), z którego są później ręcznie usuwane.

SEZONOWANIE DREWNA
Suszenie drewna w sposób naturalny, czyli w przewiewnym, zadaszonym miejscu; drewno jest układane w sztaple (stosy) na przekładkach umożliwiających swobodną cyrkulację powietrza.

SIEĆ
Instalacje połączona i współpracująca ze sobą, służące do przesyłania i dystrybucji energii.

SIEĆ GAZOWA
Przewody i armatura gazowa (dostarczające i rozprowadzające gaz) znajdujące się poza granicą nieruchomości. Granicą sieci jest kurek główny wraz z urządzeniami zabezpieczającymi.

SIEĆ GAZOWA PRZESYŁOWA
Sieć gazowa służąca do przesyłania gazu na duże odległości, w której panuje ciśnienie powyżej 0,5 MPa.

SIEĆ GAZOWA ROZDZIELCZA
Sieć gazowa służąca do przesyłania i dystrybucji gazu pod ciśnieniem niższym niż 0,5 MPa.

SIEĆ ROZDZIELCZA
Sieć służącą do przesyłania i dystrybucji energii, o napięciu znamionowym nie wyższym niż 110 kV.

SIEĆ WODOCIĄGOWA
Przewody, armatura i urządzenia wodociągowe (dostarczające i rozprowadzające wodę) znajdujące się poza granicą nieruchomości. Granicą sieci jest wodomierz główny na przyłączu wodociągowym.

SILIKON
Tworzywo krzemioorganiczne odznaczające się hydrofobowością, niepalnością, stałością własności w niskich i wysokich temperaturach oraz doskonałymi właściwościami izolacyjnymi.

SINIZNA
Wada drewna, jedna z BARWIC; zjawisko trwałego, wgłębnego barwienia drewna przez niektóre gatunki grzybów należących do workowców (Ascomycetes) i grzybów niedoskonałych (Deuteromycetes). Porażeniu sinizną ulega świeżo wyprodukowana tarcica lub tzw. drewno okrągłe, a niekiedy drewno konstrukcyjne - o wilgotności bezwzględnej 25-90%. Sinizna nie wpływa na wytrzymałość drewna, ale obniża niektóre jego właściwości, pogarsza wygląd i obniża wartość rynkową.

SKIMER (SKIMMER)
Inaczej zbieracz powierzchniowy, przelew zasysający powierzchniową warstwę wody, służący do usuwania zanieczyszczeń powierzchniowych z basenu kąpielowego.

SKLEJKA
Płyta, która powstaje poprzez sklejenie nieparzystej liczby warstw forniru grubości 1,1-1,25 mm; włókna w przylegających do siebie warstwach są wzajemnie prostopadłe.

SŁUP
Element składowy stolca; bezpośrednio podpierający jętki, kleszcze lub belki stropowe; pionowy element nośny.

SPALINY
Gazy powstające podczas spalania paliw w wysokich temperaturach.

SPRAWNOŚĆ MAKSYMALNA KOTŁA
Największa sprawność cieplna uzyskiwana w obszarze od najmniejszej do największej mocy kotła.

SPRAWNOŚĆ OPTYMALNA KOTŁA
Największa sprawność cieplna uzyskiwana w obszarze technicznie i ekonomicznie uzasadnionej mocy kotła.

SPRAWNOŚĆ PALENISKA
Stosunek energii cieplnej wywiązującej się w palenisku do ilości energii cieplnej zawartej w paliwie doprowadzonym do paleniska w tym samym czasie.

STOLEC
W więźbie dachowej konstrukcja ramowa równoległa do kalenicy, wspierająca krokwie; stolec składa ze: słupa (stojec), płatwi, usztywniony mieczami.

STOPIEŃ OCHRONY
Miara ochrony zapewniana przez obudowę przed dostępem osób do części niebezpiecznych, wnikaniem obcych ciał stałych i wody.

STORCZYK
Patrz WIESZAR

STRATA CIŚNIENIA
Spadek ciśnienia wody w rurociągu na skutek przepływu wody po powierzchni rury (strata ciśnienia liniowa) lub poprzez kształtki i armaturę (strata miejscowa). Strata ciśnienia najczęściej podawana jest w mH2O (metrach słupa wody).

STRATA KOMINOWA
Wyraża w stosunku procentowym ta część energii cieplnej paliwa, która jest unoszona przez spaliny do komina na skutek określonej, wyższej od otoczenia temperatury spalin. Energia stracona w spalinach jest zwykle wykorzystywana do wytwarzania ciągu kominowego i pokonywania oporów aerodynamicznych w kanałach spalinowych kotła i komina.

STROP
Poziomy elementy konstrukcyjny. Dzieli budynek na kondygnacje, przenosi ciężar własny i obciążenia użytkowe na elementy podpierające (ściany, słupy).

STROPODACH WENTYLOWANY
Stropodach mający nad izolacją cieplną przestrzeń powietrzną, dzięki której zbierająca się pod pokryciem dachowym para wodna odprowadzana jest szczelinami poza obręb budynku.

STRZECHA
Słomiane lub trzcinowe pokrycie dachu.

STUDNIA
Pionowe lub skośne punktowe ujęcie wody podziemnej w postaci otworu wierconego lub kopanego aż do osiągnięcia poziomu wodonośnego.

STUDNIA CHŁONNA
Studnia służąca do zbierania wody odpadowej (z drenażu, oczyszczalni biologicznej). Jej zadaniem nie jest zasilanie w wodę, tylko jej odbiór i przekazywanie w głąb gruntu („studnia odwrotna”).

STUDNIA GŁĘBINOWA (WIERCONA)
Studnia powstała w wyniku wiercenia ręcznego lub mechanicznego i wydobycia materiału skalnego za pomocą świdra. Studnia ta sięga do głębszych warstw wodonośnych (najczęściej przykrytych co najmniej jedną warstwą nieprzepuszczalną).

STUDNIA KOPANA
Studnia zwykle zbudowana z kręgów betonowych, wykopana ręcznie lub za pomocą narzędzi. Ze względu na technologię wykonania nie jest zbyt głęboka i pobiera wodę z pierwszej, najpłytszej warstwy wodonośnej.

STUDNIA WIERCONA
patrz: STUDNIA GŁĘBINOWA

STUDNIA WKRĘCANA
patrz: STUDNIA ABISYŃSKA

STUDZIENKA DRENARSKA
Studzienka prefabrykowana bądź z kręgów betonowych, której zadaniem jest łączenie przewodów drenarskich; a także ich kontrola.

STUDZIENKA REWIZYJNA
Inaczej kontrolna, studzienka z kręgów betonowych lub tworzyw sztucznych o średnicy najczęściej ok. 100 cm (dla większych głębokości 120 cm) zainstalowana na przewodzie kanalizacyjnym (na połączeniu przewodów, przy granicy nieruchomości, przy każdej zmianie kierunku, średnicy lub spadku lub w maksymalnej odległości co 35 m jeśli średnica przewodu wynosi do 0,15m oraz 50 m dla przewodów o większej średnicy.). Do studzienki można wejść celem zbadania przewodu kanalizacyjnego lub dokonania napraw.

STYK OCHRONNY
Element gniazda wtyczkowego lub innego urządzenia elektrycznego, służący do podłączenia przewodu ochronnego.

STYRODUR
Patrz POLISTYREN EKSTRUDOWANY

STYROPAPA
Płyty styropapy są produktem przeznaczonym do izolacji termicznej. Zbudowane są ze styropianu zamkniętego między dwoma warstwami papy. Produkowane są także płyty z jedną tylko płaszczyzną styropianu pokrytą papą. Styropapę poleca się do stosowania jako bezpośrednie podłoże pod powłoki papowe w przypadku stropodachów i dachów o niewielkim kącie nachylenia połaci. Współczynnik przewodzenia ciepła styropapy to około 0,035 W/mK. Masa 1 m2 około 8 kg, wytrzymałość okładziny papowej na odrywanie: 0,1 Mpa.

STYROPIAN
Inaczej POLISTYREN EKSPANDOWANY. Składa się z kuleczek wypełnionych powietrzem. W całkowitej objętości styropianu powietrze stanowi nie mniej niż 98%. Powietrze w każdej z komórek nie ma możliwości przemieszczania się, dzięki temu materiał utrzymuje dobrą izolacyjność termiczną. Styropian jest nieodporny na działanie rozpuszczalników organicznych, olejów i smarów. Jako materiał termoizolacyjny może być stosowany przy temperaturze maksymalnej +80 stopni C.

SUCHY TYNK
Wykonuje się go z płyt gipsowo-kartonowych i gipsowo-włóknowych. Wykańcza się nim ściany murowane, tak by były równe i można je było pomalować lub położyć na nich tapetę. płytami wykańcza się również skosy poddaszy. Są także podstawowym materiałem wykończeniowym stosowanym w domach szkieletowych.

SURP
Sanitarne urządzenie rozdrabniająco - przetłaczające. Jest to urządzenie przeznaczone do obróbki ścieków odpływających z gospodarstw domowych (przede wszystkim toalet, ale też pralek, całej łazienki, kuchni): rozdrabniania (co umożliwia zmnaczne zmniejsze średnicy podejścia kanalizacyjnego, z obowiązujących 100 mm do nawet 25 mm) oraz przetłaczania, co umożliwia lokalizację przyborów sanitranych w dowolnym miejscu (nie musi być to 1 m od pionu kanalizacyjnego).SURPy występują jako przystawki do typowych misek ustępowych lub jako urządzenia wbudowane - tzw. kompakty. SURPy zasilane są prądem o napięciu 230 V, ich moc wynosi ok. 600W.

SYFON
Kształtka kanalizacyjna w postaci rury wygiętej w kolano, która umożliwia wytworzenie zamknięcia wodnego służącego do usuwania odorów z instalacji kanalizacyjnej.

SZAMBO
Zbiornik szczelny (z laminatu, polietylenu, żelbetu lub betonu) odpowiednio posadowiony, służący do gromadzenia ścieków bytowych. Szambo jest bezodpływowe i musi być opróżniane raz na kilkanaście dni.

SZCZELINA DYLATACYJNA
Inaczej DYLATACJA. Jest to celowo wykonana przerwa (szczelina) dzieląca duże powierzchnie konstrukcyjne budynku lub jego elementy. Dobrze wykonane dylatacje chronią powierzchnie przed przypadkowymi rysami i pęknięciami.

SZCZELNOŚĆ OGNIOWA E
Czas wyrażony w minutach, po którym element budynku w warunkach pożaru przestaje spełniać funkcję bezpiecznego oddzielenia na skutek rozszczelnienia przegrody lub pojawienia się ognia na powierzchni nie nagrzewanej.

SZKŁO EMALIOWANE
Szkło, którego jedna ze stron jest pokryta emalią. Emalia jest następnie utrwalana w procesie hartowania. Szkło emaliowane jest najczęściej używane w budownictwie jako element nieprzezierny na elewacji budynku.

SZKŁO FLOAT
Szkło charakteryzujące się płasko-równoległą powierzchnią, uzyskiwane w nowoczesnym procesie float. Stanowi ono materiał wyjściowy do dalszej obróbki szkła (zespalanie, laminowanie, hartowanie...).

SZKŁO HARTOWANE
Szkło nagrzane do temperatury około 670-690°C, a następnie gwałtownie schłodzone w celu wywołania trwałego gradientu naprężeń, dającego wzrost wytrzymałości mechanicznej i odporności termicznej szkła. Cechy szkła hartowanego: wytrzymałość na zginanie około 5 razy wyższa od szkła zwykłego (o wiele trudniej rozbić je ciałem miękkim), wytrzymałość na zmiany temperatury w zakresie do 200°C, przy rozbiciu pęka na małe tępokrawędziste kawałki, minimalizując ryzyko zranienia.

SZKŁO LAMINOWANE
Wyrób składający się z jednej tafli szkła sklejonej na całej powierzchni z jedną lub kilkoma taflami szkła przy użyciu jednej lub kilku warstw folii.

SZKŁO PIANKOWE
Materiał pochodzenia mineralnego stosowany w budownictwie do izolacji termicznych i akustycznych. Otrzymywany jest z roztopionego szkła przez dodanie domieszek pianotwórczych. Jest to materiał nieprzeźroczysty, odporny na korozję biologiczną i chemiczną, niepalny. W obecności płomieni nie wydziela gazów toksycznych. Szkło produkowane w dwóch odmianach: szkło czarne - struktura o zamkniętych porach, ciężar objętościowy około 140 kg/m3 oraz szkło białe - struktura o porach otwartych, ciężar objętościowy około 300 kg/m3. Szkło czarne ma lepsze parametry izolacyjne i mniejszą nasiąkliwość niż białe, które z kolei jest bardziej wytrzymałe na obciążenia mechaniczne. Zastosowanie szkła piankowego: izolacja fundamentów, ścian, stropów i stropodachów, czasem jako samodzielna ściana działowa, a nawet jako przegroda ogniowa.

SZPAROGI
ŚPAROGI ROGACZE, ROGOWNIKI. Dekoracyjne zwieńczenie szczytu, przedłużenie wiatrownic poza kalenicę w dachu dwuspadowym, stosowane głównie w tradycyjnym budownictwie wiejskim.

SZTANGA
Prosty odcinek rury instalacyjnej o długości 3 – 5 m.

SZYBKOZŁĄCZE
Elastyczny wąż z króćcem i kurkiem kulowym, przeznaczony do łatwego montażu urządzeń gazowych do instalacji gazowej.

TARCICA
Podstawowy półprodukt drzewny otrzymywany przez przecieranie drewna okrągłego wzdłuż jego osi. Dzieli się na nieobrzynaną (o 2 bokach obłych) i obrzynaną (o przekroju prostokąta). Z tarcicy obrzynanej wznosi się m.in. konstrukcje dachów.

TARYFA
Zbiór cen i stawek opłat oraz warunków ich stosowania, opracowany przez sprzedawcę i wprowadzany jako obowiązujący dla określonych w nim odbiorców w trybie określonym ustawą.

TELEMETRIA
Wykonywanie pomiarów na odległość. W praktyce oznacza to zazwyczaj, że pomiary są dokonywane za pomocą urządzenie elektronicznego, które wyniki pomiarów przekazuje do bazy.

TEMPERATURA BARWOWA
Określa wizualnie ciepły lub zimny charakter światła. Im wyższa temperatura barwowa tym bielsze (zimniejsze) jest światło.

TEMPERATURA KRYTYCZNA
To temperatura, w której następuje wyczerpanie nośności elementu. Jest to temperatura, która nie powinna zostać przekroczona, aby element nie uległ zniszczeniu.

TEMPERATURA TOPNIENIA
Określa w jakiej temperaturze następuje topnienie materiału. Dla stali to temperatura powyżej 1500 stopni C, dla miedzi powyżej 1000 stopni C, a dla tworzyw 120-175 stopni C.

TERMOMODERNIZACJA
Wszelkie działania modernizacyjne i remontowe budynku, które prowadzą do zmniejszenia zużycia energii i obniżą koszty ogrzewania budynku. Do przedsięwzięć termomodernizacyjnych zalicza się zmianę źródła ciepła, wymianę instalacji grzewczej, docieplenie ścian, wymianę okien.

TERMOMODERNIZACJA BUDYNKÓW
Obejmuje przedsięwzięcia mające na celu: 1) zmniejszenie zużycia energii na potrzeby ogrzewania oraz podgrzewania wody użytkowej dostarczanej do budynków; 2) zmniejszenia strat energii w lokalnych sieciach ciepłowniczych oraz lokalnych źródłach ciepłą; 3) całkowitą lub częściową zamianę konwencjonalnych źródeł energii na źródła niekonwencjonalne, w tym źródła odnawialne.

TEST "BLOWER DOOR"
Służy do pomiaru przepuszczalności powietrza przez bryłę budynku. Polega na zamontowaniu dmuchawy (o odpowiedniej wydajności) w drzwiach zewnętrznych lub oknie. Dmuchawa wytwarza różnicę ciśnienia pomiędzy wnętrzem i przestrzenią zewnętrzną budynku w wyniku której w miejscach nieszczelności powstają przecieki powietrza (strugi powietrza), których sumę mierzy się jako strumień objętościowy. Test pozwala na ilościowe ujęcie objętości powietrza napływającego oraz na lokalizację i ocenę stopnia nieszczelności.

TOPIK
Drucik znajdujący się wewnątrz wkładki bezpiecznika, który ulega stopieniu, kiedy natężenie przepływającego prądu jest większe niż wytrzymałość topika. We wkładce występują dwa topiki - główny i wskaźnikowy. Ich stopienie powoduje "przepalnie bezpiecznika", czyli przerwanie przpeływu prądu.

TRAM
Inaczej ŚCIAG, ŚCIĄGACZ. Dolna belka pełnego wiązara dachowego, na której spoczywają słupy podtrzymujące konstrukcje dachu.

[u:f9699957a5][b:f9699957a5]TRÓJN

stiff
17-08-2005, 09:08
UDERZENIE HYDRAULICZNE
Gwałtowny skok ciśnienia w rurach, najczęściej spowodowany zbyt dużą prędkością cieczy w rurociągu (dla wodociągu ok. 3m/s). Uderzenie hydrauliczne może powodować uszkodzenia rurociągu.

UKŁAD POMIAROWO-ROZLICZENIOWY
Liczniki i inne urządzenia pomiarowe lub rozliczeniowo - pomiarowe, a także układy połączeń między nimi służące bezpośrednio lub pośrednio do pomiaru i rozliczeń.

UKŁAD POMIAROWO-ROZLICZENIOWY
Liczniki i inne urządzenia pomiarowe lub rozliczeniowo - pomiarowe, a także układy połączeń między nimi służące bezpośrednio lub pośrednio do pomiaru i rozliczeń.

UKŁAD POMIAROWO-ROZLICZENIOWY
Liczniki i inne urządzenia pomiarowe lub rozliczeniowo - pomiarowe, a także układy połączeń między nimi służące bezpośrednio lub pośrednio do pomiaru i rozliczeń.

UNIFON
Słuchawka domofonu wewnątrz lokalu. Pozwala na kontakt z osobą na zewnątrz. Wyposażona jest w specjalny przycisk, który umożliwia otwarcie drzwi poprzez zwolnienie elektrozaczepu. Nowczesne unifony umożliwiają wybór sygnału dzwonka, a także mogą mieć dodatkowe przyciski (otwieranie bramy, sterowanie oświetleniem itp).

USZCZELNIACZE
Wszelkie produkty używane do uszczelnień. W praktyce uszczelniaczami, z kilkoma wyjątkami, nazywa się produkty natryskiwane z pojemników typu "spray" lub produkowane w postaci gotowych taśm, służące do wypełniania lub przykrywania spoin lub wrębów w częściach budynku. Uszczelniacze dzieli się ze względu na ich właściwości, na trzy grupy, odnosi się to do stanu funkcyjnego produktu po w pełni zakończonym procesie reakcji: twardniejące, plastyczne, sprężyste.

USZCZELNIACZE PLASTYCZNE
Są to uszczelniacze, które nie zmieniają swoich właściwości plastycznych po ułożeniu. Mogą po zakończeniu reakcji fizycznej i/lub chemicznej, zmienić swoje wymiary w spoinie na skutek zewnętrznych działań mechanicznych, ale tylko w ograniczonym zakresie, bez utraty funkcji uszczelniającej. Nie mają one zdolności powracania do stanu pierwotnego (lub mają bardzo ograniczoną).

USZCZELNIACZE SPRĘŻYSTE
Są to uszczelniacze plastyczne w chwili układania, a po zakończeniu fizycznej i/lub chemicznej fazy reakcji mają właściwość zmieniania w spoinie (fudze) na skutek zewnętrznych czynników mechanicznych. Po zniknięciu tych czynników powracają do swojego profilu wyjściowego (zdolność powrotu). Proces ten da się powtarzać w nieskończonej liczbie, choć rozmiar ruchu powrotnego jest ograniczony.

USZCZELNIACZE TWARDNIEJĄCE
Są to uszczelniacze, które przechodzą ze stanu plastycznego, nadającego się do układania - przez wpływy fizyczne i/lub chemiczne - w stan twardy, kruchy, odtąd niezmienny pod względem wymiarów.

UZDATNIANIE WODY
Poddawanie wody, pobieranej z dostępnego źródła naturalnego, określonym procesom w celu usunięcia z niej szkodliwych zanieczyszczeń, dezynfekcja wody oraz uzupełnianie niezbędnych dla zdrowia mikroelementów.

UZIEMIENIE
Połączenie części urządzenia elektrycznego z ziemią za pośrednictwem elektrod umieszczonych w ziemi, oraz przewodu uziemiającego.

WARSTWA DYFUZYJNA
Rodzaj folii lub włókniny, umożliwiający swobodne przemieszczanie się pary wodnej oraz charakteryzujący się niskim współczynnikiem oporu dyfuzyjnego.

WARSTWA WODONOŚNA
Warstwa skał przepuszczalnych (piaski, żwiry, pospółki), w których znajduje się woda podziemna.

WARSTWA WSTĘPNEGO KRYCIA
Elementy znajdujące się między pokryciem a konstrukcją dachu stromego, stanowiące podłoże pod pokrycie i dodatkowe zabezpieczenie przed opadami i wiatrem. Warstwę wstępnego krycia tworzy najczęściej deskowanie z papą lub ruszt z łat i kontrłat z folią wstępnego krycia. Zamiast folii stosuje się m.in. membrany i włókniny.

WARSTWA ZBROJONA
Układ składający się z masy lub zaprawy klejącej i siatki zbrojącej.

WARTOŚĆ OPAŁOWA PALIWA
Ilość ciepła, jaką można uzyskać w wyniku spalenia paliwa (gazowego, ciekłego lub stałego).

WATA SZKLANA
Materiał do izolacji cieplnej i akustycznej otrzymywany w wyniku topienia szkła i wyciągania go w cienkie nitki, produkowany najczęściej w kształcie płaskich mat.

WENTYLACJA
Wymiana powietrza, czyli usuwanie z pomieszczeń zanieczyszczonego powietrza i dostarczanie świeżego. Jej poprawne funkcjonowanie polega na systematycznym doprowadzaniu powietrza do budynku, przepływie pomiędzy pomieszczeniami i całkowitym usunięciu powietrza zużytego.

WENTYLACJA GRAWITACYJNA
Inaczej NATURALNA. To najprostszy i najczęściej stosowany system wentylacyjny. Działa na zasadzie naturalnej wymiany ciepłego powietrza w budynku na chłodniejsze powietrze z zewnątrz. Powietrze dostaje się przez nieszczelności okien i drzwi, przepływa przez pomieszczenia i wypływa kanałami wentylacyjnymi na zewnątrz. Elementy systemu to: kratka wentylacyjna u góry pomieszczenia, od niej odchodzi kanał murowany (przewód wentylacyjny), prowadzący do komina wentylacyjnego na dachu.

WENTYLACJA MECHANICZNA
Wymiana powietrza jest wymuszana przez wentylator. Zaletą wentylacji mechanicznej jest możliwość dostosowania jej wydajności do potrzeb i warunków panujących w pomieszczeniu. Zalicza się do niej: wentylację wywiewną i wentylację nawiewno-wywiewną.

WENTYLACJA NATURALNA
Patrz WENTYLACJA GRAWITACYJNA

WENTYLACJA NAWIEWNO-WYWIEWNA
Rodzaj wentylacji mechanicznej. system, w którym powietrze jest zarówno doprowadzane, jak i usuwane na zewnątrz w sposób mechaniczny. Składa się z dwóch wentylatorów - nawiewnego i wywiewnego. Powietrze zewnętrzne dostaje się do środka głównym kanałem wentylacyjnym, wyposażonym w odgałęzienia (mniejsze przewody), które rozprowadzają powietrze do poszczególnych pomieszczeń. Powietrze zużyte jest usuwane jednym kanałem zbiorczym na zewnątrz budynku.

WENTYLACJA PODCIŚNIENIOWA
Wentylacja, przy której ciśnienie wewnątrz pomieszczenia jest niższe od ciśnienia zewnętrznego.

WENTYLACJA WYWIEWNA
Rodzaj wentylacji mechanicznej. Powietrze dostaje się do budynku naturalnie, czyli przez nieszczelności w oknach i drzwiach, a usuwane jest mechanicznie za pomocą wentylatorów.

WEŁNA BAZALTOWA
Rodzaj wełny kamiennej (mineralnej), wykonanej ze stopionego i zwłóknionego kamienia bazaltowego. wełna taka jest hydrofobizowana, dzięki czemu nie chłonie wody. Ma bardzo dobre własności izolacyjne - termiczne i akustyczne.

WEŁNA MINERALNA
Niepalny materiał do izolacji cieplnej i akustycznej wyrabiany ze stopionych skał naturalnych, produkowany w formie mat, płyt, filców i otulin o różnych stopniach twardości.

WEŁNA SZKLANA
Materiał izolacyjny, otrzymany w wyniku topnienia i zwłóknienia piasku kwarcowego i stłuczki szklanej z dodatkiem skał (wapień i dolomit oraz gabro). Ma dobre własności termoizolacyjne, jest dobrą izolacja akustyczną.

WEŁNA ŻUŻLOWA
Rodzaj wełny kamiennej (mineralnej), wykonanej z żużli wielkopiecowych, stosunkowo złej jakości i z zawartością siarki. Wełna taka nie jest hydrofobizowana, pochłania więc wodę. Ma dość dobre własności izolacyjne - termiczne i akustyczne. W Polsce obecnie nie produkowana.

WEWNĘTRZNA LINIA ZASILAJĄCA
Linia przedlicznikowa, łącząca instalację odbiorczą ze złączem.

WIATROŁOM
1) Drzewo złamane przez wiatr. 2) Teren, na którym wiatr połamał drzewa.

WIATROWNICA
1) Element usztywniający konstrukcję dachu krokwiowego, łata skośnie zamocowana do spodu krokwi. 2) Jedna z obróbek blacharskich wykańczająca szczyt dachu dwuspadowego.

WIĄZAR
Inaczej WIĘZAR, element nośny więźby dachowej, zwykle w kształcie trójkąta. Składa się z pary skośnych krokwi, niekiedy także z tramu - pasa dolnego. W dachach z drewnianym stropem tram tworzą belki stropowe. Wiązary ustawione równolegle tworzą konstrukcję dachu krokwiowego, wzmocnione dodatkowymi elementami takimi jak jętki, płatwie, miecze - jego modyfikacje.Element konstrukcyjny więźby dachowej złożony z dwóch krokwi połączonych u podstawy tramem lun jętką, tworzących trójkąt równoramienny; niekiedy dodatkowo wzmacniany zastrzałami i stolcami; wyróżnia się także wiązary wieszarowe i płatwiowo-kleszczowe.

WIĄZAR PREFABRYKOWANY
Element nośny więźby dachowej montowany nie na placu budowy, lecz w fabryce.

WIĄZAR WIESZAROWY
Usztywnienie kalenicy stosowane przy rozpiętościach powyżej 6 m, gdy oparcie na belkach i stropie nie jest wskazane.

WIESZAK
Belka podpierająca płatew w konstrukcji wieszara.

WIESZAR
Inaczej STORCZYK. Pionowa konstrukcja będąca elementem wiązara. Składa się z wieszaka, zastrzałów, mieczy i tramu. Wyróżnia się wieszary jedno- i dwuwieszakowe.

WIĘŹBA
Drewniana konstrukcja dachu stromego; szkielet dźwigający pokrycie.

WIĘŹBA HEŁMOWA
Składa się z zestawu wiązarów krzyżujących się wokół centralnego słupa.

WILGOTNOŚĆ BEZWZGLĘDNA
Zawartość pary wodnej (w gramach) w jednostce objętości powietrza.

WILGOTNOŚĆ POWIETRZA
Zawartość pary wodnej w powietrzu. Charakteryzuje się ją podając jeden z parametrów: prężność pary wodnej lub inaczej jej ciśnienie cząstkowe, wilgotność bezwzględną, wilgotność właściwą, stosunek zmieszania, wilgotność względną, temperaturę punktu rosy, temperaturę wilgotnego termometru. Wilgotność powietrza określona przez każdy z wymienionych sposobów jest jednoznaczna i może być przeliczona na odpowiadającą jej wilgotność powietrza zdefiniowaną w inny sposób. Mierzy się ją higrometrami o różnej (w zależności od badanego parametru) konstrukcji.

WILGOTNOŚĆ WZGLĘDNA
Miara nasycenia powietrza parą wodną - stosunek aktualnej ilości pary wodnej do ilości, która nasyciłaby powietrze w danej temperaturze; jest wyrażana w procentach. 100% to wartość dla powietrza nasyconego parą wodną w danej temperaturze.

WLOT SPALIN
Miejsce wyprowadzenia spalin z paleniska kotła do przewodu kominowego.

WŁAŚCIWOŚCI AKUSTYCZNE
Zespół cech fizycznych, od których zależy pochłanianie, tłumienie, przenikanie energii fali dźwiękowej przez materiał, bądź ustrój. Do głównych cech fizycznych decydujących o właściwościach akustycznych materiału budowlanego należą: ciężar objętościowy, sprężystość, sztywność dynamiczna warstwy materiału, porowatość, oporność przepływu powietrza, tłumienie wewnętrzne w materiale.

WIÓRY OSIKOWE
Materiał pokryciowy wytwarzany z drewna osikowego i sprzedawany w płatach długości 30-60 cm, szerokości 6-8 cm i grubości 0,4-0,5 cm. Drewno osikowe jest wytrzymałe, ma mało sęków, a po wymoczeniu w wodzie staje się elastyczne i daje łatwo się wyginać.

WODA GRUNTOWA
Podparta woda grawitacyjna, podlega sile ciężkości, tworzy swobodne zwierciadło w naturalnych lub sztucznych rozcięciach terenu (pory i szczeliny gruntu). Wywiera na grunt ciśnienie hydrostatyczne, wywołuje wypór. Może występować w kilku poziomach (piętrach) wodonośnych przedzielonych nieprzepuszczalnymi warstwami gruntu.

WODA KAPILARNA
Inaczej WŁOSKOWATA. Woda podziemna podciągana w kapilarach (szczelinach i porach) gruntu ku górze, ponad zwierciadło wody gruntowej. W gruntach sypkich wysokość podciągania jest mała, na przykład w żwirach do 3 cm, w piaskach gruboziarnistych do 15 cm, średnioziarnistych do 30 cm, drobnoziarnistych do 50 cm. Większe wysokości są w piaskach pylastych - do 2 m, pyłach - do 5 m, w glinach - do 15 m, a w iłach - nawet do 50 m.

WODA WŁOSKOWATA
Patrz WODA KAPILARNA

WOLE OKO
Małe owalne lub okrągłe okno ujęte zwykle w ozdobne obramienie; charakterystyczne dla architektury XVII-XVIII w. Umieszczano je w połaci dachowej, w górnych kondygnacjach budynku, frontonach, czasem nad drzwiami lub oknami.

WODOMIERZ
Urządzenie pomiarowe mierzące przepływ wody w jednostce czasu. Wodomierze dzielą się zależnie od konstrukcji na skrzydełkowe i śrubowe (w różny sposób mierzą przepływ).

WPUST DACHOWY
Urządzenie kanalizacji deszczowej w postaci odcinka rury (najczęściej polipropylenowej) z sitkiem (koszyczkiem). Zadaniem wpustu dachowego jest zbieranie wód opadowych z dachu płaskiego i odprowadzanie ich do rury spustowej.

WPUST PODŁOGOWY
Urządzenie kanalizacji sanitarnej w postaci syfonu (z PVC lub żeliwa). Zadaniem wpustu podłogowego jest zbieranie wody z podłogi (np. w łazience, piwnicy) i odprowadzanie jej do kanalizacji.

WSKAŹNIK E
Jest to stosunek sezonowanego zapotrzebowania na energię cieplną do kubatury ogrzewanej części budynku. Jego wartość nie może przekroczyć wartości granicznej, która zależy od stosunku pola powierzchni wszystkich przegród zewnętrznych (razem z dachem) części ogrzewanej do kubatury części ogrzewanej. Im mniejszy wskaźnik E, tym lepiej izolowany termicznie jest budynek jako całość. Można go podawać zamiast współczynnika przenikania ciepła.

WSKAŹNIK RA
Wskaźnik oddawania barw im wyższa wartość wskaźnika (zakres 1-100), tym naturalniej wyglądają oświetlane przedmioty
.
WSKAŹNIKI IZOLACYJNOŚCI
Ln,w - wskaźnik oceny izolacyjności akustycznej stropów od dźwięków uderzeniowych – określa, ile decybeli może przeniknąć przez przegrodę; RA1, RA2 – wskaźniki oceny izolacyjności akustycznej ścian, okien i drzwi od dźwięków powietrznych – określają ile decybeli musi wytłumić przegroda. Im wyższe tym lepiej; Rw – wskaźnik izolacyjności ze starej, nieobowiązującej już normy. Posługują się nim jeszcze niektórzy producenci (zwłaszcza okien i drzwi).

WSPÓŁCZYNNIK G
Jest to stopień całkowitej przepuszczalności energii promieniowania słonecznego oraz energii wcześniej zaabsorbowanej przez szkło. Podaje się go w procentach [%]. Im większa jest wartość współczynnika g, tym większe są pasywne zyski energetyczne - pomieszczenie bardziej się nagrzewa.

WSPÓŁCZYNNIK INFILTRACJI
Oznaczony jest symbolem a. Jest to ilość powietrza przepływającego przez szczeliny między skrzydłem a ościeżnicą zamkniętego okna.

WSPÓŁCZYNNIK OPORU LINIOWEGO
Bezwymiarowa wielkość stosowana w projektowaniu rurociągów, określająca stratę ciśnienia powodowaną przez przepływ wody po powierzchni rury.

WSPÓŁCZYNNIK OPORU MIEJSCOWEGO
Bezwymiarowa wielkość stosowana w projektowaniu rurociągów, określająca stratę ciśnienia powodowaną przez przepływ wody przez określoną kształtkę lub element armatury.

WSPÓŁCZYNNIK PRZENIKANIA
WSPÓŁCZYNNIK PRZENIKANIA CIEPŁA Współczynnik określający przenikanie ciepła przez przegrody w odniesieniu do powierzchni i różnicy temperatur. W technice instalacyjnej używany jest przede wszystkim do określania strat ciepła przez przegrody budowlane (ściany, stropy, także okna, drzwi) - informuje o izolacyjności cieplnej przegród Mówi o tym, jaki strumień ciepła przenika przez przegrodę o powierzchni 1m2 przy różnicy temperatur wynoszącej 1 K. Wymiar współczynnika to [W/m2/K], oznaczany jest jako U lub k. Im niższa jest wartość tego współczynnika, tym mniejsze straty ciepła, a więc - tym lepsza izolacyjność cieplna przegród

WSPÓŁCZYNNIK PRZEWODNOŚCI
WSPÓŁCZYNNIK PRZEWODNOŚCI CIEPLNEJ. Współczynnik będący cechą materiałową, mówiący o tym, jaka ilość ciepła w warunkach ustalonych przez odpowiednią próbkę z danego materiału. Wymiar współczynnika to [W/(mK)], a oznaczenie to najczęściej "lambda". Odnaleźć go można w normie (dla materiałów często stosowanych), jest też podawany przez producentów.

WSPÓŁCZYNNIK WYDŁUŻALNOŚCI
WSPÓŁCZYNNIK WYDŁUŻALNOŚCI LINIOWEJ Właściwość materiału, określająca o ile ( w mm) wydłuży się metrowy odcinek (rury, pręta, przewodu) pod wpływem zmiany temperatury o 1K. Miarą współczynnika wydłużalności liniowej jest [mm/mK].

WSTĘPNE KRYCIE DACHU
Patrz WARSTWA WSTĘPNEGO KRYCIA

WYCZYSTKA
1 Trójnik z zaślepką montowany na instalacji gazowej przed odbiornikiem. Służy do inspekcji i czyszczenia przewodu gazowego.

WYDAJNOŚĆ STUDNI
Inaczej maksymalny wydatek studni, maksymalna ilość wody (wydatek), którą może dostarczyć studnia w określonych warunkach użytkowania.

WYRZUTNIA
Element wentylacji mechanicznej (nawiewno - wywiewnej), służący do odprowadzania zużytego powietrza nha zewnątrz budynku.

WYKUSZ
1) Dobudówka, występ w elewacji domu na wysokości jednej lub kilku kondygnacji ponad parterem, okryty osobnym dachem, zazwyczaj z oknem. 2) Pomieszczenie znajdujące się w tej części budynku.

WYMIAN
Belka zastępująca przeciętną krokiew lub belkę stropową i przenosząca z niej obciążenia na sąsiednie elementy konstrukcyjne. Wymiany montuje się od góry i u dołu otworu na okno dachowe, gdy przecina on krokiew, a także w otworze na schody, gdy ten przecina którąś z belek stropowych. Wymiany mocuje się do czoła przeciętnych elementów (krokwi lub belek) i do sąsiednich nienaruszonych elementów.

WYPRAWA POCIENIONA
Patrz TYNK POCIENIONY

WYPRAWA TYNKARSKA
Zaprawa lub masa tynkarska po stwardnieniu, stanowiąca warstwę wykończeniową na zewnątrz lub wewnątrz.

WYWIETRZNIK GRAWITACYJNY
Urządzenie wspomagające ciąg grawitacyjny w kanale wentylacyjnym poprzez wytworzenie podciśnienia.

WYWIETRZNIK POŁACIOWY
Specjalny rodzaj dachówki (lub fragment pokrycia dachowego), wyposażony w odpowiednią kształtkę wentylacyjną zapewniający dodatkową wentylację połaci dachowej.

WYWIEWKA (RURA WYWIEWNA)
Rura z odpowiednim daszkiem, wieńcząca pion kanalizacyjny. Zadaniem wywiewki jest wentylacja pionu kanalizacyjnego celem utrzymania w nim odpowiedniego ciśnienia. Wywiewka musi być wyprowadzona ok. 0,5 m nad dach, może mieć średnicę mniejszą niż pion kanalizacyjny.

ZAPOTRZEBOWANIE CIĄGU
Wymagane podciśnienie potrzebne dla uzyskania mocy znamionowej mierzone w czopuchu kotła przy całkowicie otwartej przepustnicy spalin i przepustnicy powietrza.

ZAPRAWA KLEJĄCA
Sucha mieszanka do zarabiania wodą w miejscu wbudowania, przeznaczona do przyklejania np. materiału termoizolacyjnego do podłoża oraz siatki zbrojącej do materiału termoizolacyjnego w systemach docieplania , a w innych zastosowaniach – do przyklejania różnego rodzaju płyt, płytek itp.

ZASTRZAŁ
Ukośny element konstrukcyjny usztywniający więźbę dachową lub ramową strukturę ściany; łączący słup z tramem lub belką stropową.
ZAWÓR Urządzenie do regulacji i zamykania przepływu płynów (cieczy i gazów) za pomocą ruchomego elementu zamykającego. Zawory można podzielić zależnie od rodzaju elementu zamykającego lub zależnie od ich funkcji (powiązanej z konstrukcją).

ZAWÓR ANTYSKAŻENIOWY
Zawór (odmiana zaworu zwrotnego), którego zadaniem jest ochrona wody pitnej przed skażeniem wtórnym spowodowanym przepływem zwrotnym. Musi być stosowany za zestawem wodomierza głównego oraz w każdym miejscu instalacji, gdzie jest możliwość przedostania się płynu innego niż woda pitna.

ZAWÓR BEZPIECZEŃSTWA
Zawory zabezpieczający instalację wodną (wody użytkowej lub grzewczą) przed przekroczeniem dopuszczalnego ciśnienia roboczego. Jeśli ciśnienie w instalacji przekroczy nastawioną wartość, wówczas zawór się otwiera i woa wypływa z instalacji, co powoduje zmniejszenie wartości ciśnienia.

ZAWÓR NAPOWIETRZAJĄCY
Zawór stosowany jako zakończenie pionu kanalizacji sanitarnej, który umożliwia właściwe napowietrzenie instalacji kanalizacyjnej.

ZRASZACZ
Urządzenie do podlewania, z którego woda rozprowadzana jest na większej powierzchni.

ZWIERCIADŁO WÓD GRUNTOWYCH
Inaczej poziom wód gruntowych, powierzchnia wody w warstwie wodonośnej, pozostająca tylko pod wpływem ciśnienia atmosferycznego

ZYSK CIŚNIENIA
Zjawisko zachodzące w instalacji gazowej. Gaz ziemny jest lżejszy od powietrza, wobec czego jego pionowy przepływ w górę jest naturalny. Dzięki temu podczas tego przepływu nie ma spadku ciśnienia, a wręcz ciśnienie się podwyższa. Wielkość zysku ciśnienia zależy od gęstości gazu ziemnego.

ZŁOŻE
W oczyszczalniach ścieków materiał porowaty (lub o dużej powierzchni czynnej), na którym rozwija się błona biologiczna (bakterie, glony, pierwotniaki) rozkładające ścieki.

ZŁOŻE ZANURZONE
Złoże, które jest całkowicie zanurzone w przepływających ściakach. Najczęściej ma postać włókien z tworzyw sztucznych (poliestru) osadzonych na specjalnych ramach.

ZŁOŻE ZRASZANE
Złoże w formie kolumny, które jest zalewane ściekami. Ścieki są oczyszczane podczas przepływu w dół kolumny. Złoże to składa się z materiałów naturalnych (np. żwir); kruszyw budowlanych (np. keramzyt); specjalnych kształtek (np. pierścienie Białeckiego).

ZŁĄCZE INSTALACJI ELEKTRYCZNEJ
Punkt przyłączenia instalacji odbiorcy do sieci elektroenergetycznej.

ŻYWICE JONOWYMIENNE (JONITY)
Żywice naturalne lub sztuczne o sieciowej strukturze, które mają zdolność wybiórczej wymiany jonów. Oznacza to, że woda przepływająca przez jonit "zostawia" na nim pewne jony (np. wapnia i magnezu), a "pobiera" inne jony (np. sodu). Jonity są stosowane jako kolumny do zmiękczania wody.

To byłoby na tyle - jesli jest jakiś sprytny moderator to fajno byłoby to połączyćw jedną całość .pozdrawiam .stiff.

aveflorek
17-08-2005, 10:08
:o wow niezle, naprawde pozyteczna rzecz. Co to za źródło informacji, tzn skad to zostalo zaczerpnięte??

stiff
17-08-2005, 10:45
To taki mały zlepek z kilku miejsc 8) .pozd.

Klaus
17-08-2005, 11:05
To taki mały zlepek z kilku miejsc 8) .pozd.

Atam... powiedz od razu, że z tąd:
http://www.e-instalacje.pl/slownik/index.php?ID=szukaj&NR=0&search=&zn=A

stiff
17-08-2005, 11:10
też

tczarek
17-08-2005, 12:02
Litości to forum budowlane a nie słownik. A jek w nim prowadzić wyszukaj?

rrmi
17-08-2005, 12:13
To taki mały zlepek z kilku miejsc 8) .pozd.

Atam... powiedz od razu, że z tąd:
http://www.e-instalacje.pl/slownik/index.php?ID=szukaj&NR=0&search=&zn=A
a jezeli stad to co?
skad by nie bylo to czasem kazdemu sie przyda
zamiast szukaj strzalka w gore lub w dol

tczarek
17-08-2005, 12:17
?????????????????????????????????????????????????? ????????????????
skad by nie bylo to czasem kazdemu sie przyda
zamiast szukaj strzalka w gore lub w dol[/quote]
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Litości - wystarczy link z podaniem tematyki i każdy zainteresowany sobie znajdzie.
A jak będziemy przeklejać takie wątki to serwer FORUM zapcha się i ot będzie.

Klaus
17-08-2005, 12:53
też

A niby skąd jeszcze?

budulec
17-08-2005, 20:26
No opis belki stropowej:
"BELKA STROPOWA
Element konstrukcji dachowej tworzący konstrukcję stopu, jednocześnie łączący parę przeciwległych krokwi i płatwi. "

to na pewno sam wymysliłeś :D
pzdr

rafałek
17-08-2005, 22:26
Litości - wystarczy link z podaniem tematyki i każdy zainteresowany sobie znajdzie.
A jak będziemy przeklejać takie wątki to serwer FORUM zapcha się i ot będzie.

Każdy sobie znajdzie... hmmmm :roll:
często jest tak na tym forum, że temat jest wałkowany kilkanaście tematów niżej a i tak się nie chce szukać i ktoś zakłąda nowy (pomijam kilkukrotne zakładanie tego samego wątka przez jedną osobę. Tak więc nie bądź taki pewny, że ludzie sobie poszukają - ludzie są z natury leniwi.

rrmi
17-08-2005, 22:30
rzeczywiscie ladne podziekowanie dla kogos kto chcial pomoc
ta krytyka jest przesadna i bez sensu :-?

tczarek
18-08-2005, 09:16
Co to będzie jeśli na formu zaczniemy przeklejać może Prawo Budowlane ustawy tekst cały itp.
Jeśli ktoś ma coś ciekawego do zaproponaowania to link w zupełności wystarczy.

rafal9
16-09-2005, 16:15
podnoszę, bo może się przydać

Cpt_Q
16-09-2005, 19:14
Litości - wystarczy link z podaniem tematyki i każdy zainteresowany sobie znajdzie.
A jak będziemy przeklejać takie wątki to serwer FORUM zapcha się i ot będzie.

A moim zdaniem inicjatywa OK, wazne, że się komuś chciało i na temat.
rrmi zgadzam się z Tobą.

Taki podręczny słowniczek mógłby nawet być przyklejony.
Linki też dobra rzecz, nie neguję.

Pozdrawiam

Sp5es
17-09-2005, 07:34
FLAUTOWANIE
Impregnowanie elementów budowlanych narażonych na wpływy atmosferyczne poprzez ich nasycenie flautami - solami kwasu krzemowo-fluoro-wodorowego. Metodę tę stosuje się np. do wzmacniania zwietrzałych tynków.


Korekta : FLUATOWANIE

1950
17-09-2005, 10:14
To taki mały zlepek z kilku miejsc 8) .pozd.

Atam... powiedz od razu, że z tąd:
http://www.e-instalacje.pl/slownik/index.php?ID=szukaj&NR=0&search=&zn=A
klaus jak się czepiasz to ja Ci powiem że pisze się stąd a nie z tąd

Klaus
17-09-2005, 12:26
klaus jak się czepiasz to ja Ci powiem że pisze się stąd a nie z tąd

Co do ortografii to biję się w pierś.

Co do słownika to się nie czepiam tylko nie lubię szpanerów co to sobie
przypisują zasługi, których nie posiadają. Zauważ, że kolega najpierw nie
podał źródeł a potem po upomnieniu powiedział, że to kompilacja z kilku
miejsc. W ten sposób, mówiąc delikatnie minął się z prawdą.

stiff
17-09-2005, 17:02
Jeżeli uważasz że wszystkie informacje zawarte w tym mini słowniczku są ściągnięte z e–instalacje to się grubo mylisz ,druga sprawa, to za jakie guru ty się uważasz ,żebym na twoje upomnienie musiał odpowiadać – jeśli chcesz wiedzieć to sklecenie tego słowniczka i wpisanie zajęło mi pół dnia, ale nie potrzebuję za to pochwał – szczególnie od kogoś takiego jak ty – cieszy mnie to jeśli się komuś w.w. rzecz przyda – a co do ciebie to siedzisz tu od maja 2004 to może pochwalisz się co pożytecznego zrobiłeś dla tego forum ? Nie pozdrawiam .Stiff.

rafal9
17-09-2005, 21:45
Popieram stiff .
Uszanujmy każdy włożony wkład w to forum.

Nie popieram Klaus .
Jeżeli Ci się coś nie podoba to po prostu nie czytaj i już.

Dodam od siebie, że to forum dzięki ludziom, którzy tu piszą pomogło mi wielokrotnie. Pomogło w wielu trudnych chwilach w walce z budową.
Jestem tym wszystkim, którzy pomogli, bardzo wdzięczny.

Mam nadzieję, że Ty Klaus też to docenisz, jak zaczniesz stykać się z praktyką, a nie tylko z teorią, bo ja na razie to jesteś tylko przemądrzały teoretyk.

Życie wszystko zweryfikuje.

Klaus
18-09-2005, 13:36
Mam nadzieję, że Ty Klaus też to docenisz, jak zaczniesz stykać się z praktyką, a nie tylko z teorią, bo ja na razie to jesteś tylko przemądrzały teoretyk.
Życie wszystko zweryfikuje.

Ot i Polska nasza cała...
Możesz wyrazić swoją opinię, chętnie cię posłuchamy ale pod
warunkiem, że będzie zgodna z naszą. :cry:

A co do kolegi stiffa to wolno mu pisać co mu się tylko podoba niezależnie czy jest to komuś użyteczne czy też nie.
Wolno mu także cytować innych autorów i tworzyć do woli wszelakie kompilacje.
Jednak elementarna uczciwość wymaga aby zawsze podawać źródła.

rrmi
18-09-2005, 13:44
klaus jak się czepiasz to ja Ci powiem że pisze się stąd a nie z tąd

Co do słownika to się nie czepiam tylko nie lubię szpanerów co to sobie
przypisują zasługi, których nie posiadają. Zauważ, że kolega najpierw nie
podał źródeł a potem po upomnieniu powiedział, że to kompilacja z kilku
miejsc. W ten sposób, mówiąc delikatnie minął się z prawdą.
Ja nie sadze zeby kogos to interesowalo skad Stiff wzial cokolwiek , kto buduje czasu nie ma i tego dochodzil nie bedzie . Wolimy takie gotowce ja ten .

Po co sie czepiasz Klaus ?

Klaus
18-09-2005, 13:53
Po co sie czepiasz Klaus ?

Nie czepiam się tylko co chwila ktoś mnie wywołuje do tablicy i muszę udowadniać, że nie jestem słoniem.

Luc Skywalker
18-09-2005, 14:03
Co do słownika to się nie czepiam tylko nie lubię szpanerów co to sobie
przypisują zasługi, których nie posiadają.

Moim zdaniem , jednak sie czepiasz.
Stiff napracowal sie w nadziei,ze komus to sie przyda.
Jezeli masz jakies uwagi merytoryczne co do slownika,to dawaj.
Im wiecej informacji,tym lepiej.

HenoK
14-08-2009, 22:03
Napracował się i dlatego uważam, że warto odgrzebać ten wątek. Może ktoś z niego jeszcze skorzysta ;).

mikel_1
03-05-2011, 17:47
Wg mnie wątek pożyteczny - podnoszę.