PDA

Zobacz pełną wersję : .........bez rachunku za robociznę...



Gajka
28-11-2002, 19:57
Witam,
Często podajecie ceny za usługę z dodatkiem "bez rachunku".
A ile byłoby z z fakturą? Czy ktos z Was o to zapytał? :smile:

Wg mnie winno być tylko o 7% więcej (taki jest VAT), lecz odliczamy przecież 19%, więc na plus dla nas pozostaje 12%.

W takim razie dlaczego bez rachunku?
Pozdrawiam :smile:

pik33
28-11-2002, 20:13
Bez rachunku dajesz delikwentowi do rączki np 1000 PLN, on je bierze i wszyscy są zadowoleni.
Z rachunkiem, żeby temu panu zostało w kieszeni 1000 PLN musisz zapłacić temu panu także za:
#1. jego podatek dochodowy, 19%, już jest 1190 PLN
#2. jego ubezpieczenie emerytalno-rentowe itp ZUSy - kolejne 20%, już jest około 1430 złotych
#3. no i dopiero teraz VAT od tego, 7%, 1530 PLN
--------
Teraz chyba jasne dlaczego kwitnie szara strefa? Jak chcesz dać komuś zarobić legalnie 1000 PLN, musisz wyłożyć ponad 1500. Jak dasz do rączki 1000 - to dasz do rączki 1000...

Maco
28-11-2002, 20:41
pik33,
jak ktoś sam prowadzi działalność to ZUS płąci tak czy siak niezależnie czy ma dochody czy nie i nie jest to stawka procentowa od dochodów.

A do Twoich wyliczeń bym dodał opłaty za księgowość i koszt prztworzenia takiej faktury przez całą księgowość (a to jest czas i często kłopot bo tu trzeba trochę "urzędowego myślenia&quot:wink:. Bez faktury sprawa jest zabójczo prosta !

ckwadrat
28-11-2002, 20:45
Poza tym, nie wszyscy odliczają :sad:.

pik33
28-11-2002, 20:46
Jak ma firmę to płaci xxx%, nie mniej niż... :sad:

Gajka
29-11-2002, 07:13
Otóż to, dla prowadzących działalność składki są jednakowe
bez względu na wysokość dochodu.
Więc (od więc zdania sie nie zaczyna!) nie zgadzam sie, że o te
kwoty zapłacę mniej, jeśli będzie to usługa bez r-ku.

Ja byłam ciekawa czy podano Wam kwotę na i bez faktury :smile:

Benicio
29-11-2002, 07:14
Warto tez sobie przesymulowac wielkosc wydatkow, tak zeby te fakturowane byly rowne/niewiele wieksze od kwoty, ktora mozna odliczyc (w tym roku 180 i iles tam tysiecy). Do tej kwoty warto brac f-ry, powyzej tej kwoty nie warto. A ze na niektore rzeczy na koncu budowy nalezy lub nawet trzeba wziasc f-re, wiec lepiej wczesniej pamietac, zeby na duperele (np. tynki) tej f-ry nie brac.

pingo
29-11-2002, 12:34
Gwoli ścisłości:
- osoby fizyczne prowadzące działalność gosp. i spółki cywilne płacą ZUS zryczałtowany, niezależnie od obrotu;
- jeśli chodzi o podatek dochodowy to jest to najczęściej ryczałt, który dla usług budowlanych wynosi zdaje się 5,5% od obrotu;
- jeśli w firmie oprócz właścicieli pracują inne osoby, to od ich pensji trzeba płacić zaliczki na podatek, ZUS-y, składki emerytalne itp itd i to jest drogi interes.
Problem moim zdaniem polega na tym, że małe firmy budowlane najczęściej w ogóle nie rejestrują działalności, żeby uciec od obciążeń podatkowych, i faktury po prostu nie mogą wystawić.

Wowka
29-11-2002, 12:46
Zgadzam się z Pingo.
Kiedyś jeden wykonawca wystawił mi fakturę za usługę. Coś mi się nie spodobała jego indolencja przy wypisywaniu faktury.
Zwróciłem się do Urzędu Skarbowego z zapytaniem czy ten wykonawca jest płatnikiem podatku Vat (bo tylko od rachunków wystawionych takiego podatnika można odliczyć ulgę budowlaną).
Otrzymałem odpowiedź, że ta osoba ma zawieszoną od dawna działalność i za jakieś przewiny jest wzywana bezskutecznie do Urzędu Skarbowego. Niemniej działalność jako taką ma zgłoszoną i w związku z tym znajduje się na liście firm uprawnionych do wystawiania fatur Vat. Otrzymaną fakturę mogę sobie spokojnie odliczyć od podatku co też zrobiłem.
Pozdrawiam