PDA

Zobacz pełną wersję : Czym smarować okucia okienne ??



Cypek
17-08-2005, 06:28
Byli panowie od okienek po roku od montażu, aby okienka wyregulować.
Ot budynek osiadł i niektóre, szczególnie te duże balkonowe nieco obcierały. Przyjechali, wyregulowali i stwierdzili, że przydałoby się okucia przesmarować, ale to już poza czynnościami gwarancyjnymi. Za malutką tubeczkę w sklepie krzyknięto mi 39,- zł. Czy ktoś wie, czym to można przesmarować ?? Ponoć towot nie bo żółkną profile. Mam okna PCV.

jareko
17-08-2005, 07:33
raz, dwa razy w roku wystarczy WD-40 i nie potrzeba zadnych wynalazkow ewentualnie kilka kropel zwyklej oliwki do maszyn do szycia

Cypek
17-08-2005, 07:37
Dzięki jareko, na Ciebie liczyłem. A tak apropo, powinni to zrobić w ramach przegladu gwarancyjnego czy mnie "zbyli" ??

jareko
17-08-2005, 07:52
powiem tak :)
nie ma czegos takiego jak przeglad gwarancyjny :lol: - jest gwarancja a ona w 99% nie obejmuje konserwacji okien.
Czasem spotykasz sie z taka umowa iz w czase gwarancji pierwszy "serwis" jest gratis zas pod rygorem jej utraty jestes zmuszony do nastepnych "serwisow" platnych. Wszystko zalezy od tego co masz napisane w gwarancji o ile takowa dostales na pismie :lol:

Cypek
17-08-2005, 07:57
Mam i to na piśmie.
Właśnie było napisane, że pierwszy serwis po roku gratis.
Nie napisane niestety co wchodzi w czynności gwarancyjne.

jareko
17-08-2005, 08:05
skoro tak ja bym sie domagal za friko :) skoro nie zastrzegli sobe ze konserwacja platna to........kasy bym nie dal :)

Cypek
17-08-2005, 08:06
Dzia.

KrzysiekS
17-08-2005, 08:14
Moim zdaniem, na pewno nie WD 40, to srodek do chwilowe smarowania, o ograniczonym zastosowaniu. Szybko wysycha, a jego własciwosci smarne są mizerne.

Ostatnio smarowałem swoje okucia, zamki, zawiasy, tryby maszynki do mielenia miesa, tryby wiertarki, zębatki i łancuch w rowerze itd. olejem silnikowym - Mobil 1 syntetyczny 0W40. Olej ten jest dobry nie tylko do samochodu. Spróbujcie wiec smarowac olejem silnikowym, ktory w strzykawce, dozowany precyzyjnie igłą, smaruje wszystko precyzyjnie.

Do mojej nowej kosiarki wlałem natomiast Mobil 1; 5W50. Kosiarka chodzi super, a olej nie wykazuje sladow zuzycia.

mimi31
17-08-2005, 08:16
Wazelina techniczna. Tubka kosztuje może ze 2 złote. A starczy na okna w całym domu. I nie odbarwia PCV

tomadyna
04-12-2005, 15:24
Wydaje mi się że bardzo dobry jest smar SUPER LUBER - który można nabyć w sklepach myśliwskich. Przeznaczony jest do sparowania precyzyjnych mechanizmów - takich jak np. broń :lol: W sprayu :D łatwy w zastosowaniu.

Klaus
04-12-2005, 16:43
Oliwka wazelinowa jest the best czyli to co mówił Jareko - oliwka do maszyn do szycia. Ma dobrą konsystencję, nie żółknie i nie wchodzi z niczym w reakcję.

invx
04-12-2005, 19:43
mozna uzyc srodka do smarowania lancuchow rowerowych, Finisch line (buteleczko cos kolo 15zl), albo oleju do smarowania pil lancuchowych :wink:
WD-40 to raczej jak okucie odmowi posluszenstwa calkowicie i trzeba je "uruchomic" :) a potem j.w.

JackD
04-12-2005, 19:55
Moim zdaniem, na pewno nie WD 40, to srodek do chwilowe smarowania, o ograniczonym zastosowaniu. Szybko wysycha, a jego własciwosci smarne są mizerne.

Ostatnio smarowałem swoje okucia, zamki, zawiasy, tryby maszynki do mielenia miesa, tryby wiertarki, zębatki i łancuch w rowerze itd. olejem silnikowym - Mobil 1 syntetyczny 0W40. Olej ten jest dobry nie tylko do samochodu. Spróbujcie wiec smarowac olejem silnikowym, ktory w strzykawce, dozowany precyzyjnie igłą, smaruje wszystko precyzyjnie.

Do mojej nowej kosiarki wlałem natomiast Mobil 1; 5W50. Kosiarka chodzi super, a olej nie wykazuje sladow zuzycia.
cholera, to czemu producenci zalecaja do kosiarek spalinowych tylko mineralny coś tam W30 hmmmm??. ktoś wie??

jareko
04-12-2005, 21:03
Kochani - nawet zwykly olej rozlinny - np. kujawski z pierwszego ;) tloczenia czy nawet zwykle maslo - i bynajmniej nie jest to zart
cokolwiek byleby bylo tluste
Ja uzywam WD-40 od poczatku istnienia w branzy i raz do roku nim psikniete okucia dzialaja bez zarzutu juz 14 lat

invx
04-12-2005, 21:35
ojjj wszytsko tylko nie maslo :o

sie poprostu zasmierdnie :-?

z kujawskim tez mam watpliwosci czy zapachu z biegiem czasu nie zmieni :wink:

Peteros
05-12-2005, 02:04
Na pewno nie WD40 - to środek penetrujący i - niestety - smaruje tylko krótkotrwale

Polecam olej maszynowy. W sklepach po ok. 6 zeta ze zgrabnym aplikatorem.

damiang
05-12-2005, 09:18
Kochani - nawet zwykly olej rozlinny - np. kujawski z pierwszego ;) tloczenia czy nawet zwykle maslo - i bynajmniej nie jest to zart cokolwiek byleby bylo tluste
Ja uzywam WD-40 od poczatku istnienia w branzy i raz do roku nim psikniete okucia dzialaja bez zarzutu juz 14 lat
Z całym szacunkiem, ale do smarowania nie należy stosować olejów roślinnych, które, w odróżnieniu od mineralnych, utleniają się i po pewnym czasie po prostu zasychają, klajstrując wszystko na amen.

Więc nigdy kujawski (nawet z pierwszego tłoczenia :wink: ) ani masełko. To rozwiązanie dobre na chwilę, ale po czasie same kłopoty.

jareko
05-12-2005, 10:10
wspomnialem o rozwiazaniu doraznym ;)
mowcie co chcecie - ale naprawde wszystko co sie lepi ;) jest lepsze od braku konserwacji gdy blachy ocierajac sie o siebie scieraja powloke galwaniczna i z czasem zaczynaja rdzewiec
Mimo ze WD-40 jest srodkiem penetrujacym uzywany regularnie swoja zadanie spelni - to mowi praktyka :) moze lekko odmienna od teorii ;)
A jak juz chcecie byc perfekcjonistami to wypadaloby przemyc okucia chocby WD-40 merdajac klamka na wszystkie strony ;) a pozniej dla swietego spokoju olej maszynowy z oliwiarki

stary
05-12-2005, 23:02
Mam i to na piśmie.
Właśnie było napisane, że pierwszy serwis po roku gratis.
Nie napisane niestety co wchodzi w czynności gwarancyjne.
Serwis tak, czyli fachowość , ale nie materiały! Najczęściej jest tak jak na przeglądzie samochodu- wymiana oleju gratis :wink: .....kupując wcześniej olej od nich.
Jak kupisz ten olejek za 39 zetów to oni za darmo ci psikną w okucia
:D i przy okazji podregulują.

KrzysiekS
06-12-2005, 11:00
Po pewnym czasie stwierdzilem, że olej, nawet syntetyczny daje krotkotrwale rezultaty. Olej wyczyscil okucia, ale po pewnym czasie trzeba bylo je znowu smarowac.

Zastosowałem wiec rzadki smar do łancuchow rowerowych. Sprawdzil sie i polecam rzadki smar, ewentualnie mozna samemu przygotowac mieszanke z posiadanego smaru i oleju silnikowego, aby moc taką miskture wprowadzic w okucia.

rafallogi
06-12-2005, 11:15
Ja używam specjalnego smaru silikonowego do wszelkich mechanizmów precyzyjnych, zarówno plastikowych jak i metalowych występujących w sprzęcie RTV. Z racji długotrwałej eksploatacji sprzętu smar ten posiada doskonałe właściwości- nie zcieka, nie twardnieje, nie jełczeje :wink: i nie trzeba operacji smarowania powtarzać co roku.
Plastikowe pudełeczko w cenie 20zł.

tenzin
01-09-2008, 10:03
witam,
Wyciągnąłem trupa z szafy :wink: , ale skoro temat istnieje to podepne swoj post.
Mam pytanie związane nie tyle ze smarowaniem mechanizmów co gumowych uszczelek - pan montujący okna powiedział, że niedługo należy przeprowadzić wspomnianą czynność aby uszczelki z czasem nie zaczęły "piszczeć".
Polecił wazelinę techniczną. W sklepie zaoferowano mi wazelinę bezkwasową (ekstra :wink: ).
Mam kilka pytań:
1. czy jest różnica między bezkwasową a techniczną?, W sklepie powiedziano, że niby to ten sam produkt, jednak w Internecie, znalazłem je jako dwa oddzielne wyroby.
2. Jakie macie doświadczenia ze smarowaniem uszczelek?- czy nie przywiera do smarowidła kurz? , a może istnieją smarowidła np. z jakimś dodatkiem które odpychają kurz :wink: .
Wszelkie uwagi , mile widziane :D
pozdrawiam,

Andriu
01-09-2008, 10:09
niedługo w Lidlu będzie smar silikonowy który jest super do tych spraw a uszczelki to można posmarować takim samym preparatem jak uszczelki samochodowe, nazwy nie pamiętam.

nom
01-09-2008, 10:27
niedługo w Lidlu będzie smar silikonowy który jest super do tych spraw a uszczelki to można posmarować takim samym preparatem jak uszczelki samochodowe, nazwy nie pamiętam.

Smar silikonowy w spreju z Lidla jest super, cena chyba 3,99zł
Do uszczelek wystarczy wazelina techniczna.

Five555
05-06-2012, 13:54
Pytałem przedstawiciela Roto co używać do smarowania okuć.

Powiedział, że po pierwsze nie szkodzić czyli nie używać nic agresywnego (kwasy/zasady) poprostu neutralne ph.

Ja używam smaru silikonowego

Jest to środek w sprayu i ma słomkę do aplikacji co naprawde ułatwia sprawę.
Bez tego można zasyfić ościeża ściany i będzie problem.

Ponieważ to preparat silikonowy to używam go też do uszczelek odrazu - i nie żałuję (czasem aż kapie na dół)
Słomkę ładuję do środka uszczelki i psikam a później rozcieram palcem w środku i po wierzchu uszczelki.

Nie ma co ukrywać ze smarowaniem uszczelek jest sporo przy tym pracy.

No i sprawa istotna przed smarowaniem z okuć wydmuchuję kurz i wszelkie syfy kompresorem bo smarowanie niewiele da jak będzie piach w środku.