PDA

Zobacz pełną wersję : Ocieplenie dachu - czy krzy?owa? we?n??



Martius Laurens
29-11-2002, 07:49
Witam wszystkich,
Zamierzam ocieplić dach kryty blachodachówką wkładając wełnę 20 cm między krokwie. Pytanie: czy położyć drugą warstwę wełny (poziomo), czyli przekrzyżować, żeby przykryć krokwie czy też jest to niepotrzebne?
Będę wdzięczny za informacje.
Pozdrawiam.

Danajot
29-11-2002, 07:53
lepiej jest dać na krzyż- unika się mostków termicznych

aziel
29-11-2002, 07:56
Zapewne będziesz montował na krokwiach ruszt pod g/k czy boazerię, więc wełnę i tak położysz na krzyż. Ja wkładałem wełnę nawet do metalowych profili.

pitbull
29-11-2002, 08:25
Krzyzowac.

krzychu74
29-11-2002, 08:41
Związane z tym problemem mam dodatkowe pytanie, jak przy takim ociepleniu zamontować światła halogennowe w płycie karton-gips,
jaka musi być przerwa między wełną a płytą, czy można z niej zrezygnować, jak to technicznie rozwiązać?

pitbull
29-11-2002, 08:56
Musisz zostawic miejsce na swiatelko (lampke) i ew. transformator. Welna jest niepalna ale lepiej jesli sie nie bedzie stykac z zarowka. Kabel w peszlu w welnie pod plyta.

januszek
29-11-2002, 09:06
tere fere kuku
nigdy nie dawaj żarówek halogenowych pod warstwą ocieplenia ich temperatura pracy (nawet tych niskotemperaturowych ) jest na tyle wysoka że jak nie spali Ci przewodów (choć są silikonowe) to napewno paroizolacja zamieni Ci się w parę. Halogeny muszą mieć wolną przestrzeń nad sobą od odprowadzania ciepła, jestem właśnie po takich doświadczeniach, i jedyne co dało się zrobić to oprawki do g-k pod zwykłą zarówkę E14 i żarówki kompaktowe (te energooszczędne). Ale jak lubisz smrodzik to czemu nie :razz:

pitbull
29-11-2002, 09:20
Januszek masz racje.

MarkK
29-11-2002, 09:37
Wełnę bezwzględnie krzyżuj i umieść w profilach, bo jak wcześniej zauważono unikniesz mostków termicznych. O halogenach zapomnij.

krzychu74
29-11-2002, 12:12
Dalej o halogenach. Zgadzam się z Januszkiem. Jednakże bardzo mi się podobają się ( i żonie) te halogeny i dlatego mam dalsze pytanie, czy jeżeli by obniżyć zamocowanie płyty karton-gips i stworzyć przestrzeń to można te halogeny zamocować czy nie?

januszek
29-11-2002, 12:31
Mnie też się podobają, wykonałem nad nimi taką kopułkę z blchy aby oddalić wełnę i zwiększyć przestrzeń, niestety ciepło nadal nie miało gdzie uciekać, i efekt był marny, jeżeli bardzo Ci zależy to zrób takie kominki przez wełnę, stracisz ocieplenie ale bedziesz miał halogeny.
pozdrawiam.

krzychu74
29-11-2002, 13:39
dzięki Januszek, jeżeli się zdecyduję na halogeny to pewnie zrobię tak, jak Ty radzisz. (czyli w jakiś sposób odprowadzę ciepło z przestrzeni nad halogenami).