PDA

Zobacz pełną wersję : Przyłącze gazowe - jakie koszty?



Stanlay
18-08-2005, 07:35
Mam juz doprowadzonym gaz ( a własciwie linie gazową ) do linii ogrodzenia. Pozostaje do wykonania wewnetrzna linia gazowa w budynku i część podziemna od ogrodzenia do ściany budynku. Ostatnio dowiedziałem sie że na tą część podziemną potrzebny jest projekt i trzeba wystąpic o pozwolenie na budowę , co automatycznie generuje duże koszty. Pytanie do tych , którzy ostatnio przerabiali ten temat : czy przypadkiem ostatnia nowewlizacja prawa budowlanego nie zmieniła przepisów dotyczących tego zagadnienia , czy pozwolenie na budowe jest nadal potrzebne ? . Proszę o radę. :)

mdzalewscy
18-08-2005, 07:45
jestem w trakcie akurat, to znaczy na początku bo poziomie geodety

geodeta (nowa mapa do celow projektowych + ZUD )
projekt przyłącza
wykonanie przyłącza
opłata w gazowni coś około 900zł minus coś tam za projekt
geodeta (inwenteryzacja przyłącza)

orientacyjny czas wykonania 3 miesiące

tak wszystko średnio około 5tyś zł

Stanlay
18-08-2005, 09:56
ponawiam pytanie czy potrzebne jest pozwolenie na budowe tego kawałka instalacji wewnętrznej?

SławekD
18-08-2005, 11:58
Jestem w dokładnie tej samej sytuacji, tylko że projekt instalacji w budynku już jest z projektem domu. Przyłącze z sieci posiada odbiór zrobiony ok 5 lat temu i teraz konieczna jest próba ciśnieniowa tego przyłącza. Jeśli chodzi o projekt to wystarczy ktoś z uprawnieniami kto to wykona i odbierze. U mnie niestety przeróbka będzie duża bo w projekcie domu skrzynka z licznikiem jeszcze była na budynku a teraz będzie w granicy. Dokona tego jedna osoba która zrobi projekt, wykona wg niego instalację i dokona odbioru. Co do kosztów będę mógł coś więcej podać sadzę za około miesiąc.

Tomik_B
18-08-2005, 13:54
ponawiam pytanie czy potrzebne jest pozwolenie na budowe tego kawałka instalacji wewnętrznej?

Na razie tak. Nie wiem, czy ostatnia nowelizacja (z przed 2 dni), to zmieniła.

Stanlay
19-08-2005, 10:19
Jak się dowiedziałem zwolnione od obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę jest jedynie przyłącze gazowe czyli ta część do ogrodzenia zakończona reduktorem i licznikiem( podlega zgłoszeniu do starostwa ), dalej w stronę domu to już jest wewnetrzna instalacja gazowa dla której wymagane jest pozzwolenie na budowę i projekt.

m.dworek
19-08-2005, 10:30
a ja chcialem sie dowiedziec jak to z tymi mapkami wyglada?
moja mapka byla zrobiona gdzies w maju
pytanie czy moge ja wykorzystac do przylacza gazowego?
i czy moge robic te przylacze lub co innego juz teraz na etapie fundamentow

czy to jakas kpina z tymi mapkami?
zeby robic nowe identyczne jak stare?
przeciez na mojej dzialce nic sie nie zmienilo

obudowieniewiemnic
19-08-2005, 12:03
1. Konieczny jest ZUD. ( ok. 700,- PLN )
2. Konieczne jest zgłoszenie do Starostwa. Czeka się miesiąc.
3. Konieczna jest ekipa z uprawnieniami. 35,- PLN metr bieżący z materiałem, 200,- PLN szafeczka na ścianie domu, 300,- PLN za jedno przyłącze wewnątrz ( zwykle są dwa - kotłownia i kuchnia ), jakieś 500-700,- PLN obsługa geodezyjna ( z inwentaryzacją powykonawczą ), 500-800,- PLN projekt, 150,- PLN opinia kominiarska, 150,- PLN plomby przy szafce.
Chiba nic nie pominąłem :wink:

Olmiś
06-12-2005, 20:56
ponawiam pytanie czy potrzebne jest pozwolenie na budowe tego kawałka instalacji wewnętrznej?
Witam,
Udało Ci się coś ustalić ? Mam dokładnie ten sam problem. W prawie budowlanym nie ma słowa o instalacji wewnętrznej ani definicji przylącza.

Stanlay
07-12-2005, 08:51
ponawiam pytanie czy potrzebne jest pozwolenie na budowe tego kawałka instalacji wewnętrznej?
Witam,
Udało Ci się coś ustalić ? Mam dokładnie ten sam problem. W prawie budowlanym nie ma słowa o instalacji wewnętrznej ani definicji przylącza.
Odsyłam do mego postu powyżej, na przyłącze do ogrodzenia nie trzeba pozwolenia, na na instalację wewnętrzną podziemną i instalację wewnętrzą w budunku już tak. 8)

Olmiś
07-12-2005, 09:00
A tak jeszcze z ciekawości, wykonałeś już tą instalacje? Sprawdzał lub potrzebował ktokolwiek pozwolenie na jej budowę i/lub dziennik budowy?

pzdr

Patras
14-12-2005, 08:05
Witam,
Ja mam pytanie czy ktos musiał doprowadzać gazociąg do swojej działki jeżeli tak to czy gazownia była wykonawcą czy braliście firmy prywatne ??

Agnieszek
20-01-2006, 15:25
1. Konieczny jest ZUD. ( ok. 700,- PLN )
2. Konieczne jest zgłoszenie do Starostwa. Czeka się miesiąc.
3. Konieczna jest ekipa z uprawnieniami. 35,- PLN metr bieżący z materiałem, 200,- PLN szafeczka na ścianie domu, 300,- PLN za jedno przyłącze wewnątrz ( zwykle są dwa - kotłownia i kuchnia ), jakieś 500-700,- PLN obsługa geodezyjna ( z inwentaryzacją powykonawczą ), 500-800,- PLN projekt, 150,- PLN opinia kominiarska, 150,- PLN plomby przy szafce.
Chiba nic nie pominąłem :wink:

Właśnie szukam ekipy do wykonania instalacji od ogrodzenia do domu i wewnątrz budynku. Skąd brałeś swoją ekipę i czy jesteś zadowolony? Załatwiali całą papierologię potem? Jeśli tak, to podrzuć mi, proszę, namiary na nich.

A.

Rysiu
15-02-2006, 10:50
Witam,
Ja mam pytanie czy ktos musiał doprowadzać gazociąg do swojej działki jeżeli tak to czy gazownia była wykonawcą czy braliście firmy prywatne ??


Przylaczam sie do pytania.

Mam gazociac w ulicy, dom 5 m od ulicy. Sam projekt 800 wykonastwo pryw nie wiem.
A gazownia niby robi za przyl 1000 + 40 pln za kazdy metr> 5 m.

A jednoczesnie pani w gazowni powiedziala, ze w zasadzie kosztowo podobnie,ale nei rozumiem dlaczego...
Sa tu jakies pulapki?

Rysiu

mmmad
15-02-2006, 14:44
Powiem co nieco, bo jestem na biezaco.
Gazownia robi przylacze - to jest ten odcinek od gazociagu do granicy. W cenie jest 5 metrow tego przylacza, wiec jesli gazociag idzie po drugiej stronie ulicy, to trzeba doliczyc dodatkowe metry. Reszta to juz broszka inwestora. Lacznie z geodeta, zude-em, projektem, skrzynkami - patrz post obudowieniewiemnic.
Jesli jest pozwolenie na budowe domu wraz z wewnetrzna instalacja gazowa - to trzeba tylko projekt na przylacze do budynku i idzie to jako zgloszenie (dwie kopie).
Jesli nie ma instalacji wewn. (u mnie np. olej) - to trzeba wykonac projekt instalacji + przylacza i wystapic o pozwolenie na budowe (cztery kopie, zupelnie inna procedura)
W przypadku pozwolenia koszty roznia sie tylko o cene wewn. instalacji gazowej.

A jakbyscie chcieli odwrotnie, zmienic w projekcie gaz na olej, to wykonuje to projektant czerwonym mazakiem i wpisuje kierownik do dziennika...

Rysiu
15-02-2006, 15:02
Aha, no to kumam.
Czyli w zasadzie nie oplaca mi sie robic przez gazownie, bo i tak bede potrzebowal projekt na instalacje wewnatrz, albo od przylacza.

A tak mam od razu za jednym razem..

gregor2
15-02-2006, 15:06
1. Konieczny jest ZUD. ( ok. 700,- PLN )


interesuje mnie ten ZUD. Czy w ZUDzie powiedzieli ci że tyle biorą?
Ja jak dzwoniłem to mi powiedzieli, że opłata wynosi 70 zł. Ciekaw jestem skąd ta różnica.

gregor2
15-02-2006, 15:07
a ja chcialem sie dowiedziec jak to z tymi mapkami wyglada?
moja mapka byla zrobiona gdzies w maju
pytanie czy moge ja wykorzystac do przylacza gazowego?
i czy moge robic te przylacze lub co innego juz teraz na etapie fundamentow

czy to jakas kpina z tymi mapkami?
zeby robic nowe identyczne jak stare?
przeciez na mojej dzialce nic sie nie zmienilo

lepiej rób na etapie fundamentów, bo jak postawisz stan surowy to mapka będzie nieaktualna. Zresztą jak są fundamenty to już jest nieaktualna.

KAS01
15-02-2006, 16:15
1. Konieczny jest ZUD. ( ok. 700,- PLN )


interesuje mnie ten ZUD. Czy w ZUDzie powiedzieli ci że tyle biorą?
Ja jak dzwoniłem to mi powiedzieli, że opłata wynosi 70 zł. Ciekaw jestem skąd ta różnica.

U mnie też ZUD, to jakieś grosze. Nawet nie wiem ile, bo załatwial to kumpel-architekt (za adpatacje i załatwienie wszelkich formalności , łacznie z mediami zapłaciłem mu 128zł - była to refundacja części kosztów jakie na mnie poniósł - w tym był też ZUD).

Wojtas33
27-06-2006, 09:50
czyli ta część do ogrodzenia zakończona reduktorem i licznikiem( podlega zgłoszeniu do starostwa )

To wykonuje gazownia (a raczej wskazany przez Ciebie lub nich wykonawca z uprawnieniami) na podstawie warunków które sama wydaje. Ja to muszę zgłaszać do starostwa? Czy robi to gazownia.

Krzyzak
26-09-2006, 10:30
A ja odgrzebię temat - ile bierze kierownik budowy o uprawnieniach do instalacji gazowych? Pytam, bo resztę kosztów mam już ustaloną i chcę wiedzieć jaką kwotę negocjować.

Wojtas33
26-09-2006, 10:42
Ja zrobiłem ok. 23 m przyłącza zewnętrznego + ok. 5 m wewnątrz budynku za 2000 zł ze wszystkim + 300 skrzynka gazowa. Poznań.

SławekD
26-09-2006, 11:10
jestem w trakcie akurat, to znaczy na początku bo poziomie geodety

geodeta (nowa mapa do celow projektowych + ZUD )
projekt przyłącza
wykonanie przyłącza
opłata w gazowni coś około 900zł minus coś tam za projekt
geodeta (inwenteryzacja przyłącza)

orientacyjny czas wykonania 3 miesiące

tak wszystko średnio około 5tyś zł
Bardzo wysokie koszt przyłącza :roll:
U nas wyszło tak:
- projekt 200 zł
- przyłączenie 1098 zł
- skrzynka 250 zł
- monozłącze 120 zł
- instalacja wewnętrzna 2500 zł - opłata dodatkowa nic wspólnego z
kosztami przyłącza

Instalacja odebrana, pierwsze słyszę o opłacie w Zud'zie
Gazownia tłumaczy że opłata jest opłata przyłączeniowa a nie za przyłączenie. Projekt przyłącza ( mowa o tym do reduktora ), ZUD, wykonawstwo, wszystko to leży po stronie gazowni i niby ona ponosi te koszty.
Dodam że rura z gazem była w granicy działki odległości 1m od obecnej skrzynki gazowej czyli panowie z gazowni się nie napracowali :wink:
Zapomniałem .... projekt instalacji wewn. był robiony na aktualnej mapce - ok. 500 zł

martar
26-09-2006, 11:18
A ja za 2500 zł ok 18 m od granicy działki do budynku + instalacja wewnętrzna ( jeden punkt dla kotła bo w kuchni nie chcę gazu), w czwartek maja to wykonywać ( w granicy już gaz mam) Robią wszystko uzgodnienia,pojekt itd. nic mnie nie obchodzi.

SławekD
26-09-2006, 11:24
A ja za 2500 zł ok 18 m od granicy działki do budynku + instalacja wewnętrzna ( jeden punkt dla kotła bo w kuchni nie chcę gazu), w czwartek maja to wykonywać ( w granicy już gaz mam) Robią wszystko uzgodnienia,pojekt itd. nic mnie nie obchodzi.
Tylko to o czym piszesz wbrew pozorom to w całości instalacja wewnętrzna a nie przyłącze :wink:

martar
26-09-2006, 11:52
martar napisał:
A ja za 2500 zł ok 18 m od granicy działki do budynku + instalacja wewnętrzna ( jeden punkt dla kotła bo w kuchni nie chcę gazu), w czwartek maja to wykonywać ( w granicy już gaz mam) Robią wszystko uzgodnienia,pojekt itd. nic mnie nie obchodzi.

Tylko to o czym piszesz wbrew pozorom to w całości instalacja wewnętrzna a nie przyłącze

Zgadza sie porostu źle się wyraziłem