PDA

Zobacz pełną wersję : długość komina



tuvok
18-08-2005, 11:09
Witam wszystkich. W związku z różnymi planami zmain budowlanych interesuje mnie jedna sprawa : jaka jest minimalna długość komina przy instalowaniu kominka ?

pawelurb
18-08-2005, 18:54
chyba determinuje to wysokość dachu, nie pamiętam , ale gdzieś czytałem na forum, że komin dymowy musi mieć wylot na poziomie lub powyżej kalenicy , to zależy też chyba w jakiej odległości od szczytu dachu jest itp. jak ktoś wie więcej o tym to niech mnie poprawi.

Janussz
18-08-2005, 20:16
Musisz znać taki parametr jak wymagany ciąg kominowy do tego kominka.
Przyda się też znajomość tego jaka jest temperatura spalin wylotych.
Dla orientacji wstępnej możemy przyjąć H ciągu komina w mm słupa H2O:
H=0,4xh przy temperaturze spalin 175-200st.C
H=0,5xh przy 250st.C
H=0,55xh przy 275-300st.C
h- wysokość komina.
Przykład: mamy komin o wysokości 7,5m, temperatura spalin 250st.C
Czyli H=0,5x7,5=3,75mm sł.H2O,
a że 1mm sł.H2O to 10Pa (Pakali), czyli komin ma ciąg 37,5Pa.
To, że musi wystawać ponad kalenicę dachu to oczywiste.
Do pawelurba,
namieszałeś mi tą swoją Kreską :)

Jerzysio
18-08-2005, 20:23
...no i do tego wszystkiego mały drobiażdżeg 8)

..jak komin na ścianie zewnętrznej to musi być wyżsssssssssszy !

pozdro
J

...czyli !

...Więcej Danych :D

Janussz
18-08-2005, 20:26
jasne, że musi być wyższy, bo spaliny bardziej schładza. No chyba że jest ocieplony. Dlatego zaleca się budowę kominów wewnątrz budynku.

Forest-Natura
18-08-2005, 20:28
Witam.
Wedle przepisów 4,5 m od wejścia przylącza dymowego (pieca, kotła, kominka, itp.) do wylotu.
Tę wysokość warto skonfrontować z wymaganym przez producenta (kotła, pieca, komina) ciągiem (o tym właśnie pisał Janussz) i przepisami dotyczącymi części zewnętrznej komina i jej wysokości ponad połać dachową (w zależności od konstrukcji dachu i jego poszycia jest ona różna).
To że wielu "mądrzejszych" od prawa i przepisów (które są w budownictwie konstruowane przede wszystkim pod kątem bezpieczeństwa przyszłych użytkowników) twierdzi na tym Forum inaczej bo "u nich to działa i nie sprawia kłopotu" (były już takie wątki i zawarte w nich wypowiedzi) to inna sprawa i takich rad raczej nie należy słuchać.
Pozdrawiam.

pawelurb
18-08-2005, 20:29
pawelurba[/b],
namieszałeś mi tą swoją Kreską :)

a czemu namieszałem ? :)

Janussz
18-08-2005, 20:33
No bo moim faworytem od kilku miesięcy jest Tercja 3 z "Domy w stylu". Nacisnąłem na tę Twoją Kreskę i znalazłem Bryzę. I masz ci babo placek :lol: