PDA

Zobacz pełną wersję : Wreszcie cos ułatwili



selimm
18-08-2005, 13:26
Niepotrzebne zezwolenia

Można budować co się chce, ale do 25 metrów kwadratowych powierzchni! Niewykluczone, że w przyszłym roku tam, gdzie są przydomowe działki lub ogródki powstanie mnóstwo altan, gustownych oranżerii, ogródków zimowych czy szklarenek na użytek prywatny.

Dwa dni temu prezydent podpisał znowelizowaną ustawę Prawo budowlane (z 28 lipca br.), w myśl której bez zezwolenia można postawić m.in. parterowe budynki gospodarcze, wiaty, altany i wymienione już obiekty. Są jednak warunki, które trzeba spełnić: budowla nie może mieć powierzchni większej niż 25 metrów kwadratowych, a na każdych 500 metrach kw. powierzchni działki mogą stanąć maksymalnie dwa takie obiekty.

Nowelizacja, która zwalnia z posiadania stosownego zezwolenia, dotyczy też m.in. wykonywania przyłączy wodnych, kanalizacyjnych, ciepłowniczych, telekomunikacyjnych do głównej sieci, stawiania kabin telefonicznych, a także remontów istniejących obiektów i urządzeń budowlanych z wyjątkiem tych, które są wpisane do rejestru zab.

m.dworek
18-08-2005, 13:28
czyli od stycznia nei potrzebuje miec projektu zadnego przylacza?
dobrze rozumuje?
bo skoro nie trzeba pozwolenia to i chyba nei trzeba projektu i tych calych ceregieli z geodeta?

Tomik_B
18-08-2005, 13:30
A, co z zapisem dotyczącym pozwolenia na budowę wewnętrznej instalacji gazowej? Zlikwidowali?

selimm
18-08-2005, 13:32
"malej achitektury" to dotyczy tylko :wink:

wbrat
18-08-2005, 13:35
czyli np. taras będe mógł sobie wybudować nie pytając nikogo o zdanie??? Cudownie!! :D. A od kiedy wchodzi to to w życie???

Majka
18-08-2005, 13:36
fajnie, dla mnie to spore ułatwienie.
Ciągle mnie zastanawiało jak "przemycę" taras dreniany na 1,5m kamiennych słupach, skoro miał być wylewany.
w trakcie budowy została naniesiona w plany piwnica, ale o tarasie jakos zapomnielismy :roll:

m.dworek
18-08-2005, 13:38
no to jak z tymi przylaczami?
oswieccie mnie please ;)

arek_s
18-08-2005, 13:42
ale czy oznacza to również że sąsiad wybuduje Ci zaraz przy granicy coś obrzydliwego bo nie będzie musiał miec na to pozwolenia?

mnie wcale zapis taki nie cieszy bo w praktyce zacznie byc naduzywany i dotosowany do czyichś potrzeb a w efekcie znów zrobi się niekontrolowany burdel na działkach

selimm
18-08-2005, 13:49
jak ktos bedzie chciał sobie burdel na działce zrobić to i tak zrobi
zadano zebym rysunek na grilla dostarczył , wiec zeby nie komplikowac sprawy wyczyscilem wszystko oprocz domu .....a tak bez znaczkow skarbowych i tysiąca głupich pytan i straty niepotrzebnej czasu zrobie sobie co chce

http://finanse.wp.pl/POD,17,wid,7781674,prasa.html?rfbawp=1124369098.06 9

tu jest zrodło

Żona budowniczego
18-08-2005, 14:13
A od kiedy wchodzi to to w życie???

Nie widzę jeszcze tych zaktualizowanych przepisów w Lexie, więc pewnie jeszcze nie opublikowane.

W Gazecie Prawnej też nie napisali kiedy wchodzą w życie.

MarzannaPG
18-08-2005, 14:28
Hej, a nie piszą o przyłączu elektrycznym! Zapomnieli, czy jest ukryty w tym n.p.?

Sunao
18-08-2005, 14:32
Tutaj jest ostateczna wersja ustawy:

http://ks.sejm.gov.pl/proc4/ustawy/3529_u.htm


Pozdrawiam,

Sunao

FREDY
18-08-2005, 14:35
Czyli jeśli chcę wybudować wolnostojący garaż o powierzchni <25 m2 to mogę to zrobić bez zezwolenia ?
A czy zmieniły się przepisy o zachowaniu odległości od sąsiada takowych budowli?

selimm
18-08-2005, 14:35
to teraz zrob streszczenie z tego :wink:

m.dworek
18-08-2005, 14:51
wszystko fajnie
tylko co to za wiata mniejsza niz 25m2?
pomyslal kto?
dla mnei to totalna dupa
powinno byc napisane, ze wiaty o dowolnych rozmiarach
mnei to w ogole nie urzadza bo chce zrobic wiate na 2 moze 4 auta wiec do ch...a z taka ustawa ;)

wbrat
18-08-2005, 14:55
To zrób dwie wiaty o jednym wspólnym boku :lol:

m.dworek
18-08-2005, 14:58
50m2 to i tak troche malo
chyba ze liczy sie podstawa a zadaszenie nie ma znaczenia- wtedy wygladaloby to lepiej
ale i tak uwazam ze mogli isc na calego i dac ludziom wreszcie odetchnac
gryzipiorki jedne ....

_bogus_
18-08-2005, 15:13
Panowie:
- po pierwsze - to jak rozumiem nie jest konieczne pozwolene na budowę ale jest potrzebne zgłoszenie więc nie przesadzajcie z entuzjazmem i tymi setkami wiat itd.
- po drugie - do tej pory było - o ile pamiętam 10 m^2 - teraz będzie 25 m^2. To i tak wzrost istotny.
- po trzecie - w 25 m^2 mieści się wiata 4m x 6m. Jeśli mówimy o standardowych compactowych samochodach (a nie np. Lincoln) to spokojnie 2 takie się zmieszczą.

Pozdrawiam :-D

selimm
18-08-2005, 15:40
Leon jakby Ci tak dali wolną reke, to bys chyba nawet architekta nie potrzebował :wink: ....ni ma lekko jakis porzadek musi być

przed budową chciałem kupic szeregowca, niby jedno osiedle i jeden projekt ale jeden ma fakro na dachu drugi jaskołke , trzeci zamiast garazu zrobił se pokoj o odcieniach okien i dachu to juz nie wspomne :lol:

Majka
18-08-2005, 15:43
Leonie, stoi napisane
1 wiata 25m2 na 500m2 działki.
A ile ty masz miejsca do wykorzystania? 8)

_Beti_
18-08-2005, 17:21
dobra ja ma 9 arów działki więc mogę postawić np. garaż(który będzie stał jako budynek gospodarczy ) o powierzchni ok45m2 ????
Ale mnie bardziej interesują te projekty na przyłącza bo nie ukrywam to trochu nas inwestorów uderza po kieszeni :evil:

Sunao
18-08-2005, 20:07
Leonie, stoi napisane
1 wiata 25m2 na 500m2 działki.
A ile ty masz miejsca do wykorzystania? 8)

Majka! nie stoi! :oops:

Czytaj uważnie:

[...]
- pkt 2 otrzymuje brzmienie:
"2) wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, wiat i altan
oraz przydomowych oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni
zabudowy do 25 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce
nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki;",
[...]

Pozdrawiam,

Sunao

Jerzysio
18-08-2005, 20:15
....sprawa jest jasna 8)

temat dotyczy kubaturówki !
a nie linijówki !
...przyłącza, to nie ten temat, sooooorrry :roll:

Pozdro
J

...i nie przerabiajmy 50 m2 wiatki na mieszkanko :wink:

Sunao
18-08-2005, 20:21
....sprawa jest jasna 8)

temat dotyczy kubaturówki !
a nie linijówki !
...przyłącza, to nie ten temat, sooooorrry :roll:

Pozdro
J

...i nie przerabiajmy 50 m2 wiatki na mieszkanko :wink:


Zgadza się. Przyłącza były już wcześniej. Teraz dodali tylko słowa "do budynku" i instalacje telekomunikacyjne. Zgłoszenia, inwentaryzacja. mapki i reszta zabawy chyba pozostają bez zmian.

Pozdrawiam,

Sunao

Filo
18-08-2005, 21:03
Witam,

Też chciałbym nieco ostudzić entuzjazm.

Po pierwsze, wymagane jest zgłoszenie, którego forma nie jest dokładnie zdefiniowana w PB i mocno zależna od wydziału architektury danego powiatu i np. szkic może tak naprawdę przybrać formę normalnego projektu.
Po drugie, pamiętajcie, że nie uległy zmianie dwuznaczne zapisy w ustawie o planowaniu przestrzennym i liczne powiaty w Polsce interpretują, że również dla zamiarów inwestycyjnych na zgłoszenie obowiązuje weryfikacja zgodności z planem przestrzennym (może 20% terenów w Polsce ma takowe) a jak go nie ma to wymóg pozyskania WZZiT - co może potrwać nawet kilkanaście miesięcy.

Stanlay
18-08-2005, 21:58
....sprawa jest jasna 8)

temat dotyczy kubaturówki !
a nie linijówki !
...przyłącza, to nie ten temat, sooooorrry :roll:

Pozdro
J

...i nie przerabiajmy 50 m2 wiatki na mieszkanko :wink:


Zgadza się. Przyłącza były już wcześniej. Teraz dodali tylko słowa "do budynku" i instalacje telekomunikacyjne. Zgłoszenia, inwentaryzacja. mapki i reszta zabawy chyba pozostają bez zmian.

Pozdrawiam,

Sunao
Chyba raczej usunięto słowa " do bydynków"?!

MarzannaPG
18-08-2005, 22:33
Zaraz, jak to o przyłączach było już wcześniej? :o Nie trzeba pozwolenia (z wyj. gazowego), ale potrzebne było zgłoszenie, które de facto papierologią niewiele się różni a co za tym idzie kosztami (potrzebne projekty!). Teraz ma nie być nawet zgłoszenia! Oto fragment z internetowej gazety:
"Ustawa znosi obowiązek uzyskania przez inwestora decyzji o pozwoleniu na budowę albo zgłoszenia budowy niektórych przyłączy do zbiorowej infrastruktury (elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych, cieplnych i telekomunikacyjnych)."

MarzannaPG
18-08-2005, 22:34
Tutaj jest ostateczna wersja ustawy:

http://ks.sejm.gov.pl/proc4/ustawy/3529_u.htm


Pozdrawiam,

Sunao
Może by ktoś biegły w prawie podał link do poprzedniej ustawy, bo tej się nie da czytać bez poprzedniej. :(

Filo
19-08-2005, 01:06
Tutaj jest ostateczna wersja ustawy:

http://ks.sejm.gov.pl/proc4/ustawy/3529_u.htm


Pozdrawiam,

Sunao
Może by ktoś biegły w prawie podał link do poprzedniej ustawy, bo tej się nie da czytać bez poprzedniej. :(

Link: http://isip.sejm.gov.pl/servlet/Search?todo=file&id=WDU19940890414&type=3&name=D19940414Lj.pdf

Co do przyłączy to posłowie zafundowali nam ich ulubiony numer, czyli prawny entliczek-pentliczek (patrz. nowelizowane art. 29a i art 30 ust.1 pkt.1a). Reasumując jak sobie to urzędnik zrozumie tak będzie, w jednym powiecie bedą przyjmowali plany sytuacyjne, w drugim plany sytuacyjne tylko dla przyłączy energetycznych i wodociągowych, a w jeszcze innych aby sobie nie komplikować życia sprowadzą wszystkich do poziomu zgłoszenia :evil:

kroyena
19-08-2005, 05:58
A co z odległościami takiej budowli od granicy?
Czy można na ten przykład postawić wiatę ze śmietnikiem i szybkozłaczką do szamba w narożniku przy sąsiedzie, którego się b. lubi? :roll: :wink:

malgorzata222
19-08-2005, 06:51
Czy można teraz bez pozwolenia na budową wybudować garaż w granicy działki. Sasiad się zgadza. mam pozytywne warunki zabudowy. Napiszcie coś na ten temat. Czy po otrzymaniu warunków zabudowy mogę zacząć budowę bez pozwolenia w granicy działki. :roll:

Filo
19-08-2005, 08:02
Odległości reguluje akt wykonawczy do Prawa Budowlanego, którego najnowsza (obowiązująca) nowelizacja jest tutaj:

http://isip.sejm.gov.pl/servlet/Search?todo=file&id=WDU20041091156&type=2&name=D20041156.pdf

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 7 kwietnia 2004 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie

kroyena
19-08-2005, 08:09
Dzięki

Majka
19-08-2005, 08:47
Leonie, stoi napisane
1 wiata 25m2 na 500m2 działki.
A ile ty masz miejsca do wykorzystania? 8)

Majka! nie stoi! :oops:

Czytaj uważnie:

[...]
- pkt 2 otrzymuje brzmienie:
"2) wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, wiat i altan
oraz przydomowych oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni
zabudowy do 25 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce
nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki;",
[...]

Pozdrawiam,

Sunao

rany :oops: sorry, za szybko czytam :oops:

dunbar
19-08-2005, 17:29
QRD, nie potrafię czytać rozporządzeń zawierających zmiany do rozporządzenia. :oops:
Może ktoś mi streści : czy mogę w świetle nowych przepisów postawić dwa garaże o powierzchni do 25m2 każdy np. na wspólnym fundamencie gdy ich ściany będą się znajdować w odległości np. 0,5 metra jedna od drugiej? Oczywiście wymóg 2 na 500 m2 jest spełniony.
Z góry dzięki.

Filo
19-08-2005, 22:28
Dunbar, najpierw bym sprawdził czy Twoja architektura powiatowa zgodzi się z Tobą, że garaż (kategoria III) to samo co budynek gospodarczy (kategoria II).