PDA

Zobacz pełną wersję : Działka rolna i pytania



k3
18-08-2005, 22:00
Witam!

Przeszukałem już forum pod kątem działek rolnych oraz zmiany jej w budowlaną, ale jeszcze mam kilka wątplowości.

Mam na oku taką działkę, miejsce nam się podoba, działka graniczy z 2-ma nowowybudowanym domami, a także z drogą asfaltową (ma też uzbrojenie w drodze). Niestety - nie ma dla niej planu zagospodarowania przestrzennego.

Wszystko wygląda różowo, ale kiedy w mojej gminie zapytałem, kiedy będę mógł się budować powiedzieli mi, że na razie jest przygotowywane studium dla tego terenu, potem zmiana pl. zag. przestrz. i że jeśli pójdzie gładko, to na wiosnę 2007 będę mogł zacząć ...
Nie ukrywam, że jest to dość odległy czas dla mnie i wolałbym szybciej...
W związku z tym:
1. Czy mimo to próbować występować o WZ - dochodzić swego i próbować - jaka jest szansa na decyzję?
2. A może zostać rolnikiem? Dokupić/wydzierżawić brakuące 0,5 ha (a może mniej) i zrobić z niej siedlisko?
3. "Moja" działka jest spora (ok 5000m2). Dla siebie z chęcią zostawiłbym 1500 - 2000m2, a resztę sprzedał - czy jeśli będzie ona siedliskiem, to jesli za 2 lata zmieni się pl. zag. prz. i będzie to teren budowlany, to czy będę mogł odciąć 3/5 siedliska, podzielić na działki i sprzedać? Co wtedy z moim statusem rolnika?

Uff.. chyba na razie wszystko..
Będę wdzięczny za wszelkie opinie i sugestie

P.S
Serdecznie wszystkich witam - długi post jak na debiut :)

am00
18-08-2005, 22:22
Interesowałem się tym w 2003 roku i nie wszystko dobrze pamiętam, ale
według mnie Twoja działka spełnia kryteria sąsiedztwa i plan zagospodarowania nie jest Ci potrzebny. Gmina może odwlec decyzję tylko o 12 miesięcy, pod pretekstem robienia planu zagospodarowania. Ilość posiadanej ziemi nie ma znaczenia. Jeś będziesz ją dzielił i sprzedawał dalej z zyskiem jako budowlaną, to będziesz musiał podzielić się z gminą, bo działki dzięki przekwalifikowaniu zyskają na wartości. Poczytaj prawo budowlane, bo pojawiły się jakieś zmiany, których już nie śledzę.

k3
18-08-2005, 23:48
Hmmm... czyli może lepiej stać się rolnikiem?

Tylko muszę sprawdzić, jaka jest śr. powierzchnia gospodarstwa w mojej gminie...

Z chęcią zacząłbym budowę na wiosnę 2006.. a tak - rok z głowy :(

k3
19-08-2005, 11:54
Doszły nowe okoliczności, więc czekam na wszelkie porady.

Okazało się, ze gmina ma plan zagospodarowania przestrz. i niestety, dla tej działki jest "RP" czyli użytki rolne bez możliwości zabudowy!
(podobno nawet nie może to być traktowane jako siedlisko)

Czy jedyną szansą jest czekanie na zmianę pl. zag. przestrz?

Czy jest jakaś luka/furtka na podstawie której można przyśpieszyć przekształcenie działki w działkę budowlaną?

monka
19-08-2005, 12:58
k3 ja właśnie buduję na działce rolnej :D tak jak pisał am00 czyli na zasadzie dobrego sasiedztwa. Taką szansę dają nowe zapisy w ustawie o zagospodarowaniu przestrzennym., musisz tylko spełaniać pewne warunki:
Art. 61. 1. Wydanie decyzji o warunkach zabudowy jest możliwe jedynie w przypadku łącznego spełnienia następujących warunków:
1) co najmniej jedna działka sąsiednia, dostępna z tej samej drogi publicznej, jest zabudowana w sposób pozwalający na określenie wymagań dotyczących nowej zabudowy w zakresie kontynuacji funkcji, parametrów, cech i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, w tym gabarytów i formy architektonicznej obiektów budowlanych, linii zabudowy oraz intensywności wykorzystania terenu;
2) teren ma dostęp do drogi publicznej;
3) istniejące lub projektowane uzbrojenie terenu, z uwzględnieniem ust. 5, jest wystarczające dla zamierzenia budowlanego;
4) teren nie wymaga uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne albo jest objęty zgodą uzyskaną przy sporządzaniu miejscowych planów, które utraciły moc na podstawie art. 67 ustawy, o której mowa w art. 88 ust. 1;
5) decyzja jest zgodna z przepisami odrębnymi.
2. Przepisów ust. 1 pkt 1 nie stosuje się do inwestycji produkcyjnych lokalizowanych na terenach przeznaczonych na ten cel w planach miejscowych, które utraciły moc na podstawie art. 67 ust. 1 ustawy, o której mowa w art. 88 ust. 1.
3. Przepisów ust. 1 pkt 1 i 2 nie stosuje się do linii kolejowych, obiektów liniowych i urządzeń infrastruktury technicznej.
4. Przepisów ust. 1 pkt 1 nie stosuje się do zabudowy zagrodowej, w przypadku gdy powierzchnia gospodarstwa rolnego związanego z tą zabudową przekracza średnią powierzchnię gospodarstwa rolnego w danej gminie.
5. Warunek, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, uznaje się za spełniony, jeżeli wykonanie uzbrojenia terenu zostanie zagwarantowane w drodze umowy zawartej między właściwą jednostką organizacyjną a inwestorem.
6. Minister właściwy do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej określi, w drodze rozporządzenia, sposób ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku planu miejscowego.
7. W rozporządzeniu, o którym mowa w ust. 6, należy określić wymagania dotyczące ustalania:
1) linii zabudowy;
2) wielkości powierzchni zabudowy w stosunku do powierzchni działki albo terenu;
3) szerokości elewacji frontowej;
4) wysokości górnej krawędzi elewacji frontowej, jej gzymsu lub attyki;
5) geometrii dachu (kąta nachylenia, wysokości kalenicy i układu połaci dachowych).

Art. 62. 1. Postępowanie administracyjne w sprawie ustalenia warunków zabudowy można zawiesić na czas nie dłuższy niż 12 miesięcy od dnia złożenia wniosku o ustalenie warunków zabudowy. Wójt, burmistrz albo prezydent miasta podejmuje postępowanie i wydaje decyzję w sprawie ustalenia warunków zabudowy, jeżeli:
1) w ciągu dwóch miesięcy od dnia zawieszenia postępowania rada gminy nie podjęła uchwały o przystąpieniu do sporządzania planu miejscowego albo
2) w okresie zawieszenia postępowania nie uchwalono miejscowego planu lub jego zmiany.
2. Jeżeli wniosek o ustalenie warunków zabudowy dotyczy obszaru, w odniesieniu do którego istnieje obowiązek sporządzenia planu miejscowego, postępowanie administracyjne w sprawie ustalenia warunków zabudowy zawiesza się do czasu uchwalenia planu.

k3
19-08-2005, 13:22
Hmm...

Moja gmina ma 100% planu zagosp. przestrzennego, i "moja" działka jest w planie jako rolna bez możliwości zabudowy (RP).

W urzędzeie powiedzieli mi, że nie można wydać WZ, jeśli plan nie przewiduje budowania w tym miejscu...

Matti
19-08-2005, 15:01
Bede sledzil z ciekawoscia temat ,za pare dni skladam wniosek o WZ.
Moja ma prawie 5000 m2 ,prad wode a kanalize w drodze 3 m od bramy.A dalej jest sadowniczo _ogrodnicza a czekam juz pare lat.Sasiedzi buduja na czarno i maja wszystko gdzies ,a mi smieja sie w oczy ze do renty to moze i cos z moich planow bedzie! :evil: Jak dostane odpowiedz to dam znac .

asia 07
19-08-2005, 22:51
do Matti
aby wybudować siedlisko na działce rolnej musisz spelnić warunki ustawy (tam gdzie brak planów i wydają WZ) jeśli twoja działka nie posiada dobrego sąsiedztwa to musisz być "rolnikiem" czyli posiadać średnią ha w gminie to co masz + ewentualnie dzierżawa jeżeli masz za mało. Ja to przerabiam 2 razy i mam zapewnienie ustne pozytywne we wniosku zapisane zabudowa zagrodowa, do wniosku dołączona umowa dzierżawy bo miałam własnego za mało , mapa zasadnicza. Powodzenia

Matti
20-08-2005, 09:09
Asiu

dobrego sasiada to ja posiadam,bo z jednej strony jest to bank ktory zabral wszystko za dlugi(przesadzili z kredytami i tak sie to konczy)a z innej wlasnie zaczyna sie cos ruszac.Co jeszcze jest dziwne odpis z KW mowi dzialka ogrodniczo -sadownicza z mozliwoscia budowy domku jednorodzinnego a w UM jrst to dzialka sadowniczo-ogrodnicza.Jak sie cos ruszy dam znac .

Duze dzieki za odpowiedz.

ania
20-08-2005, 13:07
Czy jedyną szansą jest czekanie na zmianę pl. zag. przestrz??

A gdzie ty byłeś jak uchwalali plan???
Na zmianę się nie czeka - o zmianę się walczy. Robi to ten, kto ma interes prawny czyli Ty!
Jeżeli plan jest już uchwalony i wszedł w życie to nie będzie zmian. Minął termin składania wniosków.

k3
21-08-2005, 11:10
A gdzie ty byłeś jak uchwalali plan???
Na zmianę się nie czeka - o zmianę się walczy. Robi to ten, kto ma interes prawny czyli Ty!
Jeżeli plan jest już uchwalony i wszedł w życie to nie będzie zmian. Minął termin składania wniosków.

Hmm... Ja? Na studiach... to chyba właściciel działki ma zgłaszać uwagi...

Nie przewidywałem wtedy, że za 3 lata będę tam szukał swojego miejsca ;)

A co z siedliskiem? Da się budować na gruntach RP ?

k3
22-08-2005, 15:14
Podbijam wątek i mam nadzieję, że ktoś zna rozwiązanie:

SIEDLISKO

Grunt jest w planie zagosp. przestrz. jako "RP" (rolny bez prawa zabudowy).
W urzędzie twierdzą, że na takim nie można budować siedliska..
Jak jest w praktyce?
Bardzo proszę o szybką pomoc

Pozdrawiam

zender
22-08-2005, 19:27
milo ze ktos zalozyl tego pota duzo sie dowiedzialem i dobrze sie zastanwoie zanim kupice dzialke rolna
pozdr Konrad

pjotrzu
22-08-2005, 21:16
witam
Temat dotyczy działki siedliskowej a widzę, że samo pojęcie "działka siedliskowa" jest różnie rozumiane. Na pewno nie jest nią kilku/nast/dziesięcio arowa działka o oznaczeniu ewidencyjnym R (użytki rolne). W rozumieniu przepisów działką siedliskową jest nieruchomość gruntowa, na której możliwe jest prowadzenie produkcji rolnej a w związku z tym właściciel takiej nieruchomości może sie ubiegać o uzyskanie pozwolenia na budowę (dom, budynki gospodarcze), ponieważ bez budynków raczej ciężko mówić o gospodarstiwe rolnym. Jednak w praktyce często bywa, że osoba, która sie wybudowała w tym trybie nie prowadzi działalności rolniczej (ale to już inny temat) Najważniejsze jest to, że aby uzyskać pozwolenie na budowe siedliskową (zagrodową) trzeba posiadać odpowiednią powierzchnię ziemi. Każda gmina podejmuje decyzje o tym jaka to jest powierzchnia. Uzależnione jest to od średniej wielkości gospodarstw rolnych na jej terenie. Czsem wystarczy 5 ha a czasem 10 będzie za mało.