PDA

Zobacz pełną wersję : Ganek - jakie wymiary by był proporcjonalny?



wbrat
19-08-2005, 12:19
Mam takie pytanie: czy istnieją jakieś zasady (nazwijmy je "architektoniczne" przy ustalaniu wielkości ganku w stosunku do reszty budynku?

Pytam, bo mam wrazenie, ze w moim projekcie (patrz w lewo :wink: ) ganek jest zdecydowanie za maly w stosunku do reszty budynku, wiec chcialbym go troche powiekszyc - a dokladniej rozszerzyc (i obnizyc tak zeby punkt szczytowy i kąty pozostaly bez zmian). Są może jakieś reguły, którymi powinienem się kierować w tym zakresie??

kaskaa
19-08-2005, 13:58
Jak to "rozszerzyc (i obnizyc tak zeby punkt szczytowy i kąty pozostaly bez zmian)" ?- to coś nie jest możliwe jeśli chodzi o geometrię. Jeśli rozszerzysz to zachowując to samo nachylenie dachu będziesz miał wyżej wierzcołek dachu (tego nad gankiem)

wbrat
19-08-2005, 14:06
Jak to "rozszerzyc (i obnizyc tak zeby punkt szczytowy i kąty pozostaly bez zmian)" ?- to coś nie jest możliwe jeśli chodzi o geometrię. Jeśli rozszerzysz to zachowując to samo nachylenie dachu będziesz miał wyżej wierzcołek dachu (tego nad gankiem)

Własnie nie, bo wierzchołek chce zostawić w tym samym miejscu i zamiast podnoszenia go chce obnizyc dolną krawędź ganku (nie znam fachowych nazw) - jak będę stał pod gankiem, to jego sufit będe miał nieco niżej niż wynika to z projektu. Czyli przesunięciu pionowemu nie ulegnie wierzchołek trójkąta tworzącego ganek, a jego podstawa (w dół) :D.

Oczywiście będę musiał to wszystko przeliczyć dobrze - tak, żeby nie wyszło to za nisko... więc jestem pod tym względem ograniczony - jednak nie chciałbym "przedobrzyć", dlatego pytam o proporcje :) .

am00
19-08-2005, 14:13
Myślę, że lepiej i prosciej zmienić kąt nachylenia połaci lub podnieś kalenicę daszku, bo będziesz miał problem z wykończeniem przy ścianie. Teraz linia dachu domu i ganka jest na tym samym poziomie.

hawkmoon
19-08-2005, 18:34
Sorry, ale temu budynkowi nie da się pomóc. Bo cały ma problem z proporcjami, grą okien na elewacji (a raczej jej brakiem), wrotami garażowymi jak do stodoły, kiepskimi kątami nachylenia dachu (złoty kąt to 37 stopni). To jest tak jak ktoś z parterowego bungalowu chce zrobić dworeq. Ale to nie Twoja wina tylko architekta.

Klaus
19-08-2005, 20:20
...kiepskimi kątami nachylenia dachu (złoty kąt to 37 stopni).

Sorry ale nie istnieje coś takiego złoty kąt = 37stopni. Ten domek ma 35 i daję sobie rękę uciąć, że nie zorientowałbyś się jak by mu podciągnąć do twoich złotych 37.

To czy kąt nachylenia połaci dachowej jest właściwy czy nie zależy od wielu czynników m.in. od wielkości i proporcji samej bryły, typu dachu, stylu domu itp itd a nie od spełnienia algorytmu X=37.

A tak w ogóle to najbardziej klasyczne i rozpowszechnione na przestrzeni wieków są dachy o kątach 42-45stopni.

am00
19-08-2005, 20:59
Złoty trójkąt jest powszechny w budownictwie przede wszystkim do wyznaczania kąta prostego. Z prawa Pitagorasa dla przyprostokątnych 3 i 4 przeciwprostokątna wynosi 5. Każdy budowlaniec wie jak wyznaczyć kąt prosty i złoty czyli te niecałe 37stopni bez kątomierza.

Klaus
19-08-2005, 21:19
Chyba się nie zrozumieliśmy. Ja twierdzę, że nie istnieje zawsze słuszna zasada 37stopni=ładny dach

am00
19-08-2005, 22:05
Zrozumiałem i przyznaję Ci rację, ale jestem pod urokiem tego złotego trójkąta i chciałem tylko wyjaśnić skąd się te 37 stopni wzięło. Sin = 3/5, cos= 4/5, tg = 3/4. Czy można prościej?

kaskaa
22-08-2005, 11:08
Znzlzzłam zdjęcia jednego z forumowiczów:
http://foto.onet.pl/albumy/album.html?id=27276&kat=2&grupa=&nxt=0

Jak ci się podoba ganek? Wydaje mi się, że jest dość obszerny

wbrat
22-08-2005, 11:30
Znzlzzłam zdjęcia jednego z forumowiczów:
http://foto.onet.pl/albumy/album.html?id=27276&kat=2&grupa=&nxt=0

Jak ci się podoba ganek? Wydaje mi się, że jest dość obszerny


Chyba nawet zbyt obszerny... u siebie chciałem dać coś pomiędzy tym co mam w projekcie a tym co jest w tych fotkach...

Generalnie faktycznie moj projekt z zewnątrz nie jest wspaniały, ale idealnie pasowało mi rozmieszczenie pomieszczeń wewnątrz... dlatego się na niego zdecydowałem... teraz się zastanawiam jakby go trochę poprawić wizualnie, ale boje się, żeby go jeszcze bardziej nie zepsuć.

Ganek będe zmieniał na pewno (powiększenie tak jak pisałem wyżej, dodatkowo przy ganku dam na elewacji połówki kolumn równolegle do tych konstrukcyjnych - tak, żeby złamać trochę powierzchnię ściany i wydzielić optycznie wejście).

Kolorystyka też będzie inna - ciemnobrązowa dachówka i b.jasno kremowe ściany (taka trochę kawa z mlekiem w sumie). Do tego brązowe orynnowanie. Okna zostaną białe (koszty i problem potem z projektowaniem wnętrz). Brama garażowa - jeszcze nie wiem... albo krem, albo ciemny brąz...

A inne zmiany? Nie wiem jeszcze... chętnie posłucham propozycji :). Ale to już chyba trzeba się będzie przenieść na dział "projekty"....