PDA

Zobacz pełną wersję : przekazanie sobie wzajemnie kawalka ziemi



masmedia
20-08-2005, 11:14
Mam pytanko.
Posiadam dzialke (okolo 2 tys m) Chcialbym aby sasiad (ktory tez ma 2 tys m) przekazal mi okolo 160 m2 (pasek 4 m na 40 m wzdloz jego jednej granicy) dzialki abym mial dostep do drugiej drogi i blizej do mediow. W zamian ja przekaze sasiadowy inny pasek z mojej dzialki (160 m2, 40 m na 4m) Jego dzialka bedzie bardziej kwadratowa, zamiast prostokatna. A ja bede mial dzialke z dlugim dojazdem. Ja jestem w trakcie oczekiwania na warunki zabudowy, sasiad juz je dostal i szykuje sie do budowy. Moze tez juz ma pozwolenia na budowe (jeszcze nie wiem). Ziemia ma wpisane (moja i jego) w rejestrze gruntow jako rolna, plan zagospodarowania nieaktualny. W starym planie obie dzialki pod budowe jednorodzinna wolnostojaca.
Jak to zrobic aby sasiad mial jak najmniej problemow z tym co zalatwil. On chce ruszac z budowa, a ja go nie chce opozniac. Ja moge czekac i jestem elastyczny :).
Jakie sa rozne mozliwosci podejscia do problemu.

Z gory serdeczne dzieki z wszelka pomoc.

Masmedia

WPI
20-08-2005, 12:50
Podlaczam sie do pytania,
W moim przypadku chodzi o poszerzenie drogi i wymianie paska 180 m2 dzialki sasiada na 180 m2 mojej drogi - w wyniku razem z sasiadem mam miec wspolwlasnosc drogi 66%-33%.

Czy z taka wymiana wiaza sie jakies oplaty?

pjotrzu
20-08-2005, 20:15
witam
Wymiana , o której piszecie formalnie powinna odbyc sie tak:
- wynajmujecie geodetę, który dokona "wykrojenia" odpowiedniego kawałka działki a właściwie działek. Oczywiście podział musi odpowiadać wymogom formalnym tzn. jeśli nieruchomość jest budowlana podział powinien być zatwierdzony decyzją administracyjną w gminie.
- idziecie do notariusza i dokonujecie umowy zamiany (ewentualnie darowizny, sprzedaży lub innej) tych kawałków działek, którymi jesteście zainteresowani.
- notariusz w akcie notarialnym zawrze wniosek do wydziału Kw i tam wszystko zostanie wykonane zgodnie z waszymi wnioskami
Oczywiście taka zamiana może odbyć sie jedynie w przypadku gdy obaj właściciele przylegających gruntów wyrażą na to zgodę.
pozdrawiam

james
20-08-2005, 21:38
Podziały o których mowa w niczym nie będą przeszkadzać sąsiadowi. Może śmiało budować jak ma pozwolenie. Trzeba odpowiednio umotywować cel podziałów i złożyć wnioski do Urzedu razem z wstępnymi projektami podziału .Ale to już robota dla geodety.

masmedia
21-08-2005, 09:21
Dzieki za odpowiedz.
Chcialbym sie jeszcze upewnic w kilku kwestiach.
Przewertowalem archiwum i natknalem sie na wypowiedzi, ktore stwierdzaly, ze jak sie wydzieli nowa dzialke to warunki zabudowy (nie wiem jak jest w przypadku pozwolanie na budowe) trzeba zmienic bo zmienil sie numer dzialki (powstala nowa) i jak jest ziemia rolna to najmniejsza dzialka moze byc nie mniejsza niz 0.3 ha itd (ja mam jeszcze rolna, a sasiad w kawalku chyba odrolniona - pod budynkiem)

Dlatego tez:
Moj sasiad zaczyna stawiac stan surowy. Ma pozwolenie na budowe (upewnilem sie) Czy mozemy swobodnie wydzielac nowe dzialki i zalatwic te formalnosci rownolegle z budowa, czy musimy czekac?
Czy na pewno sasiadowi sie nie skomplikuje sytuacja z formalnosciami z budowa?
Jak musimy czekac to do kiedy?
Jak najlepiej ze wzgledow finansowych (jak najtaniej) zalatwic zamiane - darowizna, wzajemne kupno, zamiana?
Na co trzeba uwazac przy zalatwaniu formalnosci, aby zrobic to jak najlepiej i jak najszybciej?

Moze ktos robil juz taka zamiane i dokladnie moze to opisac?

pzdr
masmedia