PDA

Zobacz pełną wersję : czym ogrzewać dom??



bendzamin
20-08-2005, 21:00
chciałem zapytac sie czym najkorzystniej i najwygodniej jest ogrzewac dom i wodę. Zastanawiam sie nad kupnem kotła na opał stały (wegiel +drewno) ale nie wiem czy jest to dobry pomysł. Na działce nie mam gazu jedynie co zostaje to montaż baniaka przed domem. A i nie chce palic komikiem w domu. Napiszcie jakie Wy macie rozwiazania lub jakie macie miec zamiar. Pozdrawiam benek

Whisper
20-08-2005, 22:14
A ja go prądem... będę.

NOTO
21-08-2005, 12:33
Poszukaj kotła z automatyką aby zbyt często nie przebywać w kotłowni.
Może kotły na pellety.....

Prąd jeżeli masz mały i ciepły dom

rafałek
21-08-2005, 20:26
Mam kocioł na drewno, do tego bojler z grzałką (jak bym nie palił). Jestem przygotowany na przepływowy podgrzewacz (odpowiednie rurki i dociągnięty kabel na "siłę". W przyszłości planuję kolektory, ale kiedy będzie na nie kasa? Bojler trzyma ciepłą wodę do 3 dni. Lekkie przepalenie rozwiązyje problem uzupełniania niedoborów. Rozwiązanie może niezbyt komfortowe (przepalać trzeba co 2 dni - 3 to już loteria) ale koszty niewielkie. Na grzanie wody trzeba przestawić zawór trójdrożny na mały obieg czyli kocioł i wężownica w bojlerze z pominięciem wymiennika na dom. Wymaga to wprawy w ilości opału by nie zagotować wody.
Wybór paliwa i kotłą należy poprzedzić możliwościami zdobycia paliwa, jego przechowywania i próbą oceny ruchów cenowych.