PDA

Zobacz pełną wersję : Jak uprościć wprowadzenie przyłącza wodnego pod ławą fund. ?



P.e.t.e.
20-08-2005, 21:02
Mam zamiar niedługo wylać fundamenty, jednak na razie nie znam dokładnego przebiegu przyłączy.
W przypadku gazu i prądu po prostu później przewiercę fundament, jednak nie wiem co zrobić w przypadku przyłącza wodnego, które powinno przebiegać pod ławą fundamentową. Nie bardzo mam ochotę odkopywać później ławę, aby pod nią wykonać przyłącze, bo to podobno pracohłonna sprawa...
Najchętniej włożyłbym pod ławę (przed jej wylaniem) "coś", w co później wsunąłbym wąż przyłącza wodnego - może jakaś rura stalowa...
Czy ktoś praktykował taki sposób?

GL35
20-08-2005, 21:05
Wystarczy kawalek rury kanalizacyjnej o srednicy 50mm.

Jerzysio
21-08-2005, 17:09
...ale 50 mm to stanowczo za mało !
Musisz zorientować się, czy Twój operator wod.-kan. dopuszcza wejście przyłączem wod. do domu w miejscu które planujesz.
I jeśli jest ok to dajesz rurę plajsticzną 160 mm, bo inaczej nie przepchną Ci rury 50/4,6 mm ( rura nie wygnie się pod kątem 90 stopni )
Pozdro
J

rafałek
21-08-2005, 20:16
A czy nie prościej przejść z rurą pod a nie przez fundament? Jeśli tak to po co jakieś rury? Po prostu trzeba kopać. U mnie wchodzi tak do domu a potem dość stromo (ok 30 stopni. podchodzi do góry). Wada jest taka, że trzeba połozyć to przed podbetonem lub potem go rozkuwać (co kłopotliwe nie jest), ale już koniecznie przed posadzką.

długi
21-08-2005, 21:49
Po wylaniu lawy położyłem rurę setkę coby było przejście i rzeby później nie kuć, ale jak przyszedł hydraulik rozprowadzić kanalizę to pędem poleciałem po PCV-kę i wodę też wprowadziłem do domu .Potem zagęszczenie i wylewka i mam spokój.Rura wpuszczona do stdzienki tylko nie podłączona.

rafałek
21-08-2005, 22:25
Czy udaje się Wam z tymi przepustami zawsze trafić w to miejsce gdzie trzeba? Chodzi mi o wnętrze budynku?

P.e.t.e.
21-08-2005, 23:11
A czy nie prościej przejść z rurą pod a nie przez fundament? Jeśli tak to po co jakieś rury? Po prostu trzeba kopać.
No właśnie chodzi o to, aby przejść z przyłączem wodnym pod ławą, ale tak, aby nie musieć później odkopywać ławy - tylko "wsunąć" przyłącze w pozostawiony wcześniej pod ławą przepust...

krzysztofh
22-08-2005, 05:57
A czy nie prościej przejść z rurą pod a nie przez fundament? Jeśli tak to po co jakieś rury? Po prostu trzeba kopać.
No właśnie chodzi o to, aby przejść z przyłączem wodnym pod ławą, ale tak, aby nie musieć później odkopywać ławy - tylko "wsunąć" przyłącze w pozostawiony wcześniej pod ławą przepust...

Jest taka możliwość, choć prawie teoretyczna.
Trzeba zakopaą na głębokości 170cm rurę taką jaką szambelami wyciągają zawartość szamba. Ona jest dość elastyczna, więc pozwoli na zakręt, który nie jest za ostry dla później kładzinej rury PE50/4,6. Tą rurę trzeba wyprowadzić blisko ściany od wewnątrz.
Ja zrobiłem inaczej. Zakopałem rurę kanalizacyjną fi110 pionowo przy ścianie. Koniec tej rury był zapuszczony poniżej ławy fundamentowej. Jak trzeba było robić przyłącze, kopacze odkopali fundament w odpowiednim miejcu i włożyli rurę od dołu do kotłowni. I tak muszą kopać głęboko, więc jeżeli ta rura będzie tuż przy fundamencie, nie będzie z tym problemu.

Dr.opsik
22-08-2005, 06:07
a dlaczego pod kątem prostym, co to nie ma innych kolanek?
Rura fi 100 pod ławą , później kolana, np: 33 stopnie razy 3 szt., robi sie wtedy taki troche łuk i pionowo rura fi 100.
Będą wtedy kopać tylko do początku rury przy ławie.

niezły
22-08-2005, 06:45
Skoro dokładnie wiecie w którym miejscu ma być przyłączę to nie lepiej kupić 10 m rury fi 40 i położyć zamiast PCV

geguś
22-08-2005, 06:53
Witam :)
Ja mam pod ławą rurę fi=100mm. W to wsadzony żółty drenaż fi=80, dwa kawałki z zewnątrz i wewnątrz ławy, a w to wsadziłem niebieską f=32 do wody, na długość w budynku odpowiadającą gdzie będzie licznik, a za budynkiem ze 3 metry. Albo ją wykorzystam dając mufę i łącząc z siecią wodną, albo podczepię do tej nową i przeciągną przez przepust.

długi
22-08-2005, 07:14
Skoro dokładnie wiecie w którym miejscu ma być przyłączę to nie lepiej kupić 10 m rury fi 40 i położyć zamiast PCV

A dlaczego mam nie wiedzieć aw projekcie jest to dokładnie zaznaczone.

krzysztofh
22-08-2005, 10:04
a dlaczego pod kątem prostym, co to nie ma innych kolanek?
Rura fi 100 pod ławą , później kolana, np: 33 stopnie razy 3 szt., robi sie wtedy taki troche łuk i pionowo rura fi 100.
Będą wtedy kopać tylko do początku rury przy ławie.

Życzę powodzenia przy wkładaniu rury PE do takiego zestawu.
Powiem, że nie ma szans aby dało się tą rurą wygiąć bez uszczerbku dla jej zdrowia w taki kąt.

Jak ktoś przewidujący daje pod ławą przepust poziomy, to jak przyjdzie włożyć w to rurę, to niby jak ja wyjąć wewnątrz bez rozwalania podłogi, kucia chudziaka itp.
U mnie ta rurą zajmowałem się jak już były na podłodze płytki i pomieszczenie pomalowane na gotowo.
W miejscu, gdzie jest opisywana wyżej rura zdjąłem jedna płytke naklejona delikatnie punktowo silikonem i gotowe.

tczarek
22-08-2005, 10:15
Najlepiej kupić tak jak jeden z przedmówców sugerował 10m węża PCV do instalacji i poprowadzić go jak trzeba. To znaczy wyprowadzić ponad fundament w miejcu przyłącza i w ziemi za fundamentem zostawić pozostałą część. Ja zrobiłem inaczej. Miałem orientacyjnie zmierzone ile metrów węża PCV potrzebuję więc kupiłem tyle ile trzeba. Pod fundamentem przeciągnąłęm odpowiednią ilość, resztę zakopałem obok fundamentu. Przy robieniu przyłącza było OK. U mnie PCV 25mb był zakopany w ziemi obok domu ponad rok czasu.

pawelurb
22-08-2005, 10:22
dokładnie najlepiej kupić już docelową rurę i nie myśleć nawet o jej późniejszym przepychani , ta rura PCV jest dosyć sztywna i ledwo co ją mozna zgjąć , a co do przebiegu przyłączy to jakoś można mniej więcej pewnie się dpomyślić gdzie mają iść, są chyba jakieś warunki przyłącza, jakiś projekt zagospodarowania działki , chyba mniej więcej wiadomo gdzie idzie wodociąg , kup więcej rury , nie jest droga , ja pod ławą włożyłem ją w rurę kanalizacyjną tak dla osłony , w środku wypuściłem około 1,5 m , resztę zakopałem obok fundamentu i teraz czeka na wykonanie przyłącza.

Tomik_B
22-08-2005, 12:03
a dlaczego pod kątem prostym, co to nie ma innych kolanek?
Rura fi 100 pod ławą , później kolana, np: 33 stopnie razy 3 szt., robi sie wtedy taki troche łuk i pionowo rura fi 100.
Będą wtedy kopać tylko do początku rury przy ławie.

Życzę powodzenia przy wkładaniu rury PE do takiego zestawu.
Powiem, że nie ma szans aby dało się tą rurą wygiąć bez uszczerbku dla jej zdrowia w taki kąt.

Jak ktoś przewidujący daje pod ławą przepust poziomy, to jak przyjdzie włożyć w to rurę, to niby jak ja wyjąć wewnątrz bez rozwalania podłogi, kucia chudziaka itp.
U mnie ta rurą zajmowałem się jak już były na podłodze płytki i pomieszczenie pomalowane na gotowo.
W miejscu, gdzie jest opisywana wyżej rura zdjąłem jedna płytke naklejona delikatnie punktowo silikonem i gotowe.

U mnie rura o średnicy 32 mm w podobnym zestawie (pod ławą rura kanalizacyjna fi 110 + kolanko 90 + rura pionowa do poziomu chudziaka) dała się przełożyć bez większych problemów.
Drugi taki przepust, mam przygotowany w innym miejscu, na podłaczenie do ewentualnej studni.

krzysztofh
22-08-2005, 12:26
a dlaczego pod kątem prostym, co to nie ma innych kolanek?
Rura fi 100 pod ławą , później kolana, np: 33 stopnie razy 3 szt., robi sie wtedy taki troche łuk i pionowo rura fi 100.
Będą wtedy kopać tylko do początku rury przy ławie.

Życzę powodzenia przy wkładaniu rury PE do takiego zestawu.
Powiem, że nie ma szans aby dało się tą rurą wygiąć bez uszczerbku dla jej zdrowia w taki kąt.

Jak ktoś przewidujący daje pod ławą przepust poziomy, to jak przyjdzie włożyć w to rurę, to niby jak ja wyjąć wewnątrz bez rozwalania podłogi, kucia chudziaka itp.
U mnie ta rurą zajmowałem się jak już były na podłodze płytki i pomieszczenie pomalowane na gotowo.
W miejscu, gdzie jest opisywana wyżej rura zdjąłem jedna płytke naklejona delikatnie punktowo silikonem i gotowe.

U mnie rura o średnicy 32 mm w podobnym zestawie (pod ławą rura kanalizacyjna fi 110 + kolanko 90 + rura pionowa do poziomu chudziaka) dała się przełożyć bez większych problemów.
Drugi taki przepust, mam przygotowany w innym miejscu, na podłaczenie do ewentualnej studni.

To zależy od średnicy rury i grubości ścianki.
Rodzaj rury z kolei zależy od wymagań lokalnych MPWiK.
Robiąc takie przyłącze najlepiej jest najpierw udać się do nich w celu doprecyzowaniu szczegółów aby później nie było niespodzianek z odbiorem.
Rozumiem, że cały czas rozmawiamy o przypadku, kiedy jeszcze nie można podłączyć się do wodociągu z przyczyn jego braku (mój przypadek) lub planowania inwestycji później.
Normalna droga to projekt, który uzgadnia sie w MPWiK i ZUDzie, geodeta itp.
Wtedy nie ma problemu z ewentualnym odbiorem.

Tczarek napisał, że to co wyszło poza obręb budynku ułożył wzdłuż fundamentu.
A moje pytanie brzmi: w jakiej odległości?
Bo przy określaniu warunków położenia rury inspektor we MPWiK podał, że zasadą jest aby rura nie była bliżej niż 2m od budynku, bo w przeciwnym przypadku nikt mi tego nie odbierze. Chodzi o niebezpieczeństwo podmycia fundamentów w przypadku uszkodzenia tej rury.
Ponadto nikt nie wspomniał, że tak jak w przypadku przyłącza gazowego również przyłącze wodne wymaga oznakowania go na całej długości miejsca usytuowania poprzez zakopanie nad rurą folii z zatopioną wkładką miedzianą (przewód), aby przy pomocy określonego przyrządu można było łatwo zlokalizować przyłącze.

m.dworek
22-08-2005, 12:39
kurcze powiem wam ze kwestia przylaczy to dla mnie czarna magia
pewnie dlatego ze nigdy nie rozmawialem o tym osobiscie w jakimkolwiek urzedzie tylko robila to zona i zawsze wracala do domu z taka wiedza jaka miala wczesniej
ja niestety do dzisiaj nie kumam ani kolejnosci formalnosci ani w ogole nic z tego gadania....

moze mnie ktos uswiadomic?
jaka jest prawidlowa droga?
tzn z tymi projektami przylaczy z mapkami itd
czy moje mapki od geodetow ktore maja jakie 4 miesiace sa juz nieaktualne?
jaka rure uzywa sie do tego przejscia pod lawa w przypadku wody?
myslalem, ze to bedzie rura metalowa ???
i w ogole na jakim etapie robi sie te cale przylacza?
bo ja jestem na etapie scian fundamentowych i ciagle nie wiem o co biega i kiedy sie za to brac....

Tomik_B
22-08-2005, 12:40
... To zależy od średnicy rury i grubości ścianki.
Rodzaj rury z kolei zależy od wymagań lokalnych MPWiK.
Robiąc takie przyłącze najlepiej jest najpierw udać się do nich w celu doprecyzowaniu szczegółów aby później nie było niespodzianek z odbiorem.
Rozumiem, że cały czas rozmawiamy o przypadku, kiedy jeszcze nie można podłączyć się do wodociągu z przyczyn jego braku (mój przypadek) lub planowania inwestycji później.
Normalna droga to projekt, który uzgadnia sie w MPWiK i ZUDzie, geodeta itp.
Wtedy nie ma problemu z ewentualnym odbiorem.

Tczarek napisał, że to co wyszło poza obręb budynku ułożył wzdłuż fundamentu.
A moje pytanie brzmi: w jakiej odległości?
Bo przy określaniu warunków położenia rury inspektor we MPWiK podał, że zasadą jest aby rura nie była bliżej niż 2m od budynku, bo w przeciwnym przypadku nikt mi tego nie odbierze. Chodzi o niebezpieczeństwo podmycia fundamentów w przypadku uszkodzenia tej rury. ...

Zgadzam się. Dlatego podałem średnicę rury aby nie było wątpliwości.
Co do uszkodzenia rury i ewentualnego podmywania fundamentów, to właśnie z tego powodu nie chciałem zakopywać wcześniej docelowej rury.
Kiedy wykonywałem fundamenty, to nie było jeszcze widoków na wodę, a tym bardziej projektu sieci na naszym osiedlu.

m.dworek
22-08-2005, 12:40
a w ogole to czy urzednik ama prawo wymagac ode mnei jakis projektow przylaczy gazowych, wodnych , kanalizacyjnych i td skoro na mojej dzialce stoi juz budynek, ktory bede rozbieral i teoretycznie moge wykorzystac istniejace juz przeciez przylacza, czy to mozliwe?

krzysztofh
22-08-2005, 12:42
kurcze powiem wam ze kwestia przylaczy to dla mnie czarna magia
pewnie dlatego ze nigdy nie rozmawialem o tym osobiscie w jakimkolwiek urzedzie tylko robila to zona i zawsze wracala do domu z taka wiedza jaka miala wczesniej
ja niestety do dzisiaj nie kumam ani kolejnosci formalnosci ani w ogole nic z tego gadania....

moze mnie ktos uswiadomic?
jaka jest prawidlowa droga?
tzn z tymi projektami przylaczy z mapkami itd
czy moje mapki od geodetow ktore maja jakie 4 miesiace sa juz nieaktualne?
jaka rure uzywa sie do tego przejscia pod lawa w przypadku wody?
myslalem, ze to bedzie rura metalowa ???
i w ogole na jakim etapie robi sie te cale przylacza?
bo ja jestem na etapie scian fundamentowych i ciagle nie wiem o co biega i kiedy sie za to brac....

Dwie drogi:
dobry geodeta będzie wiedział jaką mapkę trzeba przygotować i ew. komu zlecić projekt (oni często ze sobą współpracują)
Ktoś kto ma uprawnienia do wykonania projektu przyłącza wodnego. Najlepiej osoba polecona przez miejscowe MPWiK.