PDA

Zobacz pełną wersję : Jak wybudować bliźniaka na 1 działce ....



NOTO
21-08-2005, 12:18
Powiedzmyh że jest działka i chcielibyśmy postawić tam bliźniaka (dla 2 rodzin). Co zrobić, jak to podzielić, kiedy podział wcześniej czy póżniej, współwłaśnośc gruntu.

Proszę o podpowiedź.

jeżyk
21-08-2005, 13:03
Mam podobna sytuacje. kupiłem działkę na spółkę i budowany będzie bliźniak a właściwie dom jednorodzinny dwulokalowy :D ponieważ działka przeznaczona jest pod zabudowę jednorodzinną a nie bliźniaczą. podział bedzie dopiero po wybudowaniu, poniewaz jest jeszcze jeden knyfik, działaka musie mieć ok. 1200m2 aby była budowlana. Tak więc jak widzisz wszystko zależy od lokalnych warunków.

NOTO
21-08-2005, 13:07
Mam podobna sytuacje. kupiłem działkę na spółkę i budowany będzie bliźniak a właściwie dom jednorodzinny dwulokalowy :D ponieważ działka przeznaczona jest pod zabudowę jednorodzinną a nie bliźniaczą. podział bedzie dopiero po wybudowaniu, poniewaz jest jeszcze jeden knyfik, działaka musie mieć ok. 1200m2 aby była budowlana. Tak więc jak widzisz wszystko zależy od lokalnych warunków.

Czyli lokalne warunki zabudowy mówią, że działka musi mieć conajmniej 1200 m. Jak masz działkę >2400 m2 to chcesz ją podzielić na dwie mniejsze po wybudowaniu ?

Według jakiego projektu budujesz ?

Na co uważać przy zakupie takiej działki (planuje zakup w mieście)

UKF
22-08-2005, 08:14
My już jesteśmy "po całej zabawie".... a było to tak:

W naszej gminie plan zagospodarowania dopuszczał najmniejszą działkę budowlaną 1000 m2. Oznacza to, że takiej działki nie można podzielić (gmina nie wyda decyzji w sprawie podziału), ale..... Art. 95 USTAWY
z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami mówi, że "Niezależnie od ustaleń planu miejscowego podział nieruchomości może nastąpić w celu:
1) zniesienia współwłasności nieruchomości zabudowanej co najmniej dwoma budynkami, wzniesionymi na podstawie pozwolenia na budowę, jeżeli podział ma polegać na wydzieleniu dla poszczególnych współwłaścicieli, wskazanych we wspólnym wniosku, budynków wraz z działkami gruntu niezbędnymi do prawidłowego korzystania z tych budynków;".

Tak więc kupiliśmy 1300 m2, wybudowaliśmy dwa domy jednorodzinne w zabudowie bliźniaczej, potem dokonaliśmy podziału.
Trzeba jednak pamiętać o kosztach podziału: geodeta musi sporządzić odpowiednie mapki czyli nanieść budynki (można to zrobić już na pewnym etapie budowy - im wcześniej tym koszty notarialne niższe w związku z niższą wartością dzielonej nieruchomości), zrobić projekt podziału itp., potem notariusz.
Nas kosztowało to ok. 8 tys. zł

Maria

22-08-2005, 08:35
Przerabiałem to. Kupilismy działkę. Postawiliśmy bliźniaka czyli dom na dwie rodziny, symetryczny itd. Otrzymaliśmy jedanak błędną informację i gdy przyszło do podziału działki okazało się że miejscowy plan zagospodarowania nie dopuszcza podziału działek. Skończyło się w Sądzie. Dom sprzedałem wiosną tego roku. Budujcie dwie odrębne konstrukcje. Dobrze zaprojektujcie wszystko od strony akustyki. Nie zbuduję już nigdy bliźniaka jeżli będzie inne wyjście i każdemu odradzam, ale to inna historia.... :-?
Sprawdźcie plan i możliwość podziału.

22-08-2005, 08:37
Przerabiałem to. Kupilismy działkę. Postawiliśmy bliźniaka czyli dom na dwie rodziny, symetryczny itd. Otrzymaliśmy jedanak błędną informację i gdy przyszło do podziału działki okazało się że miejscowy plan zagospodarowania nie dopuszcza podziału działek. Skończyło się w Sądzie. Dom sprzedałem wiosną tego roku. Budujcie dwie odrębne konstrukcje. Dobrze zaprojektujcie wszystko od strony akustyki. Nie zbuduję już nigdy bliźniaka jeżli będzie inne wyjście i każdemu odradzam, ale to inna historia.... :-?
Sprawdźcie plan i możliwość podziału.

UKF
22-08-2005, 09:27
Postawiliśmy bliźniaka czyli dom na dwie rodziny, symetryczny itd. Otrzymaliśmy jedanak błędną informację i gdy przyszło do podziału działki okazało się że miejscowy plan zagospodarowania nie dopuszcza podziału działek. (...)Budujcie dwie odrębne konstrukcje.
Sprawdźcie plan i możliwość podziału.

Nie bardzo rozumiem... Czy wybudowliście 1 dom, czy dwa domy w zabudowie bliźniaczej? A może byliście właścicielem obu domów?
U nas też plan nie dopuszczał podziału, ale po wybudowaniu domów obowiązuje już art. 95 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Z podziałem więc nie mieliśmy żadnych problemów.
Dodam, że działkę kupiliśmy wspólnie z sąsiadami, było więc dwóch właścicieli i dwa domy.


Co do budowy domów w zabudowie bliźniaczej: nasze domy są w dość dużym stopniu niezależne: dwie ściany dotykające do siebie (styropian między nimi), osobne bramy wjazdowe, studnie, kotłownie, odprowadzenie kanalizacji, tarasy po przeciwnych stronach. Mamy wspólne fundamenty (fragment) i dach.

Aby uniknąć stresów podczas budowy dobrze jest ustalić na początku szczegółowo technologię budowy np. dachu (folia czy deskowanie), kolory i rodzaje wspólnych elementów: okien, dachu, elewacji, płot itp.

Maria

22-08-2005, 11:55
W naszym przypadku uznano że skoro plan nie pozwala, to zgodnie z art. 95 dzielić nie można. DZiałkę podzielił Sąd jako ugodę między nami współwłaścicielami. Pobudowaliśmy coś co po podziale stało się bliźniakami. Co do umowy o wyglądzie bliźniaka.. dobrze jeżeli można się dogadać i obie strony się wywiązują. Ze styropianem jako izolacją akustyczną ścian różnie bywa. Moim zdaniem to nie jest ten materiał. Raczej brak powiązania jakiegokolwiek budynków i materiał ściany i konstrukca zadecyduje. :roll:

UKF
22-08-2005, 12:41
W naszym przypadku uznano że skoro plan nie pozwala, to zgodnie z art. 95 dzielić nie można.

KTO tak uznał :o ? I DLACZEGO? :o

Przecież art. 95 mówi wyraźnie: "Niezależnie od ustaleń planu miejscowego podział nieruchomości może nastąpić..."

22-08-2005, 13:08
Tak orzeczono w Urzędzie Miejskim w takim jednym "Pikutkowie". Poparto to rewelacyjną opinią radcy prawnego. Nie od wiary ale tak było. Wcześniej ta SaMA PAni sprawdzala plan bo byśmy tej parceli nie kupili wiedząć że takie jaja z podziałem. Albo nie byłoby bliźniaka. No i dobrze... :wink:

UKF
22-08-2005, 14:39
Tak orzeczono w Urzędzie Miejskim w takim jednym "Pikutkowie". Poparto to rewelacyjną opinią radcy prawnego. Nie od wiary ale tak było. Wcześniej ta SaMA PAni sprawdzala plan bo byśmy tej parceli nie kupili wiedząć że takie jaja z podziałem. Albo nie byłoby bliźniaka. No i dobrze... :wink:

No to faktycznie....bez komentarza......

MAK
22-08-2005, 19:31
A ja buduję bliźniaka nie jednojajowego (niesymetrycznego) na jedno pozwolenie dla dwóch inwestorów, działka jest moją własnością ( drugiej stronie użyczyłem działki do celów budowlanych). Po budowie i dołączeniu bezprzetargowym sąsiadującego paska gruntu gminnego zrobimy rozwód (juz teraz mamy niezależne przyłącza).