PDA

Zobacz pełną wersję : Co daje rura żebrowana do kominka



radex
22-08-2005, 13:05
Witam,

w jednej z firm kominkarskich polecono mi zamontowanie rury żebrowanej na przyłączu do komina. Twierdzono, że daje to dodatkowe 2-4 kW mocy. Czy tak jest rzeczywiście czy to tylko marketingowy bełkot, żeby wyciągnąć więcej kasy?

I czy taką rurę zamontować w pionie czy pod kątem wchodząc do komina? Przykłądowa rura: http://www.darco.com.pl/pl/oferta.php?o=1&kid=3&xid=3&pid=76#poz

GL35
22-08-2005, 13:10
Jest to radiator, który powoduje dodatkowy odzysk ciepła ze spalin (poprzez większą powierzchnię wymiany ciepła)

m.dworek
22-08-2005, 13:12
z tego co widze na zdjeciu zeberka zwiekszaja prawie 3 krotnie powierzchnie wymiany ciepla od zewnatrz
pytanie czy od wewnatrz an rura jest rowniez zebrowana?
gdyz teoretycznie nalezaloby podobne zeberka umiescic rowniez wewnatrz ;)
faktycznie nalezy sie spodziewac efektu dodatkowego- tylko czy akurat patrzac ogolnie bedzie to wskazane (moze juz przy kominku byloby ZBYT cieplo)

GL35
22-08-2005, 13:19
Podobnie jak w chłodnicach samochodowych od wewnątrz nie ma żeberek.

m.dworek
22-08-2005, 13:27
w chlodnicach wewnatrz plynie woda ktora ma wspolczynnik wnikania ciepla alfa=6000 W/m2K
a na zewnatrz powietrze z alfa rowna okolo 100 W/m2K

zeberka stosuje sie wlasnei jesli roznica tego wspolczynnika po obu stronach przepony jest znaczna- wtedy pomaga to zwiekszajac powierzchnie

nie mam pojecia jakie sa predkosci gazu w kominie - nigdy mnie to nie interesowalo
jesli sa spüore to zastosowanie zeberek tylko od zewnatrz moze byc uzasadnione

radex
22-08-2005, 14:29
A czy waszym zdaniem jest sens w coś takiego inwestować?

23-08-2005, 14:48
Różnica między zwykłą prostą rurą do podłączenia a taką z radiatorem nie jest chyba wielka (90zł?)
Ale jak na prawdę chcesz już coś ulepszyć to proponuję nakazać im montaż przerywacza ciągu (regulatora ciągu).
Nawet jak Twój kominek nie będzie super szczelny to zaoszczędzisz znacznie na opale bo nie będzie się tak szybko spalał już po nagrzaniu komina (i dzięki temu kominek dłużej będzie grzał). Dodam jeszcze, że szyber to za mało (ale i tak powinien być) no chyba, że ma się superszczelny wkład...