PDA

Zobacz pełną wersję : Klinkier - na jakiej zaprawie murować?



rafal9
22-08-2005, 13:14
Na jakiej zaprawie murować klinkier?
Na specjalnej zaprawie do klinkieru, czy na zwykłej cementowej z dodatkiem czegoś tam do spoinowania?
Podobno ten drugi sposób wychodzi zdecydowanie taniej.
A jak z jakością i trwałością tego rozwiązania?

m.dworek
22-08-2005, 13:16
dodajesz plastyfikator (okolo 30 PLN wystarcza chyba na jakies 4 m3 zaprawy)

bedziesz murowal sam?
ja tez chce sam murowac, ale troche sie boje ;)

mironmk
22-08-2005, 16:38
sam nie murowałem, ale mam na specjalnej zaprawie, fakt drogo jak cholera, ale po dwóch latach wygląda superiowo

rafal9
22-08-2005, 16:49
Ja także sam się do tego nie dotykam.
Ekipa murarzy, która u mnie buduje, do budowania słupa przed wejsciem przywiozła "specjalistę od klinkieru", który ten słup wymurował.
Specjalista powiedział, żeby zakupić specjalną zaprawę, nawet nie wspominał, że można inaczej, a ja nie drążąc tego tematu wcześniej zakupiłem zgodnie z poleceniem.
Teraz na kominy zastanawiam się czy musi być taka zaprawa bo jest drogawa.

bezele
22-08-2005, 19:18
... a ja postanowilem ze slupki klinkierowe zrobie sam wychodzi rewelacyjnie postawilem juz 3 szt a zaprawe robilem z cementu,piasku do tego czarny barwnik oraz cemplast , naprawde wyglad extra a i fugi sa czarne na koniec to wszystko zabezpiecze inpregnatem delfin ...
pozdro...

Matti
22-08-2005, 19:52
Hallo,

ja stawialem 3 lata temu sam slupy klinkiertowe na dlugosci 80 m,(3 m przeslo)kwadtat trzy na trzy cegly i brame wjazdowa na 5 cegiel.Dlatego slupy wyglada bardzo solidnie i tak sa zrobione.Co do cementu dawalem naprawde normalny cement i piach bez wapna.Oczywiscie zbrojenie w fundamencie i fundament jest ca calej dlugosci z cegly klinkiertowej.Do dzisiaj niemam zadnego bialego nalotu zero!Dzialka jest ok 300 m od morza wiec b.duza wilgoc.Wazne jest zeby jak zacznie padac przerwac prace i przykryc folia ,raz zapomnialem i slup mi plywal.Zadne cuda z specialna zaprawa itd.itp.Odwagi a bedziesz sie smial jak zrobisz!!

Matti
22-08-2005, 20:16
Zobaczylem specialnie zdjeci sorry przeslo jest poltora na poltora klinkiertu a brama wjazdowa i wejscie dwie i pol na dwie i pol cegly! 8)

Sp5es
23-08-2005, 08:30
Zaprawy trassowe do klinkieru.
Przejrzyj archiwum forum. Dużo jest informacji

SylwekW
23-08-2005, 08:41
Fakt wychodzi drożej ale np. do wymurowania elewacji z klinkieru wolałem kupić dobrą zaprawę do klinkieru (Quick Mix). Myślę jednak, że do kominów czy płotu da się obyć bez takiej "specjalnej" zaprawy.

rafallogi
23-08-2005, 11:51
... a ja postanowilem ze slupki klinkierowe zrobie sam wychodzi rewelacyjnie postawilem juz 3 szt a zaprawe robilem z cementu,piasku do tego czarny barwnik oraz cemplast , naprawde wyglad extra a i fugi sa czarne na koniec to wszystko zabezpiecze inpregnatem delfin ...
pozdro...

Dokładnie tak jak napisał kolega. Barwnik i bardzo ważny jest cemplast zastępujący wapno, który super uplastycznia zaprawę.

m.dworek
23-08-2005, 11:54
a ten barwnik drogi?

ronin
23-08-2005, 12:06
BIorąc pod uwage doświadczenie swoje i sąsiadów.
Różnica w kosztach -
zaprawa do klinkieru (np. Sopro, QuickMix) - cena na 1700 cegieł - ok. 1900 zł
plusy - pewność braku wykwitów (?), różnorodność kolorów

zaprawa wykonana na budowie z cementu kl.1, piasku, 3 litrow plastyfikatora CEMAPLAST i czerni żelazowej - koszt ok. 300 zł.
plusy - taniej o 1600 zł (!!!), mniejsza pewnośc braku wykwitów, niestety mała różnorodnośc kolorów, w zasadzie ja tylko spotkałem się z czarnym i czerwonym.

teraz o (?) - mój najlepszy kolega zrobił sobie murek właśnie z QuickMixa (cegła Roben) i .. w pierwszym roku miał wykwity solne na klinkierze. Także ta pewność jest czasami złudna.

Większość moich sąsiadów natomiast robiła zaprawy na budowie. Z wykwitami róznie bywało. Ba, nawet u mnie przy kominach, na jednym (jednej - wschodniej stronie) były wykwity, na dwóch pozostałych nawet sladu. Kominy robiła ta sama ekipa, z tych samych cegieł w tym samym czasie.
Teraz sąsiedzi. Ogólnie zauważyłem prawidłowść - jesli fachowiec był dobry i cegła w porządku (wszystko za wyjątkiem Jopka) to wykwitów nie było, nie ma. Jesli Jopek i/lub fachowiec do dupy - wykwity sie pojawiają.

Płacić 1600 zł więcej tylko za złudna pewnośc to troszkę duzo. Lepiej zainwestować w lepszego fachowca. Nie wspominając o tym, że wykwity i tak znikają.


Barwnik - Czerń żelazowa kosztuje 12-13 zł za opakowanie 2 kg. Na 1600 cegieł zakupiłem 22 kg barwnika, czyli 11 torebek x 12 zł = 132 zł.

rafallogi
23-08-2005, 12:57
No właśnie wykwity nie pochodzą wyłącznie z zaprawy (cemplast usuwa ten problem w znacznej mierze), ale także z samej cegły klinkierowej.
Problem białych wykwitów nie omija też kostki betonowej.

SylwekW
23-08-2005, 14:06
ronin dośc wysoką cenę zaprawy podajesz - ja kupowałem QuickMix po 18 zł za worek 30kg, (fakt, że trochę pomogło polecenie murarza od klinkieru) i w takiej sytuacji to na 1700 cegieł wydałbys około 100 zł. Ale tak jak pisałem wcześniej taka inwestycja jest warta wydatków w przypadku elewacji bo kominy i płoty to niekoniecznie.

JMaciek
23-08-2005, 16:00
To jak to jest? Na 1700 cegieł trzeba wydać na zaprawę 1900 zł czy 100 zł?

Sam niestety mam klinkier murowany na zaprawę robioną na miejscu i nie jestem z efektu zadowolony. Zastanawiam się nawet czy nie można poprawić jej wyglądu impregnując ją - znacie może jakieś specyfiki do tego celu (pewno mrówcza robota ale jestem zdesperowany ją wykonać...)?
O niebo lepiej wyglada murek robiony na dedykowaną zaprawę.

Pozdrawiam,
Maciek Jot

ronin
23-08-2005, 17:52
Jeśli już to 1000 nie 100 zł ;-), ale to chyba jasne.
Ceny podałem za zaprawę w kolorze antracyt. Cenę za jaką mogłem kupić w tym kolorze QuickMix wynosiła 22,10 zł. Sopro jeszcze droższe 24 zł netto. Powiedziano mi, ze worki są 25 kg (Sopro napewno, bo widziłem). Przyjmuje się 1 kg zaprawy na 1 cegłę. Ale ze wszystkimi z którymi rozmawiałem, mówili ze to teoria, naprawdę wychodzi co najmniej 25% więcej, tym bardziej w moim przypadku, gdzie słupki są murowane z 5 nie 4 cegieł (ma to znaczenie, kwestia wypełnienia).
Teraz możecie sami policzyć ;-).