PDA

Zobacz pełną wersję : jak gleboko lawy fundamentowe?



marall
23-08-2005, 18:47
zastanawiam sie czy jest jakas minimalna glebokosc na ktorej moga byc wylane lawy fundamentowe, pytam dlatego ze chcialem wykopac dol na glebokosc 60 cm, pozniej 40 cm zalac betonem (czyli lawa 20 cm pod powierzchnia ziemi) a nastepnie wymorowac z bloczkow sciane fundamentowa na okolo 105 cm i po ociepleniu podsypac ziemi tak zeby sciana z bloczkow wystawala 45 cm powyzej pozimu terenu, nie wiem czy tak moge zrobic?? znajomy murarz mowie ze to za plytko... ze musi byc glebiej zeby grunt byl twardszy... czy to prawda?? nie robilem badania gruntu ale zakladam ze grunt jest jednolity nie gliniasty (okaze sie podczas kopania ;-) )

Geno
23-08-2005, 19:01
zastanawiam sie czy jest jakas minimalna glebokosc na ktorej moga byc wylane lawy fundamentowe, pytam dlatego ze chcialem wykopac dol na glebokosc 60 cm, pozniej 40 cm zalac betonem (czyli lawa 20 cm pod powierzchnia ziemi) a nastepnie wymorowac z bloczkow sciane fundamentowa na okolo 105 cm i po ociepleniu podsypac ziemi tak zeby sciana z bloczkow wystawala 45 cm powyzej pozimu terenu, nie wiem czy tak moge zrobic?? znajomy murarz mowie ze to za plytko... ze musi byc glebiej zeby grunt byl twardszy... czy to prawda?? nie robilem badania gruntu ale zakladam ze grunt jest jednolity nie gliniasty (okaze sie podczas kopania ;-) )

Głębokość posadowienia zależna kest od granic przemraznia głównie - w projekcie masz na 100 % podane - minimalna to 50 cm dla gruntów niespoistych - bez badań geotechnicznych stosuj się do tego co masz w projekcie.



znajomy murarz mowie ze to za plytko... ze musi byc glebiej zeby grunt byl twardszy... czy to prawda??
Znajomy murarz wywołuje u mnie tylko to :lol: - a co będzie jak głębiej pod gliną będzie torf? Coś się nie zgadza z teorią murarza...

marall
23-08-2005, 20:55
zastanawiam sie czy jest jakas minimalna glebokosc na ktorej moga byc wylane lawy fundamentowe, pytam dlatego ze chcialem wykopac dol na glebokosc 60 cm, pozniej 40 cm zalac betonem (czyli lawa 20 cm pod powierzchnia ziemi) a nastepnie wymorowac z bloczkow sciane fundamentowa na okolo 105 cm i po ociepleniu podsypac ziemi tak zeby sciana z bloczkow wystawala 45 cm powyzej pozimu terenu, nie wiem czy tak moge zrobic?? znajomy murarz mowie ze to za plytko... ze musi byc glebiej zeby grunt byl twardszy... czy to prawda?? nie robilem badania gruntu ale zakladam ze grunt jest jednolity nie gliniasty (okaze sie podczas kopania ;-) )

Głębokość posadowienia zależna kest od granic przemraznia głównie - w projekcie masz na 100 % podane - minimalna to 50 cm dla gruntów niespoistych - bez badań geotechnicznych stosuj się do tego co masz w projekcie.

w projekcie mam 65 cm i tego mam zamiar sie trzymac... ;-) wiec przemarzanie mamy z glowy :) , moj dylemat jest taki: czy musze kopac gleboko zeby dotrzec do "twardego" gruntu (wtedy sciany fundamentowe wyszlyby z 1,5 m ;( budynek chce troche podniesc ponad obecny poziom terenu) czy nie musze kopac tak gleboko a wystarczy ze lawy beda 20 cm ponizej obecnego terenu a pozniej teren zostanie podniesiony o 45 cm co w sumie da 65 ponizej terenu ???


znajomy murarz mowie ze to za plytko... ze musi byc glebiej zeby grunt byl twardszy... czy to prawda??
Znajomy murarz wywołuje u mnie tylko to :lol: - a co będzie jak głębiej pod gliną będzie torf? Coś się nie zgadza z teorią murarza...

kazdego trzeba wysluchac ;-)

Geno
23-08-2005, 21:50
zastanawiam sie czy jest jakas minimalna glebokosc na ktorej moga byc wylane lawy fundamentowe, pytam dlatego ze chcialem wykopac dol na glebokosc 60 cm, pozniej 40 cm zalac betonem (czyli lawa 20 cm pod powierzchnia ziemi) a nastepnie wymorowac z bloczkow sciane fundamentowa na okolo 105 cm i po ociepleniu podsypac ziemi tak zeby sciana z bloczkow wystawala 45 cm powyzej pozimu terenu, nie wiem czy tak moge zrobic?? znajomy murarz mowie ze to za plytko... ze musi byc glebiej zeby grunt byl twardszy... czy to prawda?? nie robilem badania gruntu ale zakladam ze grunt jest jednolity nie gliniasty (okaze sie podczas kopania ;-) )

Głębokość posadowienia zależna kest od granic przemraznia głównie - w projekcie masz na 100 % podane - minimalna to 50 cm dla gruntów niespoistych - bez badań geotechnicznych stosuj się do tego co masz w projekcie.

w projekcie mam 65 cm i tego mam zamiar sie trzymac... ;-) wiec przemarzanie mamy z glowy :) , moj dylemat jest taki: czy musze kopac gleboko zeby dotrzec do "twardego" gruntu (wtedy sciany fundamentowe wyszlyby z 1,5 m ;( budynek chce troche podniesc ponad obecny poziom terenu) czy nie musze kopac tak gleboko a wystarczy ze lawy beda 20 cm ponizej obecnego terenu a pozniej teren zostanie podniesiony o 45 cm co w sumie da 65 ponizej terenu ???


znajomy murarz mowie ze to za plytko... ze musi byc glebiej zeby grunt byl twardszy... czy to prawda??
Znajomy murarz wywołuje u mnie tylko to :lol: - a co będzie jak głębiej pod gliną będzie torf? Coś się nie zgadza z teorią murarza...

kazdego trzeba wysluchac ;-)


Coś mi tu nie pasuje z tym posadowieniem - mówisz ,że badań nie było a posadowienie na 65 cm - wg mnie minimum bez badań to 80 cm dla Kalisza - chyba,że w jakiś magiczny sposób projektant miał pewność do tego,że są tam gruntu niespoiste np. piaski itp.

wodzio
24-08-2005, 07:07
chyba ze ta głębokość dot góry ławy fundamentowej

Geno
24-08-2005, 07:09
chyba ze ta głębokość dot góry ławy fundamentowej


W projrktach podaje się do podeszwy fundamentu.

robert skitek
24-08-2005, 07:41
no to ja tylko tą niesmiertelna mapkę:

chociaz przy niewysadzinowych mozna troszkę płyciej

marall
24-08-2005, 19:19
panowie, rozumiem ze z ta glebokoscia posadowienia lawy to chodzi tylko o przemarzanie?? (w projekcie mam 105 cm do podeszwy lawy) i nie musze kopac na ta glebokosc ?, wystarczy ze odpowiednio podwyzsze teren?

Scarab
24-08-2005, 20:49
oczywiscie, ze nie chodzi tylko o przemarzanie. a co jezeli spoiste podloze zaczyna sie 1,3m pod powierzchnia?
fundamenty razem z tym co na nich stoi beda 'sciskac' mniej spoiste podloze....

Scarab
24-08-2005, 21:10
oczywiscie, ze nie chodzi tylko o przemarzanie. a co jezeli spoiste podloze zaczyna sie 1,3m pod powierzchnia?
fundamenty razem z tym co na nich stoi beda 'sciskac' mniej spoiste podloze....

Geno
24-08-2005, 21:11
panowie, rozumiem ze z ta glebokoscia posadowienia lawy to chodzi tylko o przemarzanie?? (w projekcie mam 105 cm do podeszwy lawy) i nie musze kopac na ta glebokosc ?, wystarczy ze odpowiednio podwyzsze teren?


Jeśli chodzi o głębokość przemarzania to można dosypać górą...

marall
25-08-2005, 13:29
przepraszam za tak laickie pytanie... :oops: ale co to jest spoiste podloze czy to jest glina? czy moze jaks juz twarda ziemia? jesli tak to jak ja poznac ?? :-?


PROSZE TYLKO NIE BIJCIE :D

Geno
25-08-2005, 17:06
przepraszam za tak laickie pytanie... :oops: ale co to jest spoiste podloze czy to jest glina? czy moze jaks juz twarda ziemia? jesli tak to jak ja poznac ?? :-?


PROSZE TYLKO NIE BIJCIE :D

Sposite to właśnie gliny, iły itp. poznasz po tym,że np w palach nie rozsypuje się, jest spoiste a nie sypkie :wink: jak piasek np.

marall
25-08-2005, 20:18
dzis zrobilem dwa wykopy probne, humusu jest na jakis 15-20 cm (ziemia klasy VI) pozniej z 40 - 50 cm piasku takiego siwego ktory przechodzi w ciemno zolty, ale jest sypki... wykopalem na okolo 1,5m :D , czy to oznacza ze podeszwe lawy moge posadowic na glebokosci okolo 60-70 cm ?

PROSZE O CIERPLIWOSC DO MNIE 8)

Geno
25-08-2005, 20:53
dzis zrobilem dwa wykopy probne, humusu jest na jakis 15-20 cm (ziemia klasy VI) pozniej z 40 - 50 cm piasku takiego siwego ktory przechodzi w ciemno zolty, ale jest sypki... wykopalem na okolo 1,5m :D , czy to oznacza ze podeszwe lawy moge posadowic na glebokosci okolo 60-70 cm ?

PROSZE O CIERPLIWOSC DO MNIE 8)

Musiałbyś wtedy podnieś teren do tych bodajże 80 cm wymaganych w Kaliszu - teoretycznie w gruntach niespoistych można posadawiać na 50 cm ale...kto wie czy ten piasek to nie jest piasek gliniasty np. itd. - raczej bez badań geotechnicznych mało kto się rzuca na takie hazardowe zagrywki..no chyba,że lubi :wink:

Scarab
26-08-2005, 18:47
PROSZE O CIERPLIWOSC DO MNIE 8)

przestan z ta 'cierpliwoscia' 8)
nie zadajesz ani glupich pytan, ani wcale nie sa to oczywiste rzeczy. wiekszosc z nas przechodzila przez te lekcje ;)
co do podloza , ktore masz na >60cm - trudno jest je ocenic bez 'macania' ;)
ekipa od fundamentow bedzie to wiedziala. jezeli masz kase - bierz geotechnika.
co do samego pojecia 'spoistego podloza' to najprosciej - jest podloze, ktore nie 'ugnie sie' pod twoim filigranowym domkiem ;)

Geno
26-08-2005, 19:00
co do samego pojecia 'spoistego podloza' to najprosciej - jest podloze, ktore nie 'ugnie sie' pod twoim filigranowym domkiem ;)

:D :D :D

marall
26-08-2005, 19:49
8) poprostu nie jestem pewien jak zareagujecie na moje pytania... :D dlatego, ze wiekszosc byla pewnie walkowana nie jeden raz i ktos niecierpliwy moze mi napisac: poczytaj w archiwum... :wink: ja je staram sie czytac, ale jest tego sporo i ciezko znalezc dokladnie to czego szukam.

dzieki :P

sylvia1
29-08-2005, 07:49
to ja mam podobne pytanie: mam glinę zaczynająca sie od 0,4m od powierzchni w najcieńszym miejscu piasku do ok 1 od powierzchni w najgrubszym miejscu piasku... glina jest twardoplastyczna. (to wiem z badań geotechnicznych), tyle, że zapomniałam spytać co to w praktyce oznacza? Musze podnieść teren (bo gliny wód deszczowych dobrze nie odporwadzaja a drenażu nie mogę zrobić- nie ma gdzie odprowadzic wody z drenażu). na jakiej głębokości moge posadowic ławy? wychodzi z ampki, że 1 m ale jak podniose o 0,8 to juz wychodzi prawie 2 m dfundamentów... :-?
dzięki za odpowiedź

dominikams
29-08-2005, 21:26
No właśnie, podciągam, bo mnie też to nurtuje...

Scarab
30-08-2005, 08:59
to ja mam podobne pytanie: mam glinę zaczynająca sie od 0,4m od powierzchni w najcieńszym miejscu piasku do ok 1 od powierzchni w najgrubszym miejscu piasku... glina jest twardoplastyczna. (to wiem z badań geotechnicznych), tyle, że zapomniałam spytać co to w praktyce oznacza? Musze podnieść teren (bo gliny wód deszczowych dobrze nie odporwadzaja a drenażu nie mogę zrobić- nie ma gdzie odprowadzic wody z drenażu). na jakiej głębokości moge posadowic ławy? wychodzi z ampki, że 1 m ale jak podniose o 0,8 to juz wychodzi prawie 2 m dfundamentów... :-?
dzięki za odpowiedź
sylvia,
nie bardzo rozumiem... dlaczego musisz podniesc o 0,8m?
z czego to wynika?
piszesz, ze z mapki wynika, ze mozesz posadowic budynek na glebokosci 1m od biezacego poziomu (mapka ktora dostalas po badaniach geotechnicznych?)
wiec budynku nie musisz podnosic...

marall
30-08-2005, 09:32
to ja mam podobne pytanie: mam glinę zaczynająca sie od 0,4m od powierzchni w najcieńszym miejscu piasku do ok 1 od powierzchni w najgrubszym miejscu piasku... glina jest twardoplastyczna. (to wiem z badań geotechnicznych), tyle, że zapomniałam spytać co to w praktyce oznacza? Musze podnieść teren (bo gliny wód deszczowych dobrze nie odporwadzaja a drenażu nie mogę zrobić- nie ma gdzie odprowadzic wody z drenażu). na jakiej głębokości moge posadowic ławy? wychodzi z ampki, że 1 m ale jak podniose o 0,8 to juz wychodzi prawie 2 m dfundamentów... :-?
dzięki za odpowiedź
sylvia,
nie bardzo rozumiem... dlaczego musisz podniesc o 0,8m?
z czego to wynika?
piszesz, ze z mapki wynika, ze mozesz posadowic budynek na glebokosci 1m od biezacego poziomu (mapka ktora dostalas po badaniach geotechnicznych?)
wiec budynku nie musisz podnosic...

pewnie chodzi o mapke stref klimatycznych w polsce ;-)

sylvia1
30-08-2005, 10:00
Z mapki powyżej to wynika :oops: a teren musze podnieść bo nie mam drenażu i po dużych deszczach lub roztopach mam mokro (no dobra miejscami woda stoi) w tej części działki gdzie jest mała warstwa piasku. Dlatego chcę podnieść budynek coby potem obsypać ziemia (piaskiem?) żeby sie dało po suchym chodzić...
z badań geotechnicznych wynika, że glina jest twardoplastyczna i jest ok pod kątem budownictwa natomiast z powodu wysokiego poziomu wód (deszczowych bo gruntowych to gliny nie przepuszczaja) musze podnieść fundamenty i obsypać dom i teren np dojazdowy coby potem w błocie nei grzęznąć... :roll: