PDA

Zobacz pełną wersję : wąska działka - czy da się na niej postawić sensowny domek?



Dorro
23-08-2005, 21:27
Witam serdecznie! Wiem, ze jest tu dużo przemiłych osób z bogatym bagażem doświadczeń w sferze budownictwa i po cichu liczę na poradę w następującej sprawie: przymierzam się do zakupu działki o dość nietypowym kształcie - ma z jednej strony kąt prosty, a z drugiej jest skos, wymiary działki u podstawy (od wejścia) to 19m, natomiast po stronie przeciwnej jest to 14m. Strasznie się na nią uparłam, bo jest w pełni uzbrojona, ma piękne otoczenie i w planach zagospodarowania też wszystko jest ok. Pytanie jest tylko, czy po zachowaniu minimalnych odległości od drogi (przebiega przy ukosie i u szerszej podstawy) i jednocześnie przynajmniej 3 metry od sąsiada, czy coś zostanie mi na postawienie domu z poddaszem użytkowym. Po wstępnej rozmowie z architektem i projektantem okazuje się, że niby coś da radę wymyśleć, ale chciałbym podejść temat z praktycznej strony: może ktoś z Was miał podobny problem z wymiarami działki i doborem projektu? Czy tak wąską działkę warto kupować?

mdzalewscy
23-08-2005, 21:39
na takie działki są nawet fajne projekty, takie "hamerykańskie", nie podałeś tylko długości działki, ale ja myśle iż ma z minimum 40 metrów, inaczej odpuść sobie

Dorro
23-08-2005, 21:52
Długość działki to 43m, właśnie przeglądam przeróżne projekty i faktycznie coś może by się znalazło, tylko chodzi o to, czy nie byłoby zbyt ciasno. (coś wydaje mi się, że podałam mylący nick - może lepiej by brzmiało dorra;)

Karorka
23-08-2005, 22:04
pewnie da sie cos wykombinowac
ale
nasza dzialka ma dlugosc 48m, szerokosc z jednej strony 19,5 z drugiej prawie 21, do tego wjazd od poludnia i musze przyznac ze troche sie nameczylismy zeby znalezc gotowy projekt
z indywidualnym pewnie byloby latwiej ale mimo wszystko uwazam ze taka szerokosc nie jest najlepsza

wiec zastanow sie jeszcze dobrze nad ta dzialka

mdzalewscy
23-08-2005, 22:07
wiec zastanow sie jeszcze dobrze nad ta dzialka
no napewno nie najlepsza,

ale jak dobra lokalizacja, media i dobra cena, to można pomyśleć

dodatkwo trzeba wykorzystać luksfery i masz metr szerokości do przodu.

wpisz w wyszukiwarce onetu " projekt na wąską działkę" jest tego sporo

Dorro
23-08-2005, 22:13
Cena jest rewelacyjna, bo w tej samej okolicy są działki w cenie 90 zł/m kw, a ta, z uwagi na jej niewymiarowość kosztuje 45zł/m kw. A z drugiej strony, zakup działki to raz poniesiony koszt, ale na całe życie, więc może nie należy się tu sugerować ceną, chociaż nie powiem, bo jest bardzo kusząca.

rrmi
23-08-2005, 22:43
Zbij jeszcze bardziej cene , sprzedajacy ma swiadomosc na jakiej minie siedzi .
Za zaoszczedzone pieniadze idz po projekt indywidualny .Poradz sie w tej kwestii naszego forumowego Roberta Skitka , powodzenia

ps Robert to zabrzmialo jakbys byl conajmniej naszym wlasnym architektem :lol: , ale tak troche to i prawda :wink:

krzysztofh
24-08-2005, 06:01
Jeżeli wjazd na działkę jest od boku 19m, to po postawieniu domu zostaje jeszcze troche miejsca na ogród w węższej części. Trzeba zadbać tylko aby odległość pomiędzy ogrodzeniem i bramą garażową przy bramie wjazdowej przesuwnej była nie mniejsza niż 5m. Przy rozwieranej dwuskrzydłowej ok7m.
Przy wąskim domu (chyba projekt indywidualny, lub adaptacja jakiegoś gotowego) pozostałyby po obu stronach przejścia na stronę ogrodową.
W sumie dużo zależy od projektu, ale może się udać.
W każdym razie nie kupujcie działki przed podjęciem decyzji jaki dom.

Cypek
24-08-2005, 06:08
Hm, Ty 3 m od ogrodzenia, sąsiad tez i jest 6 m. patrzycie sobie w oczka. Jak już budować to tak, aby mieć te odrobine intymności a nie z bloku do ...... kołchozu.

paweldkomornik
24-08-2005, 07:21
Dorro a może taki projekt by pasował na tą działkę.
http://www.kbprojekt.pl/projekt.php?pro=0&skod=dm-5588
Ja buduje na podobnej ten właśnie projekt.
A wymiary działki mam 20 wjazd. 16 tył, boki 37,5 i 35

dominikams
24-08-2005, 07:45
Bierz działkę i się nie zastanawiaj. Możesz mieć dom w kształcie litery L, bo piszesz, że z jednej strony nie ma skosu. Ja właśnie staram się o działkę o szer. 18 m, i wcale nie uważam, że będzie za wąsko (projekt jest juś prawie zrobiony - wyszedł całkiem fajny domek, prawie w kwadracie, garaż z przodu z pokojem nad garazem). Dużo miejsca za zaciszny (oddalony od ulicy) ogród z tyłu. Dom nie jest mały.

Na twoim miejscu spróbowałabym sobie to rozrysowac na papierze - nam to duzo dało, kombinowalismy też z dostosowaniem/przerobieniem niektórych gotowych projektów - tak tylko, żeby się zorientować, co da się zrobić na danej powierzchni.

Powodzenia!

tczarek
24-08-2005, 07:54
Napewno znajdziesz projekt na taką działkę. Przy tej ilości na rynku nie ma problemu. Jeśli ta działka podoba Ci się i jest ok z papierami to kupuj bez zastanawiania się.

kaskaa
24-08-2005, 09:09
Uwaga 3 m obowiązują jak ściana nie ma okien (ewentualnie luksfery). Ściana z oknami musi być w odległości 4m. 14-2x4=6 - nie będzie łatwo. Odradzałabym taki pomysł.

kaskaa
24-08-2005, 09:13
I jeszcze jedno. Sprawdź, jaki procent działki może być przeznaczony pod zabudowę (ile ma pozostać czynną biologicznie) bo działka ma coś około 700m2.

adrian
24-08-2005, 09:29
:D
Ehhh, chciałbym mieć 19m, a nawet 14m szerokości działki :lol:

Ja mam niecałe 13m (na szczęście na 44m). A buduję na niej dzięki temu, że dom nie musi miec okien z każdej strony, a jeżeli ich nie ma to min odległość spada do 3m, a za zgodą sąsiadów nawet do 1.5m. Mi nie przeszkadza jeżeli ślepą ścianę będe miał blisko granicy. Sąsiadowi też nie - bo wyraził mi na to zgodę.
W związku z tym mógłbym tam wcisnąć 7.2m szerokości domek. Wciskam 6.2m - znalazł się nawet odpowiedni projekt gotowy.

Dorro
24-08-2005, 09:58
Dzięki serdeczne za wszelkie porady i projekt domku;) W tej chwili pozostaje jeszcze pytanie, jak dużą odległość muszę zachować od drogi (od skosu), ktorej nie ma w planie bo właściwie takowy nie jest jeszcze zatwierdzony, ale jest ona w projekcie planu zagospodarowania. Czy jest to 4 czy 6 m? Już zrobiłam wywiad w urzędzie i u projektanta i dostałam dwie różne odpowiedzi... Podobno decyzję wydają na podstawie mapki, na której w tej chwili nie ma naniesionej drogi, więc byłoby to liczone jak sasiedztwo z sąsiadem, a z drugiej strony w projekcie planu ona już jest, więc 6 metrów obowiązkowo, a wiadomo, że na tej szerokości działki to bardzo dużo. I bądź tu człowieku mądry! Dziś pójdę do urzędu pomęczyć ich jeszczę trochę, oby znów info nie było sprzeczne. Nie wiecie jak to jest z tymi odległościami?

rro
24-08-2005, 10:36
Pierwsze co należałoby zrobić to wystąpić o warunki zabudowy albo wypis z planu zagospodarowania. Bedzie sprawa jasna bo urząd jednoznacznie napisze o tych odległościach.

kaskaa
24-08-2005, 10:37
Nieprzekraczalną linię zabudowy uchwala gmina (u mnie w zleżności od tego czy to droga gminna, powiatowa czy jakaś inna są różne odległości).
W swojej gminie powinnaś otrzymać informację.
Zostaw sobie trochę miejsca z przodu, żebyś miała gdzie zaparkowac przed domem (i twoi goście też)

Gosias
24-08-2005, 11:19
Ja mam działkę 13 szer i 57 długości - właśnie kończą mi więźbę. Miałam ten sam dylemat - najpierw wystąpiłam do urzędu o warunki zabudowy. Okazało się po 2 miesiącach czekania, że na tak wąskiej działce może być jedynie zabudowa bliźniacza - czyli jedna ślepa ściana w granicy działki sąsiada. Po konsultacji z architektem okazało sie, że można znaleźć całkiem fajne rozwiazania. Kupiłam -i dziś jestem najszczęśliwszym człowiekiem. Co prawda robiliśmy projekt indywidualny, ale dom wyszedł super ( już stoją mury). 7 metrów od bramy wjazdowej, szerokość domu - 8,5 metra a za domem...... enklawa spokoju - czyli ogród. Ślepa ściana - moim zdaniem - nie stanowi problemu - dom można doświetlić większą ilością okien ( ja mam 2 wykusze ) i luksferami na ślepej ścianie. Powodzenia.

Dorro
29-08-2005, 22:49
Decyzja podjęta - kupujemy:) Już podpisana umowa przedwstępna i dopiero teraz emocje opadły, bo z tą miną, na której właściciel miał siedzieć, to nie do końca się zgadza. Okazało się, że ja z mężem nie jesteśmy jedynymi osobami, które są zainteresowane zakupem tej działeczki i naprawdę mało brakowało, żeby ktoś sprzątnął nam ją sprzed nosa. Kupiliśmy drożej niż była cena wyjściowa, a myśleliśmy, że uda się coś utargować. Teraz będziemy zamawiać projekt indywidualny i starać się o pozwolenie jak najszybciej, by wykorzystać brak planów zagospodarownia przestrzennego, a tym samym zachować 4 metry od drogi, która dopiero widnieje w projekcie (a więc formalnie jeszcze jej nie ma).
Jeszcze raz wielkie dzięki za miły odzew:)

Mushasi
29-08-2005, 23:03
Moja działka ma 17m szerokości i 22m długości a dom ma 12,44 na 7,90 w obrysie zewnętrznym .
w skład tego w chodzi salon 28m2 zaadaptowany na gabinet garaż 16,5 kuchnia 11m2 połaczona z salonem jest i kominek i inne wodotryski
w sumie mam prawie 160 m2 powierzchni zagospodarowanej do ostatniego centymetra.

Dorro
31-10-2005, 18:29
Projekt wybrany: http://www.projekty.murator.pl/projekt.htm?IdProjektuD=265&IdKolekcji=21&action=showProject&ver=mirror

Podaję linka, być może przyda się komuś kto również chce wybudować dom na tak wąskiej i ,co gorsze, zwężającej się działce. Projektem jesteśmy absolutnie zachwyceni. Podaję też linka do właśnie rozkręcającej się wymiany zdań na temat tego projektu. http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=58020