PDA

Zobacz pełną wersję : malowanie mieszkania po raz pierwszy



23-08-2005, 22:19
mieszkanie obecnie mam wygipsowane nie malowane. Kolega malarz
powiedział mi że mieszkanie po raz pierwsz nalezy pomalowac na biało
i dopiero wtedy pokryc sciany kolorem. Ktos innny poradził mi żeby te
wygipsowane sciany gruntowac i od razu pomalowac na kolor.
Czym najlepiej pomalowac sufit jaką farba czy sa jakieś specjalne słyszałam że kolorowy sufit zmniejsza wizualnie pomieszczenie.
Proszę mi poradzić. :-?

SławekD
24-08-2005, 06:14
Mogę coś podpowiedzieć jeśli chodzi o gruntowanie. Właśnie o tym rozmawiałem z wykonawcą tynków gipsowych i kategorycznie odradzał gruntowanie emulsjami typu unigrunt. Może i faktycznie ściana nie pije tyle i farby mniej idzie ale ściana przestaje oddychać i zanika jej walor regulacji wilgoci w pomieszczeniu. Do mnie to przemawia i gruntuję farbą rozcieńczoną wodą. Co do koloru trudno mi się wypowiedzieć bo pierwsze malowanie domu będzie na biało - sadzę że łatwiej zrobć wyprawki a mamy małą dzidzię :D więc są one nie uniknione.

aru
24-08-2005, 08:15
np:

http://grunty.atlas.com.pl/doc_karta.php?title=ATLAS+UNI-GRUNT&u=FD8FE10315B640E6C1256CFE00232DF7

czyli chyba bajki z tym nieoddychaniem ścian

krzysztofh
24-08-2005, 13:30
Polecam na pierwsze malowanie śnieżkę grunt. Przyzwoita farba gruntująca, po której ściana jest przynajmniej biała i wyrównuje różne odcienie tynku po zacieraniu. Warto ja odrobinę rozcieńczyć wodą ale niewiele. Łatwiej sie maluje i nie pozostaje baranek na ścianie po wałku.

Marek30022
24-08-2005, 14:38
Moi fachowcy zalecili gruntowanie tynków cementowo-wapiennych farbą pn. Jedynka. Łazienki i kuchnia Dulux przeznaczony do tych pomieszczeń. Pozostałe pomieszczenia Dylup.

nurni
24-08-2005, 15:37
Grunt Śnieżki lekko rozcieńczony. Nadaje jednorodną strukturę powierzchni, zwłaszcza, że u mnie są połączenia K-G i tynków cem-wap.
Ale trzeba przyznać, że gruntowanie nie idzie szybko i jest dość pracochłonne, zwłaszcza na tynkach cem-wap. Ale jak potem próbowałem drugi raz po wyschnięciu to idzie jak burza, czyli malowanie właściwe będzie szło szybko.

Pozdrawiam

tom soyer
24-08-2005, 17:39
sprobujcie grunt sniezki pomalowac duluxem. szczegolnie na gipsie. powodzenia.

odradzam takze unikanie gruntow jesli ktos bedzie malowal gesta farba (ktorych w dodatku nie wolno rozrzedzac).

jesli nie gruntuje sie sama farba to powinno sie uzywac gruntow tej firmy co farba. Nie jestem malarzem ale to spostrzezenia z moich praktycznych doswiadczen.

nurni
24-08-2005, 18:51
sprobujcie grunt sniezki pomalowac duluxem. szczegolnie na gipsie. powodzenia.
Dlaczego ?
Pytam bo będę miał kilka takich miejsc, jeśli w końcu nie zdecyduję się na wszystko Śnieżki :wink:

Pozdrawiam

tczarek
25-08-2005, 07:18
Moi fachowcy od malowania gruntowali ściany unigruntem. Potem malowane było farbami Nobilesu. Po roku czasu jest ok.
Ważna sprawa jest taka, aby pierwszy raz po tynkowaniu przemalować ściany pędzlem. Spowoduje to strącenie niepotrzebnych cząstek piachu itp. które zostają na tynkach cementowo wapiennych.

rafallogi
25-08-2005, 09:26
Fachowcy Atlasa sami przyznają, że unigrunt nie jest dobrym rozwiązaniem jako grunt pod farbę. http://dziennik.dziennikbudowy.pl/Ekspres.nsf/n/E362DAE74592D24AC1256C0F003082EE?OpenDocument&View=sn&Cat=np_Roboty malarskie&Count=10 Emulsja gruntująca powinna być rozcieńczona wodą 1:1. Przy nieumiejętnym nakładaniu po ostatecznym wymalowaniu powstają przebarwienia i świecące plamy (nierównomierne nałożenie gruntu lub nałożenie gruntu nierozcieńczonego, co powoduje powstawanie warstwy gruntu tzw. filmu). Najlepiej zastosować jako grunt rozrzedzoną farbę finalną lub grunty producenta farby. Wiadomo koszta- każdy stara się zrobić dobrze i nie chce przepłacać, dlatego często stosuje się śnieżkę i wg. mnie lepszą ekonowinkę z 20% dodatkiem wody.
Sufity u mnie pomalowane będą na biało (w łazience chyba jedynie lekki kolor) i dodatkowo 10cm ściany tuż przy sufitach, by ukryć niewielkie nierówności sufitu, dalej będą kolory.
Mam wszędzie gładzie i po odpyleniu ścian gruntuję je rozcieńczoną, wspomnianą ekonowinką. Wychodzi b. ładnie. Na to będzie Dulux.

SławekD
25-08-2005, 09:40
Fachowcy Atlasa sami przyznają, że unigrunt nie jest dobrym rozwiązaniem jako grunt pod farbę. http://dziennik.dziennikbudowy.pl/Ekspres.nsf/n/E362DAE74592D24AC1256C0F003082EE?OpenDocument&View=sn&Cat=np_Roboty ....
Popieram w 1000%. Bardziej mnie przekonuje ten artykuł niż informacja na stronie atlasu o produkcie która mówi że ....Po wyschnięciu jest bezbarwna i przepuszcza parę wodną....
Dla porównania gazociąg z pcv też przepuszcza gaz ale jest to 0.0000000001 m3/rok, ale jest :wink:....podbobnie będzie z uni-gruntem

pstryna
25-08-2005, 09:51
na tyniu cementowowapienne i gipsy dalem unigrunt rozcienczony z bialym dekoralem akrylitem W. po tym juz sam akrylit w raz i dopiero kolor 2 razy.
aby farby sie siebie trzymaly podklad musi byc odpowiednio silnie zwiazany z podlozem wiec nie ma co oszczedzac na podkladzie. musi to byc silna farb. u mnie kolor to Beckers.

KamaG
24-11-2010, 14:13
odświeżę temat zapytując: jakie są obecnie "jedynie słuszne" rozwiązania ;) i tendencje? czym gruntować pod farby lateksowe?

redpradnik
24-11-2010, 15:48
odświeżę temat zapytując: jakie są obecnie "jedynie słuszne" rozwiązania ;) i tendencje? czym gruntować pod farby lateksowe?

Wymalowalem cały dom nobilesem lateksowym a pod spod dałem sniezke grunt - zajebista sprawa

cichociemny82
24-11-2010, 17:24
jak pomalujesz sufit na ciemno i będziesz miał do tego ciemnął podłoge to wnętrze wyda sie klitką. jak zrobisz ciemny tylko sufit efekt będzie nieco lżejszy ale i tak ci nie radze tak robić ;] lepiej machnij najpierw całość na biało a potem baw sie kolorami, tak jak powiedział twój kolega malaż.

KamaG
24-11-2010, 22:02
Wymalowalem cały dom nobilesem lateksowym a pod spod dałem sniezke grunt - zajebista sprawa
redpradnik rozumiem, że gruntowałeś tylko śnieżką, czy jeszcze wcześniej zagruntowaliście ściany jakimś unigruntem lub innym podobnym środkiem? mnie poradzono żeby najpierw pomalować BEM-gruntem
http://www.bem.pl/fotki/zdj1_7_14564.jpg
a potem pod farbę śnieżka "barwy natury" z teflonem dać grunt śnieżki pod farby lateksowe
nie wiem, czy to nie przesada, łapska mnie bolą od machania wałkiem :(