PDA

Zobacz pełną wersję : Wkładka kominowa dla kotła z zamkniętą komorą spalania.



cz
02-12-2002, 07:32
Cześć!
Jaką wkładkę kominową należy zastosować dla kotła z zamkniętą komorą spalania. Instalator zaproponował pojedynczą wkładkę, a z przestrzeni wokół niej ma być zasysane powietrze. Czy ktoś stosuje takie rozwiązanie? U mnie kocioł będzie w piwnicy, długość komina około 12 metrów.

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: cz dnia 2002-12-02 08:33 ]</font>

wojptak
02-12-2002, 07:45
Lepszym, ale droższym, rozwiązaniem jest zastosowanie wkładu dwupłaszczowego. Zaproponowane rozwiązanie może spowodować częste zabrudzenie kotła (kurz i piasek sypiący się z zaprawy murarskiej).
Ale musisz sprawdzić jaka jest maksymalna dopuszczalna długość przewodu kominowego dwupłaszczowego.
U mnie przewód dwupłaszczowy o średnicy 65/105mm mógł być maksymalnie długi 4 m ale każde kolano skraca tą długość o 0.85. Osobne przewody spalinowy i powietrzny o większej średnicy (nie pamiętam jakiej chyba 80mm mogły być długie 20m). Dlatego też w samym kominie dałem przewód dwupłaszczowy o średnicach 85/120, dwa kolana i długość komina ok. 5m i jak na razie wszystko działa poprawnie.

hugo
02-12-2002, 07:47
Kociołki z zamkniętą komora spalania musza mieć dwa przewody kominowe (rura w rurze, lub oddzielnie ale dwie), pojedyncza wkładka to chyba jedna rura tak to zrozumiałem.

wojptak
02-12-2002, 07:57
Są tacy instalatorzy (mi tak proponowali) aby dać jedna rurę spalinową a powietrze niech sobie ciągnie z przestrzeni miedzy ściankami komina a rura spalinową a tylko od samego komina do pieca dać podwójną rurę.

Octavian
02-12-2002, 08:25
Myślę że najlepiej zastosować rozwiązanie firmowe. Przynajmniej będziesz miał spokojną głowę. Poza tym jak zrobisz pojedynczą rurę to jak mówi Wojptak możesz mieć niespodzianki. Do tego dochodzi zasysanie powietrza z pomieszczenia czyli odpowiednia pojemność tegoż pomiesczenia i nawiew świeżego powietrza.
pzdr

Wladek
02-12-2002, 11:59
Takie rozwiązanie ma w swojej ofercie wiele firm np.: Vaillant.
http://www.vaillant.pl/mat_proj/MP1b%20przewody.pdf
Pozdrawiam