PDA

Zobacz pełną wersję : Jak obudować płytą GK stelaż do WC?



mzawadzk
24-08-2005, 08:59
Jak to zrobić?
Jakie duże wyciąć otwory do przycisku spłuczki i śrub mocujących?
Czy przykręcać płyty bezpośrednio do stojaka (wiercić w nim dziury?), czy najpierw przykręcić profile?

Mam stelaże SANIT i 0 wiedzy :)

PANTHER
24-08-2005, 10:23
U mnie obudową stelaża zajął się człowiek, który kładł płytki.

mzawadzk
24-08-2005, 10:25
Super odpowiedź, dzięki. :cry:

Zbyszek_S
24-08-2005, 14:55
Jak to zrobić?

Trochę za moło informacji podajsz - czy stelaz bezie na równo ze ścianą? czy raczej będzie wystawał tworzac półkę? Narozny czy mocowany do prostej sciany? Przyłacze do wody i odprowadzenia scieków masz czy zamierzasz robić? Napisz cos więcej.

Jakie duże wyciąć otwory do przycisku spłuczki i śrub mocujących?

To zalezy od przycisku - jesli go juz kupiłeś to sprawdż czy jest on montowany na ramce (u mnie w gebericie tak było) - jesli tak to wewnetrzne rozmiary ramki okreslaja wielkośc otworu.
Nie bardzo rozumiem o jakich śrubach mocujących piszesz - do mocowanie przycisku spłuczki? Tam raczej nie powinno byc śrub - np. w Gebericie sa na prostych zatrzaskach macowane do ramki, a sama ramka macowana jest w sprytny i prosty sposób do zbiornika spłuczki i całośc tego mocowanie miesci sie w otworze ramki - wiec nic dodatkowo nie trzeba wiercić. Ale moze masz inny system więc sprwdż jak to wygląda. Powinienes mieć też instrukcje montażu przy stelażu i przy przycisku.

Czy przykręcać płyty bezpośrednio do stojaka (wiercić w nim dziury?), czy najpierw przykręcić profile?

Ja osobiście przymocowałem płyty bezpośredni do stelaża i z tego co widziałem w Przewodniku Budowlnaym i Muratorze tak sie to robi. Trzeba było nawiercić dziury (nie pamietam średnicy wiertła, ale była mała chyba 1 lub 1,5 mm) bo stal stelaza była za twarda dla wkretów. Profile dawałem tylko na podłogę pomiędzy nogami stelaża aby płyta była pewnie przymocowana, ale to i tak na zapas bo rozstaw nóg stelaża nie jest duzy i płyta nie ugina się, poza tym była poprzeczna belka z mocowaniem odprowadzenia do kanalizacji i mocowanie do niej w zupełności wystarczało do usztywnienia płyty u dołu.
U mnie płyty położone na stelazu są także przymocowane do profili ściennych i w jednym wypadku tworza płaska ściane, a w drugiej lazience na bazie stelaża i profili zrobiona jest półka.

Zrobiłem samodzielnie 2 zabudowy u siebie w domu i działają bez problemu od 2 lat.

pozdrawiam
ZS

mzawadzk
24-08-2005, 15:01
Dzięki za pomoc.

Stelaż ma wystawać tworząc półkę, jest już zamocowany do ściany i do podłogi (pod wylewką), woda i kanaliza podłączona.

Śruby mocujące do muszli - o to mi chodziło.

Zbyszek_S
24-08-2005, 15:36
OK, rozumiem

Otwory do mocowania muszli - średnica na pewno nie mniejsza niż sruby :) - można zrobic otwory wiertłem, a potem nożem czy pilnikiem wyszlifowac do odpowiedniego rozmiaru, tu nie trzeba sie przejmowac, jak beda za duże bo i tak przykryjesz je płytką, a na to jeszcze muszla

Otwór do kanalizacji - najlepiej odmierzyć od fabrycznej rury kanalizacjnej do przyłaczenia WC która jest ze stależam - masz Sanity więc powinna byc taka rura w komplecie (oczywiście rozmiar rury odmierzyc od strony wylotu do kanalizacji, a nie podłaczenia muszli)

Otwór do spłuczki - pisałem wczesniej

Otwory w płycie wykonaj przed przykręceniem płyty do stelaża. Jesli będzie to półka to wydaje mi się ze bez problemu możesz "na sucho" przymiezyc te płytę i sprawdzić poprawnośc trasowania otworów.

Woda i przyłacze kanalizacyjne - podłaczyć do stelaża przed połozenim płyt G-K (trywialne, ale nie dla wszystkich moich znajmoch oczywiste ...)


co do całości to nie wiem jaki układ tej pólki ma być, ale opisze Ci jak u mnie zrobiłem:

1. zamocowalem stelaz WC i podłaczyłem przyłacza - wode i kanalizację
2. wykonaem z profili konstrukcję półki, która jest szersza i wyzsza niż sam stależ (stelaż Wc jest niejako obudowany półką) i zamocowałem do sciany i podłogi sprawdzjąc poziom i równoległość/prostopodalość do stależa WC
3. odmierzyłem płyte, przyciąłem na wymiar i natrasowałem otwory wymagane przez stelaż (spłuczka, mocowanie miski, kanalizacja)
4. sprawdziłem trasowanie czy jest zgodne z rzeczywistością i zrobiłem otwory
5. sprawdizłem "na sucho" z przystawiona płytą, mocując muszlę WC, czy śruby mocujące muszle sa wysuniete na odpowiednią długośc - nie za mało i nie za duzo (o tym ponizej) oraz docięłem rure łącząca muszle z odprowadzeniem kanalizacji - o tym tez poniżej
6. po sprawdzeniu zamocowałem płytę przykręcając ja bezpośrednio do stalaża (nawiercalem otwory dla wkretów) i konstrukcji z profili tworzacych półkę
7. połozyłem płytki

W całym montazy były 2 krytyczne miejsca:
4. trasowanie otworów co by były zgodne ze stelażem i nie za duże - tu najlepiej 5 razy sprawdzić
5. prawidlowe docięcie rury łaczącej miskę i odprowadzenie kanalizacji - tu musiałem uwzględnić grubość płytek i zaprawy (musiałem uzywac cały czas WC i nie mogłem czekac na połozenie płytek) oraz odpowiednie wysuniecie śrub mocujacych miskę - trzeba je wkecić na tyle do stelaża aby nie wystawałay za daleko (bo nie bedzie sie dało zalożyć osłon srub po przykreceniu muszli) ani za malo (bo nie bedzie sie dało w ogole przykręcić muszli) - tu trzeba uwzględnic grubośc płytki i zaprawy. Najlepiej kilka razy to sprawdzić montując muszle "na sucho" przed przykreceniem płyty dodając dotakowe milimetry na płytki i zaprawę.


ZS
3.

mzawadzk
24-08-2005, 15:42
O cholipa, ale ja w ogóle nie mam jeszcze muszli! :o

Myślałem, że muszlę to sobie przykręce na sam koniec...

Dzięki za wszystkie rady!