PDA

Zobacz pełną wersję : ocieplenie starego domu



marcinno76
24-08-2005, 09:49
Chciałbym ocieplić stary dom. Zbudowany jest z drewna. Nie ma podpiwniczenia. Może ktoś z Państwa ma podobny problem. Wsumie mam do wyboru styropian lub wełnę. Co jest lepsze? A może są inne mozliwości ocieplenia?

Mohag
24-08-2005, 13:46
Na domy szkieletowe drewniane, najlepszy jest siding. Ale jezeli wyglad sidingu komus nie odpowiada, to zostaje welna + siatka i na to tynk :wink:

Na forum Klubowym, jest Klub Drewnianego Szkieletu :wink: wlez sobie tam i poczytaj, jest duzo przydatnych wiadomosci zwiazanych z drewnianymi domami.

jprzedworski
24-08-2005, 14:50
Siding to nie jest ocieplenie, tylko zewnętrzna warstwa okrywająca ocieplenie. Najlepiej dać wełnę, na to wiatroizolację (folię paroprzepuszczalną) a na to co komu najlepiej pasuje - deski, siding. Ale to rozważania ogólne. Trzeba poznać konstrukcję ściany, czym już jest izolowana, czym pokryta itd.

Mohag
24-08-2005, 15:06
sorry, chodzilo mi o siding z welna mineralna, jak juz drewniany to moze w tym samym stylu :wink:

jprzedworski
24-08-2005, 15:41
Jasne. I rzeczywiście dział budownictwa szkieletowego to dobre miejsce informacji.
Pozdrawiam.

jprzedworski
02-09-2005, 09:52
To ja jeszcze dodam temat do przemyślenia. Przypadek nie mój, ale ...
Dom drewniany, budowany przed wojną. Kolejno docieplono wszystko, została podłoga parteru. Wygląda to, jak na rysunku. Zrywanie podłogi nie wchodzi w grę, ale można się wczołgać pod budynek i coś między legary powtykać. Pomysł jest, aby zrobić to podobnie do ścian. Paroizolacja już jest (papa), między legary wełnę (jaką? - twardą, miękką?) i na to wiatroizolacja. Kontaktu z gruntem to nie ma, a przewiew jest - fundament ma przerwy, przez które można się dostać pod budynek. Liczę na opinie.

http://przedworski.waw.pl/files/Podloga.jpg

jm1964
25-09-2005, 22:29
Rysunek jest prawie także mój - mam podobny problem, z tym, że podłoga jest wyłącznie z desek. Zastanawiałem się nad ułożeniem 2 x 5 cm wełny pomiędzy belkami z uzyciem metody "czołganie przez pełzanie". Trochę się obawiam gryzoni - podejrzewam, że wszystkim okolicznym myszom byłoby tam bardzo miło i ciepło :D co sądzicie o zabezpieczeniu tego od spodu siatką stalową np. Rabitza?

pitbull
26-09-2005, 11:39
Moze lepiej byloby zastosowac styropian mocowany mechanicznie do spodu desek, pomiedzy belkami. ew zaciagniety siatka i klejem.

jm1964
26-09-2005, 12:41
Tam jest ok. 40 cm przestrzeni pomiędzy podsypką a legarami. Już walki na sucho z wełna i ew. siatką wydają się rodem z cyrku Staniewskich. Na mokro odpada. Myslałem jeszcze o bezczelnym zasypaniu całej dziury keramzytem, ale nie wiem jak wtedy będzie wygladała wilgotność całej tej wypełnionej przestrzeni - czy hamując cyrkulację nie zawilgocę podłóg.
Czy ktoś ćwiczył coś takiego?
Podsumowując za technicznie realne uważam 3 metody:
1/ ocieplenie wełną pomiędzy legarami + ew. siatka na myszy :D (w tej sytuacji pozostawienie otworów wentylacyjnych pod ocieploną podłogą i swobodnej cyrkulacji przez ciepłą połowę roku)
2/ zasypanie keramzytem całej przestrzeni podpodłogowej (co wtedy z przewietrzaniem?)
3/ ordynarne zerwanie podłóg i ułozenie po ludzku zgodnie z dzisiejszą sztuką (jak wtedy wykonać izolację ścian funadamentowych i pod podłogą, jak to połączyć?)
W każdym przypadku pozostaje problem prawidłowej izolacji poziomej.
Obecnie w ścianach fundamentowych i pomiedzy nimi jej nie ma. Przestrzeń podpodłogowa w ciepłej połowie roku się wietrzy i problemów z podłogami za ostatnie 100 lat prawie nie odnotowano.
Gorzej jest ze ścianami fundamentowymi - podwaliny mi nieco tu i tam zeżarło... Za miesiąc mam spotkanie z przedwojennym cieślą i do tego czasu muszę się dowiedzieć czego chcę :lol: :roll:

Ryszard1
26-09-2005, 19:51
Taka wiszaca podloge mozna ocieplic zrywajac stara i :
- polozyc folie budowlana na grunt celem izolacji od wilgoci gruntu,
- miedzy legary rozwiesic folie paroprzepuszczalna, kierunek przewodzenia folii w dol,
- na ta folie, miedzy legarami wcisnac welne mineralna, (od spodu podtrzymuje ja folia),
- z wierzchu przykrywamy folia paroizolacyjna,
- na to przybijamy deski podlogowe.

Wazne jest zeby welna byla otulona folia, aby nie pylila, nawet pod podloge. Gryzonie niechetnie mieszkaja w welnie, lubia natomiast styropian.

Jezeli ktos bylby zmuszony dac izolacje "od spodu" to mozna wymierzone pasma welny owinietej folia paroprzepuszczalna wcisnac miedzy legary. Dla pewnosci aby nie opadla na grunt mozna rozpiac drut, a jezeli to niemozliwe to poukladac np paski styropianu lub jakis inny material izolacyjny, np plastykowe puste butelki po wodzie.

Oba sposoby sprawdzilem praktycznie przy izolacji podlogi w swoim domku letniskowym :
http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?p=854894#854894

Dominik!
23-11-2005, 16:32
Ja ćwiczyłem taki temat: czpłganie przez pełzanie :evil: :evil:
powiedziałem sobie, że zrbię to sam - i to był błąd!
Bardzo niewdzięczna praca. Polecam jedynie twardą wełnę w płytach - z miękką sobie nie poradzisz. Oczywiście od góry (czyli nad wełną) folia poroizolacyjna. Nie zatynkowany styropian mógłby po jakimś czasie się utleniać, a nie życzę nikomu 2 razy robić coś w takiej "klaustrofobicznej" przestrzeni.

madarka
23-11-2005, 18:22
a nie mozna byloby zrobić tak:
1. na spód folia budowlana
2. izolacja paroprzepuszczalna w dół
3. bez legarów, tylko twarda wełna
4. na wełnę folia budowlana
5. jastrych i wykończenie podłogi
????
co o tym myślicie?
czy musi być przewiew pod podlogą, przecież otwory w fundamencie mozna zamurować????? proszę o rady
nie chcę mieć podłogi z desek ze szczelinami. chyba że lepiej byloby mieć deski i na nich robić posadzki??? chcę mieć ogrzewanie podlogowe zaznaczę :)

Ryszard1
23-11-2005, 21:27
...czy musi być przewiew pod podlogą, przecież otwory w fundamencie mozna zamurować????? proszę o rady
nie chcę mieć podłogi z desek ze szczelinami. chyba że lepiej byloby mieć deski i na nich robić posadzki??? chcę mieć ogrzewanie podlogowe zaznaczę :)
- pod podloga dac lepiej chocby maly przewiew, bedzie lepsze wietrzenie legarow,
- nie wolno zamurowywac otworow w fundamencie, sa nawet wzory na minimalna powierzchnia okienek wentylacyjnych,
- ogrzewanie podlogowe lepiej sie sprawuje przy plytkach na podlodze niz drewnianej. Moze pomyslec o takiej konstrukcji podlogi,

Ryszard1
23-11-2005, 21:35
Ja ćwiczyłem taki temat: czpłganie przez pełzanie powiedziałem sobie, że zrbię to sam - i to był błąd!
Bardzo niewdzięczna praca. Polecam jedynie twardą wełnę w płytach - z miękką sobie nie poradzisz. Oczywiście od góry (czyli nad wełną) folia poroizolacyjna. Nie zatynkowany styropian mógłby po jakimś czasie się utleniać, a nie życzę nikomu 2 razy robić coś w takiej "klaustrofobicznej" przestrzeni.
Mozna przygotowac takie gotowe wymierzone kawalki welny owiniete i oklejone folia paroprzepuszczalna ktore nastepnie wczolgujac sie wciskamy miedzy legary od spodu. Do takich pakietow mozna uzyc welny miekkiej nie trzeba jej tak dokladnie docinac.
Od spodu mozna je czyms podeprzec, np ukladajac jakiec elementy z tworzywa sztucznego, bo nabijanie od spodu siatki lub drutu byloby trudnowykonalne,

madarka
24-11-2005, 12:13
[quote=madarka]
- pod podloga dac lepiej chocby maly przewiew, bedzie lepsze wietrzenie legarow,
- nie wolno zamurowywac otworow w fundamencie, sa nawet wzory na minimalna powierzchnia okienek wentylacyjnych,
- ogrzewanie podlogowe lepiej sie sprawuje przy plytkach na podlodze niz drewnianej. Moze pomyslec o takiej konstrukcji podlogi,

OK. ja chce na czesci powierzchni panele (takie na ogrzewanie podłogowe) a na czesc plytki. Legary juz wynioslem z domu :) wiec chyba bede musial przyniesc je spowrotem skoro ma byc przestrzen pod podloga.
a nie moglbym poprostu wyrzucic legarow, zamurowac otwory, wsypac warstwe piasku (zaizolowac oczywiscie ladnie) i zrobic normalna betonowa podloge na ktorej bede mial plytki i panele z podlogowka?
obecnie podloga mojego domu to jeden wieli kwadrat 9 na 9 metrow bez scian dzialowych wiec latwo moglbym sobie taka podloge wylac.
prosze o rady. dzieki