PDA

Zobacz pełną wersję : Piwnica jako zródło piachu



musta
24-08-2005, 10:32
Tak sobie mysle jeszcze przed wybraniem projektu czy robic go z piwnica.

Mam dzialke na ktorej pod humusem jest piekny czysty piach (trzeba go nawet pilnowac bo przyjezdzaja samochodami i go kradna na budowy :-)

niedaleko stoi dom rodzicow ktory ma piwnice nie izolowana niczym (ma 90lat) i nigdy nie byla zalana.

wszyscy pisza zeby robic dom bez piwnicy a zdrugiej strony ze ciagle przywoza jakies ciezarowki piachu.

Moze sensownie jest wykopac dol na piwnice i uzyskany piach wykorzystac na obsypanie fundamentow oraz na podklad pod 200 m2 kostki? Do tego mam niewielki spadek na dzialce i wypadalo by jedna czesc domu podniesc o 70cm.Wiec moze piwnica przynajmniej pod czescia budynku jest sensowna?

Moze wtedy wyjdzie to bardziej oplacalnie niz dowozenie piachu kamazami? Ile moze kosztowac wykopanie m3 piachu a ile jego zakup vs. dowiezienie? (Piaseczno)

kaskaa
24-08-2005, 11:20
Koszty piachu i transportu są znikome w stosunku do kosztów wykonania samej piwnicy. Piwnicę należy traktować jako jeszcze jedną kondygnację. Zastanów się czy chcesz mieć piwnicę. Jeśli tak, to oczywiście można wykorzystać ten piach.
Jeszcze jedno - spotkałam się z informacją, że bardziej skomplikowane jest wykonainie piwnicy pod częścią domu niż pod całym.

rafałek
24-08-2005, 11:48
Koszty kosztami, ale ja mam lekkiego kaca, że nie zdecydowaliśmy się na piwnicę - choćby małą pod garażem. Inna sprawa, że jeśli by byłą to by już nie było pieniędzy których teraz i tak brakuje. :cry:

musta
24-08-2005, 11:54
To prawda. Tez tak slyszalem tylko poboje znalezc rzeczywiste wyliczenia.

Piwnica moze kosztowac tyle co m2 domu. Ok, ale chyba m2 w stanie surowym? Brak instalaci i elektryka w stanie podstawowym

na zdrowy rozum to koszt pownicy powinien byc wiekszy o koszt stropu nad piwnica, scian piwnicznych i jakis schodów. No bo posadzka gruncie ''spada'' do piwnicy a koszt wykopu balansuje brak dowozenia piachu.

musta

Uszaty1973
24-08-2005, 11:56
Ja też się nie zdecydowałem na piwnicę, ale u mnie sąsiedzi co mają piwnicę co roku mają w niej wodę.
Piwnica to jest super sprawa na ciepłe lato, a cały rok można w niej mieć spiżarkę.

Pawson
24-08-2005, 11:56
nie rozumiem stwierdzenia "wszyscy odradzaja" ...

wydaje mi sie ze piwnica sie zawsze przyda i jak jest mozliwosc to trzeba robic .. wiadomo ze jej zrobienie kosztuje i chyba to jest jedyny rozsadny argument przeciw piwnicy.

Ja mam pod czescia domu i nie zaluje ... chociaz oczywiscie kosztowala. Jednak u mnie (a pewnie i u innych tez) koszt 1m2 powierzchni piwnicy i tak wychodzi duzo taniej niz 1m2 pietra/parteru. wiec warto tam przeniesc czesc rzeczy - u mnie kotlownie i graciarnie...

musta
24-08-2005, 12:08
Chcialbym aby nie przerodzilo sie to w kolejna dyskusje o sensie posiadania piwnicy.

Potrzebne sa tylko koszty aby mozna bylo na chlodno rozwazyc czy jest makabrycznie drozsze czy dopuszczalnie drozsze. Oczywiscie dla mnie.

np nie wyobrazam sobie hydrofora na parterze - to strasznie halasuje. Ale ile musze za to zaplacic? albo maly warsztacik stolarski - takie mam hobby - jasne moge sobie strzelic domek ogrodowy ale on tez kosztuje.

wszystko na tym swiecie kosztuje tylko musze zobaczyc czy mnie stac

musta

Tomik_B
24-08-2005, 12:24
Weź pod uwagę, jaką ilość piachu możesz uzyskać z wykopów, a ile potrzeba na obsypanie fundamentów i podniesienie terenu. Bo może się okazać, że i tak jest go zbyt mało.

Janussz
24-08-2005, 19:49
Pod domem mam piwnicę. Pod "biurowcem" firmy też mam.
Teraz szykuje mi się budowa nowego domu i nie ma argumentów na to żeby nie było pod nim piwnicy. A koszt? Dodatkowy metr ściany w pionie i dwie godziny pracy koparki. Koszt stropu? Policzcie ile kosztuje podłoga na gruncie i porównajcie z kosztem stropu nad parterem.

musta
25-08-2005, 11:45
No własnie - jak to porównac?

luiczby, liczby, liczby... parafrazujac Shakespeare'a

Bonzai
25-08-2005, 13:21
Koszt piasku z transportem to od 150 do 200zł ( jedna wywrotka ). Nie przypuszczam że będziesz potrzebował tyle ziemi aby skompensowało się to z kosztem piwnicy.
Mi wybili piwnicę z głowy. Na szczęście na etapie wybierania projektu. Chyba taniej jest wybudować dom z dodatkowym pokojem (ja go nazywam gospodarczym) niż budować piwnicę.

musta
25-08-2005, 13:46
a ile m3 piachu whodzi na wywrotke?


ja tez nie jestem przekonany do tej piwnicy - tylko nie chcialbym potem wydac kasy na piach jakby sie okazalo za x zl wiecej moglem miec piwnice.

Zastanawiam sie wiec czy skreslic ta piwnice a priori czy tez wdawac sie w kalkulacje, projekty itp.

musta

pawel_l
25-08-2005, 14:08
Ja mam zrobioną "półpiwniczkę" pod klatką schodową. Po prostu w tym miejscu posadzka jest 70 cm niżej (3 schodki). Tak że do podestu schodów jest ponad 2 m. I tam mam spiżarnię. Koszt praktycznie "0" - drzwi i 3 schodki)

nagietka
25-08-2005, 14:37
odp.ile piachu wchodzi na wywrotkę:wszystko zalezy jaka to wywrotka
-np.TATRA 15 ton,
-są sam.o ładowności 25 ton,
-"patelnia" 30-40 ton.
Piach najlepiej jest wozić największym samochodem,bo wtedy transport jest najtańszy.A to też zależy czy masz wiazd utwardzony na działkę i czy duży samochód będzie mógł wykiprować.

daro m
25-08-2005, 14:56
Ja osobiście mam piwnicę na podobnym terenie jak Ty - jest on pod całym domem koszt wykonania dość ciężko policzyć bo niektórzy piszą że dodatkowy strop ale zapominają że jak garaż lub pom.gospodarcze obok domu to dodatkowy dach, tynki na ścianach mogą być najtańsze to nie salony. Uważam osobiście że takie wyliczenie jest dość trudne trzeba policzyć indywidualnie dla dane rozwiązanie.

kaskaa
25-08-2005, 15:26
Koszt piwnicy to:
1.głębszy wykop (zakładam, że wysokość pomieszczenia to 2,4m -1,1m(zwykłe fundamenty)=1,3) o jakieś 1,3m
2. dodatkowe materiały (ściana 1,3m + izolacje + zbrojenie) + dodatkowy strop
3. robocizna do pkt.2

Garaż w piwnicy to oszczędność, ale trzeba mieć na uwadze podjazd i zachowanie właściwych wymiarów (odległości od bramy wjazdowej, głębokości itp)

Nie pamiętam dokładnie, ale pod dom ok.190m2 poszło do zasypania 17 wywrotek.

musta
25-08-2005, 15:52
Jeszcze jedno pytanko - podloga (wylewka) w piwnicy jest jakas tania? bo wszyscy pomijacie.

Gdzies spotkalem sie z wyliczeniem ze m2 stropu to 100-140zl z robocizna.

Wyglada na to ze powinienem rozwazyc ta piwnice. Tynki moge sobie w pierwszyn etapie zupelnie odpuscic - w piwnicy chyba pelnia tylko funkcje ozdobna?

kaskaa
25-08-2005, 15:58
Nie pomijamy wylweki. Wylewkę masz w domu bez piwnicy też - na parterze :).