PDA

Zobacz pełną wersję : pielęgnacja betonu - proszę o ostatnie porady



pawelurb
24-08-2005, 15:39
w piątek rano jak pogoda dopisze zalewam strop , B-20 już zamówione , pompa też , proszę o kilka rad jak układać beton, jak pielęgnować , po jakim czasie można polewać wodą, i przez jaki czas ? po jakim czasie można zacząć murowaniue ścianki kolankowej i kominów ?

Janussz
24-08-2005, 15:59
Beton lubi wodę, ale bez przesady. Chodzi o to by nie dopuścić do zbyt wczesnego wyschnięcia. Lubi wilgoć podczas wiązania. Zazwyczaj taki towarowy beton można podlewać już na drugi dzień. Strop ma dużą powierzchnię, a więc i szybko będzie tracił wodę. Nie ma tutaj reguł ile razy dziennie. Powinien być wilgotny przynajmniej przez dwa tygodnie pierwsze. Jeżeli słońce mocno "smali", a my nie możemy zapewnić częstego podlewania, to należy przykryć beton np. folią. A ile wody lać? Ja zawsze podlewam dopóki beton "pije" wodę. Wydaje przy tym odgłosy syczenia.
Murować chyba będziesz nie na samym stropie jako takim, a na jego obrzeżu leżącym na ścianach. Sądzę, że po trzech dniach można już wejść i śmiało murować uważając żeby nic ciężkiego nie spadło, ma więc można miejsce pracy murarzy zabezpieczyć czymś. Płyta, deski.
Przy zalewaniu bobrze jest co jakiś czas "potrząsnąć" zbrojeniem. Chodzi o to, żeby masa betonowa weszła pod pręty. Czasami z lenistwa tego nie robi się i potem widać na suficie gołe pręty zbrojenia.

Geno
24-08-2005, 15:59
Dobrze byłoby mieć wibrator np. bułąwowy i nim agęścić miesznkę - jeśli nie ma to chociaż sztychować prętem i pomagać sobie łopatą - ale bezwględnie zagęszczać przeciwdziałając powstawaniu raków w betonie, w momencie kiedy pompa zacznie pompować skierować mieszankę gdzieś w takie miejsce aby ją mozna było usunąć (z początku będzie tłoczona mieszanka nie nadająca się na ułożenie ~,w przybliżeniu 1-2 taczek , strop zalewać łacznie z wieńcami, zmoczyć deskowanie, pustaki (jeśli są itd) przed ułożeniem mieszanki. Po ułożeniu chronić przed deszczem np. folią i słońcem np. agrowłókniną - polewać wodą po 24 godzinach od 3 do 7 dni. Przy temperaturkacj powyżej 15 stopni przez pierwsze trzy dni polewać co 3 godziny w dzień i raz w nocy (wieczorem).
Obciążać zalany strop można dopiero po osiągnięciu przez betonwytrzymałości 2.5MPa czyli w praktyce około 1 -2 dni nie wolno w ogóle obciążać - potem można się poruszać po przygotowanych pomostach z desek 36 mm ułożonych prostopadle do belek. Obciążanie materiałem,ściankami nie wcześniej niż 36 godzin - chyba na razie tyle :wink:

bladyy78
24-08-2005, 19:03
Przed betonowaniem zlej dokaldnie deski szalunkowe. Polac beton pierwszy raz nalezy juz tego samego dnia po kilku godzinach, co do stawiania scianek kolankowych to mozesz po 2 dniach spokojnie juz je stawiac.

Bigsister
24-08-2005, 20:22
Beton polewaj na drugi dzień. Jak my wylewaliśmy strop to był okropny upał i kazali mi podlać już po kilku godzinach. Tak też zrobiliśmy ale na szczęście tylko na kilku metrach. Pojawiły się takie pęcherzyki jakby małe gejzerki i natychmiast przerwlismy polewanie. Polalismy na drugi dzień i póżniej codziennie rano i wieczorem. Polewaliśmy raz i jak doszliśmy do końca stropu to na początku już wsiąkło, wtedy polewaliśmy drugi raz i trzeci aż woda stała.
Po wylaniu strpu wygonilismy ekipę na dwa tygodnie. Lepiej kilka dni odczekać i nie mieć problemów przez kilkadziesiąt lat.

echo
24-08-2005, 20:22
. Polac beton pierwszy raz nalezy juz tego samego dnia po kilku godzinach....
Tak jest. Na drugi dzień może być (a nawet będzie) za późno (szczególnie w słoneczna pogodę)

bladyy78
24-08-2005, 21:27
Beton wiaze nawet pod woda wiec nawet jak zacznie sie go polewac juz po 10 min od zalania nic mu sie nie stanie. Beton im dluzej bedzie mokry tym bardziej bedzie mocny wiec niech nikt nie mówi ze beton powinno sie lac nastepnego dnia bo to jest blad!!! Ja polewalem deke po 2 godzinach i wiem ze zrobilem to troszke za pózno bo wtedy byl duzy upal i beton szybko schnol i juz po 2 godzinach jak zaczolem polewac zaczely pojawiuac sie rysy skurczowe. Mam do wylania jeszcze jedna deke i teraz beton zaczne polewac zaraz po wylaniu wlacze pape a wode mam za darmo i bedzie beton zraszany praktycznie zaraz po wylaniu az do wieczora. Najwazniejsze w pielegnacju jest wlasnie pierwszych parenacie godzin i jak sie o beton zadba dobrze na poczatku to bedzie mocny jak skala.

Geno
24-08-2005, 21:29
Beton wiaze nawet pod woda wiec nawet jak zacznie sie go polewac juz po 10 min od zalania nic mu sie nie stanie.. Oprócz tego,że będziesz wypłukiwać zaczyn cementowy to rzeczywiście nic.....

bladyy78
25-08-2005, 05:32
Geno wiadomo ze jak puscisz strumien wody to ci sie cement bedzie wyplukiwal, ale jak uzyjesz zrasacza ogordowego to tak jak ja robie to beton bedzie caly czas wilgotnyi nic mu sie nie stanie. W taka pogode jak ostatnio panuje w Polsce to nawet polewc wogóle betonu nie trzeba bo ciagle tylko pada deszcz ale tak jak ja lalem beton w 35 stopniowym upale to natepnego dnia bym mial deke cala spekana. Zreszta co innego wiedza ksiazkowa a cos mi sie zdaje ze ty sie na niej opierasz a co innego zewczywistosc.

Geno
25-08-2005, 05:40
Geno wiadomo ze jak puscisz strumien wody to ci sie cement bedzie wyplukiwal, ale jak uzyjesz zrasacza ogordowego to tak jak ja robie to beton bedzie caly czas wilgotnyi nic mu sie nie stanie. W taka pogode jak ostatnio panuje w Polsce to nawet polewc wogóle betonu nie trzeba bo ciagle tylko pada deszcz ale tak jak ja lalem beton w 35 stopniowym upale to natepnego dnia bym mial deke cala spekana. Zreszta co innego wiedza ksiazkowa a cos mi sie zdaje ze ty sie na niej opierasz a co innego zewczywistosc.

Polewać w temp. wtższych można po kilku godzinach ale nie pisz tu bzdur ,że po 10 minutach - po drugie nie wmawiaj mi bzdur na temat książkowej wiedzy i teoretyzowania bo akurat pod tym wzgledem to mało racji jest w Twoich słowach - zresztą jeśli chcesz zapraszam na moje budowy.

Darek Rz
25-08-2005, 06:43
Geno wiadomo ze jak puscisz strumien wody to ci sie cement bedzie wyplukiwal, ale jak uzyjesz zrasacza ogordowego to tak jak ja robie to beton bedzie caly czas wilgotnyi nic mu sie nie stanie. W taka pogode jak ostatnio panuje w Polsce to nawet polewc wogóle betonu nie trzeba bo ciagle tylko pada deszcz ale tak jak ja lalem beton w 35 stopniowym upale to natepnego dnia bym mial deke cala spekana. Zreszta co innego wiedza ksiazkowa a cos mi sie zdaje ze ty sie na niej opierasz a co innego zewczywistosc.
Witam !!!

Bladdy daj mi trochę deszczu bo dzisiaj wylewam strop a w Lublinie od kilku tygodni nie padało i świeci piękne słońce .Dzisiaj też się tak zapowiada a to chyba niezbyt idealna pogoda .

pozdro D.RZ

tczarek
25-08-2005, 07:22
Beton z betoniarni schnie bardzo szybko. Po wylaniu betonu rano po południu można go już podlewać aby wierzchnia warstwa nie pękała.
Z tym wypłukiwaniem cementu podczas podlewania to trochę przesada.

rafałek
25-08-2005, 07:55
No właśnie - nie powinno się podawać zasad polewania "na czas" tylko na stopień wiązania i schniecia" Może być tak, że i wieczorem nie ma jeszcze takiej potrzeby a może się okazać że już trzeba po południu. Sprawdzać i polewać w razie potrzeby początkowo "drobnokropliście" Na drugi dzień jak jest twardy to można nawet wielkim strumieniem.

arek_s
25-08-2005, 07:58
Beton wiaze nawet pod woda wiec nawet jak zacznie sie go polewac juz po 10 min od zalania nic mu sie nie stanie.
nie no chyba troche przesadzasz z tymi dziesiecioma minutami :wink:
nie ma jasnej odpowiedzi po jakim czasie nalezy rozpocząć podlewanie betonu bo zalezy to od aktualnie panujących czynników atmosferycznych - słońce, wiatr, temperatura itp.
Dopóki beton jest na tyle miękki że nie można się po nim poruszać podkładając nawet deski to nie ma mowy o podlewaniu i chodzeniu po stropie - zazwyczaj przy w miarę pogodnym dniu można rozpocząć podlewanie po kilku godzinach i lepiej podlewać go mniej ale częściej tak aby beton był cały czas wilgotny.

Geno
25-08-2005, 08:35
Jak się beton zabezpieczy przed wysychaniem matami i folią to tak szybko nie wysycha - jak ktoś zostawi nieosłonięty przy upale 30 stopni to nic dziwnego ,że bardzo szybko schnie i pęka - bez osłonięcia to praktycznie trzeba by przez cały czas pilnować podlewania w upalne dni.

Geno
25-08-2005, 08:39
Beton z betoniarni schnie bardzo szybko. Po wylaniu betonu rano po południu można go już podlewać aby wierzchnia warstwa nie pękała.
Z tym wypłukiwaniem cementu podczas podlewania to trochę przesada.


Nie przesada - z tego samego powodu zabezpiecza się beton przed bezpośrednim działaniem deszczu - dlatego tzreba zabepieczyć przed nadmiernym odparowywaniem - na pewno nie podlewać w ciągu kilkudziesięciu minut od ułożenia.

Lharhard
29-09-2005, 17:45
Czy przy takiej pogodzie jak jest teraz nad śląskiem należy intensywnie martwić sie o polewanie stropu ? Na nastepne dni zapowiadaja mżawki i chmury. Jak zaplanować polewanie ?

Lharhard
29-09-2005, 20:31
Bede wdzieczny jak ktos sie wypowie

Janussz
29-09-2005, 20:35
Już tyle razy o tym było. Nie należy dopuścić, szczególnie w pierwszych dniach do wysychania szybkiego betonu. A czy to my będziemy podlewać, czy deszczyk to zrobi za nas, jedna wilgoć :lol:

wodzio
30-09-2005, 07:44
Mam pytanie, trochę dot. tego tematu. Przez jaki czas jest istotne aby temperatura świerzo wylanego betony nie spadała poniżej 5 st C (jak długo ewentualne przymrozki są grożnie dla zwykłego betonu bez dodatków)