PDA

Zobacz pełną wersję : Kolekory słoneczne wewnątrz ogrodu zimowego



Manolowski
24-08-2005, 19:53
Witam,
Planuję budować ogród zimowe razen z moim domu. Jako system pomocniczy do ogrzewanie woda będę zainstalował kolektory słoneczne ale zciekawiło mnie informacja następująca która się znalazła w książce o budowy włażnie ogrody zimowy:

"System ogrzewania: Bierne wykorzystanie ciepłego powietrza z ogrodu zimowego przez otwieranie okien i drzwi do domu mieszkalnego; Grzejniki przełączone do istniącego ogrzewania domu; kolektor sloneczny WEWNĄTRZ ogrodu zimowego do podgrzewania wody"

Myślałem że kolektory zamontują się na dachu... jaki cel ma spełniać kolektor zamontowane WEWNĄTRZ szklarni? czy w ten sposób jest bardziej efektywne bo nie zamarznie zimą? :o

Manuel

Manolowski
25-08-2005, 06:42
Zadaje pytanie inaczej, Czy zamontowanie kolektora slonecznego wewnątrz ogrodu zimowego ma jakiś sens? i jeszcze jedno czy aktualnie na rynku są kolektory który sami się ustawiają według pozycja słonce?

rafałek
25-08-2005, 07:40
i jeszcze jedno czy aktualnie na rynku są kolektory który sami się ustawiają według pozycja słonce?

Są... tylko ta cena...

25-08-2005, 09:15
Witam,

Kolektor wewnątrz ogrodu zimowego nie ma sensu!
Po pierwsze będzie Ci przesłaniał widok i szpecił ogród, po drugie kolektory są zbudowane w taki sposób, że powinny być na zewnątrz i umieszczanie kolektora jeszcze raz wewnątrz obniża jego sprawność (druga szyba).
Dodatkowo sprawność zostanie obniżona jeszcze z jednego powodu -
kolektor powinien być ustawiony optymalnie do słońca a jak go umieścisz
na szybie to ten kąt rzadko będzie dobry...

m.dworek
25-08-2005, 10:20
ale.....
zapominacie o jednej rzeczy- jesli ten kolektor bedzie umiesczony w ogrodku ogrzewanym, to bedzie mial szanse w zimie byc cieply- a to moim zdaniem duza zaleta ;)

25-08-2005, 10:33
Witam,

Napełnienie instalacji płynem niezamarzającym to żaden wydatek w skali tej inwestycji...

m.dworek
25-08-2005, 10:36
a czy ja mowie ze wydatek?
tylko pytanie chcesz grzac, czy ziebic ?

25-08-2005, 10:44
a czy ja mowie ze wydatek?
tylko pytanie chcesz grzac, czy ziebic ?

Witam,

Co grzać? Przecież w zimie ogród zimowy i tak trzeba podgrzewać (czyli per saldo sensu stricte ekonomicznego ogród zimowy nie ma!)
Dobry kolektor na ścianie i zimą będzie grzał wodę...

rafałek
25-08-2005, 11:21
ale.....
zapominacie o jednej rzeczy- jesli ten kolektor bedzie umiesczony w ogrodku ogrzewanym, to bedzie mial szanse w zimie byc cieply- a to moim zdaniem duza zaleta ;)

Kolektor to tez taki ogród zimowy tylko w mniejszej skali. Osłonięty i zamknięty szybą. Zobacz jak ludzie opalają się zimą, wystaw twarz zimą do słońca. To działa podobnie.

m.dworek
25-08-2005, 11:32
oj ludziska poczucia humoru to wam by sie troche przydalo ;)
ja po prostu wylewam z gosci od kolektorow
jak to dziala to ja wiem az za dobrze ;)
nara

rafałek
25-08-2005, 11:41
Leon - przy Twoich niecodziennych pomysłąch większość ludzi bierze ciebie bardzo serio - i w tym chyba problem.

m.dworek
25-08-2005, 11:45
pomysly jak pomysly....
kazdemu zycze takich pomyslow
i choc rtealizowac udaje mi sie z roznych wzgledow tylko jakies 50 % to i tak mysle ze to sukces ;)

teraz np robie przeprowadzke z mieszkania do mieszkania za pomoca mojego kombika ;)
tez niejeden by powiedzial ze pomysl do bani- a tu prosze juz prawie wszystko gotowe ;)