PDA

Zobacz pełną wersję : sterowanie pogodowe



03-12-2002, 08:13
OD: Anna i Wojciech

Pozdrawiamy serdecznie .
Chcielismy się doradzić w sprawie sterowania pogodowego ogrzewaniem domu.

Jesteśmy w trakcie wykańczania domu. Mamy piec jednofunkcyjny De Dietrich stojący żeliwny z zasobnikiem 160 L.
W łazienkach, kuchni i w ganku mamy ogrzewanie podłogowe. Gdzie indziej mamy grzejniki.
Dom ma około 220 m2 do ogrzania ( parter + poddasze użytkowe ). Planujemy także kominek z wkładem w salonie
z rozprowadzeniem samoistnym do góry.
Do pieca montuje nam wykonawca sterowanie pogodowe ( Compit R 400 ).

Chcieliśmy zapytać czy dobrze by było zamontować dodatkowo czujnik temp. powietrza gdzieś w domu w celu np. korekty temp. przez sterowanie pogodowe ? Czy jest to konieczne lub zalecane lub pomocne ?
Oczywiscie chodzi o jak największe oszczędności spalania energii .

Pozdrawiamy i prosimy o poradę .

nasz adres : [email protected]

Wladek
03-12-2002, 14:52
Zawsze warto, gdyż czujnik pokojowy zmniejsza uchyb w sygnale sterującym. Ja bym zamontował. A macie jakieś przeciw oprócz ceny?

Octavian
03-12-2002, 15:19
Ja mam pogodówkę oraz pomiar temperatury w pomieszczeniu (drugi czujnik). Działa OK poza tym koryguje krzywą grzania.
pzdr

Roose
04-12-2002, 07:00
Jak masz pogodówkę i zawory termostatyczne - nic więcej Ci nie potrzeba. Czujnik pokojowy umieszcza się w reprezentacyjnym pomieszczeniu i jak w tym reprezentacyjnym osiągnięta zostanie nastawiona temperatura odetnie wszystko czyli uszzczęśliwianie na siłę. Pogodówka jest najoszczędniejsza / czasem nawet za bardzo / zawory termostatyczne zajmuja się resztą.

Marek13
04-12-2002, 07:43
Mam pogodówkę i czujnik temperatury w pomieszczeniu reprezentatywnym. Zrezygnowałem z niego po kilku próbach i steruję ogrzewanie tylko pogodówką, czyli tak naprawdę temperaturą zasilania. W dużych domach, z dużą ilością pomieszczeń, różnych bo przecież zawsze jest inne nasłonecznienie, inna ilość okien, czy w końcu błędy przy ociepleniu, pomieszczenie reprezentatywne to fikcja, jak powiedział przedmówca - uszczęśliwianie na siłę.

am
04-12-2002, 08:39
Też się zastanawiam nad rezygnacją z czujnika wewnętrznego do pogodówki. Planuję umieszczenie w każdym (większości) pomieszczeniu termostatu pokojowego i siłownika na rozdzielaczu i ewentualna korekcję w ten sposób (podłogówka).
Myslę o takim rozwiązaniu również ze względu na plany dogrzewania kominkiem - nie wszystkie pomieszczenia będą równomiernie dogrzane kominkiem więc każde bedzie miało własny czujnk temperatury.