PDA

Zobacz pełną wersję : Ocieplenie poddasza - jak to zrobić?



lonly
26-08-2005, 07:30
Muszę dzisiaj podjąć decyzję jakiej grubości zakupić wełnę do ocieplenia poddasza użytkowego. Szukałem po wątkach ale w zasadzie nie znalazłem porady co do optymalnego rozwiązania technicznego. Chcę ocieplić dach po skosach i strop z jętek wełną grubości w sumie 25 cm. Krokwie na skosach mam 17 cm x 7 cm a jetki 15 cm x 7 cm. Doradzcie jakie jest lepsze rozwiązanie;
1. wełna między krokwiami 15 cm i 10 cm w poprzek między stelażem na skosach i stropie
czy
2. wełna 20 cm między krokwiami z nadbiciem drewnianymi listwami i 5 cm w poprzek na stelażu a strop 15 i 10 cm.
Wełna w drugim rozwiązaniu wychodzi taniej ale również rozważam dać cienszą wełnę o lepszych parametrach co wyjdzie drożej ale zaoszczędze na instalacji stelaża (chyba?) i grubgości glifów przy oknach połaciowych. Czy ktoś tak zrobił ?
Czy w wariancie 1 długość wieszaków nie będzie za długa i nie będzie powodować pekania na stykach płyt?
I jeszcze jedno pytanie mam dobra cenę na wełne ursa ud 40 ale producent pisze, że jest to filc do poddaszy nieużytkowych. Czy można ją stosować mimo tego do poddaszy użytkowych. Tak, że nie wiem czy wybrać ursę czy isovera który pisze o przeznaczeniu swojej wełny na podddasza użytkowe. Prosze o poradę jest dla mnie dość pilne.

chechlak
26-08-2005, 08:32
. Chcę ocieplić dach po skosach i strop z jętek wełną grubości w sumie 25 cm. Krokwie na skosach mam 17 cm x 7 cm a jetki 15 cm x 7 cm. Doradzcie jakie jest lepsze rozwiązanie;
1. wełna między krokwiami 15 cm i 10 cm w poprzek między stelażem na skosach i stropie
Jak dasz 15 między krokwiami to zostanie ci mało miejsca na wentylację, no chyba że masz dach kryty dachówką lub blachą z folią paroprzepuszczalną, to wtedy jest dobre rozwiązanie.

2. wełna 20 cm między krokwiami z nadbiciem drewnianymi listwami i 5 cm w poprzek na stelażua strop 15 i 10 cm wełne w poprzek do krokwi stosuje sie żeby wyeliminować mostki termiczne, według mnie powinna być to grubość porównywalna do wypełnienia między krokwiami czyli w twoim przypadku 10 , między jętkami podobnie 15 + 10 poprzecznie

Czy w wariancie 1 długość wieszaków nie będzie za długa i nie będzie powodować pekania na stykach płyt? Podobno czego byś nie zrobił to w niekorzystnych warunkach i tak Ci popęka :P , ale długość wieszków nawet maksymalnie wysuniętych nie może mieć wpływu na pękanie chyba producent przewidział w swoich obliczeniach taką ewentualność :wink:
a tak wogóle to czemu zapobiegliwie 25 a nie 20 wg rigipsu całkowicie spęłniająca normy cieplne www.rigips.com.pl. Dałem też 25 ale sam teraz myślę, że to przesada o 5 cm co w moim przypadku dach kryty gontem utrudniło mi zrobienie wentylacji, a swoja drogą najdłuższe wieszaki to 13 cm.

lonly
26-08-2005, 10:47
No tak zapomnialem napisać dach kryty dachówką cementową i folia wysoko przepuszczalna Tyvek, pełne deskowanie.
Dlaczego 25 cm? No cóż normy normami dla mnie przemawia za tym pewien artykuł na temat ociepleń i stopniodni który wskazywał, że obszar średniorocznych temperatury centralnej Polski przebiega na pólnocny zachód obejmując Danię i południowa Norwegię gdzie standartem jest ocieplenie dachu 25 cm. Porównując izolacyjniość filców np. isovera mniejszą grubośc przy takiej samej izolacyjności można osiągnąć stosując Super-Matę (15+5) w stosunku do unimaty 20+5 ale to w moim przypadku wzrost ceny o ok. 14 %. Może jest to warte w przypadku gdy komuś zależy na wykonaniu ścian w ten sposób i uniknięciu "loszków" przy oknach połaciowych. Czy to jest kwestia gustu czy mniej praktyczne?
chechlak a co powoduje, że teraz myślisz, że to przesada ? Uważasz że też by było prównywalnie ciepło w zimie i w miarę chłodno w lato?

26-08-2005, 20:42
wejdz na strone URSY i znajdz klip video z pieknym łopatologicznym opisem kilku sposobów pcieplenia

lonly
26-08-2005, 22:26
Ok widziałem. Ceny jakie teraz dostałem powoduje alternatywę unimata 15+10 cm czy 15+5 supermata. Róznica ok 150 zł. Moje przyblizone obliczenia pokazują że jest to podobny wsp. U=0,16. Chociaż moja ślubna twierdzi grubiej to lepiej a ja wierząc w R i parametry podawane przez firmy liczę że 10 monet 1 zł to nie to samo co 10 monet 1 Eur i mam wojnę w domu. Ja się jednak skłaniam do mojego p. widzenia i stawiam na supermatę bo chyba potem te 5 cm łatwiej umocowac i tańszy stelarz pod GK. Podchodzę tak z naddatkiem do sprawy gdyż w projekcie ocieplenie było aż do kalenicy i podobny dom tak ocieplono i okazało się że mieli zimno i docieplali sufit na poodaszu. Więc dmucham na zapas. czy mam rację ?

chechlak
29-08-2005, 07:56
chechlak a co powoduje, że teraz myślisz, że to przesada ?
Pomyślałem, że to przesada po tym jak przeczytałem na stronie rigipsu, że 20 cm spełnia normę, a słyszę też że wiekszość ludzi daje tylko 10+5. A dałem 25 bo tak miałem w projekcie i nie zastanawiałem się nawet czy to za dużo czy za mało.

Uważasz że też by było prównywalnie ciepło w zimie i w miarę chłodno w lato
Nie wiem czy byłaby aż tak wielka różnica. Czytałem na forum, że na poddaszu potrafi być bardzo gorąco, więc może warto.
Też miałem ocieplenie do kalenicy i zmieniłem na ocieplenie między jętkami.

lonly
29-08-2005, 08:35
Na to że jest goraco na poddaszu mogą wpływac róźne czynniki: rodzaj pokrycia, wentylacja etc. A po za tym ciepło idzie do góry z zasady i myślę, że przy dobrze ocieplonym dachu to mały udział ma w tym nasłoniecznienie połaci. A zimą trzeba pamiętać że najwięcej ciepła ucieka przez dach. Zdecydowałem się jednak na super matę ISOVERA 15 + 5. Czy ktoś tym materiałem ocieplał i jak mu się to sprawdza?