PDA

Zobacz pełną wersję : kiedy wylać podbeton ?



mackre
26-08-2005, 09:04
Murarze chca iść z siporexem w góre a potem wylać podbetony.Piasek będzie oczywiście w srodku ubity. Co wy na to?

pzdr :wink:

KonAn
26-08-2005, 10:06
Jak masz wszystko zrobione(kanalizację, przepusty,nawiew powietrza do kominka i.t.d.) to czemu nie.Jeśli zaś nie, to potem czeka Ciebie rozkuwanie tej zalewki.

pawelurb
26-08-2005, 10:39
zrób najpierw kanalizację i inne wszystkie rzeczy ktore mają być pod chudziakiem, a potem polecam zaraz zalać chudziaka , bo praca jest wtedy czystsza, nie wala sie wszystko w piachu , jest na czym stabilnie postawić rusztowanie czy drabinę, nie mówiąc juz o wygodzie i stabilności stęplowania stropu , ja właśnie dlatego zrobiłem chudziaka przed ścianami i nie żałuję , pozatym zalewałem z gruszki i dostęp był o niebo lepszy , podjechał rynną z każdej strony , nalał tam gdzie trzeba , jakby były ściany to trzeba by podawać przez np. okno i rozgarniać.

D`arek
26-08-2005, 10:44
Murarze chca iść z siporexem w góre a potem wylać podbetony

Ma to swoje uzasadnienie:
Jeśli teraz wylejesz podbeton cały bałagan typu resztki zaprawy ze ścian, beton ze stropu , gwoździe , druty, pety itp. będziesz musiał przed położeniem styropianu usuwać ręcznie. Lepiej więc wylać podbeton po wylaniu stropu , piach też do tego czasu lepiej się ułoży więc mniejsze ryzyko zapadnięcia się podbetonu.


ja właśnie dlatego zrobiłem chudziaka przed ścianami i nie żałuję

chudziak przed ścianami - też o tym myślałem ale stwierdziłem że szkoda czasu i kasy więc lałem od razu podbeton ( taczkami nie z gruszki :oops: ) . Pozdrawiam

sonal
26-08-2005, 10:49
ja także robię podobnie: nie zamierzam spieszyć się z wylewaniem chudziaka właśnie z powodów które wymienił D'arek (czas na osiadnięcie piachu - w końcu było go na ponad metr wysokości!)

gregor2
26-08-2005, 10:55
Lepiej więc wylać podbeton po wylaniu stropu , piach też do tego czasu lepiej się ułoży więc mniejsze ryzyko zapadnięcia się podbetonu.


nie polecam, tym bardziej jeżeli to będzie strop monolityczny. stemple zostaną wbite w piach i ze stropu zrobi ci sie łyżeczka. wylewaj chudzika. nie zniszczą ci foli pod chudziakiem. nie problem łopatą skrobnąć chudziaka i wyczyścić z resztek zaprawy.

Geno
26-08-2005, 11:01
Lepiej więc wylać podbeton po wylaniu stropu , piach też do tego czasu lepiej się ułoży więc mniejsze ryzyko zapadnięcia się podbetonu.


nie polecam, tym bardziej jeżeli to będzie strop monolityczny. stemple zostaną wbite w piach i ze stropu zrobi ci sie łyżeczka. wylewaj chudzika. nie zniszczą ci foli pod chudziakiem. nie problem łopatą skrobnąć chudziaka i wyczyścić z resztek zaprawy.

O kiedy to stemple stawia się bez podkładek na piasku?

gregor2
26-08-2005, 11:03
ja także robię podobnie: nie zamierzam spieszyć się z wylewaniem chudziaka właśnie z powodów które wymienił D'arek (czas na osiadnięcie piachu - w końcu było go na ponad metr wysokości!)

jeśli go nie ubijesz to sam sie nie usiądzie. nie wprowadzajcie ludzi w błąd. Bez porządnego ubijania nie ma co myśleć że sie "usiądzie". A jak jest porządnie ubity to już chodzenie po nim nic nie zmieni.

Uszaty1973
26-08-2005, 11:07
Ja się zdecydowałem wylewać po stropie bo piach się lepiej ubije. Poza czasem, ulewnymi deszczami to jeszcze robotnicy udepczą.
Druga sprawa to jeżeli od razu wylejesz chudziaka i źle policzysz to będziesz miał za wysoko lub za nisko podłoge.

gregor2
26-08-2005, 11:09
poziom zero to poziom zero. nie można sie pomylić z wysokością.

Uszaty1973
26-08-2005, 11:13
zero to zero zgoda,
ale wysokośc parapetu od zero, wysokość do nadproży, wysokość sufitu, trafić ze stopniami, zmiana posadzek.

Pustaki mają wysokość, zaprawa ma grubość, warst jest naście i się nazbiera. Dla jednych 5cm to dużo dla innych nie.

gregor2
26-08-2005, 11:19
co do pustaków to owszem, na pewno sie nie trafi. Dlatego trzeba murarzy przypilnować żeby przycieli. U mnie też sie zastanawiali nad wysokością i pytali mnie jak to zrobić. Odpowiedź była prosta; jak w projekcie. Trzeba przyciąć bloczki. I skończyły sie dywagacje.

marcelin
26-08-2005, 21:19
Spotkałem się z wylewaniem chudziaka nie we wszystkich pomieszczeniach np. poza łazienką,kuchnią gdzie pozostawał piach .Szczególnie jeśli nie było ostatecznie przesądzone gdzie co będzie.Do budynku wchodziła rura kanalizy zaczopowana w tych pomieszczeniach i zasypana.

andk
26-08-2005, 21:40
...eeeech... ludzie. Popieram - zero to zero. Wzorzec metra jest gdzieś pod Paryżem ale miarka nie odbiega od niego zbyt wiele. Po j***** majstrów-leni !!!
- pod parapet muruje się ileś tam pełnych warstw i zostawia się na wyrównanie przy pasowaniu okna
- nadproża jakie by nie były nie kładzie się na gołym murze - jest możliwość regulacji - ewentualnie podcina się (w dzisiejszych czasach naprawdę nie stanowi to problemu). Jeżeli nadproża betonowe wylewane na budowie to szalunki ustawia się tak żeby wysokość była OK
- żadnego stropu nie kładzie się bezpośrednio na murze - wysokość sufitu reguluje się grubością opaski.
A majster jak nie umie czytać rysunku to niech sobie zatrudni na ćwierć etatu "czytającego" :D (czasem przydaje się taki co umie również pisać).

Dr.opsik
27-08-2005, 00:22
Nieźle jest :wink: stawiać nosne ściany razem z działowymi i wtedy chudziak baaardzo się przydaje. :)
pzdrw