PDA

Zobacz pełną wersję : Co mo?na odliczy??



MartaO
21-01-2002, 13:31
Czy ktoś wie gdzie można znaleźć listę materiałów i narzędzi, które można odliczyć w ramach ulgi budowlanej? Właśnie przed chwilą poinformowano mnie w US, że nie mogę odliczyć gwoździ, co moim zdaniem jest absurdem, bo do samej więźby dachowej zużyłam ich kilka kilogramów. Chcę jak najszybciej złożyć rozliczenie, ale obawiam się, że wpakuję do odliczeń coś co moim zdaniem jest kosztem, a zdaniem urzędu nie. Proszę o pomoc!
Pozdrawiam
Marta

Frankai
21-01-2002, 13:35
O qrcze - odliczałem. Wydaje mi się, że przesadzają.
Przypominam, że przez 5 lat można składać korektę, a więc jak ktoś się pomylił, to może prostować, chyba że już wezwali go do kontroli. Pamiętajcie wtedy, że wtedy 5-letni okres trzymania papierów biegnie od nowa.

Darek
21-01-2002, 13:53
Gwozdzie odliczylem. Na razie kontroli nie mialem, wiec nie powiem Ci czy racja lezy po Twojej stronie.

Niestety : zasada jest prosta - co US to inne zasady :sad:...
3.V. sie

Frankai
21-01-2002, 14:16
Po raz kolejny: US można zapytać na piśmie, a jak nie podoba się odpowiedź to można pytać wyżej. Sęk w tym, że jak już odliczyłeś, to mogą Ci wpaść z kontrolą zanim dadzą odpowiedź. Teoretycznie mogą 2 ludziom 2 różne odpowiedzi. Jednak NSA stwierdził, że COŚTAM i jak masz, lub inna osoba, odpowiedź od urzędu to jesteś kryty. Więc jak komuś odpowiedzieli A i Ty zrobisz to A, to nie mogą Cię karać za to (chociaż może to oznacza, że musisz zwrócić podatek bez odsetek).

COŚTAM - coś w stylu "interpretacja prawa przez urzędy nie może szkodzić podatnikowi"

bobiczek
21-01-2002, 16:33
Przecież gwoździe to taki sam materiał budowlany jak pustak .
No co jest?
Ja wiem że nie odliczę łopat, taczki , betoniarki , wiertarki - no po prostu narzędzi. Ale Gwoździe? no no no....coś takiego

Frankai
22-01-2002, 06:44
To co mówią na gębę to OKDP (lub OKDR). Mi kiedyś pani chciała udowodnić, że z wpłat do KM odlicza się 19%, sięgnęła po przepisy i ... spłonęła. Nie dawać się!

Alanta
22-01-2002, 08:05
A wiecie, że pozwolili mi odliczyć to, co w narzędziach się zużywa, czyli wiertła, tarcze do betonu i.t.p.? Ciekawe, czy w tym roku też pozwolą? :smile:

MartaO
22-01-2002, 08:11
A sławetne gwoździe też? Mam jeszcze problem z narzędziami do murowania w technologii ytong. W sumie kupiłam je tylko do tego by wybudować dom.
Pozdrawiam

Alanta
22-01-2002, 08:14
Gwoździe też. A narzędzia nie, ale możesz je komuś odsprzedać.

Frankai
22-01-2002, 08:22
Alanta - zużywające się części narzędzi to trochę śliskie. Jak chcesz to ryzykuj. Dobrze też jest dowiedzieć się w US, kto sprawdza Twój PIT i zapytać jego o zdanie. Jak ma odrobinę honoru, to Ci potem nie będzie robił wstrętów. Oczywiście jak Cię zapamięta. Myślę o zapamiętaniu z dobrej strony, a nie z upierdliwości :wink:
Przypominam tym co nie wiedzą - wodę i prąd na potrzeby budowy też odliczamy.

Alanta
22-01-2002, 09:02
Ale ja byłam sprawdzana z rachunków i przeszło. U nas sprawdzają wszytskich, którzy mają zwrot pow. 3tys zł. Można też samemu poprosić o sprawdzenie przed złożeniem zeznania, co prawda nie lubią tego, ale skoro i tak będą musieli to zrobić...

22-01-2002, 09:16
Komuś w US się popieprzyło z tymi gwoździami.

22-01-2002, 09:30
Uwaga na to co się mówi w urzędzie przy sprawdzaniu rachunków. Miałem rachunek na rury stalowe i dowiedziałem się, że jeśli chcę je zamontować w budynku, to mogę odpisać, a jeśli chcę z nich zrobić ogrodzenie, to już nie :smile:

Frankai
22-01-2002, 12:06
Anonimowy - to jest jasne. Tak samo jak cegły w murze odliczasz a w płocie już nie. Cegły w garażu są trudniejsze - jak garaż razem z domem, to przejdą, a jak osobno to się nie waż. Kiedyś potrafili policzyc nawet płytki na podłodze, czy ich nie "stukasz". Teraz tego nie robią.

Agnicha1704
22-01-2002, 12:14
Odliczyć nie można narzędzi a gwoździe chyba zaliczają do narzędzi (sic! - przecież zostają tam gdzie się je wbije)
poza tym odlicza się wszystko z czego buduje się dom.
Problemem może być właśnie inerpretacja co jest narzędziem a co nie. Wiem, że jest odpowiednie rozporządzenie MF - znajdę dokładne namiary i dam znać
pozdrowienia
Agnicha

<font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: Agnicha1704 dnia 2002-01-22 13:15 ]</font>

MartaO
22-01-2002, 12:26
Dzięki. Rozporządzenie mam, ale jest tak samo jasne, a raczej niejasne jak wszystko to co mówią urzędnicy. Dzisiaj zadzwoniłam do dwóch innych US i powiedziano mi, że gwoździe można, ale prądu i wody zużytej podczas budowy nie można. Poinformowano mnie również, że jeżeli gwoździ nie ma na liście a są potrzebne do robót budowlanych, których wykonastwo można odliczyć, to naturalnym jest, że ten materiał również.
Chyba zaryzykuję, a z tym prądem to nie radzę.

Frankai
22-01-2002, 12:47
MartaO, ale przecieć kiedyś w Muratorze była rada z odliczeniem prądu przy rozbudowie. Odpowiedź była w stylu: "musiy być założony osobny licznik (bo budowa) i rachunki z niego podlegają odliczeniu". Poszukam kiedy to było.

22-01-2002, 20:17
MartaO powiedz Znakomitościom Skarbowym żeby spróbowali zbudować więźbę dachową bez gwoździ albo niech znajdą fachowców którzy takową postawią. A może im chodzi o gwoździe do zbijania drewnianych szalunków? Bo wtedy to już "urządzenia" :lol: a nie materiały budowlane . Ja odliczałem gwoździe i nie mam zamiaru zmieniać zeznania podatkowego. Niech udowodnią że gwoździe to nie materiał budowlany. A co do narzędzi to rzeczywiście nie można odliczyć. Ciekaw jestem, czy w tym państwie prawa są choć dwa jednakowo myślące Urzędy Skarbowe, stosujące co ciekawe te same ustawy podatkowe.

Alanta
23-01-2002, 08:15
Mario, więźbę da się zbudować bez gwoździ. Co do odliczania części zużywających się maszyn podobno US dostały wewnętrzne rozporządzenie w ubiegłym roku, warunkiem jest tylko, żeby nie mieć rachunku na robociznę za te roboty od firmy, tylko zużywać "własnoręcznie"

Frankai
23-01-2002, 10:06
Alanta - możesz podać datę kiedy ukazało się to pismo. A może masz kopię?

Alanta
23-01-2002, 10:33
Co ty, oni tego nikomu nie udostępniają, na oczy tego nie widziałam, tylko przy sprawdzaniu babka się wygadała...

Frankai
23-01-2002, 11:17
Alanta - mi facet (obcy mi) dał kopię pisma w sprawie KM. Poza tym jak się ma znajomości ...

Alanta
23-01-2002, 11:39
Albo jest się uroczym facetem... :wink: , to faktycznie dużo można wyciągnąć od babek. Rozporządzenie na pewno dostali w ubiegłym roku, bo wcześniej wiertła mi "wycięli" z rachunków.

24-01-2002, 07:19
...

Frankai
24-01-2002, 07:54
W swoim spisie treści znalazłem numerek. Muszę jeszcze sprawdzić jak się do niego dokopię, co tam dokładnie było, ale po tytule wydaje mi się, że to to o czym wspominałem - rozdział kosztów rozbudowy i uzytkowania bieżącego domu:
Murator 1999/12, s.142 - "Jak rozliczyć w uldze koszt energii i wody". Jakkolwiek chyba zapytam US, bo dla nich nie liczy się co piszą gazety.

Dlugi
24-01-2002, 12:18
Mozesz odliczyc prad jak masz taryfe budowlana. Wtedy wystarczy trzymac rachunki.

28-01-2002, 07:29
A co z ziemią zakupioną do wypełnienia fundamentów?
Jak myślicie, czy to można odliczyć?

Frankai
28-01-2002, 07:57
A beton w fundamenty odliczasz? Oczywiście. A co budynek ma fruwać? Zauważ, że nawet w projekcie masz wpisane - "podłogi na gruncie na podsypce ze żwiru".