PDA

Zobacz pełną wersję : Czy kocioł z zamkniętą komorą spalania...



PanRopuch
26-08-2005, 17:39
... może zostać zainstalowany w pomieszczeniu bez kanału wentylacyjnego?

I drugie pytanie: wylot tej rury koncentrycznej ("rura w rurze") musi zachować odstęp minimum 0,5 m od okna. A jak jest z odstępem od powierzchni ziemi na zewnątrz?

Chcę zamontować taki kocioł w piwnicy, a nie mogę doczytać się, jakie w tych dwóch przypadkach obowiązują normy.

Z góry dziękuję za pomoc.

VPS
26-08-2005, 18:05
odp 1. Nie
odp 2. 2,5 m

PanRopuch
26-08-2005, 18:32
Dzięki!
To może jeszcze jedno: czy jeżeli puszczę tę rurę koncentryczną (spalinowo-nawiewną) przez kominowy kanał dymny, dosyć długi, to czy wówczas nawiew powietrza do kotła będzie wystarczająco duży?

VPS
26-08-2005, 18:56
Dane o max długości przewodów w DTR danego kotła.

damiang
29-08-2005, 09:55
Dzięki!
To może jeszcze jedno: czy jeżeli puszczę tę rurę koncentryczną (spalinowo-nawiewną) przez kominowy kanał dymny, dosyć długi, to czy wówczas nawiew powietrza do kotła będzie wystarczająco duży?
W takiej sytuacji możesz spróbować potraktować ten kanał dymny jako szacht (doprowadzenie powietrza) i puścić tylko rurę spalinową.
Wszystko zależy od przekroju.
Na stronach Vaillanta jest do ściągniecia książeczka o systemach spalinowo-powietrznych i są tam opisane różne możliwe przypadki.

Xena z Xsary
20-09-2006, 15:14
a czy są przepisy ktore mowia w jakiej odleglosci moze byc ten komin z rurą w rurze od komina na przyklad z kominka?

wbrat
20-09-2006, 15:35
odp 1. Nie

Nigdy nie przebrnę przez te cholerne przepisy :-?. Komin wywiewowy musi być. A nawiew? (np. zetka)?

Evva
20-09-2006, 16:04
Oświeććie również mnie, bo mam sprzeczne informacje. Parę znanych mi osób wstawiło piec z zamkniętą komorą spalania do pomieszczenia bez dostępu do komina, przebito się tylko z rurami przez ścianę na zewnątrz :o . Twierdą, że to jest zgodne z przepisami, a mi coś to nie pasuje.
Na domiar tego mój ojciec, jak jego kolega opowiedział mu jak świetnie sobie poradził, cały czas mi truje że podłączanie pieca do komina to bezsens :o :o . Na szczęście ja nie mam żadnego dylematu. Będzie komin i będzie piec w pomieszczeniu gospodarczym. Napiszcie tylko czy tak można robić, bo na tym forum gdzieś również przeczytałam o takim rozwiązaniu

ania
20-09-2006, 16:09
Może być przez ścianę pod warunkiem że to ostatnie piętro.

Acent
20-09-2006, 18:32
To czy może być przez ścianę zależy od:
1.mocy kotła(do 21kW)
2.odległości od okien i drzwi(VPS)
3.własnej tolerancji na zabrudzenia elewacji.

wbrat
21-09-2006, 07:34
Może być przez ścianę pod warunkiem że to ostatnie piętro.

A jeśli kocioł jest na parterze a oprócz tego jest użytkowe poddasze (czyli formalnie dom ma 1,5 kondygnacji?

Poza tym co w takim przypadku z wentylacją pomieszczenia? Przecież to co innego niż wyprowadzenie spalin...

ania
21-09-2006, 07:55
Przepis mówi tak:

Dopuszcza się wyprowadzenie przez zewnętrzną ścianę budynku przewodów powietrzno-spalinowych od urządzeń gazowych o mocy do 21 kW w wolno stojących budynkach jednorodzinnych oraz o mocy do 5 kW w pozostałych budynkach. Wylot spalin powinien znajdować się co najmniej 0,5 m od krawędzi okien i ryzalitów przesłaniających

więc możesz. :D

wbrat
21-09-2006, 08:12
To mam jeszcze trudniejsze pytanie. Raz już je zadawałem, ale nikt nie znał odpowiedzi. Dla mnie najkorzystniej byłoby, żeby wylot spalin był przez zewnętrzną ścianę budynku, ale nie tą, która jest w kotłowni, a przez ścianę w garażu, który jest obok kotłowni. Czyli rura od pieca musiałaby "przejść" przez garaż i dopiero w garażu na zewnątrz. Czy takie coś byłoby dopuszczalne? (zakładając, że maksymalnej długości kanału nie przekroczę).


Obrazkowo wygląda to tak: kocioł znajdowałby się w pomieszczeniu nr.7 (w jego górnym-lewym rogu), a rura szła by w lewo przez garaż i dopiero na zewnątrz...
http://www.archigraph.pl/new/archigraph/obrazki/320/320parter.jpg

Przy okazji: kocioł chcę instalować w pomieszczeniu nr. 7, komin wentylacyjny jest w pomieszczeniu nr. 6 - jak sobie z tym poradzić?

Evva
21-09-2006, 08:46
To mam jeszcze trudniejsze pytanie. Raz już je zadawałem, ale nikt nie znał odpowiedzi. Dla mnie najkorzystniej byłoby, żeby wylot spalin był przez zewnętrzną ścianę budynku, ale nie tą, która jest w kotłowni, a przez ścianę w garażu, który jest obok kotłowni. Czyli rura od pieca musiałaby "przejść" przez garaż i dopiero w garażu na zewnątrz. Czy takie coś byłoby dopuszczalne? (zakładając, że maksymalnej długości kanału nie przekroczę).

Gdzieś czytałam, że przewody spalinowe nie mogą iść poziomo - musi być min. jakiś konkretny stopień nachylenia. Gas nie może napotykać przeszkód na swej drodze (nawet pajęczyna w przewodzie może stać się taką przeszkodą).
Nie wiem jak to miałoby wyglądać, jeśli przewód miałby przejść przez cały garaż. Musisz zasięgnąć rady u kogoś bardziej kumatego w tej kwestii.

Acent
21-09-2006, 10:46
1.wyrzut spalin w kotłach turbo i kondensacyjnych jest wymuszony.
2.spadek przewodu musi być w stronę kotła,aby spływał kondensat.
3.długość poziomego odcinka podaje producent.
4.kominiarze wymagają by w każdym pomieszczeniu w którym jest urz.gazowe był kanał wywiewny.

przemekk74
21-09-2006, 11:58
2.spadek przewodu musi być w stronę kotła,aby spływał kondensat.
3.długość poziomego odcinka podaje producent.

albo spadek albo poziomo chyba?

Acent
21-09-2006, 12:16
1

Acent
21-09-2006, 12:17
Już się poprawiam:
"odcinek zbliżony do płaszczyzny poziomej powinen być ze spadkiem w kierunku pieca."
Prawda,że jaśniej!!! :D

przemekk74
21-09-2006, 13:31
Już się poprawiam:
"odcinek zbliżony do płaszczyzny poziomej powinen być ze spadkiem w kierunku pieca."
Prawda,że jaśniej!!! :D
zostanmy przy tym odcinku poziomym:)
mialem taka sytuacje ze instalatorzy troche zle dopasowali wyjscie z komina i wejscie do kotla i zle to dopasowali
Uklad: kawalek 'poziomy' od komina(A), zakret 90st i dalej kawalek poziony (B) nastpenie kolanko 90 stopni i pionow w dol do kotla (c)
po zalozeniu okazalo sie ze odcinek A ma za duzy spadek przez to odcinek B byl pod gorke delikatnie...
Efekt: z rur cos cieklo!!! ale to chyba nie kond. bo mokre widzialem takze gdy kociol byl wylaczony
Podcieto delikatnie 'lacznik' piec<>rura pionowa aby odcinek B odwrocic troche ale uzyskano co odcinek poziomy bze spadu (+- najwyzej czesc stopnia)... i podlozylem nawet gazete zeby sprawdzc ze nie cieknie.. zarowno przy pracy kotla jak i podczas duyzch deszczow z wiatrami wiecej kropel nie zauwazylem
Pytanie co cieklo wczesniej:
po zewn. deszczowka
od wen do zewen i na zewnatrzy kondensat
kondensat i deszczowka
Przemek