PDA

Zobacz pełną wersję : Przyłącze do płyty elektrycznej i piekarnika



Tygrysek_K
29-08-2005, 09:40
Mam pytanie, moze ktos się orientuje czy tgz siłe do której monteju się płyte elektryczną i piekarnik, mozna podłączyc do każdeog gniazdka , czy niestety sa to jakies inne kble i trzeba ciagnąc łacze jeśli chce sie podłączyc w innym miesjcu?? :roll:

rafałek
29-08-2005, 09:48
Ja mam zrobiony osobny obwód na siłę do kuchenki, obok tego mam jeszcze awaryjne gniazdo na 220V ale to jest na jednym obwodzie z lodówką i zmywarką.

Barbicha
29-08-2005, 10:28
kuchenki elektryczne z piekarnikami maja czasami nawet 11kW i podlacza sie je przewodem 4mm^2 na odzielnym obwodzie bez gnastka bezposrednio do nich 5 przewodowo czywiscie

Tygrysek_K
29-08-2005, 11:33
a czy żeby pociagnac ten kabel trzeba wezwac kogos z uprawnieniami elektryka ( bo takie słuchy mnie doszły, czy mozna to zrobic samemu??

rafałek
29-08-2005, 11:56
Wydaje mi się, że byłoby to wskazane, ale jeśli ma się o tym pojęcie i wie gdzie włączyć w tablicy to chyba można i samemu

29-08-2005, 12:13
Witam,

Jeżeli to Twój prywatny dom, to nikt Ci tego nie będzie sprawdzał bo to jest Twoja instalacja wewnętrzna (jak masz już dom odebrany a jak nie to po prostu podczas pomiarów elektryk Ci ten fragment instalacji naniesie na schematach do pomiarów) ale nie rób tego jeżeli nie masz o tym pojęcia bo musisz się wpiąć w szafę rozdzielczą i wykonać odpowiednie zabezpieczenie dla tego obwodu.

Jeżeli zdecydujesz się na taką przeróbkę to:
- po pierwsze odłącz Twój dom od prądu w skrzynce zewnętrznej i zabezpiecz ją przed przypadkowym włączeniem przez kogoś!!! (zakładam, że mieszkasz w domu i masz już licznik 3 fazowy na zewnątrz)
- zlokalizuj w szafce rozdzielczej w domu wyłącznik różnicowo-prądowy (ma taki przycisk Test i na obudowie są oznaczenia dotyczące prądu znamionowego np. 25A oraz prądu różnicowego zwykle 30mA)
- zobacz czy jest miejsce w szafce na 3 biegunowego "eS-a" (zabezpieczenie zwarciowo-przeciążeniowe) na prąd 20A (trzy sekcje spięte w jedną - pewnie będziesz miał takie).
- zastanów się którędy puścisz przewody od wyjścia z różnicówki (która jest równocześnie zabezpieczeniem zwarciowo-przeciążeniowym) to tego nowego esa,
- zastanów się którędy puścisz przewód YDY 5żył po 4mm2 (drut miedziany, 3 fazy, przewód neutralny-niebieski i przewód ochronny-zielono-żółty) od wyjścia z esa do puszki instalacyjnej (takiej kwadratowej na 5 przewodów) na ścianie niedalego płyty ceramicznej (od tej puszki na ścianie do puszki na płycie też trzeba będzie puścić 5 żyłowy drut miedziany do puszki na płycie ceramicznej YDY 5x4mm2)

Jeżeli to, co napisałem przestraszyło Cię trochę to lepiej zleć to jakiemuś elektrykowi (zawodowi elektrycy mają uprawnienia instalacyjne min. E do 1000V).
To nie jest takie proste i trywialne!

Tygrysek_K
30-08-2005, 10:13
więc moze macie namiary na kogos z uprawnieniami , kto mi przeciągnie instalacje i podłaczy płyte??

Barbicha
30-08-2005, 13:41
A kto Ci wtykonal instalacje elektryczna w domu moze zglosisz sie do niego

Tygrysek_K
30-08-2005, 14:08
to nie dom tylko blok, nie wiem czemu wszysyc od razu o domie pomysleli

30-08-2005, 14:15
Bo to jest grupa głównie budowlana;)

A jak to mieszkanie to musisz mieć zgodę zarządcy/spółdzielni na założenie prądu 3-fazowego...

A najlepiej wyjdź na klatkę i zobacz telefony awaryjne - wyszukaj telefon do elektryka i dogadaj się z nim "prywatnie" jak proponował niegdyś Kobuszewski w rozmowie hydraulicznej :wink:

wężykiem...