PDA

Zobacz pełną wersję : Jak ociepliliście wyłaz na strych?



lonly
29-08-2005, 10:40
Chce kupić gotowe schody na strych z wyłazem ale w mojej sytucji (ocieplenie po stropie) będzie to czarna dziura dla ciepła. Jedyne gotowe schody z ociepleniem, które widziałem mają 1-2 cm styropianu ale to jest za mało. Czy może ktoś coś doradzić. Zdjęcia mile widziane.

BK
29-08-2005, 11:07
Przyłączam się do pytania. Wiem że można coś wymyślić z kawałkami styropianu któe nachodzą na brzegi wyłazu po zamknięciu ale nie bardzo wiem jak to zrobić. Czy może poupychać wełnę na spód płyty do któej przyczepiona jest drabina?

Zbigniew Rudnicki
29-08-2005, 11:14
Ocieplenie wykonałem ze styropianu w postaci "odwróconej szuflady" , którą kładę na otworze wyłazu schodząc na dół, przed jego zamknięciem.
Może w przyszłości dam jakieś zawiasy.
Najpierw 2 płyty styropianowe 100x50x5 cm skleiłem z przesunięciem tak, aby lewy górny róg pierwszej płyty i prawy dolny róg drugiej płyty tworzyły prostokąt 80x130 cm, tj więcej niż wymiary otworu wyłazu.
Do tej płyty dokleiłem 4 boki i brakujące paski do płyty.
Całość okleiłem z obu stron papierem (lepiej było by płótnem), co bardzo wzmocniło konstrukcje.
Aby określić głębokość "szuflady" zmierzyłem ile wystaje złożona drabinka ponad powierzchnię podłogi strychu. (Dałem się zamknąć na strychu).

lonly
29-08-2005, 11:14
No własnie można coś powciskać ale nie dużo bo i przeszkadza mechanizm schodów i miejsca niewiele. Ja zastanawiałem się nad zrobieniem jakby dodatkowej skrzynki która była by wypełniona ociepleniem i do tego przymocowana płyta włazu ze schodami ale nie jestem na tyle techniczny, żeby to sobie zaprojektować i żeby to się w ogóle otwierało.

29-08-2005, 11:39
Witam,

Może wełna mineralna - tak ze 20cm zamknięta przy użyciu sklejonej folii PE pełniąca rolę takiej pierzynki nakładanej z zakładem jakieś 20cm na otwór (może być na zawiasie od tylnej strony włazu i sznureczku na bloczku dla łatwiejszego otwierania/zamykania); można ją bardziej usztywnić dając do środka albo na zewnątrz patyki z bambusa do pomidorów (w sklepach ogrodniczych za grosze) ?

Mój dziadek ma taką klapę na strych z drewna, otwieraną/zamykaną właśnie przy użyciu takiego bloczka - bloczek jest nad płytą (właściwie to na górze w tylnej części płyty) na strychu a od niego przez malutki otworek biegnie sobie sznureczek do pomieszczenia poniżej - jak się pociągnie za ten sznureczek to się klapa otwiera i można sobie ją zablokować w takiej pozycji przy użyciu klamerki na końcu tego sznureczka i haczyka na ścianie. Bardzo wygodnie się z tego korzysta...

lonly
29-08-2005, 12:30
Czyli coś w tym stylu?
http://img352.imageshack.us/img352/1247/wyaz26yq.png (http://imageshack.us)

29-08-2005, 12:45
Witam,

W zasadzie tak, ale u mojego dziadka jest tylko jedno kółko - to na górze i linka otworkiem cumowana jest na ścianie.
Właśnie przyszło mi do głowy, że można użyć takiej linki żeglarskiej i na ścianie zamontować elegancją knagę (to dla miłośników żeglarstwa :lol: )

lonly
29-08-2005, 13:47
Ok ! Ja tu narysowałem tak na goraco jakby automat. Otwierasz właz do dołu ze schodami a linka przymocowana do płyty włazu automatycznie uchyla ocieplenie. Nie wiem jak to by działało w praktyce?

lonly
29-08-2005, 13:47
Ok ! Ja tu narysowałem tak na goraco jakby automat. Otwierasz właz do dołu ze schodami a linka przymocowana do płyty włazu automatycznie uchyla ocieplenie. Nie wiem jak to by działało w praktyce?

nurni
29-08-2005, 15:39
A ja kupiłem w Castoramie już ocieplone- chyba 3 cm styropianu.
Wystarczy - bo przez ten ok. 1 m2 powierzchni niewiele ciepła ucieknie.
Inna sprawa, że dach mam ocieplony do szczytu po krokwiach.

Pozdrawiam

JarL
29-08-2005, 15:47
Jeśli schody nie wystają ponad płaszczyznę podłogi na stryszku można przykryć zwykłymi płytami styropianu, jeśli wystają to trzebaby pudełko odwrócone do góry dnem.

30-08-2005, 06:34
Ok ! Ja tu narysowałem tak na goraco jakby automat. Otwierasz właz do dołu ze schodami a linka przymocowana do płyty włazu automatycznie uchyla ocieplenie. Nie wiem jak to by działało w praktyce?
Witam,

No fajne to jest tylko trzeba trochę przeprojektować, bo standardowe włazy otwierają się na ścianę (www.fakro.com.pl) ale idea bardzo dobra i podejrzewam, że będzie super działało.

lonly
30-08-2005, 07:41
Ok ! Ja tu narysowałem tak na goraco jakby automat. Otwierasz właz do dołu ze schodami a linka przymocowana do płyty włazu automatycznie uchyla ocieplenie. Nie wiem jak to by działało w praktyce?
Witam,

No fajne to jest tylko trzeba trochę przeprojektować, bo standardowe włazy otwierają się na ścianę (www.fakro.com.pl) ale idea bardzo dobra i podejrzewam, że będzie super działało.

Oczywiście, że tak. Może to nie było czytelne na rysunku. Otwierają się na scianę.
http://img395.imageshack.us/img395/1513/wyaz39cy.png (http://imageshack.us)

krzysztofh
30-08-2005, 08:15
Pomysł ciekawy z tym półautomatycznym otwieraniem, tylko, że trzeba by przeprojektować układ aby ocieplenie uchylało się w drugą stronę. Patrząc na przykładowe rysunki w lewo a nie w prawo, gdyż jak się wejdzie po rozłożonych schodach to najwygodniej jest wejść na poddasze od strony zawiasów włazu. A tu akurat będzie zamocowana płyta ocieplenia.

lonly
30-08-2005, 09:00
No oczywiście!!! Byłem jeszcze przed poranną kawą :lol: Sorki.

KrzysiekMarusza
30-08-2005, 12:08
Ja użyłem elastycznej pianki poliuretanowej - dobrze sie wciska pod drewniane elementy. Fakt - to tylko chyba 4 cm, ale teraz już nie widzę rosy na spodzie włazu.

pozdr - Krzysiek

madagoral
30-08-2005, 12:22
U mnie zrobili to w ten sposób, że zdemontowali mechanizm schodów od klapy i przymocowali od góry twardy styropian 5 cmz folią (pod ogrzewanie podłogowe ). Potem na jakichś dystansach zamontowali drabinę.
Całość się sprawdza od roku a jedyny mankament to to, że ostatnie stopnie trzeba pokonywać na palcach bo nie można wsunąć całej stopy.

Filo
30-08-2005, 15:27
Witam,

W necie widziałem, że amerykanie w przypadku poddaszy nie użytkowych obchodzą to poprzez zrobienie mini-pomieszczenia nad włazem, ścianki tworzą z izolacji cieplenej wstawionej pomiędzy elementy konstrukcji dachu. Do pozostałej nie użytkowej części poddasza prowadzą ciepłe mini-drzwi. Pomiesczenie tworzone z kubatury modułu pomiędzy krokwiami czy wiązarami.

Zbigniew Rudnicki
04-11-2005, 19:45
Podciągam temat dla Szarusia

Szaruś
04-11-2005, 21:10
Dzięki.

sebapark
04-11-2005, 21:30
a ja widziałem podebną klape jak wyżej ale linka z bloczka z jednej strony szła do klapy a z drugiej wisiała przeciwwaga (cieżkie dachówki) Klapa otwierała się leciutko a była ciężka. Przy otwieraniu dachówki leciały w dół a przy zamykaniu leciały do góry.

Pozdrawiam

andre59
04-11-2005, 22:11
FAKRO produkuje schody strychowe z klapą ocieploną styropianem gr. 6 cm.
Właśnie mam zamiar takie kupić.
Myślę, że nie trzeba będzie docieplać.