PDA

Zobacz pełną wersję : słupy telefoniczne-materiał budowlany



Asia Sz
29-08-2005, 12:58
Cześć
Mam problem z zapachem po środku, którym było zaimpregnowane drewno. Domek na działce jest wybudowany z uprzednio przygotowanych w tartaku słupów telefonicznych. Cz ktoś miał doświadczenie z tym materiałem. Czy da się coś zrobić, zeby nie śmierdziało. Czy to szkodzi zdrowiu. Dzięki za pomoc.

mdzalewscy
29-08-2005, 13:02
mi się wydaje iż kiedyś niektóre słupy były impregnowane środkami bardzo toksycznymi, rakotwórczymi, kiedyś jakiś artykuł czytałem na ten temat, ale nie pamietam gdzie to było

29-08-2005, 13:20
Witam,

Może pomalowanie wszystkiego nieprzepuszczalnym lakierem coś da ale podejrzewam, że wszędzie nie podejdziesz z lakierem.
Dla mnie spaprana robota - impregnaty do tych słupów były prawdopodobnie toksyczne (i skoro nadal pachną to pewnie dalej są aktywne...)

Obawiam się, że trzymanie tego domku na siłę może kosztować kogoś zdrowie albo/i życie...

Janussz
29-08-2005, 16:50
Ksylamit, xylamit. Takie obowiązywały nazwy tego paskudztwa. Impregnowano tym podkłady kolejowe, i słupy wszelkiej maści, w tym telegraficzne. Ze względu na toksyczność zakazano stosowania tego wewnątrz budynków.
Swego czasu nasączano tym płyty pilśniowe miękkie kładzione jako izolacja pod posadzki. W szkołach, przedszkolach po latach zrywano podłogi betonowe, żeby to wywalić. Tak samo w mieszkaniach z wielkiej płyty. Podobno aparatura sanepidu dostawała w takich pomieszczeniach szału.

Janussz
29-08-2005, 17:01
Jeszcze coś dodam.
Było to dziadostwo przechowywane w szklanych gąsiorach, takich jak do wina. Mój tata płukał i moczył kilka lat ten szklany baniak. Nie udało się usunąć tego smrodu. Wolałbym mieszkać w domu ocieplonym azbestem, niż zaimpregnowanym ksylamitem.