PDA

Zobacz pełną wersję : drewno do wkładu kominkowego



Baal
29-08-2005, 16:25
cze...
mam takie pytanko: jaka jest roznica pomiędzy metrem szesciennym a kubikiem drzewa? (ilosciowa)
pragne nadmienic iz rozne firmy roznie sie cenia,
ostatnio sasiad kupowal dab i facet zwalil mu drzewo na kupe i powiedzial ze tu jest 5 m szesc drzewa, drzewo pociete na rozne dl od 1 do 1,3 i roznej grubosci - i jak chce to niech sobie pomierzy i policzy
sasaiad sie zdenerwowal i kazal mu je zabierac.
wtedy sie okazalo ze ceny sa negocjowalne i gosc zaplacil za drzewo 300 pln (5 m3 debu) - wiec sie pytam jak mozna takim zlodziejom wierzyc, a w szczeg jak mozna szybko i sprawnie policzyc ilosc drzewa ktore nam sprzedaja

pjotrzu
29-08-2005, 17:24
Generalnie drewno opałowe sprzedawane jest w metrach przestrzennych (do objętości dodawane jest "powietrze") lub sześciennych ("czysta" objętość) Jesli jesteś laikiem to nie masz najmniejszych szans sensownie policzyć objętości drewna :( Trzeba się zdać na uczciwość sprzedającego lub pomoc kogoś bardziej obeznanego z tematem, np. jakiegoś leśnika.
Najlepiej kupić u zaufanego handlarza a nie pokątnie, jest szansa na mniejsza stratę, bo przecież "jakieś straty muszą być" :-?

Leszek67
30-08-2005, 13:55
kubik i metr przestrzenny to to samo


Leszek

30-08-2005, 14:47
Witam,

Przecież drewno opałowe to nie chrust!
Przywożą w kawałkach pociętych na jednakową długość w samochodzie o określonych wymiarach - żaden problem pomierzyć +- 10%

U mnie podjechali ciężarówką z burtami, otworzyli sobie burtę i ładnie przepakowali te kawałki na legary uprzednio przygotowane na ziemi...

Uczciwy dostawca dba o swój rynek odbiorców w związku z tym lepiej jest wypytać znajomych o dostawców i dołączyć do ich odbiorców...

Baal
06-09-2005, 14:57
no niby masz racje - ale sam rozumiesz czasami mozna troche taniej wyrwac (jak wszystko zreszta) i czlowiek sie zastanawia czy nie skusic sie na taka oferte.
drzewo przyw roznej dl 0,9 1,3 m (takie pniaki widzialem u sasiada)
zgadza sie sa firmy ktore przywioza, uloza, rowniutkie szczapy tylko do paleniska wkladac - ale wtedy jest ono bardzo drogie

Grzes z Krakowa
06-09-2005, 20:54
Wydaje mi sie ze najlepiej to przeliczyc jak jest jeszcze na samochodzie.
Najczesciej tam jest jeszcze w miare poukladane, nawet jak nie jest rownej dlugosci.
A wiec przemierzyc dlugosc szerokosc i wysokosc i to da orientacyjnie +/- objetosc. Oczywiscie w duzym zaokragleniu. dlamnie np przy transporcie 10 m3 roznica 0,5m3 bylaby do przyjecia
Zreszta jak sie powie dostawcy ze najpiew chce przemierzyc drewno na samochdzie zanim zrzuci a dostawca bedzie sie buntowal tzn ze cos jest nie tak i tzreba powiedziec dowidzenia.
To sa moje teoretyczne rozwazania bo dopiero bede kupowal drewno w tym sezonie pierwszy raz :lol:

rml2
09-09-2005, 09:50
Nie wypisuj nieprawdy - w leśnictwie metr sześcienny i przestrzenny to co innego - przeczytaj post pjotrzu - dokładnie wytłumaczył . Np. 1 metr przestrzenny brzozy to jest ( mogę sie troszeczkę pomylić ) 0,65 metra sześciennego - dla każdego rodzaju drewna jest troszeczke inny przelicznik - dla tych podstawowych jednak nie odbiega daleko od 0,6 czy 0,7. Kupując np 5 metrów przestrzennych od nadleśnictwa ( bo oni to sprzedają w przestrzennych i tak jest na fakturach ) kupujesz 3,25 metra sześciennego i np. na tej podstawie możesz sobie policzyć ile metrów przestrzennych kupic , żeby zmieściło się w komórce czy innym miejscu o jakiejś pojemności - oczywiście w przyblizeniu bo drewna tez tak dokładnie nie ułozysz ,żeby pustek powietrznych nie było .