PDA

Zobacz pełną wersję : ocieplenie poddasza



ricardo
29-08-2005, 16:39
Przymierzam się aktualnie do ocieplenia poddasza. Mam krokwie o grubości 18 cm. Proszę o poradę jak należałoby układać wełnę mineralną na takich krokwiach i jakiej grubości wełnę muszę zakupić?
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Janussz
29-08-2005, 17:03
15cm pomiędzy krokwiami, 5cm na krokwie.

Wojciech Nitka
29-08-2005, 20:42
A jakie masz pokrycie dachu? Pełne poszycie czy folia?

Nie mniej warstwy winne wyglądać następująco - od wewnątrz:
- płyta g/k,
- elementy rusztu - między nimi izolacja cieplna - grub. 5 cm,
- folia paroizolacyjna,
- krokwie - między nimi izolacja cieplna - grub. 15 cm,
- a dalej - szczelina wentylacyjna,
- poszycie dachu lub folia.

Kleco
29-08-2005, 20:51
Ja dałem 18 między krokwie (bez szczeliny, dobra membrana) i później 5 na mijankę

zezo
29-08-2005, 20:56
Panie Wojtku
może tak wicej szczegółów:
- jaka folia, o jakiem paraprzepuszczalności?
- ta szczelina wentylacyjna - jaka, jak zamocować wełnę aby była szczelina wentylacyjna, jak ten dach skośny?
- dlaczego paralizolacja pomiędzy warstwy wełny, a nie pomiędzy płytą GK a wełną? czy jest /paraizolacja/ potrzebna czy nie, jakie parametry ma mieć?

Tez jestem na tym etapie, bardzo mnie te zagadnienia interesują.

Dzięki za odpowiedzi.

zezo
29-08-2005, 20:58
Kleco
Co oznacza dobra memmbrana?
podaj dokładnie producenta, symbol.

Kleco
29-08-2005, 21:01
Nie pamiętam firmy, ale jak kierownik liczył z norm to stwierdził, że nie musi być szczeliny i że wełna może dotykać folii

Kleco
29-08-2005, 21:02
2400/? nie pamiętam naprawdę

zezo
29-08-2005, 21:10
kleco
szkoda że nie pamiętasz marki i inych parametrów,
czyli dalej nic nie wiem?

szila
29-08-2005, 21:52
Mi zaproponowano folię alumniową paroizolacyjną firmy chyba Gutta

Czy ktoś zna tą folię???? Czy jest dobra ???

ricardo
30-08-2005, 16:56
Dzięki za odpowiedzi. Mam zastosowaną folię paroprzepuszczalną i dachówkę ceramiczną. Rozumiem, że przy krokwiach 18 cm można zastosować wełnę 15 cm i powstała szczelina jest jak najbardziej prawidłowa. A czy istnieją wełny o grubości 18 cm a pózniej na to wełnę o szerokości np. 2 cm w poprzek? W ten sposób nie pomniejszam poddasza które i tak mam małe? Czy istnieją inne grubości wełny od szeregu 5cm, 10cm, 15 cm itd.?

Barbicha
30-08-2005, 17:19
istnieja welny o ruboszci 18 cm
http://isover.pl/prod-bud/unimata.html

zezo
30-08-2005, 20:08
właśnie dostałem wrześniowego muratorka, jest tam CD jak ocieplić dom przy uzyciu wełny URSA

jakie to proste

mam nadzieję że nie tylko na filmie
:lol: :lol: :lol:

może ktoś używał ich wyrobów do ocieplenia poddasza ???

KaiM
30-08-2005, 20:28
Czy można po ociepleniu dać folię paroizolacyjną a potem zaraz płyty gipskarton BEZPOŚREDNIO na krokwie? Ktoś mi mówił że krokwie pracują i wszystko popęka i dlatego MUSI być koniecznie stelaż z profili alu pod gipskarton.

Ale jakoś nie jestem przekonany czy ten stelaż mnie uchroni od pęknieć, po za tym chyba musiałbym go montować w poprzek krokwi. Aha i jeszcze mi szkoda kolejnych centymetrów na stelaż bo przy dachu 30stopni i tak mam go już na głowie.

Dziękuję za wszelkie opinie - KaiM

Wojciech Nitka
30-08-2005, 20:41
Ma prawo pękać, jezeli na konstrukcję dachu użyłeś drewna mokrego tj. o wilgotności powyżej 19%.

zezo
30-08-2005, 20:53
Panie Wojtku a gdzie dostać takie drewno o takiej wikgotności?
absurd.

obdzwoniłem z 10 tartaków, małych i tych dużch i otrzymałem jedną odpowiedź
" suche drewno to nie możliwe"
pewnie że mozna i tak: kupić drewno dopero zcięte zostawić na parę lat, potem przetrzeć na wymagane wymiary i znowu poczekać parę lat, tylko ze dach potrzebny jest już a nie za kilka lat.

pawelurb
30-08-2005, 21:10
A jakie masz pokrycie dachu? Pełne poszycie czy folia?

Nie mniej warstwy winne wyglądać następująco - od wewnątrz:
- płyta g/k,
- elementy rusztu - między nimi izolacja cieplna - grub. 5 cm,
- folia paroizolacyjna,
- krokwie - między nimi izolacja cieplna - grub. 15 cm,
- a dalej - szczelina wentylacyjna,
- poszycie dachu lub folia.

skoro folia paroizolacyjna jest po to żeby wilgoć z pomieszczenia nie zamoczyła izolacji , to czemu kolejność jest taka że - g/k , potem izolacja 5 cm , potem folia paroizolacyjna, i dopiero izolacja między krokwiami , jak tak będzie to te 5 cm ocieplenia na ruszcie też się zawilgoci , chyba folię paroizolacyjną trzeba dać na ostatnią warstwę izolaci .

Wojciech Nitka
30-08-2005, 21:14
zezo.
to nie ABSURD. To zaczyna być i u nas normalnością.
Np. w Finlandii, gdzie rocznie na głowę zużywa się ponad 1,0 m3 drewna (piętnaście razy więcej niż u naszym kraju), drewno nie suszone komorowo, a więc drewno mokre - ZAMAWIA SIĘ na indywidualne zamówienie.
Poważne tartaki dziś posiadają komory do suszenia drewna. Nie posiadają ich małe, drobne tartaki.

Grzes z Krakowa
30-08-2005, 21:20
mozna zawiesc do suszarni ale to sa kolejne koszty.
Mysle ze to wazne dla tych co chca wybudowac w jeden sezon.
Ja budowalem tak ze ocieplenie dachu bylo robione po 3 latach od zrobienia dachu a wiec krokwie zdazylu juz w duzej mierze wyschnac i dlatego to jest tez jeden z argumentow zatym aby nie rozpoczynac i konczyc budowy w jednym sezonie. (przynajmniej jak dlamnie to jest sluszny argument)

Wojciech Nitka
30-08-2005, 21:20
pawelurb,
równie dobrze folię paroizolacyjną możesz dać po stronie rusztu. Nie ma ku tenu żadnych przciwskazań.,
I jedno i drugie rozwiązanie jest poprawne.

zezo
30-08-2005, 21:43
drogi Wojtku

dobrze napisałeś "zaczyna" ale jeszcze nie mamy takich standardów, a budować trzeba, uwierz mi, dzwoniłem do wielu taraków co mają komory do suszenia drewna, tylko ze nikt nie chce mi sprzedać suchej więźby, oni mają umowy, terminy z innymi odbiorcami, a te parę m3 ich nie interesuje, zakupiłem więc drewno najbliżej i jak najtaniej, jest już w tartaku i już miesiąc sobie leżakuje, jeszcze z miesiąc i na dach,
jak czytam na forum to każdy chce suche a kładzie takie jakie ma, większość ma takie że wczoraj rosło a dzis na dachu.

ale popieram, co suche to suche, takie być powinno.