PDA

Zobacz pełną wersję : Atesty na materiały...Potrzebne????



ja budowniczy
29-08-2005, 16:46
Czy ktoś się orientuje odnośnie czy zbierania atestów na materiały (np na beton) w czasie budowy jest konieczne?? Czy ktoś to w ogóle sprawdza? Komu to w ogóle jest potrzebne i jakich materiałów ewentualnie powinno dotyczyć. Bardzo dziękuję z góry za opinie

aneska
29-08-2005, 17:14
sparawdza... PINB

a dotyczy to budynków objętych kontrolą obowiązkową z art. 59a Prawa budowlanego.

jeśli budujesz budynek jednorodzinny, to nie jesteś objęty taką kontrolą, ale na twoim miejscu, dla "spokojności" głowy, żądałabym takich atestów od producentów (np. na okna, elementy konstrukcyjne prefabrykowane, itp.)

Zbigniew Rudnicki
29-08-2005, 18:03
Dużo atestów można ściągnąć przez internet. Nie koniecznie z firmy w której wyrób był kupowany.

KonAn
29-08-2005, 18:59
Jak zgłaszałem rozpoczęcie budowy, to kazali zbierać takowe papierki.

martar
29-08-2005, 19:45
u mnie podobnie przy zgłoszeniu budowy przestrzegli by zbierać

Kleco
29-08-2005, 20:54
Ja sobie dałem spokój

ja budowniczy
31-08-2005, 15:12
w pozwoleniu na budowę każą je kolekcjonować, dla własnego spokoju poprosiłem o atest na beton ... i to jedyny atest jaki mam
stąd moje pytanie
a czy jest ktoś kogo ktoś prosił o okazanie ww atestów???

tatko
31-08-2005, 16:27
Nawet z innych powodów niż przy pozowleniach na budowę atesty, aprobaty, certfikaty są ważnymi dokumentami. Zajmuje się okanami więc radzę przed dokonaniem wyboru poprosić o okazanie aprobat ITB, atestów PZH. Dodatkowym dokumentem którym powinien okazać się producent crtyfikat zgodności z aprobatą techniczną, chyba żę ma aprobatę na własny wyrób.
Unikniesz w ten sposób ewentualnych kłopotów.
Pozdrawiam

Mały
01-09-2005, 18:25
A jakis czas temu dzwoni do mnie kolega "ratuj nie chca mi odebrać domu i żądają atestów na mat.bud.i instalacje!"...
A inny "ja nic nie wiem u mnie jest ok."
Pamiętajcie wszelkie urzędy to państwo w państwie ,albo raczej państwa w państwie...

Paweł Baran
02-09-2005, 09:05
No ja bym się kłócił, czy konieczne jest zbieranie tego typu dokumentacji przez inwestora.
Wg aktualnego rozporządzenia, deklarację zgodności przedstawia producent wyrobu na żądanie jednostki uprawnionej, czyli inspektoratu nadzoru budowlanego. Czyli jeżeli chcą dokumentów, to sami muszą o nie poprosić. Dziwne, że pewna grupa ludzi tworzy przepisy, a potem sama ich nie respektuje.

RolandB
02-09-2005, 09:41
ode mnie także zażądali atestów i musiałem cały dzień jeżdzić i je zbierać ... przejechałem po mieście 200 km w jeden dzień ... mój rekord ...

pozdrawiam

tczarek
02-09-2005, 10:15
Przy odbiorze budynku się przydają. Są dobrym argumentem dla kontrolerów. Nie jest konieczne ich zbieranie ale są dodatkowym argumentem za przy odbiorze budynku.

Jolka111
02-09-2005, 17:51
Do mnie jak przyszli na kontorlę, to "przypomnieli" o obowiązku zbierania certyfikatów :P

mat1
02-09-2005, 22:44
ja zbieram wszystkie atesty, prawdopodobnie obowiązkowe są z betonu, materiału na sciany i dach

Tomek_J
05-09-2005, 06:25
ode mnie także zażądali atestów i musiałem cały dzień jeżdzić i je zbierać ... przejechałem po mieście 200 km w jeden dzień ...

No i dałeś się zrobić w ...
Nie ma prawa nakazującego inwestorowi zbieranie atestów.
Z innej beczki: mnie PINB chciał wrobić np. w wykonanie powykonawczego operandu geodezyjnego po wykonaniu przyłącza gazowego - bo urzędas tak chce, a jak nie, to mi nie oprzyjmie dokumentów do odbioru domu. Tyle, że w tym wypadku za zrobienie mapki odpowiada inwestor, którym była gazownia...