PDA

Zobacz pełną wersję : wewn etrzna instalacja gazowa



Leszek67
30-08-2005, 08:33
Czy wewnętrzną instalację gazową można zrobić z rur stalowych skręcanych czy koniecznie trzeba je spawać i czy mogę ją wykonać sam czy musi to zrobić człowiek z jakimiś uprawnieniami ???


Leszek

Leszek67
02-09-2005, 09:25
Już się dowiedziałem, rury mogą być skrecane, ale czy taką instalację musi ktoś odbierać ??


Leszek

alexsoft
02-09-2005, 09:29
Już się dowiedziałem, rury mogą być skrecane, ale czy taką instalację musi ktoś odbierać ??


Leszek

1. aby wykonać wewn. inst. gaz potrzebujesz:
a. pozwolenie na budowę

2. aby otrzymać pozwolenie na budowę potrzebujesz:
a. projekt
b. wykonawcę z uprawnieniami
c. kierownika budowy z uprawnieniami

tak więc samemu jej nie wykonasz.

Tomasz M.
02-09-2005, 09:48
Trzeba mieć trochę odwagi, żeby robić instalację gazową z rur skręcanych i to samodzielnie :o

Leszek67
02-09-2005, 10:12
Sorki, ale czym się ma róznić monter, instalator od zwykłego człowieka który ma troche pojecia ???, nie robią tego ludzie o jakiś specjalnych zdolnościach a sam we własnym domu będę to robił bardzo dokładnie


Leszek

krzysztofh
02-09-2005, 10:14
Nie wiem, kto Ci to doradził, ale instalacja wewnętrzna gazowa powinna być spawana, niezależnie od tego czy jest z rur stalowych czy miedzianych (w tym przypadku twardy lut).

ewak39
02-09-2005, 11:54
1. aby wykonać wewn. inst. gaz potrzebujesz:
a. pozwolenie na budowę

2. aby otrzymać pozwolenie na budowę potrzebujesz:
a. projekt
b. wykonawcę z uprawnieniami
c. kierownika budowy z uprawnieniami

tak więc samemu jej nie wykonasz.

A jak z tym jest, jezeli ja chce juz do istniejacego budynku (stan surowy zamkniety z instalacjami, ale w zamierzeniu mialo byc ogrzewanie elektryczne, ktorego ja nie chce) dac instalacje gazowa? Tez potrzebuje pozwolenia na budowe?

I kto w zasadzie powinien robic taki projekt?

alexsoft
02-09-2005, 12:00
1. aby wykonać wewn. inst. gaz potrzebujesz:
a. pozwolenie na budowę

2. aby otrzymać pozwolenie na budowę potrzebujesz:
a. projekt
b. wykonawcę z uprawnieniami
c. kierownika budowy z uprawnieniami

tak więc samemu jej nie wykonasz.

A jak z tym jest, jezeli ja chce juz do istniejacego budynku (stan surowy zamkniety z instalacjami, ale w zamierzeniu mialo byc ogrzewanie elektryczne, ktorego ja nie chce) dac instalacje gazowa? Tez potrzebuje pozwolenia na budowe?

I kto w zasadzie powinien robic taki projekt?

Tak bez projektu się nie obędzie.....

np. mi zrobiła firma od butli gazowej.

ewak39
02-09-2005, 12:11
bez projektu się nie obędzie.....

np. mi zrobiła firma od butli gazowej.

A no to dobrze, juz mam punkt zaczepienia! Dzieki! :)

Tomasz M.
02-09-2005, 12:25
Jeśli chodzi o stan prawny:

1. w kwestii spawania lub skręcania:

:§ 164. 1. Przewodów instalacji gazowych nie należy prowadzić przez pomieszczenia mieszkalne oraz pomieszczenia, których sposób użytkowania może spowodować naruszenie stanu technicznego instalacji lub wpływać na parametry eksploatacyjne gazu.
2. Dopuszcza się prowadzenie przewodów instalacji gazowych przez pomieszczenia mieszkalne, pod warunkiem zastosowania rur miedzianych, zgodnych z Polską Normą dotyczącą rur miedzianych do gazu, łączonych przez lutowanie lutem twardym, lub rur stalowych bez szwu i rur stalowych ze szwem przewodowych, zgodnych z Polską Normą dotyczącą rur przewodowych, łączonych przez spawanie."

Ja czytam to w ten sposób, że w jeśli instalacja jest w pomieszczeniach niemieszkalnych (garaż, kotłownia), może być skręcana. Tyle przepis, ale znam z własnych doświadczeń nieprzyjemne (choć na szczęście nie dramatyczne) przypadki rozszczelniania takich połączeń, dlatego pisałem o odwadze.

2. W kwestii pozwoleń: budowa wewnętrznej instalacji gazowej wymaga pozwolenia, tak jak pisał alexsoft. Dotyczy to także przypadku, o który pyta ewak39. Projekt robi ktoś z uprawnieniami do projektowania instalacji gazowych. Rozpoczęcie i zakończenie wykonywania instalacji gazowej wewnętrznej trzeba zgłosić w PINB jak każdą budowę wymagającą pozwolenia. Nie sądzę, żeby gazownia chciała podłączyć obiekt zanim zobaczy protokół sprawdzenia instalacji podpisamy przez kogoś z uprawnieniami i potwierdzenie zgłoszenia zakończenia budowy. Przynajmniej u mnie nie chciała. Ale jeśli ktoś będzie miał gaz z butli i nie boi się PINB-u (także dlatego pisałem o odwadze), to nie musi się przejmować formalnościami.

marcenka
03-09-2005, 14:30
Witam wspaniałych !!! A może ktoś mi zrobi taką instalację? Sprawy papierkowe już mam za sobą.
Rozumiem że jest wśród Was jakiś wykonawca z uprawnieniami.
proszę o kontakt

pzdr