PDA

Zobacz pełną wersję : Czy można podświetlić elewacje jasnymi LED-mi?



lonly
30-08-2005, 09:41
Coś takiego mi chodzi po głowie żeby puścić na zapas kabeliki w podbitce i w przyszłości zrobić sobie punktową iluminację elewacji np. na święta albo na co dzień z białych LED-ów (coś takich jak w latarkach). Plus minimalny pobór prądu, w zalezności od gustu - ładne podkreślenie domu i elewacji, małe wymiary i niskowoltowa i temperaturowa instalacja(bezpieczna) Co o tym sądzicie? Coś takiego widziałem co prawda z niebieską poświatą ale dość fajnie to wyglądało.

30-08-2005, 10:17
Witam,

Pewnie że można. Swego czasu nawet niebieskie świetlówki pod podwoziami samochodów montowano;)

lonly
30-08-2005, 10:21
Bez jaj. Nie nie nie chodzi mi o kolor niebieski tylko o biały czy jasny pomarańczowy.

_bogus_
30-08-2005, 10:29
Oczywiście że można - sam też chciałem - ale niestety w sprawie wygldu domu żona ma decydujące zdanie i zabroniła. A diody cały czas tanieją i coraz są silniejsze - już można dostać - co prawda bardzo drogie (ok. 50 zł) - białe diody o mocy prawie 4 W !!!!

lonly
30-08-2005, 10:33
A no właśnie. Opinie żon są zmienne a może kiedyś coś wyprodukują że i Twojej żonie cos przypadnie do gustu. Na wszelki wypadek kabelki puszczę bo jeszcze mogę.

30-08-2005, 10:33
Myślę, że taka elewacja będzie wyglądała bardzo fajnie.
Jak będziesz kupował oprawki to zwróć uwagę żeby były do użytku na zewnątrz - zwykłe po roku-dwóch Ci pordzewieją (za duża wilgotność).
Moim skromnym zdaniem jak będziesz używał sporadycznie to lepiej dać w podbitce zwykłe halogeny na 230V (nic Ci nie potopi - przecież do góry będzie miało świetne chłodzenie - ja dałem w łazience na sufit styropian i w to halogeny 20W, 230V i jest super...) a nie wykosztowywać się na lampki diodowe (kolor też lepiej dać biały - to przecież barwną elewację będą oświetlały...) No chyba, że to ma się świecić codziennie - to ze względu na koszty eksploatacji warto zainwestować te 20-30zł/szt w lampki diodowe na 230V (nie licząc opraw)...

krzysztofh
30-08-2005, 11:52
Lampy z diod led świecą dość kierunkowo i obawiam się że będą raczej oświetlały ziemię wokół domu a nie elewację. Mowa o żarówkach led zbudowanych z diod 16- do 21 szt w oprawce montowanej w typowej oprawie halohenowej. Chyba że znajdziesz całe lampki, które będą jakoś rozpraszały to światło i wytwarzały coś w rodzaju łuny jak lampy ogrodowe z ogniwem foto.

30-08-2005, 12:15
Witam,

Przecież jak takie światło z lampy LED będzie padało na matową szybkę oprawki to zostanie rozproszone...
Poza tym są oprawki z regulowanym ukierunkowaniem strumienia świetlnego i światło z takiej oprawki można sobie skierować na elewację...
Ja mam właśnie takie kierunkowe założone na suficie i niektóre mam skierowane na ścianę...