PDA

Zobacz pełną wersję : Czy przy C.O. na węgiel niezbędna jest pompka cyrkulacyjna?



ochus
30-08-2005, 12:30
Znajoma prosi mnie o poradę ale pewny nie jestem.
Sprawa dotyczy montażu nowoczesnych grzejników płytowych takich jak pod C.O. w obiegu zamkniętym.
Obecnie przymierza się do wymiany starych grzejników (kaloryferów) na grzejniki.Piec węglowy w piwnicy .Do ogrzania parter domu.
Czy obejdzie się bez pompki?

Pozdrawiam.

Janussz
30-08-2005, 12:36
Jeżeli do tej pory chodziło na grawitacji to i dalej powinno. Nie można zamykać instalacji naczyniem zamkniętym. Rozwali kocioł. Musi układ być otwarty.
Jeżeli natomiast grzejniki będą miały duże opory przepływu, to pompkę zawsze można dostawić.

ochus
30-08-2005, 13:00
Chodziło mi odpowiedż na pytanie czy nowy grzejnik będzie się dobrze spisywał na starej instalacji (węgiel,obieg otwarty)?

Pozdrawiam.

Janussz
30-08-2005, 13:27
Powinno być wszystko dobrze.

no_spam
30-08-2005, 13:31
Chodziło mi odpowiedż na pytanie czy nowy grzejnik będzie się dobrze spisywał na starej instalacji (węgiel,obieg otwarty)?
opory przepływu przez grzejniki płytowe sa większe niz przez "klasyczne" zeliwne, dlatego ja bym sie zdecydował na pompke.
Instalacja pewnie jest juz dośc stara, istnieje prawdopodobienistwo, że rury juz troche tez pozałaziły, co tez zminiejsza efektywność konwekcyjnej cyrkulacji wody.
Poza tym zanim woda zacznie cyrkulować to mija dużo czasu, przy pompce kaloryfery są duzo szybciej ciepłe i dla mnie była by to wymierna korzyść. A jak piec wygasnie wyłącza sie pompkie i po problemie.

Koszt pompki nie jest jakos koszmarnie duzy, a poprawia sie komfort uzytkowania

KrzysiekMarusza
30-08-2005, 18:35
Zgodzę się z no_spam i Janusszem jednocześnie :) (z doświadczeń mojego Pana Ojca) - nie trzeba koniecznie dawać pompki (bo ogrzewanie będzie działać) ale warto (będzie działać lepiej - szybsze nagrzewanie domu, nieco wyższa sprawność).
Zawsze warto zrobić "obieg" - żeby można było ominąć pompkę, gdy nie będzie prądu

pozdr - Krzysiek

Janussz
30-08-2005, 18:49
Ja starałem się tylko odpowiedzieć na postawione pytanie.
Pompka to super sprawa, ale to już rozszerzenie zagadnienia.

ochus
31-08-2005, 12:56
Dziękuję za pomoc.

Mały
01-09-2005, 18:30
Będzie pracowało ,ale jak pisał Janussz jest to układ nieprawidłowy i prawem zakazany...
Aha i jak jakiś "hedraulik "wstawi termostaty to ma prawo nie pracować (one mają kryzy(ograniczniki przepływu) w sobie).
PS - Janussz może by tak parę zdjęć rozwalonych kociołków na forum wstawić? Np to ze szkoły z układem zamkniętym(Instalator) - tę parę pomieszeń całkowicie zdemolowanych może ostudzić zapędy niektórych idiotów uparcie robiących na zasadzie "jak tak robia cały czas i jest gut..."... Co?