PDA

Zobacz pełną wersję : Pomylony NIP w akcie -prostować?



Jarek.P
30-08-2005, 15:03
Witam !

Właśnie zauważyłem, że w akcie notarialnym mam przy danych kupującego wpisany zły numer NIPu. Działkę kupowałem jako osoba prywatna, jednak notariusz podała wszelkie dostępne jej dane, również i ten nieszczęsny numer.
Co więcej, wyszło to na jaw po złożeniu wniosku w ZE o warunki przyłączenia, nie wiedzieć po co, oni tam wymagają podania NIPu również od osoby prywatnej i kobieta sobie spisała z kopii aktu.
Czy jest sens to prostować? W ZE pewnie nie będzie z tym większego problemu, gorzej z aktem. Jakie mogą być konsekwencje pozostawienia tego tak, jak jest?

J.

_bogus_
30-08-2005, 15:20
Jarku - prawdę mówiąc nie wiem co Ci doradzić - ale raczej prostować. Najlepiej to może pójdź do notariusza i z nim porozmawiaj. Gdyby poczuł się do odpowiedzialności za błąd (mało prawdopodobne) byłoby super. Właśnie takie małe błędy potrafią być b. ciężkie do skorygowania. Jak nie jesteś np. Cimoszewiczem to możesz być bardzo nieprzyjemnie potraktowany. Kilka lat temu był przypadek nauczycielki która w rocznym zeznaniu podatkowym wpisała NIP szkoły a nie swój. Dostała jakąś horrendalną karę - US nie przyjął tłumaczenia że to oczywista pomyłka.

obudowieniewiemnic
30-08-2005, 16:06
Weź też pod uwagę to że jako kupujący płaciłeś Notariuszowi podatek od czynności cywilnoprawnych, jeżeli on wysłał te pieniądze do US z błędnym numerem NIP to oni zaksięgują je na nieoprocentowanym koncie gdzie trafiają tego typu niewyjaśnione sprawy/wpłaty. A Ciebie wezwą oczywiście po upływie jakiegoś czasu a le z innej beczki - gdzie podatek od czynności cywilnoprawnych od tej działki, którą Pan nabył ...lat (a) temu ?

miła
01-09-2005, 15:17
PROSTOWAĆ ! :) pozdr Ewa

Piotrusiek
01-09-2005, 15:30
Miałem podobny przypadek przy kupnie działki, pomyłka była w NIPie żony (przestawione cyfry), zgłosiłem się do notariusza u którego podpisywalismy akt notarialny, okazało się że zostanie sporządzony jakis dodatkowy dokument i tyle. Podałem poprawny numer i po krzyku. Nawet nie musiałem nic podpisywać.
Z krótkiej rozmowy dowiedziałem się, że jest to częsty przypadek, ale US sprawdza dokładnie dane i pomyłka w NIPie nie jest dla nich wielkim problemem - ale to info od notariusza, a nie z US :wink:
Proponuję udac sie do kancelarii notarialnej i już.

Pozdrawiam
Piotr

Jarek.P
14-09-2005, 09:11
Witam !

Wracam do tematu po dłuższym czasie, w sumie rzecz się okazała chyba niegroźna. W powyższych odpowiedziach uświadomiliście mi, że akt aktem, ale pomyłka poszła jeszcze do US przy okazji płacenia podatku PCC1. Wykonałem telefon do US, okazało się ku mojemu zdumieniu, że błąd wykryli sami i go sprostowali bez zawracania mi głowy :o :o :o

W następnej kolejności telefon do notariusza, ta stwierdziła, że taka pomyłka jest istotna w zasadzie tylko dla US, jeśli tam to wyjaśniłem, to samego aktu nie ma co prostować, żeby być w porządku mam tylko napisać oświadczenie, że w akcie został podany błędny numer NIP i wraz z podanym NIPem właściwym dostarczyć jej do kancelarii, ona to dołączy do oryginału aktu i tyle.

Dzięki za odpowiedzi!

J.