PDA

Zobacz pełną wersję : dom na wsi



ligia
04-12-2002, 10:04
Kupiłam dom na wsi, murowany z dobudowaną oborą,poddasze nie było zagospodarowane ( jedynie jako skład rupieci).Zrobiłam już studnię głębinową ,mam szmbo i kanalizację.Chciałabym ogrzewać dom za pomocą pompy ciepla,kolektorów słonecznych.Koniecznie MUSI być kominek.Zaczynam gubić się , nie wiem co wybrać.czekam na rady i podpowiedzi.Malgorzata

pitbull
05-12-2002, 08:05
O pompach ciepla to soabie poczytaj w dyskusjach. Sporo tego jest i ludzie to przegryzaja.
Jesli bym sam robil dla siebie to zrobilbym kominek z plaszczem wodnym i dodatkowo ogrzewanie elektryczne podlogowe + kolektory.
Reszte instalacji uwazam za zbyt droga i nieekonomiczna.

Z_I_B
20-12-2002, 09:59
W którymś numerze Muratora była ocena kolektora słonecznego jako formy ogrzewania domu i dostawcy ciepłej wody. Wypowiadała się osoba, która takie coś sobie zafundowała. Z jej relacji wynika, że urządzenie to jest dość drogie i bardzo długo się amortyzuje. A zimą niestety przestaje spełniać swoje zadanie i trzeba dogrzewać na inne sposoby. Jeśli mieszkasz na wsi to na Twoim miejscu dałbym piec na biomasę (odpady drzewne, słoma itp) i dodatkowo jako 'rozruch poranny' włączone w ten sam obieg CO grzałki elektryczne.