PDA

Zobacz pełną wersję : jak to załatwić???



mały.majster
31-08-2005, 16:33
jest tak ze mam juz prowizorke elektryczną napowietrzną , budowa rozpoczęta , teraz mam pytanko od czego zacząć załatwianie przyłącza prądu ze skrzynką (przyłącze ziemne)

rrmi
01-09-2005, 03:40
Ja zatrudnilam elektryka , ktory mial etat w elektrowni. Wszystko wiedzial co i jak ma byc i z odbiorem nie bylo problemu.
Tak samo robilam z gazownia i wodociagami . Sasiad hydraulik sam robil i mial potem problem z odbiorem , nie zeby bylo cos nie tak , ale tak bardziej dla zasady.Wkoncu i Jemu odebrali

krzysztofh
01-09-2005, 07:15
jest tak ze mam juz prowizorke elektryczną napowietrzną , budowa rozpoczęta , teraz mam pytanko od czego zacząć załatwianie przyłącza prądu ze skrzynką (przyłącze ziemne)

Zacząłbym od złożenia wniosku o warunki przyłączenia do sieci a po otrzymaniu odpowiedzi podpisałbym umowe o przyłączenie do sieci i cierpliwie czekał.
Efekt to zrobione przyłącze (kablowe - bo o takie ci chodzi) ze skrzynką w linii ogrodzenia. Warunki ustala ZE i tam trzeba się dowiedzieć jak będzie wykonane przyłącze.
Jak będzie odebrany dom, będzie można podpisać umowę na energie elektryczną. Wtedy założą licznik i przyłączą do niego kabel, który powinieneś wcześniej zakopać. Kabel łączący rozdzielnicę w budynku z licznikiem oczywiście.

m.dworek
01-09-2005, 07:45
ja mam pytanie wlasnei do tego kabla
czyli co?
- moge juz sobie teraz na etapie fundamentow sam kupic taki kabel i przeprowadzic go pod domem , zeby sobie czekal pozwijany na lepsze czasy?

jaki ma byc ten kabel?
ile razy jakie przekroje w jakiej izolacji i laczna grubosc kabla (tak na oko ) ;)

z gory dzieki ;)

rafałek
01-09-2005, 08:38
Kabel powinien być dostosowany do poboru prądu. Powinno to być opisane w projekcie instalacji elektrycznej. Dla jednego wystarczy 5x10 dla innego będzie to za mało... No i kabel przystosowany do zakopania...

tczarek
01-09-2005, 09:46
Pierwszy krok tp wystąpienie o warunki przyłącza oraz jego projekt. Wiadomo że można od tyłu najpierw kabel, potem projekt.
Lepiej jednak wynająć kogoś kto pracuje w elektrowni i nie ma z tym problemu. Tak jak proponuje RRMI.

krzysztofh
01-09-2005, 11:59
Kabel a właściwie jego trasę najlepiej uzgodnić na etapie plany zagospodarowania działki, co jest niezbędne do pozwolenia na budowę. Jeżeli masz już koncepcję gdzie będzie brama wjazdowa, furtka, wiata śmietnikowa to zaplanuj WLZ czyli ten kabel. Jeżeli sam nie wiesz sokntaktuj się z elektrykiem gdzie najlepiej dać w domu rozdzielnicę. Potem wystarczy zmierzyć odległośc od rozdzielnicy do miejsca gdzie będzie licznik, dodac ewent. zapas kupić kabel ziemny (koniecznie). Nie eksperymentować z kablami w peszlu itp, bo się zemści. Powiniej to być kabel 5 x 10mm2 lub 5x16mm2 większego nie trzeba.

m.dworek
01-09-2005, 12:19
a czy jest jakies ograniczenie jak daleko moze przebiegac ten kabel oraz skrzynka z bezpiecznikami od pionu kanalizacyjnego?