PDA

Zobacz pełną wersję : inżynier sanitarny do usług



Roose
05-12-2002, 15:09
więc w zakresie sanitarnym i grzewczym służę pomocą
projekt domu wykonałem sam i buduję też systemem gospodarczym z ojcem który jest cieślą. Jak dotąd radzimy sobie sami i niespodzianek nie było - słowem opłaca się wiedzieć i posiadać ze dwie prawe ręce do roboty :wink:)

franekF
05-12-2002, 15:26
Witaj Roose. Chętnei skorzystam z twojej pomocy. Dostałem warunki z wodociągów na podłączenie się do sieci wodociągowej. Wodociągi zapewniają mi ciśnienie 0,15 MPa. Czy to nie za mało, czy urządzenia będą pracować sprawnie?

Roose
06-12-2002, 07:36
minimalne ciśnienie przed baterią czerpalna z perlatorem wynosi 0,1 MPa , na wodomierzerzu można stracić 0,025 MPa, to już 12,5 m H2O Do sumy strat ciśnienia nalezy dodac jeszcze wysokość kondygnacji i jej straty = 4,3 m / zakładam jedna kondygnację / to daje razem 12,5+4,3 = 16,8 mH2O czyli 0,168 MPa
Minimum powinieneś miec zapewnione 0,18 MPA

franekF
06-12-2002, 11:09
Ale nie mam :sad:
Czy mogę to wspomóc jakąś pompą?

Roose
06-12-2002, 12:07
to w świetle norm, a praktycznie, to prawie że jest ta minimalna dyspozycja. Warto w takim przypadku założyć wodomierz dn 20 i nie żałować na średnicach rur - zamiast najczęściej używanych dn 15 zastosuj dn 20 do wszystkich przyborów / dn 18 miedź /. I nie montuj zbytecznej armatury, bo zwiększy opory, a z agregatem podnoszącym ciśnienie możesz zaczekać jak by było naprawdę źle - to dość spory koszt.
Pozdrawiam

franekF
06-12-2002, 14:57
Dzięki za radę.

inwestor
21-01-2003, 12:51
Roose
Mam następujące pytanie chodzi o sposób wykonania instalacji c.o. czy lepiej w systemie tradycyjnym tzn. trójnikowym, czy lepiej w systemie rozdzielaczowym. Układ mam następujacy 14 szt grzejników na parterze pod oknami na obwodzie budynku. Obwód liczony po ścianach zewnętrznych ok 70m. Kotłownia niestety nie jest w centralnym miejscu budynku. W przypadku systemu rozdzielaczowego wychodzą koszmarne ilości przewodów i potrzeba mnóstwo miejsca na rozdzielacze . Pomyślałem w moim przypadku o układzie Tichelmanna. Co o tym sądzisz jako fachowiec ?
Jekia jest główna przewga systemu rozdzielaczowego - obecnie mało kto proponuje układ tradycyjny ?
Pozdrawiam

Roose
22-01-2003, 08:30
systemy rozdzielaczowe są bardzo dobre :
- każdy grzejnik zasilany osobno, a więc idealnie można wyregulować strumień wody,
- zalewając w posadzce nie masz żadnych trójników, czyli najsłabszych miejsc w instalacji,
- jeśli pion jest centralnie to chyba się watro zdecydować na ten układ,
- pamiętać trzeba o włożeniu rur w izolację lub peszel / w betonie/
Z regulacją przy układzie dwururowym jest juś trochę gorzej jak zasilasz długą poziomą pętlę, ale do zrobienia. Przewody mogą być układane zalistwowo jeśli ktoś woli mieć do nich możliwość dostępu. I więcej trójników / zwykle kształtki są droższe niz metr rury /
Obydwa przykłady są dobrymi układami - podstawowa kwestia to praktyczność / możliwość / zastosowania i ekonomia.

Rucek
02-03-2003, 23:43
Witam.
Moze ty Rose mi pomozesz?Chodzi mi o opinie o aluminiowych grzejnikach segmentowych, jakiej firmy kupic?

Rucek
02-03-2003, 23:43
Witam.
Moze ty Rose mi pomozesz?Chodzi mi o opinie o aluminiowych grzejnikach segmentowych, jakiej firmy kupic?

Ryszard1
03-03-2003, 07:49
Chce zrobic wlasnorecznie mala przebudowe instalacji na zimna i ciepla wode w typowym bloku mieszkaniowym. Zainteresowalem sie system typu klejonego. Porownywalem z tym systemem wciskanym. Jezeli pewnosc polaczen klejonych spelnialby wymogi instalacji wodnej na zimna i ciepla wode w typowm bloku to ten klejony jest chyba lepszy, a napewno tanszy. Czy taka samodzielna przerobka wykorzystujaca te elementy z PCV typu klejonego jest niezawodna, czy lepiej wezwac fachowca zeby ja zrobil tradycyjnie, np. z rurek metalowych,