PDA

Zobacz pełną wersję : Jaka średnica przewodu kominowego przy kominku ?



Mn1s1ek
03-09-2005, 09:44
Witam
Posiadam wkład kominkowy, który ma ogrzewać mi domek - jako jedyne żródło ciepła (80 m2). Ciepło rozprowadzane będzie po domu z wykorzystaniem trzech rur Spiro.
Chciałbym się dowiedzieć jaka powinna być minimalna szerokość przewodu kominowego. W chwili obecnej jest to 14 cm (wysokość komina ok. 8m) - czy to wystarczy ?

Majka
03-09-2005, 09:54
a jaką masz średnicę czopucha kominka?

Mn1s1ek
03-09-2005, 09:57
20 cm

Majka
03-09-2005, 10:02
jest taka zasada, żeby raczej nie robic redukcji :roll: .
U nas było podobnie, podłączylismy więc kominek do dwóch przewodów dymowych.

andrzej100
03-09-2005, 10:03
W czasie kiedy kupowalem kominy zasiegalem rady : kominiarza, zduna i przedstawiciela Schiedla. Konkluzja: minimalny przekroj komina do kominka to 20cm. Jesli masz mozliwosc to nie kombinuj i instaluj 20 cm.

Janussz
04-09-2005, 00:43
Weź pod uwagę to, że z tego przewodu 14x14 nowego, po kilku paleniach w kominku zrobi się przekrój mniejszy. Sadza to uczyni.
Stosowanie tzw."portek" jest wyjściem awaryjnym. Nie zawsze się to sprawdza.
Gdybyś palił w tym kominku "rekreacyjnie", to pewnie te 14x14 wystarczyłoby. Ale to ma być główne źródło ciepła w Twoim domku. Nie ryzykowałbym. I nie chodzi tutaj o samo palenie jako takie, tylko o bezpieczeństwo. Zaczadzenia bym się obawiał.
I jeszcze coś. Często sugerujemy się średnicą czopucha. To podstawowy błąd. Czopuch to opory miejscowe na krótkim odcinku. Założone przez producenta. Chodzi o zatrzymanie ciepła w urządzeniu.

ubek
04-09-2005, 10:12
Jasne, lepiej nie ryzykować. Ja kupiłem niskobudżetowego hummer'a w Castoramie za 250 pln i w dwa dni wyprułem w ścianie odpowiednie otwory dla wstawienia takiego wkładu (fundament miałem na szczęście większy) - dostawiając w ten sposób 1 duzy kanał do istniejącego komina. Dodam że przebijałem się także przez strop a w zasadzie przez wieniec, który w tym miejscu miał około 30 cm wysokości. Dachu jeszcze wtedy nie miałem , więc tu nie było problemu z gotową górną częścią komina. Średnica wkładu - 20 cm

Jerzysio
04-09-2005, 12:38
...z tego co pamiętam to min. przekrój przewodu dymnego powinien wynosić 400 cm2 ( najlepszy przekrój to koło lub kwadrat ).
A wielkość trzeba dopasować do wkładu, najczęściej to przedział 180 - 220 mm.
Pozdro
J

zezo
04-09-2005, 13:25
Oj naczytałem się na tym forum o kominach,naczytałem..
i jaki wniosek?
1. po pierwsze przekrój do kominka okrągły o srednicy 20 cm.
2. najlepiej komin systemowy.

ale zycie swoje, i tak okazało się że:

- komin systemowy odpada z powodu wsparcia na scianie komina belki,
- wymurowanie komina o przekroju kwadratowym/20 x20 cm/, odpada z powodu braku miejsca, oraz ze nijak te cegły nie pasują do takiego wymiaru,

i tak został wymurowany komin o przekroju prostokata 14 x 27cm.

majster oraz kierownik budowy zarzekali się ze kłopotów nie będzie, więc nie miałem wyjścia, taki został wymurowany.

a jak się bedzie sprawował , napiszę za jakieś 2 lata.

Jarek_75
04-09-2005, 17:42
U mnie przewód dymowy do kominka w projekcie miał wymiary 24x24 (murowany z cegły) i taki mam zrobiony, wylot spalin z wkładu 180 narazie pali się nieżle wielkiego ciągu nie ma a przy otwarciu dzwiczek wkładu dym nie cofa się na pomieszczenie, ale zima i duże wiatry dopiero się zaczną i wtedy się okarze jak się pali w kominku.

J_K_K
04-09-2005, 22:32
Witam
Chciałbym się dowiedzieć jaka powinna być minimalna szerokość przewodu kominowego. W chwili obecnej jest to 14 cm (wysokość komina ok. 8m) - czy to wystarczy ?

Jak 14 w kwadracie, to odpowiada 15 okragłej.
Np. Blanzek podaje średnicę 150 mm do 8 KW, a od 12 w górę 200 mm.
Minimalne wysokości komina podają w przedziale 4 - 5 - 6 m w zależności od wkładu.

Ale jak byś chciał jakiś wkład kominowy jeszcze dać, to trochę mała ta średnica - przykładowo ja dałem wkłady ceramiczne 200 z Bolesławca
i murarz dostosował komin do nich.

Pzdr

JKK

arturgie
24-09-2005, 17:09
Minimalna długość komina według prawa budowalnego to 4.5m od dna paleniska. Średnica dla kominka który bedzię jedynym źródłem ciepła w mieszkaniu to fi 200
(wedłóg prawa budowalnego kominek może być alternatywnym żródłem ciepła).

mundi69
27-10-2005, 12:40
witam!jestem użytkownikiem tarnavy18 kw ekslusive od roku przyznam sie nie miałem szcześcia poznać mocy tego urządzenia.kominek stoi na orginalnym stojaku osadzony jest na nim dystrybutor i rozprowadzone dgp,turbina darco reszta też od tego przedstawiciela,moj komin ma wym14na 14cm jest to podobno mimimalna wielkość dl 4,5m problem poleda na tym, ze firma która mi montowała kominek po przelądzie w/w komina dała gwarancje że wszystko będzie ok przystąpiła do pracy.za pierwszym razem wstrzelila sie w lewy skrajny kanał paliło sie cieżko miałem mokre drzewo rozumiem to, gdy bedąc na dachu doszedłem do tego,ze to wolny kanał wentylacyjny przyjechali, ponowne kucie szef wpadł na pomyśł ze mi pomorze w paleniu mokrym drewnem osadził w nowym kanale rure kwasówke fi 120 jeden odcinek 1 metrowy z kolankiem które umieścił w przewodzie dymnym fi 180 oklejając to wszystko specjalną zaprawą powiedział ze resztę połaczy z gory nie zrobił tego do dziś ,kominiarz mowił ze nie powinien tego robić wogóle powiedział ze lepszym rozwiązaniem bedzie postawienie nowego gotowego komina fi 180 który rozwiąże proble dymienia sie przy otwieraniu drzwiczek,napiszcie mi czy ma racje,czy może ktoś ma taki rozmiar komina jak ja i jakoś sobie radzi.trochę sie rozpisałem pozdrawiam wszystkich i czekam na wiadomości.