PDA

Zobacz pełną wersję : Jak rozpoznać jaki wsp. k ma szyba



MMat
03-09-2005, 11:31
Witam,
Jak w temacie. Jest to okno platikowe. Pomiędzy szybami jest tylko napisane VITROMAX III kw97. Nie wiem kiedy było wymieniane bo robił to poprzedni właściciel. Czy komuś mówią coś te oznaczenia?
Pozdr

mdzalewscy
03-09-2005, 12:06
tak na marginesie czy ta szyba ma 1,1, czy 1,5 to realnie nie ma większego znaczenia, gdyż różnice są naprawdę minimalne i gdybyś te okna wymienił np. ze wspołczynnika 1,5 na 1,1 to zwrot inwestycji były pewnie ze 100lat, VITROMAX - to pewnie nazwa ramki międzyszybowej reszta to data produkcji: kwiecień 1997r.

Szaruś
03-09-2005, 12:20
A ile kosztuje szyba 1,1 i ile 1,5?

Janussz
03-09-2005, 12:41
A ja tak sobie myśłę, że to okno było wyprodukowane nie w kwietniu a w trzecim kwartale 1997r :lol:

Dominik!
03-09-2005, 17:35
Jak na mój gust to jest pewna róźnica pomiędzy współczynnikiem 1,1 a 1,5 , ale wymieniać tych okien z pewnością Ci się nie opłaca.
Mogę natomiast podpowiedziać Ci sposób w jaki możesz sprawdzić czy pomiędzy szybami jest argon: otóż zapal obok szyby np. zapalniczkę i spojrzyj pod pewnym kątem (innym niż 90 st.). Powinno być widać nie 2 odbicia płomyków (po jednym w każdej z szyb), ale trzy. Wtedy znaczy, że pomiędzy szybami jest argon, a nie np. powietrze.

MMat
03-09-2005, 19:32
Wymieniać szyby pewnie nie będę. Okno jest zainstalowane w łazience (mieszkam w bloku). W zimę trochę od niego ciągnęło i nie wiem czym to mogło być spowodowane skoro wiele osób mówi, że 3 komory w profilu są oki to tak sobie pomyślałem, że to może wina szyby, albo jeszcze czegoś innego.
pozdr

jareko
04-09-2005, 20:40
bardzo prawdopodobne ze masz zwykla szybe o k=2,8 gdyz to 97 rok
Jak sprawdzic?
Zapal zapalniczke, spojrz pod katem na obicia plomienia.
- jesli wszystkie 4 maja identyczna barwe - masz k=2,8
- jesli drugi od plomienia ma inna poswiate (przewaznie otoczke czerwona, fioletowa lub niebieska) to masz co najmniej k=1,6
- jesli ogladajac ramke miedzyszybowa dostrzezesz plastikowe (w kolorze szarym) koreczki na 99% masz k=1,1
Przyczyna takich zjawisk jak opisujesz moze byc:
- kiepskiej jakosci uszczelki - mozna je spokojnie wymienic
- zle wyregulowane dociski (powinienes wyczuc roznice w dobiegajacym halasie z zewnatrz pomiedzy pozycja zamknieta a rozszczelniona)
- zly montaz (brak piany po calosci lub w kawalkach)
- niestety szyba 2,8

Dominik!
06-09-2005, 08:07
No, chyba lepszej odpowiedzi jak wyżej dostać nie mogłeś!
Co fachowiec to fachowiec :D :D

MMat
06-09-2005, 11:18
Wielkie dzięki za porady :D . Z tego co napisał Jareko to chyba mam szybę k=2,8 :( . Ale mam nadzieję, że Pan Jarek rzuci jeszcze na nią okiem :D .
Jednak będę musiał zastanowić się nad wymianą.
pozdr

jareko
06-09-2005, 12:14
koszt metra kwadratowego szkla zespolonego kosztuje cirka 100-150 zlotych plus do tego wymiana jakies 10-20 zlotych od sztuki
zmiana z 2,8 na 1,1 moze realnie przyniesc wymierne korzysci
Trzeba by to obliczyc dokladnnie ale sadze ze w dwa - trzy lata inwestycja zwraca sie calkowicie
Nie pamietam swoich obliczen :cry: ale u siebie w domu wszystkie wymienilem na 1,1 i oszczednosc w kosztach ogrzewania byla na poziomie 15-20%

Patos
06-09-2005, 17:12
jareko słyszałem, że ten gaz między szybami to jest tylko przez okres około 5-ciu lat, czy możesz się wypowiedzieć na ten temat?

G0ŚĆ
06-09-2005, 19:48
jareko słyszałem, że ten gaz między szybami to jest tylko przez okres około 5-ciu lat, czy możesz się wypowiedzieć na ten temat?
... a co się z nim dzieje po 5 latach ....
Jeżeli ma możliwość ucieczki to na jego miejsce musi napłynąć powietrze z zewnątrz. Wilgoć zawarta w takim powietrzu wykropliłaby się pierwszej zimy pomiędzy szybami. A to by znaczyło, że trzebaby było co kilka lat wymieniać szyby.

jareko
06-09-2005, 22:23
jareko słyszałem, że ten gaz między szybami to jest tylko przez okres około 5-ciu lat, czy możesz się wypowiedzieć na ten temat?
... a co się z nim dzieje po 5 latach ....
Jeżeli ma możliwość ucieczki to na jego miejsce musi napłynąć powietrze z zewnątrz. Wilgoć zawarta w takim powietrzu wykropliłaby się pierwszej zimy pomiędzy szybami. A to by znaczyło, że trzebaby było co kilka lat wymieniać szyby.
wytlumacze ci tak jak kiedys taki jeden madrala mi tlumaczyl - taki wiesz - szpenio od wszystkiego :lol:
Panie - ten gaz to kit. Juz po roku go nie ma ;) Bo widzi Pan - szklo to piasek a piasek to ziarenka, a miedzy ziarenkami to gaz spokojnie uleci ;) :lol: :lol: :lol:

Prawda jest ze nie znam badan izolacyjnosci termicznej szyb po 5 -10-15 latach od zamontowania
Ale tez w polsce szyba 1,1 z argonem to melodia ostatnich lat - o ile dobrze pamietam poczatki to 99? a moze 98?

GOSCiu moim skromnym zdaniem prawde mowi (dac mu wodki - slusznie prawi :) ) - jak cos ucieka to cos w to miejsce dostac sie musi a jak zacznie dostawac sie powietrze (bo coz innego? ;) ) to szyba rosic bedzie sie od srodka ...znaczy sie nieszczelna jest i do reklamacji (w czasie gwarancji 5 letniej ktora wlasnie tylko szczelnosc obejmuje - to tak na marginesie) lub do wymiany